Şimdi Ara

Bu forum neden tıpçıları aşağılıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
150
Cevap
4
Favori
6.607
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nedenini cidden merak ediyorum arkadaşlar her gelen laf vurup gidiyor derdiniz nedir? Sırf popüler meslek şu an mühendislik diye mi? Sebebini gerçekten merak ediyorum, sizin aksinize nefret kusmak yerine merakımı gidermek için soruyorum sebebi nedir?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çoğunluk para, garanti iş ve itibar gibi faktörler dolayısıyla seçtiği için. Mesleği severek yazan çok az bir kitle var, tıpçıların ne kadar paragöz olduğunu medipol, istinye gibi burs veren kurumların yükselişinden anlayabilirsiniz.

Çoğunluk adını bile bilmediğimiz Allah’ın dağına bir yere sırf tıp diye okumaya gidip sırf ben doktorum moruq diyebilmek için gençliğini ve hayatının en güzel yıllarını o köyde heba ettiği için, ve bununla gurur duyup ülkenin en iyi yerlerinde okuyanlardan kendilerini üstün gördüğü için.

Tek önemli mesleğin hekimlik olduğunu sanmalarından dolayı, diğer bölümleri her fırsatta aşağı gördüklerinden dolayı toplumda tıp nefretini körüklüyor.

Çoğunun hayalinin doğuda bir köye atanıp basit bir pratisyen olup teyzelerin makatını incelemek ve buna kutsal meslek demek, itibarlı meslek demek.

Aldıkları para altı üstü 7-8 bin ama konu para olunca havalarından geçilmez. Ben öğrenci halimle dövizle iş yaptığı dan aylık gelirim ortalama 5-6 bin arası, 10 bini bulduğu aylar oluyor ama doktorların havasından geçilmez. Lakin işlerine gelmedikleri zamanda da doktorlar emeğinin karşılığını alamıyor diye ağlarlar.

Liste uzar gider tıp, onu okuyanlar yüzünden aşağılanır. Forumda biraz vakit geçir tıpçıları gör bana katılacaksın
    Bir şey ne kadar çok dile gelirse o kadar çok nefret edilir. Tıp sürekli konuşulan bir bölüm dolayısıyla nefret edeni çok. Ceng yavaş yavaş konuşulmaya başlandı herkes ceng balon, bilgisayarı açmayı bilmeyenler yazıyor falan demeye başladı. Temel bilimleri yazanlara eskiden idealist, vizyonlu insan deniyordu şimdi yazan kişiler o kadar arttı ki kendini idealist sanan insanlar yazıyor birçoğu işsiz kalacak diye konular açılmaya başlandı
    Bu yanlış düşünce tarzı

1)Tıpa zaten en yüksek puanlı öğrenciler girmeli.Tıp maalesef dediginiz gibi reçete yazmaktan ibaret değil.Kaliteli bir uzman doktor 10+ yıl eğitim görür.Canınızı emanet ettiğiniz insan bu,tabi yüksek puanla alacak

2)Ülkede bir seyler ters gidiyor biz de bunun farkındayız ama suçu tamamen tıp alanına yıkmayın.Sorun yetenekli öğrencinin tıpa gitmesi mi,mühendisliğe ve temel bilimlere nispeten başarısız insanların gitmesi mi?Niteliksiz mezunlara yıkmanız gereken suçu tıp öğrencilerine yıkmayın

3)20000 dışından alan mühendis okullarından alanında yetkin yeterince eleman çıkmıyor ve yetenekli insanlar tıp yazmamalı diyorsunuz.Ayni kişiler tıp okusa alanında yine iyi olamayacaklar.Insan sağlığı söz konusu burada.Tıp kolay bir eğitim değil sebat etmek gereken bir eğitim.Maalesef herkes altından kalkamaz

4)Tıp gibi bir alana bu acımasızca yaklaşım ve tıp yazan insanların kalbini kıracak bu sözleri etmek yerine biraz sistemi eleştirin,kişilerden ziyade.Üniversite sinavindan başlayin mesela.Sinava 2500000 insan giriyor tıp yazan 17000 kişi mi suçlu,kalanlar ne yapıyor peki.Keske biraz da işini iyi yapmayan mühendisleri eleştirseniz?

5)Zaten dünyanın çoğu ülkesinde merkezi bir sınav olmasa dahi tıp fakülteleri kendi sınavını yapar.Secici davranırlar.Dunyada da durum böyle ama teknolojide ilerideler.Herkes işini iyi yapsa bu tartismalara gerek kalmaz

6)Şu konuda haklısınız keşke kontenjanlar bu kadar artmasa her üniversite dünya standartlarında eğitim verse ve keşke sırf garanti is ve maaş için bu mesleği seçenler görece az kalsa.Bu kimsenin değil sistemin suçu

Edit:Eğer yıllarını ders çalışarak geçirmiş bir insana standart bir insandan fazla saygı duymayıp hasta olunca doktorun kapısını çalıyorsanız bu biraz nankörlük olur.Bunu da belirteyim
    Son yazdığın şeye bak İNGILIZCE DERS DINLESE ANLAMAYACAK...İngilizce tıp yok sanki.Mühendislik yazan sanki anasının karnından İngilizceyle çıkıyor.Hazirlik okuyorsun anla bi zahmet.Tıptan önce de verseler o eğitimi tıp öğrencisi de anlar ingilizce dersi.Ortaya sunduğun şey bu işte.Beyinsiz,vizyonsuz yazınca haklı olduğunu düşünüyorsun
    Ayrıca tıp okumadan zorluğunu çözmüşsün helal sana
    Sırf köylü akrabalarından saygı görmek için bölüm falan yazıyorlar çünkü.Bir de o puanla yazacağı mühendislikleri işsiz falan kalıyor sanıyor bu vizyonsuzlar,Savunma sanayii giriş maaşı 6- 6,5×16 halbuki.Bir de şu var en zor bölüm kendilerininmiş,bak bak beyinsize bak kitap açık sınavda kalem oynatamıyorsun mühendislikte, ingilizce ders dinlese tek kelimesini anlamayacak gelmiş On zor BoLom Tıpp.
    Ben evlenip çoluk çocuk sahibi olup ailemle piknik yapmak istiyorum hayat amacım bu üniversite sınavında 20 bine girdim diye kimseye bir şeyler üretme borcum yok bir bakış açınızı biraz genişletin de kimsenin hayatını başarısına veya herhangi bir konudaki becerisine göre şekillendirmek zorunda olmadığının farkına varın hayvan değiliz biz doğuştan biçilmiş rollerimiz yok isterse bilim dünyasında çığır açacak kadar zeki yaratılmış olsun aile lokantasında kasiyer olmak ister kime ne ki bundan bana da bir başkasının hayattan beklentisini yargılama hakkına sahip olduğunu düşünen insanlar çok vizyonsuz geliyor o kadar sığ ki 5 bine giren çocuğuna bu kadar puanla niye tıp yazmıyorsun diyen ebeveynlerden hiçbir farkı olmadığını göremiyor yazık gerçekten
  • Çoğunluk para, garanti iş ve itibar gibi faktörler dolayısıyla seçtiği için. Mesleği severek yazan çok az bir kitle var, tıpçıların ne kadar paragöz olduğunu medipol, istinye gibi burs veren kurumların yükselişinden anlayabilirsiniz.

Çoğunluk adını bile bilmediğimiz Allah’ın dağına bir yere sırf tıp diye okumaya gidip sırf ben doktorum moruq diyebilmek için gençliğini ve hayatının en güzel yıllarını o köyde heba ettiği için, ve bununla gurur duyup ülkenin en iyi yerlerinde okuyanlardan kendilerini üstün gördüğü için.

Tek önemli mesleğin hekimlik olduğunu sanmalarından dolayı, diğer bölümleri her fırsatta aşağı gördüklerinden dolayı toplumda tıp nefretini körüklüyor.

Çoğunun hayalinin doğuda bir köye atanıp basit bir pratisyen olup teyzelerin makatını incelemek ve buna kutsal meslek demek, itibarlı meslek demek.

Aldıkları para altı üstü 7-8 bin ama konu para olunca havalarından geçilmez. Ben öğrenci halimle dövizle iş yaptığı dan aylık gelirim ortalama 5-6 bin arası, 10 bini bulduğu aylar oluyor ama doktorların havasından geçilmez. Lakin işlerine gelmedikleri zamanda da doktorlar emeğinin karşılığını alamıyor diye ağlarlar.

Liste uzar gider tıp, onu okuyanlar yüzünden aşağılanır. Forumda biraz vakit geçir tıpçıları gör bana katılacaksın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aberrant Warden -- 3 Eylül 2020; 11:8:1 >

• Aberrant Warden kullanıcısına yanıt
    ya da bu arkadaş gibi çok zekice düşünenlerin aksine insan o kadar yorulur ki bu saçma sapan sınav sisteminden ve psikolojik getirilerinden, bir kez daha denemek yerine tıpa puanım yetiyor belkide seveceğim belli mi olur? diyerekten yazıp gidiyor.ben kendi adıma tıpı yazmak istediğim için yazdım ama aslında bu belirttiğim durum yine ülkenin bize kazık attığı konulardan biri olan sınav sistemi de öğrencileri buna itiyor.belki çoğunuz yaşamadı ama bence bu sınavın çok çok büyük kısmı psikolojik savaştır.istediğiniz kadar çalışın psikolojinizi kontrol edemezseniz çok geri düşersiniz.ben mezun senemde bunu kendime ancak öğretebildim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aberrant Warden

Çoğunluk para, garanti iş ve itibar gibi faktörler dolayısıyla seçtiği için. Mesleği severek yazan çok az bir kitle var, tıpçıların ne kadar paragöz olduğunu medipol, istinye gibi burs veren kurumların yükselişinden anlayabilirsiniz.

Peki şunu sorayım, bir insan Türkiye şartlarını düşünerek mühendislikten vazgeçip tıp kayarsa ne düşünürsünüz?

Bir de şöyle bir mevzu var, ilk 5k neredeyse işsiz kalamaz ama geri kalan 5-15k ne yapmalı? Kime sorsam müh yazılmaz diyor. Sonra da böyle diyorlar, anlamadım gitti.

Zaten fark edilmiştir ama söyleyeyim ben de tıpçıyım. Dediğiniz gibi dağın başında okunmaz ama Doğu'da da fena olmayan tıplar var. Sırf Doğu'da okuyor diye aşağılık görülmemeli.

Ben bu işi 5 yaşından beri sayıklıyorum öyle ki neyin ne olduğunu araştırmadan direkt tıp yazdım çünkü hayalim ve başka işi düşünemem. Ama herkes böyle laflar edince üzülmüyor değilim.

• Kars tıp kazanan derece yapan mühendisten daha fazla saygı gördüğü için yaralılar.. Başka bi sebebi yok

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ladyofshalottt

Kars tıp kazanan derece yapan mühendisten daha fazla saygı gördüğü için yaralılar.. Başka bi sebebi yok
    Bu baştan yanlış zaten de. Tek sıkıntı saygı değil bence. Risk almadıkları için olabilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: jaskier

Bu mesaj silindi.
    Saygıyla alakası yok ben bu mesleğe aşığım. Hayatımızla kumar oynamadığımız için aşağılama ihtiyacı hissediyor olabilirsiniz.

• Scalh kullanıcısına yanıt
    Mesleğe aşıksan üstüne alınma zaten, mesleğe aşık adam her işte başarılı olur.Biz de kumar oynamıyoruz bu arada, kumar oynama muhabbeti ne alaka? Kuzenim doktor, çarşamba günü atanıcak tercih yapacak yer bakıyordu 2 gündür,hastanelerin başhekimleri arayıp konuşuyo ufak ilçelerin.geneli 6.5-7 maaş alıyor döner falan herşey dahil,bazı yoğun yerler 9 bin lira alıyo diye söyleniyordu.Aynı anda yine bu sene iyte ceng'den mezun olan arkadaşım Ankaranın göbeğinde 9k para alıyo, ben Bi kumar görmüyorum.

• jaskier kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlaşılmasın 6.5-7 alanlar başhekim değil pratisyen, yine de az bence

• quote:

Mesleğe aşıksan üstüne alınma zaten, mesleğe aşık adam her işte başarılı olur.Biz de kumar oynamıyoruz bu arada, kumar oynama muhabbeti ne alaka? Kuzenim doktor, çarşamba günü atanıcak tercih yapacak yer bakıyordu 2 gündür,hastanelerin başhekimleri arayıp konuşuyo ufak ilçelerin.geneli 6.5-7 maaş alıyor döner falan herşey dahil,bazı yoğun yerler 9 bin lira alıyo diye söyleniyordu.Aynı anda yine bu sene iyte ceng'den mezun olan arkadaşım Ankaranın göbeğinde 9k para alıyo, ben Bi kumar görmüyorum.
    Dostum işin içinde değilsin anlıyorum ama bi doktor o kadar az kazanmıyor (en azından nefret etmeyenler). 8-9k sadece görünen kısım. Bütün ailem sağlıkçı az çok biliyorum.

• quote:

Yanlış anlaşılmasın 6.5-7 alanlar başhekim değil pratisyen, yine de az bence
    Pratisyen maaşı cidden çok az.

• OK
  • Aberrant Warden kullanıcısına yanıt
    Çok sağlam bir linç geliyor hissediyorum...

• Bir şey ne kadar çok dile gelirse o kadar çok nefret edilir. Tıp sürekli konuşulan bir bölüm dolayısıyla nefret edeni çok. Ceng yavaş yavaş konuşulmaya başlandı herkes ceng balon, bilgisayarı açmayı bilmeyenler yazıyor falan demeye başladı. Temel bilimleri yazanlara eskiden idealist, vizyonlu insan deniyordu şimdi yazan kişiler o kadar arttı ki kendini idealist sanan insanlar yazıyor birçoğu işsiz kalacak diye konular açılmaya başlandı

• jaskier kullanıcısına yanıt
    Aynen 35 k olup ceng girip udemy kursuna başlayan 9 k maaşla işe başlıyor kandırmaya devam et kendini. Top üniversitelerin mezunları 5-6 k ya işe başlıyor ne saçmalıyorsun sen

• Ülkenin en zeki insanları para için sevmediği mesleği tercih etmekte zorunda kalıyor.
    Sözüm meclisten dışarı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YolculukZamanı -- 1 Eylül 2020; 10:32:58 >
  • YolculukZamanı Y kullanıcısına yanıt
    Hocam napabilir ki insanlar? 11 k oldum ben ytü bilgisayar mı yazacaktım? Yeterli gelmedi beni tatmin etmedi. Her zaman ceng istemiştim ama top okullardan mezun olmayacaksam bir manası yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertgms2 -- 1 Eylül 2020; 10:40:23 >
  • mertgms2 M kullanıcısına yanıt
    Lan en yakın arkadaşım mal mısın

• Genelde kazanamayanlar ve içinde ukte kalanlar eleştiriyor

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.