Şimdi Ara

Bu sene TM'ydim mezuna kalıp MF kasabilir miyim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.835
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • soru açık bu sene tm çalışıyordum açıkcası sözel dersleri 1 sene kasmama rağmen netim yükselmedi (tüm sene çalışmama rağmen ygs türkçe ve sosyal 20 net matematik 35 net) lys çalışıcam ama olmazsa seneye mf düşünüyorum olabilir mi?

not: çok yüksek birşeyler de düşünmüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Citizen Kane -- 14 Nisan 2015; 20:05:20 >

• Konu güncel yardımcı olacak yokmu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ygs konusunda fen kısmını yaparsın eğer mf geçersen pek sıkıntı çıkartmaz ygs fen. Ama lys feni 1 senede bitiremezsin. Biyolojide ezberin kralı var. Kimya yapılabilir ama tepkimeler falan derken işin içinden çıkamazsın. Fizik zaten yarı sözel yarı sayısal çıkıyo bilen adam bile ters köşe oluyo bazen. Mezuna kalacaksan tm de kal bence. Benim şuanki aklım olsa 11. sınıfta tm geçerdim. Şuan mezunum ve ygs beklediğim gibi gelmedi. Tmde ygsde kötü yapsan bile edebiyat+mat sağlam yapınca uçuyosun yani. Zaten 35 mat yapmışsın mat geo sağlam heralde. Mesela mf geçince ortalama kaç binle kapatan bölümler istediğini yazarsan olur olmaz derler, daha kolay yardımcı olurlar forumdakiler.
  • mfciler tm kasarken tmciler neden kasamasin fen zaten edebiyattan daha kolay edebiyat lanet daha iyi bile yaparsin

• quote:

Orijinalden alıntı: bilmem06

Ygs konusunda fen kısmını yaparsın eğer mf geçersen pek sıkıntı çıkartmaz ygs fen. Ama lys feni 1 senede bitiremezsin. Biyolojide ezberin kralı var. Kimya yapılabilir ama tepkimeler falan derken işin içinden çıkamazsın. Fizik zaten yarı sözel yarı sayısal çıkıyo bilen adam bile ters köşe oluyo bazen. Mezuna kalacaksan tm de kal bence. Benim şuanki aklım olsa 11. sınıfta tm geçerdim. Şuan mezunum ve ygs beklediğim gibi gelmedi. Tmde ygsde kötü yapsan bile edebiyat+mat sağlam yapınca uçuyosun yani. Zaten 35 mat yapmışsın mat geo sağlam heralde. Mesela mf geçince ortalama kaç binle kapatan bölümler istediğini yazarsan olur olmaz derler, daha kolay yardımcı olurlar forumdakiler.

40- 70 bin felan

• Fende temelin yoksa çok zor ama az çok var dersen olabilir. Ayrıca edebiyat daha zor falan diyenler kendinizi kandırmayın.

• yukuberk Y kullanıcısına yanıt
    fen edebiyattan kolaymış :) tmciler o yüzden ygsde 10-20 net yapsalar seviniyorlar demek ki hani ygsde bide :)
    lys fizik sana öyle bi çarpar ki bidaha edebiyat kitabının kapağını açamazsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: baturalpkun

fen edebiyattan kolaymış :) tmciler o yüzden ygsde 10-20 net yapsalar seviniyorlar demek ki hani ygsde bide :)

ygsde fenden 10 net yapamayan kusura bakmayin ama vasat ogrencidir yok tmymis bilmemneymis modlarina girmeyin bi de tmler hic ellerini surmezler fene tmler ya. ygsde cikan fen sorulari ilkokul seviyesiyken bunca ogrencinin onyargiyla fizik cok zor oeee demesi vahim. lys fizik carparmis bi de adami sadece fnet=ma yi bilsen lys fizikten 15 yaparsin zorlasan 20yi bile gorursun. edebiyattan hicbir sey bilmesen yapabilcegin soru sayisi 0 evet sifir paragraflari saymiyorum.. osymnin fen sorulari insanin gunluk hayatla butunlestirdigi seyler, eger azcik zekaniz varsa fenden basarisiz olmamak icin hicbir nedeniniz yok.

• evet beyler tavsiyenizi bekliyorum..
    sen tmci sin heralde sayısal olsan bunlara söyleme ihtimalin yok çünkü
    bursanın en iyi fen lisesinde okuyorum en düşük netler hep fizikten gelir , 2014te özellikle çok ters yerlerden sorulmuş sözel kısımlardan
    sen 6 ay full fizik çalış yine 28 net ve üstünü garantiliyemezsin çünkü bir sınırı yok bu olayın f= m . a imiş :(
    nerden çözüyorsun dinamik sorularını bilmiyorum ama o sadece ygsde yeterli
    biyoloji sistemler desen başı ucu yok kolay soruyorlar bu konudan tamam ama yinede ne soracaklarını bilemediğin için garantiliyemezsin
    tek kolay olan ders bence kimya oda bilen kişi için
    burda edbiyatı küçümsemeyeceğim tmcilerde kızmasın ama bir gerçek var edebiyat için zeka lazım değil açıp ezberleyeceksin dibine kadar sende bunu kalkmış fizikle mi karşılaştırıyorsun kendini komik duruma düşürme geçen seneki abilerimizden 1 hafta edebiyat çalışıp 35 üstü yaptılar hemen hemen hepsi , matematik zaten 45 üstü olduğu için çoğu ilk 1-3 bin aralığındaydı tmde
    şimdi sen 1 hafta fizik çalış mf4 te kaçıncı oluyorsun bakalım ( bu dediğim tm isen geçerli birşey) ( atomdan kuarklara , nükleer fizik gibi sözel konuları saymıyorum bile)
    zeki olmayan biri çok açık ve net bir şekilde zaman harcayıp edebiyat yapabilir ama fizik için hem matematik hem geometri temeli + fiziksel denklem ve konuları iyi bilmek hakim olmak gerekir buda bir süreçtir
    sınavdan sonra sonucumu burda editlerim sana yemin ediyorum sadece sınavdan 2 gün önce edebiyat çalışmaya başlıycam görürsün kaç net yapacağımı bizim okulun klasiğidir tmden ilk bine girmek

• quote:

sen tmci sin heralde sayısal olsan bunlara söyleme ihtimalin yok çünkü
    bursanın en iyi fen lisesinde okuyorum en düşük netler hep fizikten gelir , 2014te özellikle çok ters yerlerden sorulmuş sözel kısımlardan
    sen 6 ay full fizik çalış yine 28 net ve üstünü garantiliyemezsin çünkü bir sınırı yok bu olayın f= m . a imiş :(
    nerden çözüyorsun dinamik sorularını bilmiyorum ama o sadece ygsde yeterli
    biyoloji sistemler desen başı ucu yok kolay soruyorlar bu konudan tamam ama yinede ne soracaklarını bilemediğin için garantiliyemezsin
    tek kolay olan ders bence kimya oda bilen kişi için
    burda edbiyatı küçümsemeyeceğim tmcilerde kızmasın ama bir gerçek var edebiyat için zeka lazım değil açıp ezberleyeceksin dibine kadar sende bunu kalkmış fizikle mi karşılaştırıyorsun kendini komik duruma düşürme geçen seneki abilerimizden 1 hafta edebiyat çalışıp 35 üstü yaptılar hemen hemen hepsi , matematik zaten 45 üstü olduğu için çoğu ilk 1-3 bin aralığındaydı tmde
    şimdi sen 1 hafta fizik çalış mf4 te kaçıncı oluyorsun bakalım ( bu dediğim tm isen geçerli birşey) ( atomdan kuarklara , nükleer fizik gibi sözel konuları saymıyorum bile)
    zeki olmayan biri çok açık ve net bir şekilde zaman harcayıp edebiyat yapabilir ama fizik için hem matematik hem geometri temeli + fiziksel denklem ve konuları iyi bilmek hakim olmak gerekir buda bir süreçtir
    sınavdan sonra sonucumu burda editlerim sana yemin ediyorum sadece sınavdan 2 gün önce edebiyat çalışmaya başlıycam görürsün kaç net yapacağımı bizim okulun klasiğidir tmden ilk bine girmek

Kardeşim sen demek istediğimi anlayamamışsın tekrar bi oku istersen bakarsan yazdıklarımızın az çok benzeştiğini görürsün ben fen liseliyim söz hakkına sahibim demekle olmuyor bu işler

• Hocam kimsenin dediğine göre davranma al eline lys fenleri incele sen karar ver

• Lys fizik tek basina edb le bas basa ezber cikarticak bir ders bio ve kimya saymiyorum bile bi fizik lys kitabina bakarsaniz edb den daha kalin oldugunu gorursunuz biyoloji keza öyle ve fizik bilseniz bile islem yetenegi ister edb bilince tik diye yapilir islem falan istemez tm ciler ygs fen ile karistiriyor galiba bunlari ygs den sonra tm gecmis biri olarak yaziyorum

fen lisesine gidiyor olmamı söz hakkına sahibim manasında bencil ve egoistçe bir davranışta bulunmak amacıyla demedim onu söyliyim hocam
    bunu dememin sebebi az çok fen konularında iyiyim bunlara hakimim ve f=m.a yeter tarzı sözlerin saçma olduğundan yüzde yüz emin olduğumu belirtme manasında dedim
    yanlız şunu anlamadım nasıl örtüşüyor dediklerimiz :D ben temeli olmayan bir adam lys fizikten 15 net yapamaz diyorum sen hayatla bağlantılı azıcık zeka ile yapılır diyorsan allah aşkına al bi zamana lys fizik ki o kadar zor değildir bence zamanınki çöz bakalım
    sen benim temelim yok diyorsan yapamazsın 2 kere 2 dört çünkü bu sadece zeka değil en az onun kadar bilgide gerektiyor manyetizmadaki formüllere atışlardaki formülleri , optikteki formülleri , atom ve kuarklar gibi sözel konuları , altrenatif akım gibi konuların formüllerini dairesel hareketin formüllerini , modern fizik formüllerini , DALGALARI (direk ezber) , fotoelektrik ve compton olayındaki grafikleri bilmeden sen hangi zekayla yaparsın bu soruları ?
    al sana en az 15 soru zaten geri kalan 15 soru üzerinden girdin sınava geçmiş olsun hayallerde kaldı 15 net
    bu konular sırf ezberle bitmez pekiştirmen gerekir öyle edebiyattaki gibi yazarları metinleri ezberlemekle bir olmaz sen matematik trigoda zorlanan adama gel fizikte x=r. sin(wt) formülünde x= w.r cos(wt) nasıl geçtiğini (TÜREVDEN) açıkla bakalım anlatabilicek misin

• quote:

Orijinalden alıntı: yukuberk

quote:

ygsde fenden 10 net yapamayan kusura bakmayin ama vasat ogrencidir yok tmymis bilmemneymis modlarina girmeyin bi de tmler hic ellerini surmezler fene tmler ya. ygsde cikan fen sorulari ilkokul seviyesiyken bunca ogrencinin onyargiyla fizik cok zor oeee demesi vahim. lys fizik carparmis bi de adami sadece fnet=ma yi bilsen lys fizikten 15 yaparsin zorlasan 20yi bile gorursun. edebiyattan hicbir sey bilmesen yapabilcegin soru sayisi 0 evet sifir paragraflari saymiyorum.. osymnin fen sorulari insanin gunluk hayatla butunlestirdigi seyler, eger azcik zekaniz varsa fenden basarisiz olmamak icin hicbir nedeniniz yok.

He zaten ben günlük hayatta yanımdan geçen kablonun ürettiği manyetik alanı hesaplıyordum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mad_Jak -- 15 Nisan 2015; 23:37:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yukuberk

mfciler tm kasarken tmciler neden kasamasin fen zaten edebiyattan daha kolay edebiyat lanet daha iyi bile yaparsin

kardeş bu kadar kolaysa lys fen geç yap yani. Ygsde tm ler sorun yaşayabilir eyvallah derim çünkü ygs sistemi çok saçma. Ama lys edebiyatta biliyosan sorun yaşama şansın yok. Yedi meşaleciler, beş hececiler, fecriaticilerin özellikleri, ikinci yeni, tanzimat falan derken bi ton konu var ama hiçbir mantığı yok. Düzgünce notunu çıkaracan ezberleyecen, soru çözecen. 1 hafta eve kapanıp edebiyat çalışsan yüzlerce soru çözersin tak diye işaretliyosun çünkü. 1 hafta eve kapan fizik çalış, temelin yoksa 2 soru çözmeye kalkar çözemeyince kitabı atarsın. Mf de hem mantığı bilecen hem ezberi bilecen. Kimya hocam isterseniz 1000 tane mol sorusu çözün, 1001. de yanlış yapabilirsiniz derdi. Edebiyat öyle değil işte. Mesela lisede son 1-2 gün not çıkarır alayını ezberlerdim ortak sınavda tm lerden yüksek alırdım. Kimse çıkıpta tm mf den kolay diyemez bana.

• konu güncel arkadaşlar...tavsiyelerinizi bekliyorum
  • konu günceldir
  • görüşü olan var mı ? teşekkürler
  • Ben meslek liseliyim o halde bile mfden mezuna kalıyorum 0 im ama hedef 50 k kendine guveniyosan kal

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.