Şimdi Ara

Bu Forumdaki Lpg Dusmanligi Neden ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
0
Favori
2.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: pog

Dünyadaki en büyük otogaz kullanıcısı ise yılda 1,800,000 tondan fazla LPG tüketimiyle Japonyadır. Bu durum Tokyo ve Yokohama gibi büyük şehirlerin hava kirliliği ve nüfus yoğunluğu problemlerine çözüm getirmiştir. Japonya Hükümeti Tokyo'daki taksilerin LPG kullanmalarını zorunlu kılan bir karar almıştı

Yazının tamamı için kaynakhttp://candanotogaz.blogcu.com/dunyada-otogaz-kullanimini-tesvik-eden-ulkeler-www-candanotoga/12934725

Hocam orası Japonya, burası Türkiye. Tüv-Türk bile kurallara "Sıkı" bir şekilde uysa trafikteki araçlar daha bakımlı durmalı. Türkiye şartlarında LPG'li taksiye ben binmem. Zamanında "Çevre" konusuda kiti taktırmamda etkili bir faktör olmuştu. Ancak LPG daha fazla parçayı bozarak bence çevreyi daha fazla kirletiyor.

Benzin ve dizel araç kullansamda çevreye zarar vermemek için daha fazla "Bisiklet" kullanıyorum. Günlük hayatımda daha fazla bisiklet ile ulaşımımı sağlayabilmek için önce istanbuldan bisiklet dostu bir şehire taşındım. Mesafeler kısa ve yollar rahat olduğundan daha fazla bisiklete biniyorum. Elektrikli arabadan bile daha çevreci bir şekilde ulaşımımı sağlıyorum. Hemde "SIFIR" Emisyonla.

LPG ile uğraşana kadar şehirleri bisiklete uygun hale getirip, ulaşımı bisiklet ile sağlamak çok daha çevreci.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aynı araç 2 arkadaşımda var. Sıfır alındı 2016 yılında makyajlı kasa. 2 farklı meşhur lpgcide lpg takıldı. Brc marka. Birisi 5 binde birisi 7 binde taktırdı. Daha fazla dayanamadılar. Şuan 30 bine gelmek üzere arabalar. Kitler amorti oldu. 7 bindeki arkadaş taktırmayacaktı memlekete gidip geldik 1200 yaklaşık bize maliyeti sadece gidişin 600 TL yi bulunca inceldiği yerden kopsun dedi :)

Sıkıntı yok. Arabalarda bakımları yapılıyor devam. Ablama da 2015 advance aldım 28 bin kmde iken. Aldığım gün brc taktırdım. Sıkıntı yok devam. Ben 3 arabada da şehir içi 9 litre nin altına inemedim.

• Sirklerde filler vardır, incecik zincirle bağlıdır ve filler hiç kaçmazlar.

Çünkü o filler bebek iken geldikleri sirkte ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar zincirlerini koparamazlar ve bu onların aklına öylece kazınır.

Kötü işçiliğin ve cehaletin memleketi nasıl sardığına işe burada kendiniz şahit olun. Sorunlar o kadar artmışki insanlar problemin LPG de olduğuna inanmışlar.

LPG, benzinden daha iyi bir içten yanmalı motor yakıtıdır. Benzin ile lpg arasında çalışma esnasında motorun ömrünü etkileyecek bir fark vardır.

Aradaki fark ve etkileri, Distribütörler tarafından dahi bilinmemekte ve veya dikkate alınmamaktadır. Normalde 300 dolarlık kitle basitçe anlatılıp 1 saatlik eğitim ile çözülebilecek bu olay koca ülkenin başına bela olmaktadır.
  • LPG çok ince işçilik ister. LPG odası şuan merdiven altı takanlara savaş açmış durumda. Ben Ankara'da en büyük firmaya taktırdım lpgyi 2 yıl oldu tık demedi.

Ha su da var her araç lpgye uyumlu değil. Mesela Hyundai hiç sıkıntı çıkarmazken Peugeot kafayı yiyor LPG de

• quote:

Orijinalden alıntı: doblocu_

quote:

Orijinalden alıntı: nzhsvc

Sen dandik ustayi arayip bulduysan kitin gunahi ne?

Kaldi ki var olan kiti 50-100 ₺ ye sokerler. O bile sana tuzlu geldigine gore kimbilir kiti hangi ölücüye taktırdın...

1- ustayı araştırarak buldum, montaj standartlara uygun şekilde ve benim gözümün önünde yapıldı. Abidik gubidik bir montaj yapılmadı.

2- birkaç ay sonra araba 17. Yaşına girecek. 0 km'den beri bende ve sadece 2 şoför tarafından kullanıldı.

3- LPG'nin yarattığı sorunlardan en basiti Ateşleme Bobinleri, silindir başı 1 adetten 4'ü 3000 TL'ye değişti.

4- Şimdilik LPG enjektör delikleri manifold'tan kapatıldı ancak manifold'ta değişecek. 0 döküm manifold 1400 Liracık.

5- Aküyle beraber LPG kiti 750 liraya söküldü. + Plan Proje Tadilat masrafları + Tüv-Türk Muayenesi + takipçi masrafları.

6- daha kesilen elektrik bağlantıları ile kesilen borulara girmedim. Onları da manifoldla beraber değiştireceğiz.

7- LPG kiti takılırkende aynı şekilde güvenlik önlemleri alındı, birçok parça daha kaliteli olanlarla değiştirildi o masraflara hiç girmiyorum.

8- daha sık yapılan bakımlar vs hariç bobin + manifold masrafı sadece 4400 TL+ yasal işlemler, söküm vs 1000 TL = 5400 TL.

Sandığınız gibi 100 Liraya sökülmüyor LPG sistemi. Takılırkenli maliyetinin kaç katını sökülürken çıkarıyor onu da yazalımda ekonomik mi değilmi net görülsün.

Özellikle Ford'larda Uzun süreli kullanımlarda çıkan Süpap sorununa da sen değinmek ister misin? Üst kapak sökülüp motor dağıtılıyor hani? Sadece km bazında LPG en ekonomiği bizde biliyoruz onu. Uzun vadede ekonomisi ortada.

Daha kitin neden olduğu sensör hatalarına, sensör hatalarının ECU'ye yanlış bilgiler göndermesi sonucu motorun stop etmesini, birkaç stoptan sonra biten aküleri de saymıyorum.

İkide bir sensör hatası veren motor ne hikmetse kit sökülünce normale döndü. Benzinde "Sıfır" sıkıntı

Hocam mutlaka bi yerde vardır. Benim Lada Vega da 8, 10 ayda bobin değişiyordum. En sonunda lpg devir sinyalini bobin yerine göstergedeki devir saatinden aldım, 1 yılı geçti, hâlâ aynı bobindeyim.

Tamam işçilik temiz güzel ama bi yerde hata varmış, şükür ki çözdük.

• ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    Bulunduğun ilde po da benzin 5.76 gaz 3.09.

Ayda 500 km yol yapıyorum. Lpgde 30 kuruş. Benzinde 46 kuruş yakıyor.

Yılda 6 bin km. Yılda 960 tl fark yapar. Hadi 200 de benzin bakım çık. 760 tl.

Uzun yolda ise 8 litre lpg 6.5 litre benzin yakıyor.

Yani 25 kuruş gaz 38 kuruş benzin. Yılda 5000 km uzun yol yapıyorum. 1250 tl gaz 1900 tl benzin yapar. Fark 650 tl yani yılda ortalama 1400 tl kar bırakıyor.

Gerçek hesap bu kulaktan duyma bilgilere inanmayın.

Tabi gönül ister bemzinde binelim ama yılda boşa verecek 1400 liram yok malesef.

Motor öldürme meselesine gelirsek lpg motoru öldürüyorda benzinli araçların motoru ölümsüz mü.

• Bunlara anlatmaya degmez hocam bosverin,bunlarin anlayamadigi sikinti bu illet yakit sisteminin getirdigini bir ariza cikardiginda bir gunde goturdugunu idrak edemiyorlar.

Ornegin fordun ti vct,zetec motorlari subap arizasi verdiginde kari 1 gunde goturur.

Ayni sekilde fiat,hyundai icinde gecerli.

• Evet ülkemizde dizel araca binen zengindir algısı var

• Lpg çevre için benzinden ve özellikle dizelden kat kat daha sağlıklı bir yakıt.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • çünkü LPG kullanıpda sorun yaşamayan yok!

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 07kubi07

Lpg çevre için benzinden ve özellikle dizelden kat kat daha sağlıklı bir yakıt.

3 yakitda ayni fiyatda olsa lpg kullanacak misin?.

Cok umrunuzdaya cevre sanki.

• quote:

Orijinalden alıntı: E.R.W.

quote:

Yav he he

• quote:

quote:

quote:

Yav he he

Yaşın kaç bilmiyorum ancak,sana tekrar soruyorum burada yav he he yazılacak bir mesaj yok.
    Benzin-Dizel-Lpg aynı fiyat olsa çevreyi düşündüğün için lpg kullanır mısın?
    Bu ülkede lpg kullananlardan bana 1 tane çevreyi düşündüğüm için kullanıyorum diyeni bulamazsın.
    O yüzden kendinizi Japonya-Hollanda gibi devletlerle bir tutmaya çalışmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E.R.W. -- 13 Ocak 2018; 17:48:21 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yav he he

Yaşın kaç bilmiyorum ancak,sana tekrar soruyorum burada yav he he yazılacak bir mesaj yok.
    Benzin-Dizel-Lpg aynı fiyat olsa çevreyi düşündüğün için lpg kullanır mısın?
    Bu ülkede lpg kullananlardan bana 1 tane çevreyi düşündüğüm için kullanıyorum diyeni bulamazsın.
    O yüzden kendinizi Japonya-Hollanda gibi devletlerle bir tutmaya çalışmayın.

Yazdığım şey şu

Sen benzin misin niye üstüne alınıp cevap yazıyorsun ?Ben lpg kullanıyorum herkes lpg kullansın mı yazmışım üstte bir daha bak.

• hocam geçmiş olsun ne diyeyim. ilk defa bu derece yoğun bir sorun duyuyorum. şaşırarak okudum. ama yine bir hata var demek ki montajda gibi geliyor. zira dünya kadar lpgli doblo vardır piyasada. ne bileyim. çözemedim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: superegoid

LPG beladır ya.. Kışın her sabah "acaba bu sabah çalışacak mı" diye arabaya binilir mi.

Durduk yere silkelemesi.. Rölantide devir ibresinin kafasına göre takılmasını seyretmek.. Bir aşağı bir yukarı..

Hava alır, gaz yemez.. Bitmez abi çilesi..

O senin dediklerin 86 model şahinlerde oluyordu be abisi...

• lpg. düşmanlığı mı yok artık :)

ne düşmanlığı kardeşim , millet lpg. kullandı diye kime düşman olmuş ?
    sadece bazı konularda eleştiriler oluyor ve misal onlardan bir tanesi de benim
    lpg. asla araçlar için iyi bir yakıt falan değildir ,sadece fiyatı ucuz olduğu için kullanmak zorunda kalınıyor

bazı kişiler aracın performansı artsın diye yazılım vs. işlerine dahi bir yığın para verirken ,lpg. kullanıp performans düşmesini kim ister ?

ha her konuda olduğu gibi bu konuda da bazı lpg. fanatikleri var ,utanmasalar sabah akşam bir nefes çekiyorum nefesim açılıyor diyecekler :)

diğer komik konu ise her kötüyü ustaya yükleme komedisi ,birisi çıkıp lpg. hakkında yaşadığı olumsuzlukları anlatsa ,hemen birisi çıkıp ustanda sorun vardır diyor ,sanki kitleri imal edenler ustalar :)
    birde ne hikmetse ülkenin yarısından çoğu kötü usta

hele ki lpg. yi en emniyetli yakıt ilan edenler tam evlere şenlik :)
    patlamaz ,tutuşmaz ,yanmaz ,kokmaz ,bedavadır ,oksijen tüpü yerine kullanılabilir ,öyle sevimli bir şey ki ,neredeyse yanıma alıp yatağımda uyutacağım

hiç kimse kendini kandırmaya çalışmasın ,ucuzluğu dışında hiçbir artısı olmayan bir yakıttır kendileri :)

• 2001 den beri lpg kullandım 17 sene hep iyi ustalara taktırdım hiç sorun yaşamadım. İki hafta önce değişiklik olsun artık dedim dizele geçtim bakalım nasıl olacak.

• duggac kullanıcısına yanıt
    Gel bakalım kim sağ şeritten gidiyor. Not : a4 +lpg

• quote:

Orijinalden alıntı: Booster_06

Bu ülkede çok zengin değilsen motorun lpg ye uyumluysa ve arabayı kullanıyorsan lpg taktırmamak saçmalıktır 11 senedir lpgli araç kullanıyorum lpg filtresi ve lpg ayarı dışında bir masrafım olmadı yakıttan 1 sıfır araba parası kâr etmişimdir montajı lpgden anlamayan kendine usta diyen beceriksizlere yaptırırsanız aracınızda her türlü arıza çıkar motoru bile elinize alırsınız lpg bu ülke için nimettir aksini iddia eden çekemiyordur kimse kusura bakmasın

Haklısın,sizi kıskanıyorlar

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.