Şimdi Ara

Bu ülke otomobil severler için tam bir cehennem (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
2
Favori
3.541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: msansertekin

Sizi çok iyi anlıyorum. Londra'ya yollamak istediler beni altı aylığına. Evim hazırdı. Benzinini ödemek karşılığıyla opel insignia kiralayacaklardı bana. Orada da sırtım yere gelmeyecekti. Reddettim. Üç haftalık proje için gidip geldim sadece.

Millet çıldırdı, manyak mısın sen, millet bunun hayalini kuruyor sen ne yapıyorsun falan. Hiç öyle dışarıdan göründüğü gibi değil. Buradan konuşmak kolay. Oraya giden bilir. Kralını verseler, yaşadığın ve büyüdüğün yer gibisi olmuyor. En Avrupa hayranı arkadaşımın bile milliyetçilik damarları kabardı. Interrail'ı yarıda kesti geldi.

Vatanımızın kıymetini bilmiyoruz. Haber kanalları ve sosyal medya da sağolsun memlekette en kötü ne varsa gözümüze gözümüze sokuyor. Girin bakın haber sayfalarına, illa bir kriminal olay var. Yurtdışında olmuyor sananlar, aklını peynir ekmekle yemiş demektir.

Alıntıları Göster
    Çoğu insan Avrupaya gidince cennete gideceklerini sanıyorlar heralde. Sadece Amerika da ortalama bilmem kaç dk'da bir tecavüz vakası oluyormuş. Bireysel silahlanma had safhada. Dediğin gibi burda haberlerde kötü şeyler gözümüze sokulduğu için bu nefret. Bunlar eskiden de vardı ama eskiden teknoloji olmadığından haberimiz olmuyordu. Şimdi en ufak şeyden haberdarız.

Bu tür olumsuz durumlar başımıza geldiğinde yapacak 2 seçeneğimiz var. Ya "He, tamam abi sensin" diyip geçeceksin, yada "hoop, dur bakalım sen kimsin" diyip mücadele edeceksin. Bazen 2. seçeneği kullanıp gruplardan dayak yediğimiz de doğrudur.

Köyümüzde sürüsüyle gurbetçi komşu ve akrabalarımız var, her yaz altlarında iyi araçlarla gelirler. Amerikadan kesin dönüş yapan annemin yengesi, "bunlara fazla heves etmeyin, bunlar burda havalı havalı gezerler ama orda tuvalet beklerler, ordaki insanların çalışmadığı işlerde çalışır, çoğunun da arabası kiralıktır" der.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Hocam dönmeyin yazacağım ama neden yazacağım beni iyi dinleyin:

Her şeyden önce biraz sabredin, green card aldıktan sonra, o hakkı elde ettikten sonra gelin.

Mesele E serisi ya da Clio meselesi değil cidden. Sizi en iyi ben anlarım, ben de Ocak 2012'den bu yana 6,5 yıldır gurbetteyim, ailemle aramda 300-500 kilometre bir mesafe var. Arada bir gidip görebiliyorum ama genel olarak onlardan uzaktayım. Bu durumda sizi çok iyi anlıyorum.

Ama Türkiye dediğiniz memleket gerçekten huzur bulabileceğiniz bir memleket değil. Hem ekonomik hem siyasi sebeplerle insanlar çok gergin. Ülkede bildiğiniz kutuplaştırma var. İnsanlar kutuplaşmış ve birbirini kesinlikle kabullenemiyorlar. Buna bir de geçim sıkıntısı, gün içi stres, yoğun çalışma şartları eklenince insanlar patlamaya yer arıyorlar ve inanır mısınız metroya binerken kavga çıktığına şahit oldum. Düşünün huzurla sabah anneniz "Hayırlı işler evladım" diye uğurluyor sizi, daha yarım saat geçmeden metroda 2 metre ötenizde kavga çıkıyor. Durduk yere geriliyorsunuz, modunuz düşüyor.

Ben de annem babam uğruna memlekete nakil gitmeye çalışyorum ama bugün bana Amerika'ya gel desinler inanın dakika düşünmem giderim. Orada düzenimi kurunca da izin ayarlar gelirim. Burada da çok farklı değil sonuçta durum, anca yıllık izinlerde gidebiliyorum yanlarına.

Olay 5.0 Mustang meselesi değil de, arabanın orada bir meta olmaması. Ben burada 2000 model bir arabaya biniyorum ve maaşımın neredeyse 10 katı ediyor bu araba. Bakın 2000 model bir araba orada muhtemelen bir maaş ile 2 tane alınıyordur. Ben arabaya "İhtiyacımı ideal şekilde görsün" gözüyle bakarım. Yani motoru beni yormasın, kasayı rahat taşısın, kliması olsun yeter mantığı ile. Bu bile benim 10 maaşıma bedel. Orada bu bir sorun değil, barınacak yer mesela, İstanbul'da ev tutsam maaşımın yarısını kiraya veriyorum, ev de iş yerime 1 saat uzaklıkta oluyor. E araba da götürüyor maaştan. Daha yemesi içmesi faturası var. Bütün kazandığım hayatımı idame ettirmeye giderken ben nasıl huzurlu olabilirim? Ve İstnabul'daki hemen hemen herkes aynı durumda, bu yüzden tahammül diye bir şey kalmadı insanlarda.

Yani bunu aslında oturup uzun uzadıya konuşmak lazım ama bence böyle bir fırsatı tepmeyin. Beni üzersiniz en baştan.

Alıntıları Göster
    oncelikle diger cevap yazan arkadaslar ve size tesekkur ediyorum.

Soylediginiz butun konular hakkinda az cok bilgim var, Sonucta Turkiyede 24 sene yasadim ve 6 senedir abd deyim..

Yukaridaki msjimda yazdiklarimi tekrarlamak istemiyorum. Ama size sunu belirtmeliyim. Yurt disina cikan iki tur insan vardir. Birincisi artik ulkesinden elini etegini cekmis.. varsa ailesi ikinci plana birakmis, varsa karisi bosamis gelmis, varsa sevgilisi terketmis gelmis.. varsa bi derdi yakarim romayi diyip.. herseyi silip gelmis.. ölümüne göç etmiş insan gurubu..

Ikincisi ise benim gibi aile ortaminda buyumus, uni okumus.. ama gelecegini ulkesinde goremeyen.. yurt disi deneyimi olsun, ingilizce gelissin.. birazda para yapiyim, hayalimdeki arabayi suruyum, kari kiz olsun falan sebeplerle gelenler... ben bu ikinci guruptayim. Ancak artik guruptan ciktim ve birinci gurupta, ölümüne ülkesini terk edip gelenler kilasmaninda yol aliyorum.. ( bu durum icimi desiyor, ruhumu karartiyor, kendimi yabanci bir ulkenin amelesi gibi olmami hissettiriyor )

Bu konuyu uzatmiyim. Duygularimi anlatmaya calisiyorum. Size tum samimiyetimle soyluyorum. Hergun haberleri hergun cinayetleri hergun ulkedeki ekonomik sikintilari baz alan haberleri okuyarak uyaniyorum. Hic biri ama hic biri geri donme fikrimi degistiremiyor.

Green card almak icin orami burami yirtan ben... donme fikrini beynimde sabitlestirmis vaziyetteyim. Oyleki bedelliye basvurdum, birde milli guvenlik bakanligina dilekce gonderdim, 21 gunluk askerligimi yurt disindan donme sebebim ile mart ayinda yapmak istedigimi belirttim. Kabul ederlermi bilmiyorum.

Anlicaniz dondugumde 21 gunde olsa askerlik beni bekliyor...

Cok duygusal olmakta istemiyorum... ama eger 2 sene ulkenizden ayri kalirsaniz.. bazi seyler beyninizde farkli calismaya basliyor.

Arkadasin biri green card al oyle dön demis ama o islerde oyle olmuyor. Vatandasligi alana kadar hic bir yere donemezsin ( tatile gidersin ancak ). Ve 5 sene daha vatandaslik icin beklersin. Yas olacak 37... neymis vatandas olmusum. O yastan sonra Tr ye dondugumde niye dondun demezlermi ?

Bilmiyorum... hayat bu kadar zor olmamali. 6 senemi verdigim bu ulkeden ayrilmak kolay olmayacak... ama en azindan hayatim boyunca hic bir zaman yanliz kalmayacam. Ve hic bir zaman arabama yanliz binmeyecem..

Son olarak, bi arkadas seni nevada collerine challenger kiralamaya davet ediyorum demis.. teklifin icin tesekkur ederim, zaten los angeles ta yasiyorum.. cok kez vegasa gittim ( is dolayisi ile belkide en az 40 kez ) ancak soylemem gerekirki.. bir gun challenger da huzur vermeyecek ( eski bir v8 mustang sahibi olarak )...

Son sozumde, Steve Jobs tan gelsin...

“ Arabanı sürmesi için bir adamın olabilir, sana para kazandıracak insanların olabilir, ama senin için hastalığını yaşayacak kimseyi bulamazsın. Kaybedilen maddiyat tekrar elde edilebilir. Ama kaybettiğinde tekrar elde edemeyeceğin bir şey var: Hayat. “

“Ailene, eşine, arkadaşlarına duyduğun sevgindir asıl hazinen. Kendinle iyi geçin. “

Herkese saygilar

• Binemeden göçüp gidecez şu dünyadan nalet olsun bu hayat nalet olsun bu sevgim sen bena neden büyle yaptın.

Bu ülke otomobil severler için tam bir cehennem Bu ülke otomobil severler için tam bir cehennem

• quote:

Orijinalden alıntı: nanoona

oncelikle diger cevap yazan arkadaslar ve size tesekkur ediyorum.

Soylediginiz butun konular hakkinda az cok bilgim var, Sonucta Turkiyede 24 sene yasadim ve 6 senedir abd deyim..

Yukaridaki msjimda yazdiklarimi tekrarlamak istemiyorum. Ama size sunu belirtmeliyim. Yurt disina cikan iki tur insan vardir. Birincisi artik ulkesinden elini etegini cekmis.. varsa ailesi ikinci plana birakmis, varsa karisi bosamis gelmis, varsa sevgilisi terketmis gelmis.. varsa bi derdi yakarim romayi diyip.. herseyi silip gelmis.. ölümüne göç etmiş insan gurubu..

Ikincisi ise benim gibi aile ortaminda buyumus, uni okumus.. ama gelecegini ulkesinde goremeyen.. yurt disi deneyimi olsun, ingilizce gelissin.. birazda para yapiyim, hayalimdeki arabayi suruyum, kari kiz olsun falan sebeplerle gelenler... ben bu ikinci guruptayim. Ancak artik guruptan ciktim ve birinci gurupta, ölümüne ülkesini terk edip gelenler kilasmaninda yol aliyorum.. ( bu durum icimi desiyor, ruhumu karartiyor, kendimi yabanci bir ulkenin amelesi gibi olmami hissettiriyor )

Bu konuyu uzatmiyim. Duygularimi anlatmaya calisiyorum. Size tum samimiyetimle soyluyorum. Hergun haberleri hergun cinayetleri hergun ulkedeki ekonomik sikintilari baz alan haberleri okuyarak uyaniyorum. Hic biri ama hic biri geri donme fikrimi degistiremiyor.

Green card almak icin orami burami yirtan ben... donme fikrini beynimde sabitlestirmis vaziyetteyim. Oyleki bedelliye basvurdum, birde milli guvenlik bakanligina dilekce gonderdim, 21 gunluk askerligimi yurt disindan donme sebebim ile mart ayinda yapmak istedigimi belirttim. Kabul ederlermi bilmiyorum.

Anlicaniz dondugumde 21 gunde olsa askerlik beni bekliyor...

Cok duygusal olmakta istemiyorum... ama eger 2 sene ulkenizden ayri kalirsaniz.. bazi seyler beyninizde farkli calismaya basliyor.

Arkadasin biri green card al oyle dön demis ama o islerde oyle olmuyor. Vatandasligi alana kadar hic bir yere donemezsin ( tatile gidersin ancak ). Ve 5 sene daha vatandaslik icin beklersin. Yas olacak 37... neymis vatandas olmusum. O yastan sonra Tr ye dondugumde niye dondun demezlermi ?

Bilmiyorum... hayat bu kadar zor olmamali. 6 senemi verdigim bu ulkeden ayrilmak kolay olmayacak... ama en azindan hayatim boyunca hic bir zaman yanliz kalmayacam. Ve hic bir zaman arabama yanliz binmeyecem..

Son olarak, bi arkadas seni nevada collerine challenger kiralamaya davet ediyorum demis.. teklifin icin tesekkur ederim, zaten los angeles ta yasiyorum.. cok kez vegasa gittim ( is dolayisi ile belkide en az 40 kez ) ancak soylemem gerekirki.. bir gun challenger da huzur vermeyecek ( eski bir v8 mustang sahibi olarak )...

Son sozumde, Steve Jobs tan gelsin...

“ Arabanı sürmesi için bir adamın olabilir, sana para kazandıracak insanların olabilir, ama senin için hastalığını yaşayacak kimseyi bulamazsın. Kaybedilen maddiyat tekrar elde edilebilir. Ama kaybettiğinde tekrar elde edemeyeceğin bir şey var: Hayat. “

“Ailene, eşine, arkadaşlarına duyduğun sevgindir asıl hazinen. Kendinle iyi geçin. “

Herkese saygilar

Alıntıları Göster
    Ya hocam yanlış anlama da takmışsın bir kız mevzusu bir aile mevzusu.

Emin ol herkes olduğu yerde güzeldir. USA'da kız mı kalmadı sizinle takılacak? Ya da seyahat yasağınız mı var ailenizi görmeyecek?

Bu ülkede "HER ŞEY" gün geçtikçe kötüye gidiyor. Ve bir tane "ha evet bu tr'de iyidir" diyebileceğimiz bir şey yok.

Şimdi dönersiniz, elinizde para vardır. Bir süre rahat yaşarsınız. Belki günümüz şartlarında iyi gelirli bir işte de çalışırsınız. Ama gün gelecek bunlar da elinizde avucunuzda kalmayacak.

Kendisi için ölüp bittiğiniz hayat arkadaşınız ve aileniz ile evde yemek yok aç aç birbirinize bakarsınız. Çünkü "SEVGİ KARIN DOYURMUYOR".

Neyse daha fazla da konuşup haddimi aşmak istemiyorum.

Bu mesajın tarihini ve saatini aklınızın bir kenarına yazın. Gün gelir dersiniz "Vay be forumda bir arkadaş vardı hakkatten de doğru söylemiş" diye.

Ama o zaman da iş işten çoktan geçmiş olacak. İşte o gün kafanızı taşlara vurursunuz.

• Şuan devletin paraya ihtiyacı var.Neden yan oturmuyosun az benzin yaksın diyip ceza yazabilirler.Bizim ilçelerde bile kemer kontrol başlamış.500 km ötedeki markete giderken kemerden ceza yeme ihtimalin var.Araba sevdasını okumadım ama bu ülkede bunu bitirdiler.Sıfır araba alimmi dediğin zaman aptalmısın olum ne alıcan sıfır siyor millet öyle bir algı oturdu artık.Sıfır korkak adamın işiymiş ikinci elden anlamayan lan ikinci el de dürüst adam binde bir bulunuyor.Model yükseltiyim desen insan çekiniyor iyi araba bulamazsam diye.Sistem 1 9 beyler karışık ne olucağını belli değil kasımdan sonra fena işler olucak ahada buray yzdım

• quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Ya hocam yanlış anlama da takmışsın bir kız mevzusu bir aile mevzusu.

Emin ol herkes olduğu yerde güzeldir. USA'da kız mı kalmadı sizinle takılacak? Ya da seyahat yasağınız mı var ailenizi görmeyecek?

Bu ülkede "HER ŞEY" gün geçtikçe kötüye gidiyor. Ve bir tane "ha evet bu tr'de iyidir" diyebileceğimiz bir şey yok.

Şimdi dönersiniz, elinizde para vardır. Bir süre rahat yaşarsınız. Belki günümüz şartlarında iyi gelirli bir işte de çalışırsınız. Ama gün gelecek bunlar da elinizde avucunuzda kalmayacak.

Kendisi için ölüp bittiğiniz hayat arkadaşınız ve aileniz ile evde yemek yok aç aç birbirinize bakarsınız. Çünkü "SEVGİ KARIN DOYURMUYOR".

Neyse daha fazla da konuşup haddimi aşmak istemiyorum.

Bu mesajın tarihini ve saatini aklınızın bir kenarına yazın. Gün gelir dersiniz "Vay be forumda bir arkadaş vardı hakkatten de doğru söylemiş" diye.

Ama o zaman da iş işten çoktan geçmiş olacak. İşte o gün kafanızı taşlara vurursunuz.

Alıntıları Göster
    Haddini falan astigin yok guzel kardesim. Ben senin soylemlerine katiliyorum. Yanlis soyledigin birsey yok.

Soyledigin gibi bir miktar param olacak. Belki bir ev alirim kira derdinden kurtulurum.

Ancak esimde eu vatandasligi olacak. Yani eger bir gun cikmaza girersem o vakit artik temelli ulkeden gitme vakti geldi diyecem. Evet amerikaya artik gelemem.. ama avrupada yasayabilirim.

Belkide bunun verdigi bi rahatlikla Tr ye donuyorum..

Herkes hakkinda hayirlisi olsun. Umarim sizinde gonlunuze gore olur hersey.

Sevgi ve muhabbetle

• imkanım olsa düsünmem giderdim ask sevgi bunlar bana mantıklı gelmiyor ben kazancıms bakarım nerede kazanıyosam orada mutlu olurdum gurbet hasreti de cekmem çok özlüyosam yıllık izinlerde gelirdin her gecen gün alim gucumuz dusuyor

• geçenlerde anama bi sürpriz yaptım, ana sana sıfır otomatik vites, yakıt tasarruflu bi araba aldım, pencereden dışarı bak dedim. anam çok sevindi, o heyecanla pencereye doğru koştu. sonra baktı bişey yok, hani nerde dedi. ana aha konteynırı görmüyon mu, atla içine yokuş aşağı otomatik vites, saldım çayıra mevlam gayıra artık nerde durursa. hiç küfretmeyen anamdan ilk defa o gün küfrün ilmini öğrendim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotacing

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Çok güzel özetlemişsiniz " menfaat, inşaat, din". Özellikle inşaat önemli,milli mesleğimiz inşaat, müteahhitlik, beton. Araçlar da ulaşılmaz olunca Hindistan'da inek neyse bizde de araç neredeyse o konuma, tapınım nesnesi haline gelmiş. Malesef araclarla bu kadar uğraştığımız için düşünmeye, kendimizi geliştirmeye odaklanamıyoruz. Sadece araç da değil evde, telefonda, iyi bir bilgisayarda, televizyonda,eve alacağın bir koltuk takımında daha sayamadığım başka şeylerde de durum aynı. Satın alıp borca girip borcu ödemeye çalışıyoruz ama hayatı ve düşünmeyi ıskalıyoruz, belki de insanlar fazla düşünemesin diye özellikle yapılıyor bilemiyorum. Her seyden önce vergiler normal seviyeye gelmeli. Umarım güzel ülkemiz ve insanlarımız hakettiği iyi bir hayatı yaşarlar, bunun için hep birlikte çalışmalıyız. İyi forumlar.

• Gün geçmiyor ki yine ülkemdeki üyeler araba fiyatlarının artışına dem vurmasın.. :) :) İnternet Türkiye 'de güzin abla oldu yeminlen, içini dökmek isteyen internette konu açıyor..
  • Arabayi alirken vergi surerken vergi benzin alirken vergi dunyanin baska bir yerinde boyle kan emici sistem yok

• Burası yüce Atatürkün bize bıraktığı iyi insanların olduğu o güzel ülke artık değil. Uzun uzadıya saatlerce yazsam anlayacak adam sayısı belki bir elin parmakları kadar, Honda s2000 e gençliğimde binemedim bundan sonrada binebileceğimi sanmıyorum.

• Dertleşme ve iç dökme başlığı olması gayet normal. Yanlış ülkede doğmak veya yanlış ülkede yaşıyor olmak olarak da düşünülebilir. Haklılık payı var fazlasıyla. Temiz düzgün bir araca kolay şekilde ulaşmak kavramını bize haram kılan bir yönetim var olduğu sürece değişen birşey olmayacak. Hep daha kötüye gidiyor farkındaysınız. Sahip olmanın aşırı zorluğu bir yandan, yürütme maliyetleri bir yandan.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hep bu amerikanın pis oyunu bunlar, hakkım haram olsun.

• İsteyen istediği arabaya biniyor. Fakir olan dönüp geçmişine " nerede hata yaptım " diye baksın.

• Turkıye de araba alınmaz hocam, hep soyluyorum bunu.
  • eğer(görmüyor)vatandaş:tüm_bu_susakları

o_hale

vatandaş=susak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartal172 -- 20 Eylül 2018; 12:6:30 >
  • Kesinlikle öyle, Günden güne Otomobillerden ister istemez uzaklaşıyoruz. 😡

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.