Şimdi Ara

Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı* (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
2
Favori
7.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Gaara34 kullanıcısına yanıt
  Hocam VDSL de bayağı şans işi, ben de çok şans vermek istedim bu eski teknolojiye SOL yerine ama stabil alamadım hizmeti hiç. Şansınızı deneyin tabii ama taahhütsüz deneyin pişman olmayın.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • TheDeviLofDark kullanıcısına yanıt

  haklısınız hocam daha önceki sayfada da dedim zaten. yağmurdan kaçarken doluya tutulma olayı var bu internet geçişlerinde. ama bana en çok dokunan %100 sorun olan bir durumu sorun yokmuş gibi geçiştirmeleri.


  herhalde sorun o kadar karışık ki çözmeye çalışıp daha da batırmak istemiyorlar. ben artık sorunun farklında olduklarını ama uğraşıp dinamik ip havuzlarını bozmak istemediklerini düşünmeye başladım. dün defalarca modem resetlememe rağmen ip havuzu değişmiyor. büyük ihtimal teknik ekip gelse, farklı bir Wifi 6 modem taksa bile sorun geçmeyecek. ben FTTB kullanıcısıyım. tahminim bölgeye yada binaya atanmış ip havuzun yurt dışı çıkışlarında (her oyunda sıkıntı yok) bir sıkıntı var.  bu teori tabi ama dikkat ettim ne kadar modem resetlersem resetleyeyim, her zaman tracert testinin ikinci hop'u ''host-213-14-0-195.reverse.superonline.net [213.14.0.195] '' olarak başlıyor.  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*
  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*  bu ikinci hop hiç bir zaman değişmiyor. dün resetler işe yaramayınca aile, çocuk profilini falan denedim ardından gene reset attım ama yok. nasıl bir sistem kurdular ise hiç bir şekilde ikinci hop değişmiyor. teorime dönecek olursak bu ikinci hop (host) içerisindeki iplerde bir sıkıntı var.


  çünkü statik ip aldığımda ikinci hop şu şekilde değilmiş; sonu 195 ile biten hop 196 olmuştu; ve sıkıntı çözülmüştü.


  'host-213-14-0-196.reverse.superonline.net [213.14.0.196] ''  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*


  sıkıntıyı anlatırken kullandığım terimler doğru oldu mu emin değilim ama kabaca anlatabilmişimdir herhalde tahminimi.  artık sorunun çözümsüzlüğünden kendim bir şeyler bulmaya çalışıyorum. ama lanet Superonline nasıl bir dinamik ip havuzu hapishanesi kurduysa hiç bir şekilde çıkılmıyor statik ip satın almadan.

 • Gaara34 kullanıcısına yanıt
  213.14.0.0/24 bloğundaki adresler CGN Router'ları için kullanılıyor, istediğiniz kadar modem değişimi ya da sinyal revizyonu isteyin kötü bir router'a denk geldiğinizde internet kullanılamaz duruma geliyor. Çözüm platin yerine geçen tarife kullanmak ya da statik ip kullanmak.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • LGR9 kullanıcısına yanıt

  Evet eskiden hatırlıyorum SOL tarafında bu fiber platin paketlerini. CGNAT kullanımının yeni çıktığı dönemlerdi. Bu paketi alanlara CGNAT uygulanmıyordu. fakat sanırım ipv4 ip'lerinin yetmemesinden kaynaklı fiber tarafında platin paketler kaldırıldı. ben bayadır görmüyordum fiber tarafta platin paketler. yeni abonelik alan herkes Cgnat'lı abonelik alıyor ve abonelik paketleri arasında da Cgnat'ı kaldıran platin paketler gibi paketler yok sanırım? tek yol statik ip'den geçiyor gibi.


  aslında eskiden platin paketlerde olduğu gibi bir paket olsa keşke. dinamik ip havuzu olsun gene ama cgnat olmasın. çünkü statik ip'in avantajı olduğu kadar dezavantajı da var.

 • Gaara34 kullanıcısına yanıt
  10Mbps ve üstü upload içeren paketler platin muamelesi görüyor, eğer CGN'den çıkmazsa hat kusurlu hizmet nedeniyle şikayet kaydı açın hemen çıkartırlar.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • LGR9 kullanıcısına yanıt

  bu konuda emin misiniz hocam? 2 ay sonra atıyorum 100/20 bir pakete geçersem CGnat olmayacak mı garanti?


  EDIT: Taahhüt verdikten sonra iş şikayet açmaya kalırsa sıkıntı çünkü. sayısız şikayetim çözümsüz kapandı şu son 1 ayda.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaara34 -- 24 Mayıs 2022; 18:16:33 >
 • Gaara34 kullanıcısına yanıt
  farklı adreslerde 500-20 (FTTB) ve 100-20 (FTTH) kullanıyorum, iki hattım da CGN'de değil fakat bir komşum 50-5 (FTTB) kullanıyor o CGN'de. %100 garanti değil fakat dediğim gibi kusurlu hizmet başlığı ile şikayet kaydı açarsanız sorununuzu çözerler.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • burada abonelik tarihi önemli.

  Turkcell Superonline tam tarihini hatırlamamakla beraber belli bir tarihten sonra abonelik sözleşmesine şöyle bir madde ekledi.


  • Turkcell Superonline teknik servis ve hizmetlerinde teknolojinin getirdiği her türlü değişikliği yapma hakkına sahiptir.


  bu maddeyi bahane gösterdiler bana şu şikayetimde bile. misal şuan kullandığım aboneliğimi 2020 açtırdım. eğer eski abonelerdenseniz 2007....2014-15 e kadar ki sözleşmelerde böyle bir madde yoktu. bitiş yıl aralığı yanlış olabilir emin değilim ama kısaca eski aboneliklere dokunamıyorlar. tilki gibi bekliyorlar hatta bu aboneler iptal ettirsin diye.

 • LGR9 kullanıcısına yanıt
  100/20 FTTB CGN hocam, statik aldık mecburen.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • 1 aydır sayısız şikayet yaptım ve buradan paylaştım süreci. Hiç bir şekilde sorunu kabul etmediler, çözüm için tek önerdikleri aylık ücret ödeyip statik ip almamdı. Artık çözüleceğine olan ümidim kalmamıştı. Şurada taahhüt bitimine de 2 ay var. Lakin bu gün çok ilginç bir gelişme oldu.


  Sabah kalktığımda IP bloğumun değiştiğini gördüm. Paket değişikliği falan da yapmadım. Aylardır 176'lı bloktaydım ve bu sıkıntıları yaşıyordum. Bu sabah bir baktım IP 91 ile başlıyor. Statik ip falan da satın almadım üstelik yani halen Cgnat var modem arayüzündeki ip ve whatsmyip'de ki ip tutmuyor. Aylardır yapmalarını istediğim şeyi hiç umudum yokken yapmalarına anlam veremesem de sıkıntımın çözülmesine sevindim.  Overwatch 78-80 pingler de (iyi olmasa da Overwatch için iyi sayılır çünkü genellikle TR'den bu oyunda fazla ping alınıyor...en azından 155 pingden iyidir) Sonunda sürekli olarak Netflix avrupa sunucularına bağlanıyor. LoL Euw ve Valorant Tr sunucularında 3-4 Ms'lik bir artış gördüm ama kabul edilebilir. Valve tracert testi sonucu da eskiye nazaran baya iyi.  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*
  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*
  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*
  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*


  tracert testlerinin ikinci hopunda sürekli yazan "host-213-14-0-195.reverse.superonline.net [213.14.0.195]" yazıda yok artık.


  halen çözüldüğüne inanmadığım için modemi 3-4 kez kapatıp açtım. şuan sürekli olarak 91'li ip geliyor ve sıkıntı gözükmüyor. umarım kalıcı olur. şimdilik çözüldü gibi benim sıkıntı ama aylardır yaptığım şikayetin bir sonucu mu emin değilim. taahhüt bitimine 2 ay var, geçici göz boyama olabilir mi diye kötü kötü düşünüyorum. bu şekilde kalırsa sol ile devam ederim.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaara34 -- 3 Haziran 2022; 16:37:1 >
 • SOL dinamik IP, 1gbps bağlantı. CGNat değil

  olay bulunduğumuz yere göre değişiyor herhalde  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*


  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iakten -- 3 Haziran 2022; 19:49:4 >
 • şimdi de akşam 21:00 - 22:00 arası oyunlarda ping yükselişleri oluyor. geçenlerde bu sıkıntıyla alakalı bir konu açılmıştı ama bende ip bloğu değişimi olmadan önce akşam saatlerinde sıkıntı olmuyordu. bir kaç gündür 53 pingle oynadığım akşamları 70-80-90'ları görüyor anlık olarak ve tekrar düşüyor bahsettiğim saatlerde.


  1-2 saat boyunca böyle oluyor ve düzeliyor. bir şey düzeldi diye seviniyoruz başka bir sorun çıkıyor. yapacağın işi seveyim superonline.

 • ecay kullanıcısına yanıt

  Bufferbloat yanılmıyorsam modem/routerınızla da alakalı hocam. Upload hızları yükselmedikçe çaremiz SQM gibi duruyor.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bu olay statik veya dinamik IP ile ilgili değil, bağlandığınız gateway ile, yani ikinci sırada gözüken IP ile ilgili. Superonline'ın bazı gateway'lerinde problem var, artık donanımsal mı, yazılım mı, yükten mi, yoksa kablolala mı bilmiyorum nedenini. Tekrar yazmamak için başka bir başlıkta yazdığım mesajı aynen ekliyorum aşağıya...


  3 Haziran 2022 saat 15:00 suları bir anda durduk yerde bazı yurtdışı siteler açılmamaya başladı. Ne oluyor diye ping'lere baktım, normalde 60 ms olan değerler 360 küsur ms'lere fırlamıştı. Traceroute'ta kendi 10'lu IP'lerinde bir sorun yok gibi gözükse de yurtdışı hop'lar başlar başlamaz RTT (round trip time) değerleri uçuyordu. SOL'a telefon ettim, bir boktan haberleri yok, ne genel arıza var diyorlar, ne de sorunu bildirmek için network ekibine ulaşabiliyorsunuz. Reboot silsilesi sonrası başka IP'lerle denedim ve 176.42.144.1 gateway'ine bağlı tüm IP'lerde aynı sorun olduğunu gördüm ve saatlerce devam etti bu durum ve hala bilmiyorum düzeldi mi, düzelmedi mi, çünkü başka bir gateway'e bağlıyım şu an ve onda düne kadar bir sorun yoktu. Dün akşam (7 Haziran) benzer bir sorun gene başladı ama bu sefer 10'lu SOL IP'leringde takılmalar var, bazen traceroute'ta RTT timeout oluyor, hiç cevap gelmiyor o hop'tan vs. Şu an (8 Haziran) sabahın körü ama hala hafif bir yamukluk var bazı 10'lu hop'larda (mesela 10.40.141.49 ve 10.40.140.41) gün içinde gene kötüleşeceğini tahmin ediyorum.


  Açıkçası ne oluyor hiçbir fikrim yok, on küsur senedir SOL abonesiyim, ilk kez böyle bir şey başıma geldi. (Lokasyon İzmir bu arada)

 • 14 yıl sadık müşterisi olduğum sol den kurtuldum, çok iyi oldu geldi..

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • terimlere hakim değilim ama bende sorunum çözüldü diye sevinmiştim dinamik ip havuzum değişince lakin şimdide akşam saatlerinde anlık ping yükselişleri durumu var.


  bende şöyle bir durum fark ettim. benim yurtdışına çıkışım seabone üzerinden.


  sorunun başladığı saatlerde seabone çıkışında pingle 110-120'leri gösteriyor. buda 50-55 pingle oynadığım oyunda anlık 80-90 ms'leri görüp tekrar düşmesine sebep oluyor ama o anlık sıçramalar tabi ki oyun zevkini baltalıyor. özellikle dikkat ettim. ping artışları 21:00 gibi başlıyor 24:00, 01:00'e kadar uzayabilir.  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*


  normale dönmeye başladığında zaten tracert testinde de seabone çıkışındaki pingler düzeliyor.  Bu rezaleti herkes görsün. [Statik Ip vs Dinamik Ip] *Şimdide akşamları ping sorunu başladı*


  bende en az 12, 13 senelik SOL fiber kullanıcısıyım böyle uzun soluklu bir soruna denk gelmemiştim. en son geçen ay statik ip almıştım dinamik ip havuzum değişmeden önce. sorun başladığında bu akşam yada yarın tekrar bir statik ip almayı düşünüyorum bakalım sorunlu saatlerde statik ip ile ne olacak merak ediyorum. eğer gene statik ip çözerse SOL fiberi statik ip olmadan kullanamayacağız bu gidişle.  @man utd


  hayırlısı olsun. benim bölgende vdsl dışında başka bir alternatif yok şuan. turktelekom kazık, turknetin buralara geleceği yok. 2 aydan az bir süre kaldı taahhüt bitimime ne yapsam halen karar veremedim bende.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaara34 -- 8 Haziran 2022; 11:39:13 >
 • Gaara34 kullanıcısına yanıt

  Akşamları statik ip ile deneyimleyip bir fark gördünüz mü hocam?

 • ataman5 kullanıcısına yanıt

  hocam 1 aydır statik ip kullanmıyorum ve bu halde nispeten sıkıntılarım geçti. pingler normal seyrediyor. çok nadir bazı akşamlar anlık paket kayıpları oluyor Allah'tan çok uzun süreli çekilmeyecek seviyede değil şuan.

 • Aylık 40 tl ye statik IP satın almaya değer mi arkadaşlar? IP kamera gibi bir şey yok evde.

 • GoldPunch kullanıcısına yanıt

  statik ip'ye ihtiyacın var mı? sizi etkileyen bir sıkıntı hissetmiyorsanız statik ip almanıza gerek yok. yani benim konuda bahsettiğim gibi belli oyun ve testlerde pingisiz yüksek çıkıyorsa birde statik ip alıp fark var mı diye bakabilirsiniz. eğer fark gözlemlerseniz statik ip'de kalıp kalmama tercihi verebilirsiz. neticede statik ip'yi günlük ücretlendiriyorlar. istediğiniz an iptal ettirebiliyorsunuz.


  ama ping değerlerin zaten normal ise, sana ping anlamında bir şey katmaz. benim şuan statik ip'siz ping değerlerim istediğim seviyeye döndü. statik ip aldığımda 1-2 ms'lik fark oluyor artık. birde statik ip'nin tracert testlerinde gördüğüm kadarıyla 2-3 hopluk avantajı oluyor. yani misal, vie.valve.net tracert testini cgnat ile 13 hopta tamamlıyorsam statik ip ile 9-10 hopta tamamlıyordum. statik ip ile biraz rahat yurt dışına çıkıyorsunuz. ayrıca bu durumun milisaniyelikte olsa sayfa açılış hızlarına etkisi de oluyor.


  ayrıca cgnat ile port açılmıyor. statik ip aldığınızda sanırım modemden istediğiniz gibi port açabiliyorsunuz. bunu denemedim ama böyle olması lazım.

 • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.