Şimdi Ara

Bu sisteme hangi Linux olur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şuan windows 10 kullanıcısıyım lisanslı.

Linux işletim sistemini oldum olası merak etmişimdir, geliştirilebilir olması çok hoşuma gidiyor.

Bilgisayarım fazla iyi değil ama Linux'u denemek istiyorum yinede.

4 Gb Ram
    İncel Celeron İşlemci
    2 Gb İntel Hd Grapcs Erkan Kartı

Bu sisteme hangi sürümü önerirsiniz? Kasmayacak stabil birşeyler arıyorum. Linux'u Flasha kurup kullanma gibi bir olay varmış sanırım yapabilirsem o şekilde deneyeceğim. Birde driver konusunda çok zorlanırmıyım?

Şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1B6F58693 -- 3 Nisan 2017; 20:0:37 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Linux Mint Mate veya Xfce,Peppermint OS,Lubuntu gibi dağtımları deneyebilirsiniz

Driver konusunda zorlanmazsınız,açık kaynak sürücüler kurulu gelir. Zaten Intel tarafında tek seçenek o

Ayrıca sistemi kurmadan önce deneme şansına sahipsiniz,usb veya dvd üzerinden. Çalışmayan fonksiyon olup olmadığını daha kurmadan analayabilirsiniz
  • Sizinle aynı özellikte tablet-pc var fakat tek farkı 2 gb ram'im var.
    Linux mint : Gereksiz alanlarda çok fazla kasıyor (ubuntu'dan bile), bana soracak olursanız son kullanıcı odaklı tasarlanmış

Fedora : Linux mint gibi son kullanıcı odaklı. Linux mint üzerinden daha fazla kasıyor.

Lubuntu : Arayüz olarak en hafifi olcam diye herşeyi sadeleştirmeye çalışmışlar, bazı programlarda masaüstü ortamından dolayı hata veriyor.

Manjaro : yukardaki saydıklarımın arasından en iyisi ve en hızlısı diyebilirim, kde/xfce farketmez fakat stabilite sorunu var, kullandığınız gün sorun yaşamazsınız fakat sonraki haftalarda /aylarda sisteminizde bir gariplik olduğunu anlarsınız. (kde'nin yıllar önce çözdüğü sorunu sizde ne hikmettirki 2-3 hafta sonra çıkması, gibi)

Şuan deepin linux x64 kullanıyorum, ilk başta tereddütlerim olsada şuan aklımda kalan bütün detayları karşıladı. Güncelleme ve uygulama açılış/silme kısmında biraz sıkıntı yaşasam dahi, işletim sisteminin diğer özellikleri bu gibi küçük sıkıntıları unutturmakta.

• quote:

Orijinalden alıntı: imp2die

Sizinle aynı özellikte tablet-pc var fakat tek farkı 2 gb ram'im var.
    Linux mint : Gereksiz alanlarda çok fazla kasıyor (ubuntu'dan bile), bana soracak olursanız son kullanıcı odaklı tasarlanmış

Fedora : Linux mint gibi son kullanıcı odaklı. Linux mint üzerinden daha fazla kasıyor.

Lubuntu : Arayüz olarak en hafifi olcam diye herşeyi sadeleştirmeye çalışmışlar, bazı programlarda masaüstü ortamından dolayı hata veriyor.

Manjaro : yukardaki saydıklarımın arasından en iyisi ve en hızlısı diyebilirim, kde/xfce farketmez fakat stabilite sorunu var, kullandığınız gün sorun yaşamazsınız fakat sonraki haftalarda /aylarda sisteminizde bir gariplik olduğunu anlarsınız. (kde'nin yıllar önce çözdüğü sorunu sizde ne hikmettirki 2-3 hafta sonra çıkması, gibi)

Şuan deepin linux x64 kullanıyorum, ilk başta tereddütlerim olsada şuan aklımda kalan bütün detayları karşıladı. Güncelleme ve uygulama açılış/silme kısmında biraz sıkıntı yaşasam dahi, işletim sisteminin diğer özellikleri bu gibi küçük sıkıntıları unutturmakta.

Detaylı yorumunuz için teşekkür ediyorum hocam çok sağolun, sizi dinleyip Deepin kuruyorum o zaman direk kurmayacağım tabi önce sanal olarak bi deneyeceğim :) tekrardan teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1B6F58693 -- 4 Nisan 2017; 0:3:42 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ***Leopard***

Linux Mint Mate veya Xfce,Peppermint OS,Lubuntu gibi dağtımları deneyebilirsiniz

Driver konusunda zorlanmazsınız,açık kaynak sürücüler kurulu gelir. Zaten Intel tarafında tek seçenek o

Ayrıca sistemi kurmadan önce deneme şansına sahipsiniz,usb veya dvd üzerinden. Çalışmayan fonksiyon olup olmadığını daha kurmadan analayabilirsiniz

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum dediğiniz gibi önce test edip sonra kuracağım zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normalde dagitim degilde cekirdek surumu ve arayuz etkili olur. Fakat yeni basladiginida ele alip kullanimi kolaylastiracak bir dagitim onermek gerekiyor

Onereceklerim Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu mate, Linux Mint XFCE veya mate, Linux Lite, Fedora indirip XFCE,Mate,LXDE kurabilirsin. Bunlar paket yoneticisi ve depolari sayesinde sana kolaylik saglar. Arastirdikca diger arayuzleride gore bilirsin.

• Öyle demeyin hocam :c , artık tabletimi bilgisayar olarak kullanabiliyorum. Clonezilla ile varsayılan sistem yedeğini alıp deneyebilirsiniz, beğenmezseniz geri geçersiniz
  • Pardus veya Pisi kuracağım sanırım. İkisinide kurmadan önce denedim (son sürümlerini) ve bu ikisi hoşuma gitti.

Kendimi geliştirmek için hangisini önerirsiniz? Pisi 1 tık daha iyi gibi geldi sanki bana.

Amacım internette takılmak,müzik dinlemek ve kodlama konusunda kendimi geliştirmek.

Pc özelliklerim yukarda var bana bu ikisinden hangisini önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler.

• Arch Linux u incelemeni öneririm.Başlangıç seviyesine hitap etmiyor ama bilgisayarlarla aran iyiyse halledersin.
  • Arch, hızlı stabil ve muazzam bir sistem. Yeni başlayan son kullanıcılara önerilmiyor genelde ancak uğraşmak istiyorum derseniz Youtube vs.den bakarak kurabilirsiniz. Ama "Manjaro" arch tabanlı muazzam bir sistemdir masaüstü olarakda XFCE kurarsanız o sistemde gayet stabil çalışacaktır sizde çok memnun kalacaksınız.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.