Şimdi Ara

Bu sektör ölmüş mü ne? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
8
Favori
4.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Mühendislerin tecrübe icin ücretsiz bile çalısmaması gerektiği konusunda birşey söylememişsiniz, bu konuda hemfikiriz artik sanirim.

Bu programa gelince, evet eski şirketler kullanıyor, ama google ve sonrasında kurulan sirketlerden çoğu kullanmiyor. Son birkaç senede kurulan ve bazı alanlarda sap nin yaptığı isleri yapan şirketler var. Yavaş yavaş kullanımları artıyor.

Apple ve Microsoft'a gelince, Apple özelinde, bu adamlar 20 binin uzerinde mühendis calistiriyor, max 100(buyuk ihtimalle 20-30) tanesi sap ile ilgileniyordur. kariyerini bu max 100 kişilik grup içine girmek için mi harcayacaksın? Yoksa diğer 20 binin içine girmek için mi?

Bu arada, bu adamlar(apple in asıl isini yapmayan, iOS, maps, iCloud gibi ana isleri yapmayan adamlar) diğer muhendilerin yarısı kadar kazaniyor. (En iyi ihtimalle yarisi, genelde 3 de birine yakin, kendi tecrübem ve tanıdıklarımdan biliyorum)

Bu durunda, insanlara, kalan 20 binlik gruba girip fazla para kazanabilecek olasılığı mi tavsiye etmek gerek, yoksa hem az para kazanip hem de cok az pozisyon icin savaşmalarını mi?

Ki bu arada insanlar(en azından etrafındakiler) yaptıkları işten max 3-5 senede sikiliyor. Diğer alanlarda şirket içi grup değiştirmek cok kolay. İşletim sistemi yapmaktan bıktım, biraz da distributed systems calismak istiyorum diyorsanız, hemen grup degistirebiliyorsunuz. Ama sap ısı yapıyorsanız yaptığınız işten sıkılırsanız tecrübenizi tasiyamayabilirsiniz baska alanlara. Bu nedenle genel geçer alanları tavsiye ediyorum. Yapay zeka üzerine çalışmış, ya da distributed sistems üzerine calismis adam, sap üzerine çalışmış adamdan daha degerli genelde.

Hep yapay zeka ve disributed systems ornegi veriyorum, bunlar benim aşina olduğum alanlar, ilk aklıma onlar geliyor ama görüntü işleme, ses işleme, virtualization vs gibi suan baya ilgilenilen alanlar var.

Bu söylediğim alanlar belli bir şirketin ya da programlama dilinin tekelinde degil. Microsoft'dab Google'a, Apple'dan netflix'e hepsinde bu alanlarda çalışılıyor kullanılan dilden bagimsiz olarak, ama genelde c++ ve Java(son zamanlarda biraz scala) kullaniliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: mghfreud

Mühendislerin tecrübe icin ücretsiz bile çalısmaması gerektiği konusunda birşey söylememişsiniz, bu konuda hemfikiriz artik sanirim.

Bu programa gelince, evet eski şirketler kullanıyor, ama google ve sonrasında kurulan sirketlerden çoğu kullanmiyor. Son birkaç senede kurulan ve bazı alanlarda sap nin yaptığı isleri yapan şirketler var. Yavaş yavaş kullanımları artıyor.

Apple ve Microsoft'a gelince, Apple özelinde, bu adamlar 20 binin uzerinde mühendis calistiriyor, max 100(buyuk ihtimalle 20-30) tanesi sap ile ilgileniyordur. kariyerini bu max 100 kişilik grup içine girmek için mi harcayacaksın? Yoksa diğer 20 binin içine girmek için mi?

Bu arada, bu adamlar(apple in asıl isini yapmayan, iOS, maps, iCloud gibi ana isleri yapmayan adamlar) diğer muhendilerin yarısı kadar kazaniyor. (En iyi ihtimalle yarisi, genelde 3 de birine yakin, kendi tecrübem ve tanıdıklarımdan biliyorum)

Bu durunda, insanlara, kalan 20 binlik gruba girip fazla para kazanabilecek olasılığı mi tavsiye etmek gerek, yoksa hem az para kazanip hem de cok az pozisyon icin savaşmalarını mi?

Ki bu arada insanlar(en azından etrafındakiler) yaptıkları işten max 3-5 senede sikiliyor. Diğer alanlarda şirket içi grup değiştirmek cok kolay. İşletim sistemi yapmaktan bıktım, biraz da distributed systems calismak istiyorum diyorsanız, hemen grup degistirebiliyorsunuz. Ama sap ısı yapıyorsanız yaptığınız işten sıkılırsanız tecrübenizi tasiyamayabilirsiniz baska alanlara. Bu nedenle genel geçer alanları tavsiye ediyorum. Yapay zeka üzerine çalışmış, ya da distributed sistems üzerine calismis adam, sap üzerine çalışmış adamdan daha degerli genelde.

Hep yapay zeka ve disributed systems ornegi veriyorum, bunlar benim aşina olduğum alanlar, ilk aklıma onlar geliyor ama görüntü işleme, ses işleme, virtualization vs gibi suan baya ilgilenilen alanlar var.

Bu söylediğim alanlar belli bir şirketin ya da programlama dilinin tekelinde degil. Microsoft'dab Google'a, Apple'dan netflix'e hepsinde bu alanlarda çalışılıyor kullanılan dilden bagimsiz olarak, ama genelde c++ ve Java(son zamanlarda biraz scala) kullaniliyor.

yok. o konuda daha fazla tartışmayı gereksiz buldum sadece. bence yeni mezun biri ilk sene şirketten çok kendine fayda sağlar ve bedavaya çalışması doğaldır. staj gibi birşey bu ve kuzey amerika'da yaygın olduğunu biliyorum, gereksiz bir tartışmayı uzatmak istemiyorum sadece.

google sap kullanmayacak da ne kullanacak? en büyük şirketlerin %100'e yakını sap ve oracle erp kullanıyor. google büyük ihtimalle sap erp kullanıyordur, diyordum ki ufak bir google yaptım ve:

Apple uses SAP.
    Google uses Oracle EBS.
    Juniper used to have Oracle EBS and they are migrating to SAP.
    Cisco uses Oracle EBS.
    Garmin uses Oracle EBS.
    GE uses Oracle EBS.
    Honeywell uses SAP.
    ...

böyle gider bu. şimdi kaç kişi bununla uğraşıyordur olayına gelince. ben alanında sektör lideri bir türk firmasında çalışıyorum ve firmanın Axapta ekibi yaklaşık 7-8 kişi. bizimki küçük bir ekip türkiye için bile. kaldı ki sap/oracle erp küçük şirketlerde bile daha büyük ekipler gerektirir. google gibi devasa bir şirkette kaç kişinin oracle erp üzerine çalıştığını düşünemiyorum bile.
    apple'ın, microsoft'un asıl işini yapan mühendisler işin a takımı. burdaki arkadaşlara böyle şeyleri tavsiye etmek bence çok da iyi değil. oralara gelmek çok zor. ama erp yazılımcısı olmak çok ta zor değil. ben gençlere erp yazılımcısı olmayı tavsiye ederim. eskiden erp yazılımcısı değildim ve çok tırmaladım. erp yazılımcısı olmak hem daha kolay hem de iyi kazandırıyor.
    yapay zekaydı, ses işlemeydi falan... biz türkiye'de çalışıyoruz ve türkiye'de yazılımcılık denince erp, ticari otomasyon vs.. anlaşılır genel olarak.
    neyse, benim ufkum bu kadar diyelim, geçelim...

• quote:

Orijinalden alıntı: mghfreud

Arkadasa gerek yok hocam, kendim Amerika'da çalışıyorum(mühendisim). Cok fazla da arkadasa sahibim değişik eyaletlerde, cok farklı sektörlerde çalışan. Söylediğinize hiç şahit olmadım/duymadım.

C++ vs. ye gelince. Benim soyledigim diller ozelinde degil. (Ki c++ ile o dilleri karşılaştırmayın, bütün buyuk şirketler c++ kullanır, kaçı o dediğiniz dilleri kullanıyor) Genel olarak insanlarin kendisini tek bir alana hapsetmemesi lazim. İlerde o sektorde sıkıntı olduğunda bitersiniz. Ama genel gecer alanlarda isler yapmışsanız her yerde is bulursunuz.

Benim tavsiyem(hirsli olan arkadaşlar icin) teorik bilgi gerektiren birkaç alanda kendinizi gelistirin. Machine learning olur, distributed computing olur,operating systems olur. Böyle birkac alan daha var. Bu alanlar heryerde isinize yarar. Ama gidip soylediginiz işlerde calisirsaniz, o alanda olacak ufak bir yenilik isinizi kaybetmenize sebep olabilir. (Silikon vadisinde 2008 krizinde teknikerlerin çoğunun issiz kalmasi gibi).

Masaya Fark yaratabilecek birsey koyamiyorsaniz, bu başlıkta sikayet edilen seyleri yaşamaya mahkumsunuz.

Hocam bu sene sınava hazırlanıyorum ve bilgisayar mühendisliği düşünüyorum bir yandan.Bir kaç sorum vardı müsait bir anınızda cevaplarsanız sevinirim.

1-Öncelikli amacım avrupada yaşamak.Bu yüzden çalışma hayatı ya da akademik bir kariyer yapmak istiyorum. Yabancı bloglarda okuduğum kadarıyla avrupada şu an için 5-10 senelik bir yazılımcı acığı var sizce bu önümüzdeki senelerde(2-3 sene) doygunluğu ulaşır mı ?

2-Bilgisayar mühendisliğinde avrupada akademik kariyer yapmak amerikadan çok farklı mı ?

3- Avrupada yüksek lisans yaptıktan sonra bulunduğumuz ülkede kolayca iş bulabilir miyiz yoksa tecrübe daha mı önemli iş hayatı için ? Teorik konularda yüksek lisans yaparsak iş hayatında ne gibi katkı sağlar ?

4- Yazılım çok yavaş gelişiyor deniliyor bu ne derece doğru ?

5- 40 45 yaşlarından sonra çalışan bir bilgisayar mühendisliği yöneticilik pozisyonuna gelmez ya da gelmek isterse ne gibi durumlar oluşur ? Yaş ayrımcılığı yüksek olduğundan bahsediliyor yazılım alanında sizce bunun geçerliliği nedir ?

• arkadaşımız hala ısrarla bedavaya çalışmamız gerektiğini söylüyor, fikirlere saygı duymakla beraber ben bu arkadaşımız gibi kesinlikle düşünmüyorum. Sen bu işin eğitimini almışsan, üniversiteyi de boş boş geçirmemişsen eğer ilk etapta 3 ile 5 bin arasında maaşa çok rahat çalışabilirsin. Diyeceksin ki nereden biliyorsun ? kendimden biliyorum, yeni mezun oldum ve üniversite de gerekli alt yapıyı oluşturup mezun oldum ve şuan söylediğim aralıkta maaş alıyorum. benim gibi birçok arkadaşım da aynı maaşlarla işe başladılar ve iş bulmaları çok uzun sürmedi. Neyse hayat sizin tabi.
  • yorgun şair kullanıcısına yanıt
    Aferim sana.
  • 3-5bin TL maaşla başladık diyor bunun nesi kötü, 10bin TL falan mı olmalıydı?
  • Dünya geneline göre 3-5 bin az olsa da Türkiye şartlarında yeni mezun için iyi para bence hocam. Tecrübelerinizi paylaşın, ne iş yapıyorsunuz, kendinizi nasıl geliştirdiniz, alanınız nedir ?

Oo mesajların tarihlerine bakmamışım baya eskiymiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D639AD061 -- 17 Mayıs 2017; 2:33:2 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.