Şimdi Ara

Bu ülkede ikinci el arabanın para etmemesi gerektiğini nasl öğreteceğiz bu millete? (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
1
Favori
13.171
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
139 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araçların fiyatı artmıyor ki TL değer kaybediyor.Kendimden örnek veriyorum

Ünv den döndüğümde Honda cbr 250r motor aldım 8.300 TL idi
    Aynı tarihte opel corsa 97 model gsı aldım ortalama temizlikte bir araçtı onuda 8200 TL ye aldım

Motoru 4 yıl kullandım 9000 TL ye sattım ki emsalleri 10.000 TL lerde dolanıyordu .9000 yazar yazmaz antalyadan bir genç gelip aldı.

Opeli fiyatına bakmadan babanın bir arkadaşına verdim gene aldığım paraya.Sattıktan sonra baktım ki araç 13-15.000 TL arası geziyor. Motor 4 yıl da değer kaybedeceğine değer kazanmış gibi duruyor ama olay öyle değil.

Motorun satıldığı zaman dolar 2.10 TL idi ben satarken dolar 3.01 TL di.Bu yüzden 2.el fiyatları artıyor.Çok uzağa gitmeye gerek yok opeli alırken Kartal lar 2000-5000 arası satılıyordu.Şimdi 10.000 TL den aşağı kartal bulamıyorsun.

Ben Astra aldığımda sıfırı 50 binliraydı 2 yıl içinde 70 bin oldu
    Bmw e87 kasa 116i aldığımda F20 kasalar yeni çıkmıştı üstüne 15 binlira koysam alabiliyordum ben alana kadar araç uçtu gitti.
    Bmw 2012 3.20 i bakarken 80 binlira civarında geziyordu 0 ları şimdi 100 binlira 2.el leri.
    İşin özü seviyorum bu ülkeyi ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alkımm -- 19 Şubat 2018; 15:23:13 >

• Para edip etmemesi ile alakalı değil talep çok

Cebinde parasi olan bile 2. El alıyor az binilmiş

2. Elin düşmesi için insanların 0 arabaya yönelebilecek alım gücü olması gerekir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2015 te 43 bin olan araç

2018 de 92 bin tl olursa

43 e alan arkadas 2. El araç degersiz olur diyip

Aracini 20 bin km de 15 bin tl ye satarsa

Geri kalan 92-15=77 bin tl yi otostop yaparak kazandi diyelim.

Bu sadece kapitalist dünyaya isyan adina minik bir eleştiri olarak kalacaktir.

• Kullandığınız başlık "Bu ülkede ikinci el arabanın para etmemesi gerektiğini nasl öğreteceğiz bu millete?" yerine "Beş para etmez arabaların 20.000TL'ye Satılması" olmalıydı. Eğer başlığım doğru diyorsanız 500.000TL'ye BMW 5 alıp 20.000TL'ye satarak başlayabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

Orijinalden alıntı: ahmetdemirci

Sahibinden.com olduğu müddetçe ikinci el fiyatları sıfır fiyatları artmasa da artar. İkinci el araç sahipleri birbirinin araçlarına sahibinden.com gibi sitelerden kıyaslayarak hep bir üst rakamı yazarak piyasayı şişiriyorlarda şişiriyorlar. Fiyatlar çok yüksek ama alan satan o kadar var mı bakmak gerek

o tür siteler araçların fiyatını düşürür, arttırmaz. zira satılık araca ulaşmayı kolaylaştırıyor. ha ordaki fiyatlara satılıyor mu? satılmıyor tabii ki. ben aracımı 19'a sattım. muadilleri 25bin'di sitede. benden alan kişi 25binliklerin döküldüğünü söyledi. yani onlardan çok daha iyi bir araç 7bin ucuza ancak gitti (bir ayda zor sattım). sahibinden.com'da gördüğün fiyatlardan kafadan en az 5bin indireceksin.

ben açıkçası fiyatları şişirdiğini düşünüyorum. zira sizinde dediğiniz gibi araçlar değerinden 5-10 bin fazlasına şişirilmiş durumda. bu yüzden piyasa sürekli artıyor. benim düşündüğüm şöyle oluyor. mesela ben bir araca 20 lira yazıyorum. aynı araçtan olan başkası benim araca bakıyor ve bunun aracı 20 ederse benim ki 22 eder diyor. bir diğeri daha fazlasını yazıyor böyle böyle fiyatlar sürekli yükseliyor. tabi abartılı rakalmlardan satabiliyorlar mı tabiki satamıyoarlar.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

quote:

Sahibinden.com olduğu müddetçe ikinci el fiyatları sıfır fiyatları artmasa da artar. İkinci el araç sahipleri birbirinin araçlarına sahibinden.com gibi sitelerden kıyaslayarak hep bir üst rakamı yazarak piyasayı şişiriyorlarda şişiriyorlar. Fiyatlar çok yüksek ama alan satan o kadar var mı bakmak gerek

o tür siteler araçların fiyatını düşürür, arttırmaz. zira satılık araca ulaşmayı kolaylaştırıyor. ha ordaki fiyatlara satılıyor mu? satılmıyor tabii ki. ben aracımı 19'a sattım. muadilleri 25bin'di sitede. benden alan kişi 25binliklerin döküldüğünü söyledi. yani onlardan çok daha iyi bir araç 7bin ucuza ancak gitti (bir ayda zor sattım). sahibinden.com'da gördüğün fiyatlardan kafadan en az 5bin indireceksin.

ben açıkçası fiyatları şişirdiğini düşünüyorum. zira sizinde dediğiniz gibi araçlar değerinden 5-10 bin fazlasına şişirilmiş durumda. bu yüzden piyasa sürekli artıyor. benim düşündüğüm şöyle oluyor. mesela ben bir araca 20 lira yazıyorum. aynı araçtan olan başkası benim araca bakıyor ve bunun aracı 20 ederse benim ki 22 eder diyor. bir diğeri daha fazlasını yazıyor böyle böyle fiyatlar sürekli yükseliyor. tabi abartılı rakalmlardan satabiliyorlar mı tabiki satamıyoarlar.

eskiden aynı şeyi araba pazarlarında-galerilerde yapıyorlardı. ürüne erişim ne kadar kolaylaşırsa fiyat da o kadar düşer, homojenize olur pazar. yüksek yazmalarının bir önemi yok. alıcı yüzlerce seçenek görüyor ve mesaj yazıyor onlara şu fiyata olur mu bu fiyata olur mu? veya takibe alıyor ve fiyat düştükçe görüyor. ben de diğerlerini görünce 25-27 ha dedim abartı vardır ve 23 yazdım. sonra düşe düşe 19a indirdim, biri aradı ve aldı. ürün azsa piyasayı sen oluşturursun ve yapay fiyatlarla şişrebilirsin. ama çoksa derinliği olan bir pazarda kimse fiyat şişiremez. türkiye'de arz zaten kısıtlı. zira alım gücü zayıf ve sıfır araç satışı da düşük. hal böyle olunca 2. el araç sayısı da yetersiz. bu durumda fiyatlar düşmez. arz artacak ki fiyatlar düşecek. avrupa'da deli gibi sıfır araç satılıyor ve bu durum da 2. elleri aşağı çekiyor. ha ama orada da doğru düzgün bir 2. el araç sudan ucuz değil. göreceli olarak burdan çok ucuz tabi.

• Kardeşim ilk açılışı yap ve 50 ye alacağın arabayı 10 a sat. haa ilana koymadan bana haber ver ama
  • arz-talep meselesi.
    örneğin takip ediyorum sahibindende adamlar 2015 1.3 dizel linea ya 47-48 koymuş. satmak istemiyor ama "ya satılırsa" gibisinden koyuyor. satamayınca ya ilanı kaldırıyor ya da fiyatı ufak ufak düşürmeye başlıyor. herkes kendini uyanık zannediyor. adam 30 bine araba alıyor binmek için aynı akşam 32 ye koyuyor giderse satarım gitmezse zaten biniyorum gibisinden? akıllı ya arkadaş. bütün kuşları tuttu, bi leylek kaldı yani. ama piyasada parayı kolay kazananlar, uğraşmak istemeyenler, yada her iki vasfı da taşıyan tuzu kuru arkadaşlar talep ettiği sürece bu adamlar kendilerine müşteri buluyor ve diğer yeni ilan koyacak olan adam da zannediyor ki piyasa bu fiyat.

vatandaş gücünün farkında değil kimse araba almasa ve oy verirken bu sorunu göz önünde bulundursa herşey çok farklı olur.
    yoksa durduk yerde kimse ucuza birşey vermek istemez, pahalıya gidiyorsa zaten.

komşumuz asgari ücretle çalışıyor+kirada gitmiş 2.0 motor opel vectra almış benzinli düşünce yok, bişey yok alsın güle güle binsin napalım.

• toplumsal şuur ile.

eğitim ile.

vicdan ile akıl fikir ile.

toplumda şu oluştu ikinci araç satanların çoğunluğu yalancı. söylediklerinin çoğu yalan. herşeyde sahtecilik. aracı hakkında söylediklerinin gerçekte uyuşmadığı durumlardan dolayı herkes sıfır araba almaya çalışıyor.

bankalara olan borçlar aslında ekonomiyede kötü yansıyor ve kurların artmasıyla daha da pahalı arabalar almaya başladık.

avrupada kısa süre bulunmuş olmam sebebiyle aradaki farkı şöyle özetliyim.

avrupada insanlar araba almaya çabalamıyorlar. paralarını keyifli şeyler yapmak için ayırıyorlar. yemek içmek gezmek gibi. maddesel şeylere para harcamayı sevmiyorlar.

uzun vadede plan yaptıkları için bu sürede en az kayıpla geçiriyorlar.

türkiyede ise mal sahibi olma duygusu ön planda.

bankalar kazanç elde etmek için süsülü reklamlarla insanları cezbettirip onları borca sokuyorlar.

toplumsal şuurda algı ooo arabası var!!

mahalle baskısı dedikleri olay. çalışıyorum araba alıp keyfime bakmam lazım.

arz ve talebin oldugu bir yerde fiyatlar düşmez. trend olan pahalıdır.

her 4 kişiden 1'nin kredi borcu var. bu onu rahatsız etmiyor çünkü çevresinde arabası olanlar var buda arzı öldürmüyor.

herkes dolar artıyor oyuzden fıyatlar yukselıyor dıyebılır ama buda toplumsan eğitimsizliğin işareti.

iphone 5 2500tl idi. iphone 6 4000tl şimdi ikinci elde iphone 5 3000tl edermi etmez neden kullanılmış ürün sıfır fiyatının üstüne çıkamaz.

arabada böyle değil. bu işin ticaretini yapan galericiler var. arz talebin oldugu araçlarda ise fiyatlar olmaması gereken yerde.

tekrar avrupalı örnegğine geçersek. bizdeki gibi arabaya binince karakteri değişmiyor. burda doblosu olan makas atıyor. :D ve bu durum malesef düzelmeyecek.!!!

3 hafta sonra pragta araba kiralıycam 10gün için 500tl ödiycem türk parasıyla. burda golfün günlüğü en az 200tll. söylediğim gibi arz talep...

• mahmut716 kullanıcısına yanıt
    Asus x550jk gtx850mli laptopu 2 sene önce 1.539 liraya alan arkadaşım garantisi bitik sarj giriş yeri kırık bataryası bitik bir şekilde forum üzerinden 1750 liraya sattı hatta 8 adet mesaj aldı satıldıktan sonra

• arz-talep dengesi insanlar ikinci el'e rağbet etmese fiyatlar düşer

Gidip sıfırından birkaç binlira farklı volkswagen araçların 2. elini alan toplumumuz oldukça bu devam eder

hele bazıları var ki, benim aldığım fiyattan daha pahalı 2. el satıyor şu anki liste fiyatı bu diyor. Yahu bayide pazarlık yapıp düşüyorsun o fiyatı, bu adam 2. el satarken listeden gördüğü gibi yazıyor bin lira daha düşük. Halbuki bilmiyor ki 3-4 bin lira daha pahalı yazmış 2. elini sıfırından

Ve bu araçlar satıyor, bayağı bayağı satıyor. Güler misin ağlar mısın?
  • Arabada bu kadar vergi olmasa ve vatandaşın durumu iyi olsa zaten herkes sıfır arabaya biner. Avrupada sıfır araçlar 10-15 binden başlıyor bizde en dandiği şu an 40 civarı sanırım. Ama şu var ki mesela ikinci el bmw ye 100 vereceğine git sıfır honda falan al daha iyi. O da desinlerden kaynaklanıyor. İkinci el aracın ne çıkacağı belli değil çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaju waffle -- 19 Şubat 2018; 19:14:42 >
  • mahmut716 kullanıcısına yanıt
    3 bin tlye 2013te topladığım pcyi bir kaç ay sonra 4 bine satabiliyordum kur ve 0 araba fiyatlarının yükselmesi 2. el araba piyasasını hareketlendirdi fiyatta arzz ve talebe göre şekillenir kişiyle bir alakası yok piyasa 3 aşağı 5 yukarı kendi değerini bulur
  • Fiyatı isteyende sorun yok ki,demekki geneli koyduğu fiyattan satabiliyor,satabiliyorsa sıkıntı yok demektir.
    Ne zaman talep olmaz 1-2 ay arayan soran olmasın bakın bakalım durum aynı mı oluyor.
  • Aralık 2017 araba bakıyorum. bir ilanda 2013 model kia rio gördüm yaklaşık 100.000 KM'de bir iki boyası vardı sanırım. Fiyat: 50.000 TL

Başımdan kaynar sular döküldü, o dakika gittim sıfır km yeni kasa qashqai aldım 115.000 TL'ye.

Fiyatların tümü şişirme. Yaklaşık 5 yaşındaki bir araç için 50.000 TL istemek, hele sıfırı 80.000 TL civarında ise bunun adı keriz.avi dir.
  • https://www.carsforsale.com/ Buyrun Amerikanın malum sitesi 2005 ve altı araçların fiyatına bakın
  • İyi de ikinci elde fiyatları araç sahipleri anlaşıp yükseltmiyor. Piyasa şartları bunu belirliyor.

Tabi sahibinden.comun da payı var bu fiyat artışında ama en belirleyici etken sıfır araç fiyatları oluyor.

Ayrıca ikinci el almak isteyen kişiler çok salakça davranıyorlar.

Bir ilan verdim. Tamamen hasarsız ve hatasız aracıma şişirilmemiş bir fiyat yazdım. Gerçekten ortalamaya göre çok çok iyi bir rakamdı. Çok az pazarlık olacağını da ilana yazdım. Tabi arayanlar iyice öldürmeye çalıştı. İlla pazarlıkla 4 5 bin daha inecekler.

Bir kısmı şunu dedi: Bu kadar az pazarlık payı olmaz. Fiyatı daha yüksek yazsaydınız o zaman.

Beynim yandı ya. Adam sırf yazılandan 5 bin düşeyim diye fiyatı yüksek yazmamı istedi. O zaman anladım ki bizim halkımıza fiyatı şişirilmiş araba lazım. Yani o belkide eşine dostuna “bak şu kadardı şu karara indirdim düşeşe aldım” diye hava atacak.

Çok komikti yaşadıklarım. Arabayı bir arkadaşıma sattım. Sahibinden ile vakit kaybettim ama insanımızı tanımış oldum. Şişirin arkadaşlar. Elbet bir tatminsiz gelip onu alacak. Ya benim aracımdan daha kötü olan arabaya adam 10 bin daha fazla yazmış. Millet onu örnek gösteriyor bana. Bak şu ilan şu fiyat. Senin arabanda bir sorun mu var diyor.

Tövbe yarabbim ne keriz biter ne enayi.

• Sıfır araçtan bu kadar vergi alınmaması gerektiğini hükümete anlatabildiğimiz zaman 2.el fiyatları da aynı düzeyde düşecektir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simerazzı -- 19 Şubat 2018; 21:14:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: creative13

3 bin tlye 2013te topladığım pcyi bir kaç ay sonra 4 bine satabiliyordum kur ve 0 araba fiyatlarının yükselmesi 2. el araba piyasasını hareketlendirdi fiyatta arzz ve talebe göre şekillenir kişiyle bir alakası yok piyasa 3 aşağı 5 yukarı kendi değerini bulur

ya çok ucuza kampanyalardan topladın , ya da kazık attın, başka açıklaması yoktur
  • Ötv yi sıfırı Vergiyi efsane kasayı Geçiniz

"Arabasını Çok Seven Hatta ona Hindistan ineği muamelesi Yapan Bir millet olmadığımız Zaman"

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.