Şimdi Ara

Bu da şeriate uygun kripto para borsası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
487
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Son dönemde kripto paraların İslami kurallara ne kadar uygun olduğuna dair bir tartışma yaşanıyor. İslam dünyası bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım elde ediliş açısıyla helal değil derken bir kısmı da ilişkili olduğu sektörler açısından helal olabilir diyor. Bununla birlikte İslam dünyasında da kripto paralara ilgi büyük.

Helal işlemler

Birleşik Arap Emirlikleri kaynaklı ADAB Solutions firması dünyanın ilk şeriate uygun kripto para borsasını kurmak için çalışmalara başladı. Gerekli İslami onayları alacağı ifade edilen borsanın hedefi 1.8 milyar Müslüman ve aylık 4 milyar dolar civarında ciro.

Ayrıca Bkz.Xiaomi’nin ilk finansal tablosu oldukça ümit verici

FICE olarak adlandırılacak borsanın helal sertifikası sayesinde Müslüman dünyasının ilgisini çekeceği ve yoğun bir işlem hacmi olacağı tahmin ediliyor. Hem para transferleri hem de para değişimleri İslami usullere göre yapılacak.

Borsa açıldığında bir Şeriat Danışma Kurulu da göreve başlayacak. Uluslararası şeriat uzmanlarından oluşacak kurulun şeriat kanunları hakkında borsayı yönlendireceği ifade ediliyor. Şüpheli görülen paralar kesinlikle borsada işlem görmeyecek.

BAE zaten kripto paralar ve blockchain teknolojileri konusunda oldukça hevesli. Bugüne kadar pek çok önemli konferans düzenlendi ve altyapı anlamında blockchain teknolojileri denenmeye başladı. FICE de bu yatırımların sonuncusu olacak.

Elbette kripto paralar için halen net bir İslami tavır konulmuş değil. Bu bakımdan FICE’nin şimdiki borsalardan nasıl farklılaşacağı bilinmiyor. Bununla birlikte beklentileri karşılarsa piyasanın en büyük borsası olması da kaçınılmaz.

• Bir gün albaraka'ya gittim kredi çekecektim, faiz oranlarını öğrenebilirmiyim dedim. Adam bana okkalı bir fırça attı :D faiz değil beyefendi katkı payı dedi.

Faiz/katkı payı

Vadeli mevduat/kar payı

Prezervatifli/prezervatifsiz. Gibi düşünün.

• cehennem é odun lazım :)

• "şeriate"

• General. kullanıcısına yanıt
    Çok iyi ya. Birde uğraşıp kar'ın şu kadar oranı sizin diyor. Boşversene keriz kekliyolar işte. Enpara candır.
  • General. kullanıcısına yanıt
    İslam samimiyettir. Böyle kandırmacalarla büyük vebale giriyorlar. Aynı şekilde bu para ve ticaret olaylarındaki ana amaç; herkesin hak ettiğini alması, gelişmenin devam etmesi, dengesizlik ve adaletsizliğin olmamasıdır. Faiz, paradan para kazanma, karşılığı olmayan sanal işlemler vb. hep bunlara darbe vuran işlerdir. O yüzden yasaktır veya şaibelidir veya kınanmıştır. Yani bir malı satarken bile depona getirip oradan satılmasının teşvik edilmesi, pazara gelmeden yolda karşılayıp malın satın alınmaması, karaborsanın yasaklanması, yapılmış pazarlığın bozulmaması, malın ayıbının saklanmaması, netleşmemiş ürünün satılmaması, peşin alış verişin teşvik edilmesi, borçlanmanın tasvip edilmemesi ve bir an önce borcun kapatılmasının teşvik edilmesi, ihtiyacı olana borç verilmesinin sadaka sayılması ve durumu iyi olmayanın borcunun af edilmesinin teşvik edilmesi, zekat verilmesi vb. şeyler hep sanal ekonominin oluşmasını önlemek, ekosistemin sağlıklı çalışmasını sağlamak, herkesin emek vererek bir şeyler elde etmesini sağlamak, birilerinin sömürülmesini engellemek vb. üzerinedir.

Bunların yaptığı ise insanların zaafından faydalanıp onları sömürmek ve bunu yaparken de kandırmak üzerine kurulu. Gerçekten ticaret yaptığını iddia ediyorsa atıyorum ev kredisi vermek yerine gidip zahmetini çekecek satacağı evi bulacak, parasını verecek alacak, tabiri caizse deposuna çekecek, ondan sonra kar koyup satacak. Diğeri kendini kandırmaca!
  • Kısaca din istismarı denebilir ŞeriatCoin

• quote:

Orijinalden alıntı: General.

Bir gün albaraka'ya gittim kredi çekecektim, faiz oranlarını öğrenebilirmiyim dedim. Adam bana okkalı bir fırça attı :D faiz değil beyefendi katkı payı dedi.

Faiz/katkı payı

Vadeli mevduat/kar payı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: General.

Bir gün albaraka'ya gittim kredi çekecektim, faiz oranlarını öğrenebilirmiyim dedim. Adam bana okkalı bir fırça attı :D faiz değil beyefendi katkı payı dedi.

Faiz/katkı payı

Vadeli mevduat/kar payı

Helal faiz seçeneği yokmuymuş ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Faiz Haram! lamı mimi cimi yok ki kardeş bunun.

• Ey insanlar!

Araplarin poposunu emmekten vazgecin, 751 den beri boynunuza gecirilen tasmayi cikarin.

• quote:

Orijinalden alıntı: pspoor

Ey insanlar!

Araplarin poposunu emmekten vazgecin, 751 den beri boynunuza gecirilen tasmayi cikarin.
    İslam dinini Kur'an'ı okuyarak peygamberin hadislerini akıllı samimi alimlerden ogrenerek yaşarsak dünyada kimseye ihtiyacımız olmaz zaten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.