Şimdi Ara

Bu ülkede mühendis,doktordan daha çok temel bilimlerde uzmanlaşkış insanlara ihtiyacımız var. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
0
Favori
4.199
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    aynı şey değil tabi ki sadece Türkiye de mühendis adı altında olan bölümler aslında bilim dalı demek istedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Asıl bu ülkeye ara eleman, işçi ve çiftçi lazım. Herkes okumak istiyor herkes mezuna kalıyor 5-6 yıl sürse bile insanlara Tıpa girmek için uğraşıyor ve kimse İşçi ya da Köylü kalmak istemiyor. Asıl sorun bu herkes sınıf atlamak istiyor ve bunu anlıyorum. Asıl yapılması gereken Almanya gibi alt sınıfı kalkındırıp iyi bir yaşan standartı sağlamak. Örneğin İşçi maaşları GDP ile denglenip ev ve araba alacak hale getirilir ve geçim sorunu ortadan kalkarsa dikey sınıf hareketi durdurulabilir. Çoğu Avrupa ülkesinde öğrenciler sadece %5'i üniversiteye gider geri kalanlar Meslek okullarına yönlendirir. Aynı durum altı kalkındırırsak bizde de olur. İşte o zaman ülkede sınıf atlamak ya da para kazanmak için tıp okunmaz, insanlar bilim için Tıp, Mühendislik ve ya Temel Bilimi o zaman seçer. Şuan biz bu durumdan çok uzağız.
  • fizik kimya çap yapın
  • Ülkeyi ileriye taşıyacka bölümler

Temel Bilimler Matematik Geometri Fizik Kimya Biyoloji

Temel Tıp Bilimleri Anatomi Biyofizik Fizyoloji Histoloji ve Embriyoloji Tıbbi Mikrobiyoloji Tıbbi Biyokimya Tıbbi Biyoloji Tıp Tarihi ve Etik ve Klinik branşlardan Nöroloji ve Genetik

Mühendislik

şu konuya da gelecek olursam Öss sınavı ygs lys vs değil

Türkiye 2binincisi olmuş 2 arkadaşımın biri Kimya biri ise Matematik okudu Bilkentte yıllar boyu zorluk çektiler biri bimde çalıştı askere gitti geldi kasiyerliğe devam etti burun kıvırdığı tıp için tekrar hazırlanıp kazandı 32-33 yaşında tıptan mezun oldu. Kimya okuyan bu, diğeri ise kpds ales kpss yds gibi sınavlardan 98 gibi astronomik puanlar aldı. Ygs dönemi tanıştık bizim dershanenin eski öğrencisiymiş tıp demişler yazmamış matematik seviyorum diyip matematik yazmış 3. sımıfta kafasına dank etmiş 3 sene boyunca astronomik puanlarına rağmen atanamayınca bu kararı almış. ygs de 8 bin yaptıktan sonra vazgeçti tatile çıktı ertesi sene Eskişehir merkez bankasına atandı şimdi tayinini ankaraya aldı ve ankara da çalışıyor. doktordan fazla kazanıyor. ama bol bol acı çekti bu 2 arkadaşım akademisyenlik azim çaba ve kafayla olsaydı 2. dediğim arkadaşım muhakkak akademisyen olurdu. Türkiye temel bilimlere değer veren bir ülke değil. tıpa da dişe de değer vermiyor. herkes kendi partisinin yancısının yanında sağ sol farketmiyor. düzgün adamında siyasetle işi yok zaten

• golazena G kullanıcısına yanıt
    Oyle oluyor hocam Almanyadan gelen bir cift arkadasima ne is yapiyorsun diye sorunca biyoloji okudugunu soylemis,Alman cift sasirip epey ovmusler.Avrupada falan temel bilimlere cok onem veriliyor en basarili ogrenciler temel bilim okuyor genelde.

• Temel bilim okumak isteyip gelecek kaygısı ve çevre baskısından okuyamayan baya insan var aslında.Bazıları sonradan o alanlara kaymaya çalışıyorlar.Odtü makine okuyup biyolojiden devam eden bile var.Herkes en çok istediğini rahatlıkla yapabilse ülke seviye atlar zaten ama bunu sağlayamıyoruz işte.
  • yenigeldimsa kullanıcısına yanıt
    40kdan mı yazdın

• CarlGallagher kullanıcısına yanıt
    10 k dan yazdımda boun yazmadım şaka yapıyordum :f
  • Ondan önce devletin temel bilimlerin gerektigi calismalar yapmali ki is imkani olsun yoksa adam fizik okuyup burda durmaz gider abdye oraya faydali olur.

• Godsu kullanıcısına yanıt
    Çok haklısın, ben başta bunu sığ görüşlü olduklarından yapmadıklarını düşünüyordum ama sonradan fark ettim; kasıt var.

• goygoy06 kullanıcısına yanıt
    Hocam matematik insanlığın dilidir zaten, matematik olmadan ileri fizikte neler yapabileceksin ki? Matematiğin iyiyse her yerde çalışabilirsin. Belki biyoloji alanlarında bayağı azalıyor çalışma şansı. Her neyse hocam bitki biyolojisi duruyor benim. Bu ülkede 5 bilim dalı da gelişmeli neticede. Ve bunu uygulayacak sağlam mühendisler de yetişmeli. Kişi ister araştırmacı olup bilimci olsun, ister geliştirmeci olup bunları bilip pratiğe döksün. Yeter ki yapsın ve yetiştirilsinler
  • Temel bilim okuyup ne yapalım potansiyel işsiz binde biri yurtdışı vs kendini atarsa anca gelişir

• armadillo dalagı kullanıcısına yanıt
    Bende öyle düşünüyodum ama son gün boun mat.ı tercihlerden bazi sebeplerden dolayı geçmiş olsun hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: -xenon

aynen kardeşim. Senböyle düşünürsün ama sonra kpssyi kazanınca havalara uçarsın.

Alıntıları Göster
    Bu şey değil mi ya hayatta hiç bir şeyi başaramayıp, idealleri olan insanları kıskanıp onların da başaramayacağını düşünerek kendini teselli eden insan tipi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wilter -- 20 Ağustos 2018; 15:31:8 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wilter

Bu şey değil mi ya hayatta hiç bir şeyi başaramayıp, idealleri olan insanları kıskanıp onların da başaramayacağını düşünerek kendini teselli eden insan tipi

Alıntıları Göster
    aynen kanka onlinede herkes çok başarılı zaten senin dışında herkes ezik

• Bu işteki asıl sıkıntıyı ben söyleyim, zamanında bir üniversite açılmadan önce ilk şart fen edebiyat fakültesi olmasıydı o yüzden herkes açıyordu çatır çatır. Bu sayede binlerce mezunu oluştu eskisen bölümden çıkanlar seçiyordu 20-25 sene öncesini diyorum. Öğretmen mi olsak, yüksek yapıp okulda mı kalsak veya bi kurumda araştırmaya mı devam etsek. Şu an %90’ı formasyon alıp öğretmen olma peşinde maalesef ki başka çarede yok. Öğretmenlik ile Fen Fakültesi arasında uçurum olmalı bence. Ve Fen edebiyat fakülteleri tamamen kapatılmalı. Sadece belirli üniversitelere verilmeli bu hak boğaziçi odtü bilkent vs kontenjanları sınırlı olmalı, öğrencilere temel bilimler bursu verilmeli şu an ki gibi daha da desteklenerek. Aylıkken ortalama 2000₺ burs alan biri tıp yerine bunu yazabilir çünkü cezbedici olur. Ve bu bölümlerin toplam kontenjanı ülkedeki üniversite sayısının 2 katını geçmemeli. Örneğin 100 üniversite varsa ülkemizde matematik Bölümü kontenjanı 200 olmalı Türkiye çapında. Mezun sayısı az olduğu için mezun olanlar araştırmalarda üniversitelerde göreve başlar. Öğretmenlik yapmaz hatta verilmesin bile. Öğretmenlik eğitim fakültesinden çıksın.

• quote:

Orijinalden alıntı: -xenon

aynen kanka onlinede herkes çok başarılı zaten senin dışında herkes ezik

Alıntıları Göster
    Kendimden bahsetmedim ki? Ben başarılı birisi değilim zaten. Ama gidip de idealleri olan insanları küçümsemiyorum.

• Wilter kullanıcısına yanıt
    Trolluyorum zaten

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.