Şimdi Ara

BUDERUS GB012 TASARRUF ÖNLEMLERİ VE OTM-P ODA TERMOSTADI SORUNU ÇÖZÜMÜ!!! (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
333
Cevap
18
Favori
83.081
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: aksu01

çok teşekür ederim. bundan iyi anlatım olmazdı.

yalnız takılacak kabloda 2*0.75 deniyor. ben 2*0.50 kablo kullansam olur mu? kablonun kalınlığı önemli mi?

0.75 bile ben ince buluyorum. 0.50 kombi ile termostad arası iletişim sorunu yaşattırabilir.
    Ne kadarlık bir yük çekiyor kablo bilmiyorum ama. Önerilen ölçü 2× 75
  • aksu01 kullanıcısına yanıt
    Tam ben atacaktım ,arkadaşımız hızır gibi yetişmiş. Yeni O.T nız hayırlı olsun. On off ise uyacaktır. Mesafe çok uzun değilse yani kombi ile OT arası mesafe 0.5 yeterli olacaktır..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dediklerinizi yaptım değerleri 75/75/55 olarak ayarladım ve normal halindeki tüketim ile kıyasladım ancak değişiklik olmadı her iki durumda da sayaçtan aldığım değer 0.014 m3/ dk yanlış olan bir şey var mı acaba ?
    Bölge mersin dış hava sıcaklığı 6 C kombi gidiş suyu sıcaklığı 52C Petek miktarı 5.4 mtül bu değerler de kombinin yoğuşma yapmadığını gördüm bünün için çalışma sıcaklığının ne olması gerekiyor. Saygılar

• Hsyntsdmr kullanıcısına yanıt
    Bence yogusma olayi ikinci hatta ucuncu planda ele alinmasi gereken bir durum. Oncelikle nominal sicaklikta gunluk tukettiginiz dogalgaz miktari,akabinde kombinin surekli calismasi sebebi ile yipranan parcalarin olusturdugu amortisman degeri dusurulmesi ve elektrik faturasina mumkun oldugunca az yuk getirmesinin saglanilmasi. Bunlardan sonra yuzde sifir bilmem kac yogusma tasarrufu ile ilgilenebilirsiniz. Sayet OT. kullanmiyorsaniz da ,tabi eviniz isi yalitimina sahip ise, tasarruf yapmaniz zor gibi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx

Bence yogusma olayi ikinci hatta ucuncu planda ele alinmasi gereken bir durum. Oncelikle nominal sicaklikta gunluk tukettiginiz dogalgaz miktari,akabinde kombinin surekli calismasi sebebi ile yipranan parcalarin olusturdugu amortisman degeri dusurulmesi ve elektrik faturasina mumkun oldugunca az yuk getirmesinin saglanilmasi. Bunlardan sonra yuzde sifir bilmem kac yogusma tasarrufu ile ilgilenebilirsiniz. Sayet OT. kullanmiyorsaniz da ,tabi eviniz isi yalitimina sahip ise, tasarruf yapmaniz zor gibi...

S.a Usta uzun zaman oldu bu konuyu açtım :) Bu kombiyi aldığıma pişman oldum diyebilirim :) Ama artık almış bulunduk :)

Cosa akıllı termostad almayı düşünüyorum. Sence mantıklı bir tercihmi?
    0,1 hassasiyetli
  • ultimatetnctr U kullanıcısına yanıt
    Degerli arkadasim cok emegin var bu enteresan kombi ile alakali olarak :) oncelikle belirtmek isterim,Ben saglik memuruyum,usta olamadim daha.Seninle ayni kannatteyim,cok verimli,ekonomik bir kombi degil.Fakat huysuz gelin misali huyuna gidince bence gayet kullanisli bir cihaz gb 012. Cosa nin detaylariyla bilmiyorum fakat benim kullandigim 0.5 C hassasiyetli ht 300 ile mukayese edersek cok daha konforlu isinacaginizi dusunuyorum.Tabi modulasyonlu degilse. Siemens rev 24 u de oneriyorlar bilginiz olsun.

Ancak su da var: Ben sivasda oturuyorum. -20-24 lerde burasi. Evim kuzeydogu, ara kat ,isi yalitimli ,140 metrekare bir daire. Gece saat 22 den ertesi gun saat 15 e kadar termostadim 19.5 C de. Yani 19 da kombiyi calistiriyor,20 de kapaniyor.Saat 15 den Gece 22 ye kadar 21.5 C de. Yani 21 de kombiyi acip 22 de kapatiyor ve kombi petek sicakligim 70 C. de. Bu durumda 166 tl fatura geldi. Kombim gunde, totalde yani 24 saat boyunca 6 kere 15 er dakika calisip kapaniyor. Belki en fazla 20 ser dakika.0.5 C hassasiyetli oldugu icin boyle.Dolayisiyla 0.1 C hassasiyetli olursa ayni ayarda gunde belki 15 kere acilip kapanacak fakat,3 er belki de 5 er dakikalik calisma surelerinde olacaktir.Ayrica benim kombim 70 C lere cikarken sizin ki muhtemelen peteklerdeki su tam sogumayacagi icin 40-50 C lerde ,yani en verimli isilarda calisacaktir. Tabi bunlarin hepsi tahmin.

ultimatetnctr dikkatimi birsey cekti ,bilmiyorum siz de farkettiniz mi. GB012 40 C de calisirken sayacin donus hizi ile 70 C de calisirken donus hizi hemen hemen ayni gibi. E tukettigi metrekupde hemen hemen ayni gibi. Donus hizi sadece alev boyutunu kisdigimizda ,yani servis parametrelerinde 75 75 75 ayarlayinca dusuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: alperenxxx

Degerli arkadasim cok emegin var bu enteresan kombi ile alakali olarak :) oncelikle belirtmek isterim,Ben saglik memuruyum,usta olamadim daha.Seninle ayni kannatteyim,cok verimli,ekonomik bir kombi degil.Fakat huysuz gelin misali huyuna gidince bence gayet kullanisli bir cihaz gb 012. Cosa nin detaylariyla bilmiyorum fakat benim kullandigim 0.5 C hassasiyetli ht 300 ile mukayese edersek cok daha konforlu isinacaginizi dusunuyorum.Tabi modulasyonlu degilse. Siemens rev 24 u de oneriyorlar bilginiz olsun.

Ancak su da var: Ben sivasda oturuyorum. -20-24 lerde burasi. Evim kuzeydogu, ara kat ,isi yalitimli ,140 metrekare bir daire. Gece saat 22 den ertesi gun saat 15 e kadar termostadim 19.5 C de. Yani 19 da kombiyi calistiriyor,20 de kapaniyor.Saat 15 den Gece 22 ye kadar 21.5 C de. Yani 21 de kombiyi acip 22 de kapatiyor ve kombi petek sicakligim 70 C. de. Bu durumda 166 tl fatura geldi. Kombim gunde, totalde yani 24 saat boyunca 6 kere 15 er dakika calisip kapaniyor. Belki en fazla 20 ser dakika.0.5 C hassasiyetli oldugu icin boyle.Dolayisiyla 0.1 C hassasiyetli olursa ayni ayarda gunde belki 15 kere acilip kapanacak fakat,3 er belki de 5 er dakikalik calisma surelerinde olacaktir.Ayrica benim kombim 70 C lere cikarken sizin ki muhtemelen peteklerdeki su tam sogumayacagi icin 40-50 C lerde ,yani en verimli isilarda calisacaktir. Tabi bunlarin hepsi tahmin.

ultimatetnctr dikkatimi birsey cekti ,bilmiyorum siz de farkettiniz mi. GB012 40 C de calisirken sayacin donus hizi ile 70 C de calisirken donus hizi hemen hemen ayni gibi. E tukettigi metrekupde hemen hemen ayni gibi. Donus hizi sadece alev boyutunu kisdigimizda ,yani servis parametrelerinde 75 75 75 ayarlayinca dusuyor.

Size katılıyorum. her kombinin kendisinin normalde modilasyon olayı var. Kazan sıcaklığı istenilen sıcaklığa yaklaştığında alev boyunu kısması gerekirken bizim kombi harıl harıl çalışıyor. Zaten ekonomik olmamasının en büyük sebebide bu sanırım.
    benim cihazda 75/75/75 ayarlı. Yüksek derecelere ulaştığında bazen sayac yavaş dönüyor bazen hızlı neye göre karar veriyor kombi VEYA otmp anlamıyorum :) sİEMENS rev 24 ü araştıracağım. Cosa yada siemens ikisinden birini alırım sanırım.
    Teşekkürler

• ultimatetnctr U kullanıcısına yanıt
    Aman Allahım siz hala OTMP yi mi kullanıyorsunuz? Ben 2 yıl dayanabildim. Ayrıca on-off OT. ye geçince kafadan %20 tasarruf yaptım.. Aman derhal uzaklaşın bu aptal termostatdan..
  • alperenxxx kullanıcısına yanıt
    Merhaba bende yeni bir REV24 kullanıcısı olarak aranıza katıldım,yaklaşık bir hafta sonra kullanıcı bilgilerimi siz ustalarla paylaşabilirim
  • ilhanx İ kullanıcısına yanıt
    İlhan abi ht 300 ü ne yaptın?

• alperenxxx kullanıcısına yanıt
    Lazım mı ? Birisi istiyordu
  • ilhanx İ kullanıcısına yanıt
    Hayır,almayacağım diyordun ya siemens i. Kullan da yorumları alalım..

• Bende COSA siparişi geçtim dün. Ürün gelsin tecrübelerimi yazacağım
  • Merhabalar bende yaklasik 2 senedir buderus U072 24K ve otmp sahibiyim. Bir suredir konuyu takip ediyorum ve cesitli denemeler takipler yaptim. 2015 ocakta U072 den ve otmp den ikiser adet aldik. Ben otmp yi hemen montaj ettim fakat bacanak hemen takmadi ilk kışı panelsiz gecirdi. Ikinci kisa girmeden once otmpyi taktik ve ikinci kis rakamlar daha makul geldi ve zamaninda neden takmadik diye hayiflandi. Suan ucuncu kışa giriyoruz sistemlerden gayet memnunuz.

Evim giris kat mantolamasiz iki cepheli, ruzgari yandan alir, net alanim 75 m2, 3.8 mt dandik muteaahit isi pansa radyatorlerimiz ve kisa bir havlupanimiz var. Borular monil sistem olmayip eski usul pprc borularla yerden gitme ve paralel bagli degil. Bu yuzden radyatorlerin altlari ustu kadar isinmasada fena degil. Pompayi 3.kademede de denedim altlar tam isinmiyor kademe 1de de gayet guzel isiniyorum. Ev devamli sicak oldugundan ani isitmaya ihtiyac duymuyorum.

Konuyu basindan sonuna okudum ve bazi noktalara takildim. 21A 21B servis ayari kombinin ust kapasitesini kismaya olanak taniyor bu dogru. Fakat kombi o kapasiteye kadar yaniyor mu bir sorgulamak lazim. Mesela benim evimde kapasite yuzde 75 e kadar bile gelmiyor. Bunuda fan hizindan anliyorum. Isitma icin hep minimumlarda calisiyor. O yuzden 21A yi 75e getirsemde birsey degismiyor. Otmp kombiyi hep dusukte calistiriyor ve tuketimim gayet makul. Fakat kapasitenin kullanilmasini gerekiren evlerde 75 e almak belki fayda saglayabilir sozum olmaz.

21B yi de 75 e getirdim cesme suyunda da kayip olmadi ama 50 ye cekince yeteri kadar isinmadi. Demekki sicak su icin daha fazla guc gerekiyor. Tabi testleri soguk hava sartlarinda yaptim su buz gibiyken isitmak biraz guc gerektiriyor.

22B yi 60 yaptim. Kombinin ana ekranindan kaloriferi ve sicak suyu 60yaptim ve hic ellemiyorum.

OTMP den sicak su 42 sectim, kalorifer icinde 45 te tutuyorum. Otmp ihtiyac gorurse secili isinin 5 derece ustune kadar cikiyor. Daha yukseltmis olsamda otmp daha fazlasina gerek duymuyor.

Onceki sayfalarda Otmp nin pompayi hic kapatmadigini devamli calistigini okudum ama kombinin ekraninda su isisi goruldugu surece pompa calisiyor fakat bir sure sonra OTMP kombiyi tamamen kapatiyor ve ekranda kalorifer kapali isareti yanarak pompa dahil tum isletim duruyor. Isi kaybim az oldugundan kombi az calisiyor. Ben otmp den cok cok memnunum.

Gecen hafta validemin 55m2 net alanli kuzeye bakan 2 cepheli evine de buderus U072 24k aldim montaj ettirdim cok memnunlar. Orayada Rc150 sipatia ettim gelince takip izlenimlerimi paylasacagim...

Eklemek istedigim birsey daha var ki yakin sure once servisten gelip anakartin yazilimi guncellendi ve butun U072 ler icin boyle bir guncelleme yapildigini ogrendim. Ben cihazi aldigimda daha yeni ciktigini soylemislerdi, hangi panelin uyacagini sordugumda kimileri bilememislerdi ve daha sonrasinda sadece otmp ile calisacagini ogrenince almistim. Servisin guncelleme konusunda aktardigi birde su vardi. Cesitli yasanan problemleri asmak icin kullanicilardan gelen geri donuslere gore ulkemiz kullanim sartlarina uygun yeni yazilim yapilmis ve cihazlara sirayla yuklenmis. Yukleme sonrasi farkedebildigim iki sey oldu. Birincisi 21A ve 21B ayarlari fabrika ayarlari 100 ve 90 iken simdi 200 ve 180 olmus. Birde eskiden kombi ustunden cesme suyu en dusuk 40 a ayrlanabilirken simdi 35 e ayarlanabiliyor.

Sanirim cihazin modulasyon araligi genislemis olsa gerek diye dusunuyorum Eskiden yuzde 30-100 arasi yapilan ayar suanda 30-200 arasi olmus. Yani yuzde 15 e kadar kisilabilir gibi yorumladim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CeCoLi -- 26 Aralık 2016; 0:00:16 >

• CeCoLi C kullanıcısına yanıt
    OTM-P,gerek evinizin metrekare bazinda benim evime nispeten kucuk olmasi (140 metrekare evim),gerekse kombinizin farkli bir model olmasi sebebi ile efektif calismis olabilir. Ama ben 2 yil kullandim ve nefret ettim resmen. Ayrica OTM-P den klasik on-off OT ye gectigimde hem cok daha rahat isindim hem de en az yuzde 20 tasarruf elde ettim.Detaylari ve sebebini de gecmis sayfalarda acikladim.

21A VE 21B parametreleri alev boyu ile alakali,brulordeki alev boyunu kisip azaltabiliyoruz bu parametre ile. Sayet modulasyonlu bir OT niz var ise bunun fabrika ayarlarinda olmasi gerekeyor,zira bunu modulasyon ile OT kendisi arttirip azaltiyor. Mesela gb012 ile on ff OT kullanan arkadaslar 21a yi 100 yapip kombi petek isisini 70 yapsinlar,kombi calismaya basladiktan hemen sonra hizlica 70 C ye gelirken,21A yi 75 yaptilarinda yavas yavas 70 C e geliyor.

Guncelleme sonrasi 21A ve 21B nin parametre araliklarinin artmasi cihazinizin daha hassas bir sekilde alev boyutunu ayarlayacagi anlamina geliyor muhtemelen.

• Ben otmp den inanilmaz memnunum, sanirim kazan farkindan olsa gerek diye dusunuyorum. Daha evvel gorustugum bilgi aldigim herkes modulasyonlu OT nin alev boyunu ihtiyaca gore ayarlamasindan dolayi daha verimli ve daha ekonomik olacagini aktarmislardi. Sizin duruma bende sasirdim acikcasi. Fakat otmp nin soyle bir ozelligi var ki isitmayi cok yavas yapiyor hizli isitmiyor bu da sanirim hep ekonomik davranma isteginden olsa gerek. Isiyi 1 C artirsan 2 saate ancak isitiyor. Gerci ev devamli sicak oldugundan benim boyle birseye ihtiyacim olmuyor.

OnOff OT ile kullanim durumunda kapasiteyi kismak noktasinda haklisiniz. Cihaz isitirken tam gaz yapiyorsa bunun onune gecmek gerekir ki biraz ekonomi olsun.

Yalniz Otmp istenen isiya ulasildiginda pompayi vs tum hareketi durduruyor bundan eminim cok kez test ettim. Tabi benim cihazim U072 olmasina gore fark oluyorsa bilemiyorum. Ekranda su isisi rakami varken ustteki kare radyator ustunde oluyor ve sirkulasyon calisiyor. Fakat rakam kayboldugunda ustteki kare kalorifer kapali moduna geciyor ve tum isletim durmus oluyor

• Zebza kullanıcısına yanıt
    Merhabalar evimde U072 ve otmp yi iki senedir kullaniyor ve cok memnunum. Validemin evinede U072 aldim ve termostatlara bakarken Rc150 yi gordum. Hem Open Therm hemde EMS Plus protokolu destekliyormus. Aldim taktim fakat moralim bozuldu. Sicak su menusu calismiyor. Iki saat ugras dur vs derken kuusundan cikan iki adet kullanim ve kurulum kilavuzunu hatim ettim. En sonunda olayi cozdum. Bazi menulerin open therm de calismayabilecegini yaziyor ve sicak su menusu ekrana gelmiyor. Yani sicak suyu oda termostatindan kontrol edemiyorsun. Buna cok bozuldum. Menuler agir calisiyor. Auto manuel arasi hep bekleyerek geciyor. Calismasini takip ettim, otmp gibi cihazi kisik calistirmiyor. Her calismada kazani limit isiya cikariyor. Benim cihazim hep minimum kapasitede calisir bacadan cok az buhar cikar fan hizida en dusuktedir. Ama RC150 kazani calistirinca fanda bayagi hizli calisiyor. Yani kapasiteyi yukseltiyor buharda artiyor. Hic anlam veremedim ve hosuma gitmedi. Ayrica OTMP evdeki 3 adet (2 mekanik ve 1 elektronik) denk isida gosterirken Rc150 3 derece fazla yazdi ekranda. Kalibrasyon yaparak -2.5 C verip denk isiya getirdim. Sabah kalktigimda ise diger derecelerden daha dusuk gosteriyordu buna da anlam veremedim. RC150 bana gore U072 Open Therm ile tam anlasamiyor modulasyonu pek yapamiyor gibi geldi. Ama GB serisi yogusmalilar ile daha verimli olabilir.

Kisaca U072 ile OTMP tavsiyem. RC150 yi verip otmp aliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: op_dede

Benim kombide U072 banada aynısını söylediler bende RC 150 tercih etdim servis geldi 350 TL bedelle bağladı biraz pahalı olduğunun farkındayım.Evde yalıtım yoksa oda termostatının yararından ziyade zararı olacağını söyleyenler %100 haklılar çünki ben bire bir yaşadım termostatı bağladıktan sonra çok yaktı en sonunda yalıtım yaptırmak zorunda kaldım anında en az %35 gibi tasarrufa başladım.İsterseniz formu iyi araştırın yada yaşadığınız yerde farklı buderus yetkili servislerinden bilgi edinmeye çalışın yalıtımınız yoksada hiç heveslenmeyin derim..

Bende sizin gibi U072 kullanicisiyim, RC150 takinca sicak su menusu cikmadigini yukarida yazdim. RC150 nin bazi menuleri kullanilamiyor. Sizde durum nasil ? Cihaz her kalkista kazan ust limite cikiyor mu ?

• Arkadaşlar uzun zamandır forum u takip ediyorum ve sizin vermiş olduğunuz bilgilere dayanarak bende kombi üzerinde bir kaç oynama yaptım ve sonuç süper 11 metre küp den 5.6 metre küp e düşün bir yakıt tasarrufu sağladım teşekkürler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tokattan T kullanıcısına yanıt
    bekliyoruz hocam..
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.