Şimdi Ara

Bu sektör ölmüş mü ne?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
8
Favori
4.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mezunum, bilgim var saha üzerinde tecrübem yok. Kendim birşeyler geliştiriyorum referans amaçlı.

Görüştüğüm heryer 1300 civarı çekiyor, yahu o fiyata gider ailemin yanında kasiyerlik yaparım paranın tamamı cebime kalır. Benden 1300'e kira, elektrik, su, doğalgaz, internet, mutfak gibi değişken giderleri karşılayarak çalışmamı bekliyorsun. Cebime kalacak para 100-150 ₺ maximum. Bir nevi karın tokluğuna çalışacağım köle misali. Yahu bir uzman erbaş alıyor 2000, bir kişiyle tesadüf eseri görüştüm; belediyede çöpçülük yapıyormuş, haftada 1 gün/5 saat çalışıp 2000 alıyormuş. Memurlar desen aynı. Benim yapacağım işin bir çöpçü kadar değeri yoksa gözünde, eleman aramaya devam et. Memur senin yaptığın programda dataları manipüle ederek çalışır, sen programı yaratırsın ama bu ülkede nasıl oluyorsa o daha fazla alıyor. En basiti arkadaşım diyor; fabrikada adam 3 aylık deneme süresinin ardından 2500 lira maaş alıyormuş, belirli aralıklarla çifte maaş dahi alıyorlarmış.

Kasiyerliği bırak adsense ile uğraşır yine o kadar bırakırım cebime, nasıl olsa ikisinde de 150 ₺ kalacak cebime. Hayır bir de laf yapıyorlar biz çalışana değer veririz diye; çok değer veriyormuşsun gardaş.

Sen eleman aradığına göre işlerin açık, büyümek istiyorsun ama bunu kan emerek gerçekleştirmeye çalışıyorsun, aklı olan gitmez böyle işlere. Piyasayı düşürmeyin, eline 3-5 kuruş geçenler şirket açıyor, köle arıyor.

Anladığım kadarıyla şöyle bir kanı mevcut; ben bir ortak misalı çalışacağım şirketin büyümesine hayatımdan yiyerek yardımcı olacağım ama bir hissem olmayacak. Ben işimi yapar maaşıma bakarım dostum, senin şirketinin büyüyüp küçülmesi beni zerre alakadar etmez.

Deneme süresi gibi salak saçma şeylere hiç girmiyorum; biri uzun zaman ücretsiz denemeye kalkıştı.

Edit: Sırf bu yüzden İstanbul'dan iş bakmıyorum, geçim sıkıntısının üzerine bir de ulaşım çılgınlığı eklenecek. Kaldı ki o paraya İstanbul'da köprü altında yaşarsın gibime geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cigarette Smoking Man -- 1 Eylül 2014; 19:08:32 >

• dostum nerden mezunsun ?
  • Video Tapes kullanıcısına yanıt
    Dostum üniversiteyi soruyorsan mezun olduğum yerin pek bir önemi yok. ODTÜ, İTÜ gibi baba üniversiteler hariç.
    Bölüm olarak soruyorsan önlisans. Ha sen ama sen önlisansmışsın dersen teklif ettiği paraya altında 4 yıllık mezun çalıştırıyormuş 1 yıldır (Ben onun yalancısıyım, belki beni kafalamak için söyledi). Yani bölümün de pek önemi yok, herkes geçirdiği fiyata eleman çalıştırıyor.

Sanırsın ülkede Hindistanlı göçmen çok, piyasayı yiyorlar.

Edit: Benim çektiğim fiyat ise çok değil bir 300 küsür yukarısı. Hani yukarılarda geziyorum sananlar olabilir, öyle değil ama kendimi de ucuza satmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cigarette Smoking Man -- 1 Eylül 2014; 20:16:17 >
  • cllyldrm kullanıcısına yanıt
    Maalesef, oydu buydu derken WPF'e giremedim ama XAML ile merak edip ilgilenmiştim amatör olarak.
  • Bilgisayar mühendisine tecrubesi yok diye 850 tl yi öngören bir firmayla çalıştım. Tecrübe bu sektörde oldukça önemli kanımca. Başlangıç için azımsanmayacak bir ücret talep edilmiş size. Tecrübesiz önlisans mezunu bir eleman torpil vs olmazsa eğer başlangıç için 1500 üzeri talep etmesi bu sektörde kabul görmez. Aynı durumdan mustaribim. Tecrübesiz ve işsizim. 1000 liraya talebim(Sektör bunu gerektiriyor çünkü).
  • quote:

Orijinalden alıntı: WalkOfTheEarth

Bilgisayar mühendisine tecrubesi yok diye 850 tl yi öngören bir firmayla çalıştım. Tecrübe bu sektörde oldukça önemli kanımca. Başlangıç için azımsanmayacak bir ücret talep edilmiş size. Tecrübesiz önlisans mezunu bir eleman torpil vs olmazsa eğer başlangıç için 1500 üzeri talep etmesi bu sektörde kabul görmez. Aynı durumdan mustaribim. Tecrübesiz ve işsizim. 1000 liraya talebim(Sektör bunu gerektiriyor çünkü).

Kendi kendini bitirmişin sen. Benim abim de bilgisayar mühendisi. 1 yıl işe girmedi ama ottan çöpten yerlere girmektense iş kovalayıp bekledi. 2300 net ile başladı, 2 sene oldu, şu an 4000'e yakın alıyordur. Sürünmektense bekleyip çalışmadığın zamanların bile telafisini kazanmak daha daha mantıklı bir hareket. Hemde piyasayı düşürmemiş olurdun. 850 liraya çalışmayı kendine hak gördüysen, senin hak ettiğin de odur. Herkes hakkını alır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Haplo

quote:

Bilgisayar mühendisine tecrubesi yok diye 850 tl yi öngören bir firmayla çalıştım. Tecrübe bu sektörde oldukça önemli kanımca. Başlangıç için azımsanmayacak bir ücret talep edilmiş size. Tecrübesiz önlisans mezunu bir eleman torpil vs olmazsa eğer başlangıç için 1500 üzeri talep etmesi bu sektörde kabul görmez. Aynı durumdan mustaribim. Tecrübesiz ve işsizim. 1000 liraya talebim(Sektör bunu gerektiriyor çünkü).

Kendi kendini bitirmişin sen. Benim abim de bilgisayar mühendisi. 1 yıl işe girmedi ama ottan çöpten yerlere girmektense iş kovalayıp bekledi. 2300 net ile başladı, 2 sene oldu, şu an 4000'e yakın alıyordur. Sürünmektense bekleyip çalışmadığın zamanların bile telafisini kazanmak daha daha mantıklı bir hareket. Hemde piyasayı düşürmemiş olurdun. 850 liraya çalışmayı kendine hak gördüysen, senin hak ettiğin de odur. Herkes hakkını alır.

Mühendis degilim 850 lira alan da ben degilim. Bende istemezdim 1000 liraya bi yerler aramak. Bu ucret ile ne ev ne bark sahibi olunur. Ancak tecrubeyi kazanmak icin bazi seyleri göz ardi etmen gerekir. Bu da para oluyor. 2 sene bu ucretlere calisirsin bakmissin ki işte kendini gelistirmissin. Ee seni tutan da olmaz o zaman. Para bu durumdan sonra onemlidir.

Piyasa sayemde yerlerde cok üzdün beni..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dostum yalnız benim başvurduğum ilanlar "yetiştirilmek üzere" veya "yeni mezun" ibareleri taşımıyordu, bildiğin direk uzman arıyorlardı. Beni sinirlendiren de bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cigarette Smoking Man

Dostum üniversiteyi soruyorsan mezun olduğum yerin pek bir önemi yok. ODTÜ, İTÜ gibi baba üniversiteler hariç.
    Bölüm olarak soruyorsan önlisans. Ha sen ama sen önlisansmışsın dersen teklif ettiği paraya altında 4 yıllık mezun çalıştırıyormuş 1 yıldır (Ben onun yalancısıyım, belki beni kafalamak için söyledi). Yani bölümün de pek önemi yok, herkes geçirdiği fiyata eleman çalıştırıyor.

Sanırsın ülkede Hindistanlı göçmen çok, piyasayı yiyorlar.

Edit: Benim çektiğim fiyat ise çok değil bir 300 küsür yukarısı. Hani yukarılarda geziyorum sananlar olabilir, öyle değil ama kendimi de ucuza satmam.

bu alanda gerçekten tecrübe önemli çünkü Türkiye'de sözde mühendis bir sürü mezun var bunların arasından sıyrılmak düzgün bir iş bulmak zor, üniversiten, ortalaman, staj yaptığın yerler, yaptığın projeler seni yukarı çıkaracak unsurlar staj yaptığım yerde bile söylediğin rakamdan daha fazla alıyorum. sektör ölü değil ama talep çok, iş verende bunu biliyor ve seni sömürmeye çalışıyor ama üst düzey bir mühendisi, ya da kendini geliştirmiş bir programcıyı sömürmek çok zor hakkını alır yani.

• programcı istihdamı konusunda bazı sıkıntılar var. en büyük sıkıntı böyle rakamlar konuşulduğu için kimse işinde sabit kalmıyor.
    buda işvereni nasıl olsa çıkacak diyerek geçici elemanlara itiyor.
    2. sorun ise kalite talebinin olmaması. türkiyede yazılımda kimse kalite, verimlilik, yenilik gibi konularla ilgilenmiyor.
    yazılımı hala googleda arayıp korsan kullanayım derdinde olan patronlar varken kalite en son akla geliyor.

buda sonuç olarak fason yazılım üreticileri gibi saçma salak bir kavram yarattı. birçok yerli yazılım firması sayısız eleman değiştiriyor.
    bunun sonucu olarak spagettiye dönen kodla çalışan kimsenin nasıl çalıştığını bilmedi programlar üretiliyor.
    kalitesiz çin malı telefonlar gibi yani. uzaktan bakıyorsun çalışıyor ama içine birşey kurayım 2 özellik ekliyeyim dersen pişman oluyorsun.

sonuç olarak öyle düzgün maaşları ancak büyük firmaların bilgi işlem bölümlerinde veya yabancı ortaklı yazılım firmalarında alabilirsin.
    tabi onlara da belirli bir bilgi ve tecrübeye ulaşmadan giremeyeceğin için o döneme kadar sabrederek ve sık sık iş değiştirerek yaşayacaksın.

birçok kişi de bu düzene kızıp kendi firmasını kuruyor fakat planlı bir yatırım olmayınca kurulan firma "fason yazılımcılar derneği" üyesi oluyor otomatik olarak.

bolca sabır dilerim, bu süreçte de kendini ne kadar çok geliştirirsen o kadar iyi olur

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Haplo

quote:

Mühendis degilim 850 lira alan da ben degilim. Bende istemezdim 1000 liraya bi yerler aramak. Bu ucret ile ne ev ne bark sahibi olunur. Ancak tecrubeyi kazanmak icin bazi seyleri göz ardi etmen gerekir. Bu da para oluyor. 2 sene bu ucretlere calisirsin bakmissin ki işte kendini gelistirmissin. Ee seni tutan da olmaz o zaman. Para bu durumdan sonra onemlidir.

Piyasa sayemde yerlerde cok üzdün beni..

Dostum sert çıkışmak istemem ama bu zihniyet yanlış. Şimdi iş verenin zihniyeti belli. Elinden gelse beş kuruş para vermeden stajyer gibi çalıştırır hepinizi. İş verenin zihniyetini alıp kendi zihniyetiniz yapmayın. Bu tecrübe kazanma meselesi tamamiyle iş verenin para vermek istememesinden kaynaklı safsatadan başka bir şey değil. Sen 2 yıl okuyorsun, ne bileyim 4 yıl okuyorsun; bu tecrübe değil midir? 4 yıl okuduktan sonra yazılım üzerine 4 yıllık tecrübem var demek en doğal hakkındır. Sen pazarlamacı değilsin ki satış üzerine tecrüben olup olmadığını sorsun, inşaatçı değilsin ki düzgün sıva çekip çekemeyeceğini tecrübeyle hesaplasın. Sen yazılımcısın, programcısın, tasarımcısın... Sen bunu okumuşsun bilmem kaç yıl boyunca ve bu alanda tecrübe edinmişsin. Mesleğini öğrenmiş, kendi alanında her yerde çalışacak kapesiteye erişmişsin. Şimdi işverenin zihniyetiyle tecrübem yok demek saçmalık. Senin işin tecrübeyle sabit değil, bilgiyle sabittir.

İşveren kafasını biraz daha açıklayalım şimdi. Sen 850 liraya orada çalışırsın, 6 ayda bir 50 lira zam yapar, 2 yıl içinde 1000-1100 lira para almaya başlarsın, enflasyon bile senin maaşından daha hızlı yükseliyordur, en sonunda canına tak eder ya 1500 verirsin ya da giderim dersin, işverenin umrunda olmaz gidersin. Senin yerine bir başkasını aynı yalanla dolanla 850-900'e işe başlatır, senin yaşadıklarının aynısı yaşanmaya devam eder. Bu şekilde işveren ticari yaşamı boyunca üç kuruşa adam çalıştırmış olur. Kimseye de ayrılırken ikramiye vermek zorunda kalmaz. Bu zihniyetle işe başladığın yerde de hiç boşuna yükselme ve para kazanma hayalleri kurma. Yok, 2000-3000 kişilik kadrosu olan bir şirkette 1000 küsüre başlarsın, orada dilediğin gibi yükselme şansın olabilir işte.

Sen patron olsan, işveren olsan farklı mı olacaksın? Hayır onu da sanmıyorum. Sana ne yaşattılarsa sen de aynı zihniyeti alıp adamlara köle gibi davranacaksın.. İşveren zihniyetini benimsediğiniz müddetçe dünyanın içi dışına çıksa Türkiyedeki bu sistem değişmez.

• orcnd kullanıcısına yanıt
    Çok güzel özetlemişin.
  • ne yazıkki türkiyede durum boyle. dişini sıkıp 1-2 sene çalışmadan hiçbirşey olmuyor.
  • Haplo kullanıcısına yanıt
    sorun işveren zihniyeti değil, çok basit bir şekilde sorun maliyet-zaman grafiği problemi, neden çünkü o adamın işi öğrendiği süre zaman kaybı ve ekstra maliyet olarak yansıyor, basit bir hesap yani, o ciddiyeti yakalayamayan sektör dışı kökenli işverenler de bu adamlar nasılsa bana muhtaç diye elini güçlendiriyor, şu sektörde işveren olarak tekstilci de gördüm, güzel sanatlar seramik mezunu da, amerikan dili edebiyatı mezunu da, sorsan hepsi duayeni işin

yeni mezun bir kişi işe alındığında eğer hiçbir tecrübesi yoksa okulda son yazdığı programlar kadar bilgi sahibi olur, dürüst olalım hiçbirimiz de ciddiye alarak yazmadık onları yani okul zamanı freelance çalışan ya da part time işe giren adam haliyle öğreniyor birçok şeyi ve çıktığında bir ekibe çok rahat adapte olabiliyor, ama alıp da yeni mezun bir adamı al bu bizim kullandığımız framework hadi bununla çalışmaya başla demek komik olur yani, bu durumun üstüne çıkıp da ben 4 yıl tecrübeliyim demesi daha da komik olur, 2 yıllık kıytırıp web sitesi kodlama tecrübesiyle kendini senior ilan eden bir milletin içerisinde her cv inceleyişimizde yeterince gülüyoruz zaten, aman bunu da ciddiye almasınlar yani

sorunun kaynağını ben 3 nokta olarak görüyorum, 1 hükümet, 2 işverenlerin çoğunun sektörle alakası olmayan kişiler oluşu, 3 odanın çapsızlığı

ha hemen hükümetin ne alakası var diye herşeye adamları günah keçisi göstermeyin diyen ak zihniyetler türeyebilir, hemen söyleyeyim ne payı olduğunu, yeni mezun adamları istihdam ederken işverenin prim yüküne çalıştırdığı yeni mezun sayısı bazında cazip bir puanda indirim yaparsan o adamları çalıştırdığı en az 1-2 yıllık bir süre boyunca, herkes sıfırdan adam alıp yetiştirmeye çalışır, tecrübe gerektiren projelere yetişebilecek donanımlı adam sayısı da artar, çok basit yani bu anlamda hükümetin yapacağı iş ama biz dünya lideri olduğumuz için ihtiyaç duymuyoruz böyle düzenlemelere, sıkıntı yok

oda desek zaten salak salak işlerle uğraşıyor, imo hiç olmazsa bir baz maaş standardını tam olarak oturtamasa da inşaat mühendisi olmayan kişilerin çalışmasını ve komik rakamlara adam çalıştırma durumunu büyük ölçüde engelledi son yıllarda, düşünün ki yoksa bu derece inşaatın revaçta olduğu bir dönemde neler neler çıkardı ortaya, bizim oda ise anca karşı grupla çatışmaya harcıyor enerjisi, 3-5 tane saçma salak da konferans ile harici kaynaklı eğitim paneli reklamı verip organizasyonu düzenledi diye tamam meslek odası görevini icra etmiş oluyor

isim vermeyeyim global bir firmaya aldıkları ciddi bir ihale için birkaç tecrübeli adam önerdik yardım istedikleri için, en kötüsü 3 yıl tecrübeli j2ee jsf extjs hibernate spring esb vs. vs. piyasanın geneline göre ciddi bir birikimi olan arkadaşımdı, aldığımız cevap bunların istediği maaşı istanbulda biz kişi başına işveren maliyeti olarak kullanıyoruz benim maaşım o kadar değil oldu, bunu söyleyen firmanın ankara sorumlusu sitem ettiği adam da 7 yıllık tecrübesi olan senior düzeyindeki birisi, nerede çokluk orada b..luk dememişler boşuna yani, 17-18 milyon adamın olduğu bir yerde hele hele türk mantığı hakimse sen gitsen kaç yazar iki güne başkası gelir nasılsa diye kimse önemsemiyor işe girip çıkan adamları, verdiği taahhütte yazmasına rağmen kodları teslim etmeyen ya da versiyonlama aracı kullanmayan, pilot bölge ya da test sunucusu kullanmadan yaptığı şeyi çat diye tüm sisteme basan adamlar var bu ülkede, rahat olun yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dracos -- 2 Eylül 2014; 2:21:11 >

• Tamam ülkede gerektiği değer verilmiyor bende katılıyorum. Ama kusura bakmayın bu ülkede bilgisayarın "b" sinden anlamayan sadece önüne koyulan dersi, arkadaşlarından bulup ona buna yaptırıp sınavlarda kopyayla okul bitirmiş iş tecrübesi olmayan eğitim süresi boyunca hiç bir konuda belirli bir seviyeyi aşamayan arkadaşlar "vay ben mühendisim nasıl bana bu parayı veririsiniz" demesin lütfen. Önce siz gerçekten mühendis olun ondan sonra şirketlerin size önerdiği maaşlar hakkında atıp tutun.
  • bence sorun tamamen işverenin zihniyetinde. şimdi kısa vadede az parayla çok kişi çalıştırırım aynı parayı kazanırım diye hesaplıyorlar.
    aslında yaptıkları şey sürekli birbirlerini yemek. üst seviye yazılımların piyasasından hiç bir türk firması pay alamıyor.
    sadece dünyanın umusamadığı türkiyeye özel yazılımlarla var olmaya çalışıyorlar. fakat bunun da vadesi kısadır.
    yarın bir gün hintliler çinliler yazılım firmalarıyla türkiyeye girdiklerinde yerel firmaların yarı fiyatlarına çok daha gelişmiş ürünler sunacaklar.
    zaten tüm dünya outsource konusunda çine ve hindistana yaptırıyor. şirketleşmeleri süpriz olmaz. türkiye de gelişen ekonomi ile iştah kabartıyor.
    bu olduğunda biz elimizde "stok takip programı" tecrübesi olan yazılımcılar ile tamamen bağımlı bir duruma düşeriz.

bilmiyorum önlem alınır mı fakat bu konudaki hareketin "yazılım çok önemli abi bak googlea ...." seviyesinden daha ileriye gitmesi gerekiyor

• vayacondıos kullanıcısına yanıt
    Abes ve bir o kadar gülünç yorumunu okurken facepalm krizleri yaşadım. Daha önceden bir konuşmuşluğumuz yok, beni tanımıyorsun etmiyorsun ama rahatlıkla hakkımda atıp tutuyorsun. Önce siz mühendis olun bla bla saçmalamışsında ben sınıf birinciliği ile mezun oldum. Ben mühendis değilim ayrıca, bu da sana spoyler olsun. Belli ki işverensin, bu konuda yerin yok senin.

Kaldı ki bilgisayarın 'b'sinden anlamayan adamı ufak bir mülakata sokmadan işe alacak kadar zekiysen seni tebrik etmeli.
  • Hocam açıkçası evet teklif edilen fiyat çok yüksek değil ancak yeni mezun, deneyimsiz biri için gayet normal.
    Açıkçası okul boyunca ek bir deneyim kazanmayıp herhangi bir sertifika vs de almadıysanız çok normal değil mi?
    Sadece para odaklı düşünülmemeli bana kalırsa, para kazanmadan önce kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.
    Kaldı ki istanbuldaki ücretler ülke geneline göre daha yüksek diye biliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fatih513 -- 2 Eylül 2014; 9:27:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vayacondıos

Tamam ülkede gerektiği değer verilmiyor bende katılıyorum. Ama kusura bakmayın bu ülkede bilgisayarın "b" sinden anlamayan sadece önüne koyulan dersi, arkadaşlarından bulup ona buna yaptırıp sınavlarda kopyayla okul bitirmiş iş tecrübesi olmayan eğitim süresi boyunca hiç bir konuda belirli bir seviyeyi aşamayan arkadaşlar "vay ben mühendisim nasıl bana bu parayı veririsiniz" demesin lütfen. Önce siz gerçekten mühendis olun ondan sonra şirketlerin size önerdiği maaşlar hakkında atıp tutun.

kesinlikle katılıyorum konuyu açan arkadaş üstüne alınmasın ama Türkiye'de durum bu kendim birebir şahit oldum

• quote:

Orijinalden alıntı: Cigarette Smoking Man

Abes ve bir o kadar gülünç yorumunu okurken facepalm krizleri yaşadım. Daha önceden bir konuşmuşluğumuz yok, beni tanımıyorsun etmiyorsun ama rahatlıkla hakkımda atıp tutuyorsun. Önce siz mühendis olun bla bla saçmalamışsında ben sınıf birinciliği ile mezun oldum. Ben mühendis değilim ayrıca, bu da sana spoyler olsun. Belli ki işverensin, bu konuda yerin yok senin.

Kaldı ki bilgisayarın 'b'sinden anlamayan adamı ufak bir mülakata sokmadan işe alacak kadar zekiysen seni tebrik etmeli.

Hocam kendi üstünüze alınırsınız diye yazacaktım aslında.Size söylemiyorum diye. Sizin mühendis olmadığınızı biliyorum üstte önlisans mezunu olduğunuzu söylediniz.Ve kesinlikle yorumumda "bilmiyorsunuz" gibi bir ifadeye yer vermedim. Söylediğim şey benim söylediklerime uyan bir çok insan var ve bu insanlar bir şey bilmemesine rağmen çok yüksek maaşlar talep ediyor. Bence de bunu hak etmiyorlar.Yine söylediğim gibi ülkede değer konusunda bir sıkıntı var bizim sektörde fakat kendini geliştirmiş tecrübeleri olan bir kişiyle de bu insanların farkı olmalı.

Sonrasında, kusura bakmayın ama üslubunuz çok kaba. Konu hakkında yorumumu dile getiriyorum ve siz çok komikti diye dalga geçiyorsunuz ve size özel bir eleştiri olmamasına rağmen kendinizi savunmaya geçiyorsunuz. Ayrıca yorumumu beğenmediğiniz için beni bir tarafa koyup yerin yok burada diyorsunuz.Neden ? Çünkü farklı görüşteyiz. Tavsiye vermek haddime değil belki ama sizin gibi düşünmeyen insanları hemen ötekileştirmekten vazgeçin.

Buradaki yorumumu sektörde gerçekten tecrübeye sahip arkadaşlarım, abilerim onaylayacaktır zaten. İşveren falan değilim. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar mühendisliğinde son sınıfım.Sektörde 5 yıllık çalışma hayatım var. Şuanda da bir holding'te sistem destek uzmanı olarak görev alıyorum ve sizin söylediğiniz mehündislerden de progrqmcılardan da çok daha fazlasını kazanıyorum.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.