Şimdi Ara

Bu psu yeterli mi ve psu cpu sıcaklığı ilişkisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
1
Favori
333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

İşlemcim: Amd Phenom II x4 925(95w tdp),

Ekran kartım: asus gt630 2gb 0db cooling 384 cuda performanslı olan 19w güç çekiyor denildi.(19w tdp)
    Linki bu
    :http://www.hepsiburada.com/asus-nvidia-geforce-gt-630-2gb-64bit-ddr3-dx11-pci-e-2-0-ekran-karti-gt630-sl-2gd3-l-pm-bd304308

Yeni ekran kartı alırsam alacağım ekran kartı: r7 240(30w tdp)

Ram: 2+2=4gb ddr2 800 mhz.

Şuan ki güç kaynağım:Bu psu yeterli mi ve psu cpu sıcaklığı ilişkisi?

Cpuz işlemci değerlerinde bir sıkıntı varmı o.c vs yapılmışmı işlemci hızı boşta iken bile hiç düşmüyor hep 2.8 ghz?:

Sıcaklık değerleri boşta haliyle bu işlemciyi yeni 2. el aldım eski işlemcim amd athlon x2 250 boşta en fazla 40-45 derece olurdu. Eski amd athlon x2 250'nin stok fanıyla kullanıyorum bununla ilgisi olurmu ikisinin stok fanları aynı mı farklı mı?

EDİT: Biostan qool n quiet özelliğini açınca işlemci hızı artık düşüyor ve cpu sıcaklığı boşta 45 dereceye kadar düştü.

Sıcaklık değerleri:

Qool n quiet açtıktan sonraki sıcaklık değerleri bu özellik açıkmı olmalı?:

Güç kaynağı yetersizliğinin işlemci sıcaklığına etkisi olduğunu duymuştum bu doğrumu bunla ilgili bir sorun yaşıyor olabilir miyim?

Son olarak şu psu işimi görür mü:https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1526050/408b4750-4e38-4ebb-bb5c-0d0ffaf3ad68.JPG?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Yada soğutucu almama gerek varmı bu yoksa bu athlon stok fanı işimi görür mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oktay1910 -- 20 Eylül 2017; 17:19:12 >

• up
  • Hocam bir çok soru sormuşsun, her birine cevap verecek bilgim yok. Ben daha çok güç kaynağı bölümünde bilgi sahibiyim.

Öncelikle "r7 240(30w tdp)" almayı düşündüğün ekran kartı 75W çektiğini söyliyim, 30W değil.

asus gt630 2gb 0db cooling 384 ise minumum 25W maksimum 65W çekiyormuş Asusun sitesinden bakabilirsin linki:
    https://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-630/specifications

Şimdi senin parçaların toplam güç gereksinimine bakalım:

İşlemcin için 95W
    Ekran kartı (şuanki olan) 65W
    Anakart 30W diyelim - daha düşüktür muhtemelen eski bir anakarta benziyor(diğer bileşenlerin bana verdiği tahmin). Muhtemelen 15-20W çekiyordur.
    Ramlerinin tanesine 6W dan x2 = 12-15W diyelim

Sadece bu önemli ve fazla W çeken parçalar 205W güç çektiler. Diğer parçaları dahil ettiğimizde 225W etmiş olduğunu düşünelim(fan, cpu soğutucu vs). 50W da esneme payı koyduğumuzda 275W sadece 12V kanalından ihtiyacın olan güç.

Sendeki güç kaynağı ise 230W diyor. Direk burada olay bitiyor. Almayı düşündüğün ekran kartını bu güç kaynağı kaldırmaz. Şuan ki sistemde de kaldırmaması lazım da hadi toleransın içinde kalmışsın bu zamana kadar muhtemelen diyelim.

İşin çooooooook ilginç kısmı ise 230W olduğunu yazan bir güç kaynağı aynı zamanda 12V kanalından toplamda max 25Amper verdiğini iddaa etmesi çok komiğime gitti.

Son olarak da vediğin psu linkinde çakallar 12V1 ve 12V2 kanalındaki kombine maksiumum W değerini yazmamışlar. Hadi adamlar çok dürüst, iyi niyetli olduğunu düşünelim ve her iki kanalda da 17A verdiğini baz alırsak toplamda 408W yapar ki her türlü sana yeter. Benim deneyimlerimle her iki kanalda da 17A vermeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Muhtelen Kombine maksiumum 12V kaynaklarından toplam ancak 380W verir, diye düşünürsek bile, yeni alacağın ekran kartınada çok rahat yeter. Hiç bir sıkıntı çekmessin güç bağbında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kadekici10 -- 28 Eylül 2017; 12:52:11 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.