Şimdi Ara

bu sistemin uyumsuz tarafı neresi? (2600x'le uyumlu 5500tl'lik) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
2.521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bilgisayarı hemen koyacak yerim yok. Ev taşıma mevzu var önümde 1 aya kadar.
    Ama özellikle dolar yükselirse fiyatlar yükselecek.
    O sebepten şimdi CPU, anakart ram alayım. Bir sonraki ay maaş yatınca ekran kartı alayım diyorum.
    Asus tuf b450 bakarken bir de senin dediğine bakmıştım. Fiyat olarak cazip bir kart düşünülebilir.
    Ram'de de 3200mhz 2*8gb ddr4 gördüğümü alacağım.
    1-anakartla mı sorun yaşadın orayı tam anlamadım.
    2-ram'de şu marka ve modelden kaçın diyecek olan var mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Din gece ona bakıp bir konf. yaptım zaten. Ama sabah 6'ya kadar diyorlardı neredeyse 9 oldu fiyatlar aynı

• balcis kullanıcısına yanıt
    17 şubata kadar kdv indirimi var 2600x almana gerek yok 2600 al geç
  • Son hali.

bu sistemin uyumsuz tarafı neresi? (2600x'le uyumlu 5500tl'lik)

2650tl

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Simdi ram uyumuna bakiyordum ki Vatanin yorumlarinda biri bazooka b450 ile calisiyor demis. Secitigin msi b450 ilede calismasi lazim lakin b450 pro m2 den biraz daha iyi birseyler sec hocam ya en budget ürünü bu.. (ben almazdim)

hazir ucuzlamisken asus tuf b450 plus yada b450 tomahawk almaya calisirdim ben, hadi en kötü B450M Gaming plus yada B450-A Pro olsun bari.. Fakat asus ile bu rami ( bu:https://www.gskill.com/en/product/f4-3200c16d-16gsxfb ) daha önce kullanan varmi biraz arastirmam lazim. Teoride calismasi lazim (bios update yapildiktan sonra) ama bilmiyorum suan.

Msi alacaksan cpu yu auto voltaj da birakirsan, biraz bol keseden veriyor. Forumda bununla ilgili epeyce konu var. cpu voltajini manuelden düsürüp bir kac ayar yaptiktan sonra cok iyi sonuclar aliniyor. Lakin bu overclock downclock olaylarina vakif olmayan arkadaslar, sicaklik sorunu nedeniyle, konu acip sonrasinda yine bu anlattiklarimizi ögreniyorlar. Msi larda sasmiyor, sorun mu? bence degil ama bilmeyen icin msi dan nefret etmesine bir gerekce oluyor :)

2600x icin avantajli fiyat, 2600 vatanda o kadar avantajli degil.

• Mukarnas kullanıcısına yanıt
    İlginçtir model seçiyormuş. Sen diğer konuda uyumuna baktım diyene kadar ben sıkıntı çıkar diye düşünmemiştim. Cidden msi’ın bu anakartının destek kısmında bu ram yok. 14 kodlular var 16 yok.

Ben anakartı değiştireyim işlemci ve ram’deki kâr yeter. Anakart da minibmum 100 lira daha ucuz zaten.

Bence bu fiyatlar önümüzdeki iki ay içinde doları da düşünecek olursak daha fazla düşmez gibi geliyor. Fikrin nedir? Yeni konf.un görüntüsü:

bu sistemin uyumsuz tarafı neresi? (2600x'le uyumlu 5500tl'lik)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Asustada yer almiyor zaten o yüzden kullanan var mi diye arastiriyordum.https://www.asus.com/de/Motherboards/TUF-B450-PLUS-GAMING/HelpDesk_QVL/ ->https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/PRIME_B450M-A/Memory_QVL_For_AMD_2000_Series_Processors_B450.pdf -> F4-3200C16D-16GSXFB.

Gecen b450 tuf plus ile uyum listesinde yer almayan corsair 3000mhz m1d modeli bios update sonrasi calistigini söyledi kullan arkadas sana konu linkini vermistim öbür konuda. Eger calismazsa ramler en kötü iade edersin 14 is günü icerisinde. Alirkende sorarsin bu durumu. Pek bir kaybin olmaz. Diger konuda yazdigim kingston Hyper X listede yer aliyor 930 lira civariydi en kötü ihtimalle onu alirsin. Yada 3000mhz corsair m1d 676 lira... bir dene bakalim.

Bahsettigim konu bu:https://forum.donanimhaber.com/asus-tuf-b450-plus-cmk8gx4m1d3000c16-r5-2600--137005943#137005943

950'liği şimdi almam ben indirim var diye erken davrandım. 1 ay sonra ev taşıyacağım şu an bu parçaları daha ucuzlamazlar diye almak istiyorum. Yakın dönemde doları ve fiyatları da iyi görmüyorum. Acele etme sebebim bu. O yüzden sana fiyat gidişatı ne olur fikrin var mı diye sormuştum.

dolari bilemyiz ki hocam secimden sonra artar mi cikar mi ama 2 ay icerisinde daha ucuza bulabilecegeini zannetmiyorum. Anakart ve islemci olarak. önümüzde birde paskalya indirimi olabilir ama yine bu fiyatlar olur asagi olmaz. o da mart ayinda ama sen bulmusken kacirma.
  • Güncelleme: O anakart ile o ram 2666mhz de calisiyormus kullanan birinden ögrendim. ramler 3200mhz de calismayacak cok büyük bir ihtimalle. Ya anakart degisecek ya ramler..
  • Anakart 2. Aday msi b450m gaming plus 3466mhz OC.
    Bu İstanbul Anadolu yakası mağazada var.
    Alternatif ram buldum gskill 8x2 3000mhz cl15. En çok satılanlardan biri ama vatanda bir Ankara bir Muğla'da var.

Diğer parçalarda iki sistem belirledim daha düşük ve yüksek konf. olarak.

3000mhz ram keserse, zaten 676 liraya sana link vermistim. linkteki benim söyledigim corsair m1d ürünle b450 tuf plus bios update sonra 3000mhz de calisiyor.

vatandan 3200mhz lik ramler alinacaksa anakarti dedigin gibi msi seklinde bir degisiklik olabilir, cünkü bazooka b450m calisiyor demislerdi.
  • asus'ta bios update nasıl? msi'ın yazdığım board'unda işlemci ram olmasa bile sadece psu'ya bağlı olarak usb bellekten update varmış.

arada 100tl fark da var daha az uğraştıracaksa iyidir. sonuçta 100 lira 100 liradır.

gskill 3000mhz cl15'lere yanıyorum millet ikisini 740'a almış şimdi 1000-1200 fiyat çekiyorlar.

bu arada tüm fiyatları arıyorum 3 gündür en iyi fiyatlar neredeyse tüm ürünlerde vatan'da. bir bilgin var mı neden, sanki dükkanı kapatıyor gibi indirim var.
    ram'de istisna yaptım. sebebi de cas latency. o gskill 3000mhz cl15'ti. bir de biraz araştırınca cas latency oradaki 200mhz farktan daha önemli gibi yorumlar okudum. e fiyat farkı da 200 liraya yakın olunca değiştirdim.
    asus tuf ta one click bios update görünmüyor. Standart bios update vardir büyük ihtimalle.

b450m gaming plus da usb flashback özelligi var evet:https://www.msi.com//Motherboard/B450M-GAMING-PLUS

"BIOS FLASHBACK+: Simply use a USB key to flash any BIOS within seconds, without installing a CPU, memory or graphics card." kolaylik tabi.

aslinda cokta ucuz degil suanda vatanda normal fiyatlar bunlar olmasi gerekirdi. Herseyin fiyati haksiz yere artti dolar bahane edildi vs.. ee dolar düstü fiyatlar düsmedi.. yani aslinda olmasi gereken fiyatlari indirim zannediyoruz seviniyoruz. daha da ucuz olmasi gerekir.

amazon.de den mesela düz 2600 r5 almak istersen 159euroya kapina kadar geliyor. misal verdim. Piyasamizda fiyatlar olmasi gerekenden yüksek.

• 2K'da 1080-2060 altı kartlarla Triple A oyunlarda keyif alamazsın. Ona göre seçim yap. 1060 ve 580, 1080P@60 kartıdır.
  • son hali şöyle oldu:
    https://i.hizliresim.com/y6pLzM.png

şu an ilk konf.'ta 590, ikinci konf.'ta vega 56 ve 2060 arasında farka bakıyorum. ilk konf olacak gibi.

şu an gördüğüm forza horizon, pcars 2, assetto corsa, AC competizione gibi oyunlarda 590'ın 580'e göre kritik bir 8-10fps farkı var 1440p'de; tam da 60-70'ler civarı.

zaten kasayı bol fanlı, PSU'yu görece iyi, cpu'yu da OC'lanabilir falan alıyorum. kademe kademe 1,5-2 sene arayla ayar kısılır, OC yapılır, en son çözünürlük 1080p'ye düşürülür. olmadı ondan sonra yeni ekran kartı alınır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: balcis

son hali şöyle oldu:
    https://i.hizliresim.com/y6pLzM.png

şu an ilk konf.'ta 590, ikinci konf.'ta vega 56 ve 2060 arasında farka bakıyorum. ilk konf olacak gibi.

şu an gördüğüm forza horizon, pcars 2, assetto corsa, AC competizione gibi oyunlarda 590'ın 580'e göre kritik bir 8-10fps farkı var 1440p'de; tam da 60-70'ler civarı.

zaten kasayı bol fanlı, PSU'yu görece iyi, cpu'yu da OC'lanabilir falan alıyorum. kademe kademe 1,5-2 sene arayla ayar kısılır, OC yapılır, en son çözünürlük 1080p'ye düşürülür. olmadı ondan sonra yeni ekran kartı alınır.
    590 çöpüne para verene kadar 1700e 2. el 1070 alın en azından 2k da sürünmezsiniz.

• Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    çöp vs gibi tabirleri pek sevmiyorum açıkçası. olumsuz olduğu yanı nedir, güç tüketimi, ısınma, performans düşüklüğü, hepsi?

mukarnas da 1070 2. el önermişti ama ikinci elden çekiniyorum bu kripto muhabbetlerine.
  • quote:

Orijinalden alıntı: balcis

çöp vs gibi tabirleri pek sevmiyorum açıkçası. olumsuz olduğu yanı nedir, güç tüketimi, ısınma, performans düşüklüğü, hepsi?

mukarnas da 1070 2. el önermişti ama ikinci elden çekiniyorum bu kripto muhabbetlerine.
    Ben severim ve 590 koca bir çöptür. Ya 1000 lira verip 580 4GB alacaksın paran cebinde kalacak ya da paraya kıyıp 2060 alacaksın.

590 arada kalan gereksiz köpek gibi elektrik çeken ve çektiği elektriğin hakkını performans olarak geri veremeyip soba gibi ısınan bir karttır.

Mining kartı anlamak zor değil eğer adamın elinde veya ilanında birden fazla kart varsa bellidir. Ama tek kart satıyorsa ve kutu/fatura tamsa oyuncu kartıdır.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.