Şimdi Ara

-- BU BİR OSMANLI SAVAŞ FERMANIDIR--

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
1.178
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yıl 1912, İngilizler Hindistan'ı işgal eder, Hindistan Kralı Osmanlı'dan yardım ister. Yıllardır savaş içinde olan Osmanlı bu yardımı karşılıksız bırakmamakla birlikte 350 kişilik bir askeri birliği gemiyle Hindistan'a gönderir. 350 kişilik birlikten 20 kadarı hastalıktan yolda şehit olur, kalan 330 Osmanlı askeri Hindistan'a çıkarlar ve İngilizlerle savaşmaya başlarlar.

Mühimmat açısından kısıtlı olan Osmanlı askerleri birkaç günlük mücadeleden sonra teknolojik donanıma sahip İngiliz askerleri karşısında yenik düşerler ve 40 kadarı esir alınır, diğerleri de savaşta şehit olurlar. Savaş bittikten sonra bu 40 Osmanlı esir askerini, İngilizler gemilerde çalıştırmaya başlarlar. Bir İngiliz gemisi Avustralya'ya geldiğinde, esir iki Osmanlı askeri gemiden bir yolunu bulup kaçarlar.

Bir sure sonra, adı Karadeniz diyarından Mentesoğlu Abdullah olan, baba mesleği dondurmacılığa, Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet de baba mesleği kasaplığa başlar.

1918'de Avustralya Çanakkale'ye asker çıkarır ve bizim iki Osmanlı askeri olayı duyarlar ve hemen buluşur, durum değerlendirmesi yaparlar.

Biz Osmanlı askeriyiz ve Avustralya'da yaşıyoruz. Avustralya devleti Osmanlıya savaş açmış ve bizim ülkemizi işgale gitmiş, bundan dolayı biz de Avustralya devletine savaş açalım derler.

Alırlar kağıdı, kalemi ve yazarlar:

Sayın Avustralya Başkanı, Ekselans Hazretleri,

Biz iki Osmanlı askeri, ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki, devletimiz Osmanlıya Avustralya devleti olarak savaş açmış ve Çanakkale'ye asker göndermişsiniz. Bundan dolayı iki Osmanlı askeri olarak biz de Avustralya devletine savaş açmış bulunmaktayız.

Bu bir "Osmanlı Savaş Fermanı "dır. Ekselanslarının bilgilerine duyurulur.

Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet,

Karadeniz diyarından Mentesoğlu Abdullah

İki Osmanlı askeri, Sidney' in 250 km uzağında Karlıdağlar denilen bölgede önce virajlarda tren raylarını sökerek 3 tren devirirler. Üçüncü trende askeri mühimmat bularak silahlanırlar. Aynı bölgede 8 karakol basar ve karakollardaki askerlerin tamamını vururlar.

Ne olduğunu bir turlu çözemeyen Avustralya devletının sonunda iki Osmanlı askerinin yazmış olduğu mektup akıllarına gelir ve bölgeye 250 kadar asker gönderirler ve iki Osmanlı askeri araştırılmaya başlanır. Birkaç günlük araştırmadan sonra sıcak çatışma olur

Ve iki Osmanlı askeri bu karlı dağlarda şehit edilir.

İki askerin şu an mezarı Sidney'e 250 km uzakta Karlıdaglar'da ve mezarlarında fotoğraf çekmek yasak. Avustralyalılar iki Osmanlı askeriyle savaştık demek zorlarına gittiği için bu askerlerimize Hindistan asıllı diyorlar. Oysa Hindistan'da ne Karahisar diyarı, ne de Karadeniz diyarı diye bir bölge yok.

Bu bilgi Hindistan büyükelçiliğinin açıklamasından çıkarılmıştır.

Biz Böyle Bir Ecdadın Torunlarıyız....

• güzel.teşekkürler.
  • zuhahaha 2 askere 250 kişi yolladılar he ne yusufmuş :D
  • Siz de inandınız dimi bu güzel hikayeye dimi?
  • bu iki türkün avustralyaya savaş açtığı ve çatışmaya girdiği doğru ama diğer bilgiler yanlış,düzeltelim;
    ingilizler hindistanı 1912 de değil,1800 lü yıllarda işgal etti,hindistan kralı diye birisi yok. hindistana yardıma giden portekizlilere karşı 1500 lü yıllarda seydi ali reis ve arkadaşları...
  • quote:

Orjinalden alıntı: aykutx

Siz de inandınız dimi bu güzel hikayeye dimi?

Şu forumda akıllı mantıklı ve olgun konuşan nadir insanlardansınız.
    Tebrik ediyorum!
  • Güsel bir hikaye lakin abartı var gibi geldi bana
  • gerçekten bu iki türk,savaş fermanını alınca avustralya ordusuna yol keserek saldırmışlar,ama öldürülmüşler,buraya kadar doğru ama diğer bilgiler yanlış...
  • quote:

Orjinalden alıntı: 593922 ¤

quote:

Şu forumda akıllı mantıklı ve olgun konuşan nadir insanlardansınız.
    Tebrik ediyorum!

1 Türk Dünyaya bedeldi ya...
    Neden Olmasın, Ceddimiz Yürekliydi, Cesurdu.
    Rambo Yapınca Hiç kimse itiraz etmiyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: clio_TR

quote:

Orjinalden alıntı: byzihh�

1 Türk Dünyaya bedeldi ya...
    Neden Olmasın, Ceddimiz Yürekliydi, Cesurdu.
    Rambo Yapınca Hiç kimse itiraz etmiyor...

sonuna kadar haklısın....

1.'si ithamlarına dikkat et. Forum ortamındayız.
    2.'si muhtemelen sen ramboyu ağzında şeker "uuw, adama baaak" şeklinde izlerken biz filmin senaryosundaki abartıyı tartışıyorduk...
    3.'sü Bu tür hikayeler tüm toplumlarda vardır. Bir takım milli duyguları sıcak tutmak adına bu gibi hikayeler yaratılır. Yüzde 90'ı uydurmadır. Geri kalan yüzde 10 ise abartı... Bunu akıllı mantıklı her insan anlayabilir, görebilir. Vatan-Millet-Sakaryacılık iyidir, ama GERÇEKLERİ es geçip hayal dünyasında "Biz asarız keseriz, alayını yeriz" derseniz dünya sahnesinde AV olursunuz!

Evet, tarihimizle övünelim.. Ama abartmadan! Başarılarımızla gururlanalım, ama hata yapabileceğimizi de kabul edelim.. Edelimki bunlardan ders çıkaralım!..
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Arkadaş haklı,
    Kimseye Hakaret etmemelisin.Sil Orayı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byzihh -- 20 Şubat 2008; 14:34:09 >
  • Bu hikayeler iyi güzel ama sakın gerçek sanıp doğrulardan uzaklaşmayın. Kaldı ki 2 askere 250 asker yollamışlar çok komik korkak bu Avustralyalılar denmiş...

Şimdi birşey diyicem aylarca bana bölücü, hain, terrörist diyicek arkadaşların hedefi olucam. Ama doğruları söylemekten korkmamak lazım. Acaba gerilla savaşı nedir bilirmisiniz beyler ?

Bugün Cudi dağında, Gabar dağında binlerce askerle yapılan operasyonlar kaç bin terröriste karşı yapılıyo sanıyorsunuz?

Gerilla taktikleriyle savaşan kimseler düzenli ordunun birkaç yüzünü meşgul ederler evet bu dünyanın heryerinde her çağda böyledir. Sanıyomusunuz ki o 2 Osmanlı askeri 250 düşmanı sıraya dizip tek tek vurdu en sonunda şehit oldu ? (Gerilla savaşının yaratacağı etkilerin en şahanesi henüz 2006 yazında Güney Lübnan'da yaşandı açıp okuyun araştırın)

Neyse mitolojik hoş bir destan.
  • quote:

Orjinalden alıntı: EneRGy.

quote:

Doğrusunu anlatın o halde sayın toktor beg Sakın ecdadınızdan utanıyor olmayasınız? yada belki de ecdadınız bu insanlar değildir bilemiyoruz.Neyse siz dogrusunu anlatın da dinleyelim hadi toktorum civanım

Konuşmasını öğren sonra yanıma gel.
    Eğer dinlersen sana çok verilecek dersim var.
    İlk dersin de terbiye olur.
  • quote:

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Broken_Hill

Burada detaylı bir biçimde kendi kaynaklarından anlatmışlar. Ama yukarıda ki hikaye abartılmış. Wiki' de ki de azaltılmış bir anlatım. Sonuçta adamların tarih kitaplarına 2 kişiyle yapılmış bir savaş (Battle) olarak girmiş. Buna saygı duymak gerekir mi bilemem? Ama iki kişinin gözlerini karartıp Avustralyalıları korkutması düşündürücü. Ölenlerin içinde genç yaşta sivillerin olması ise üzücü.
  • Bu yazıda abartı gelen şeyler olabilir ama bu yazı Osmanlının dünyadaki gücünü simgeleyen bir yazıdır bana göre. Ne kadar inkar edilirse edilsin tarihten Osmanlı çıkartıldığın tarih kalmaz. Osmanlı bizim tarihimizin ve geçmişimizin parçasıdır. Zamanının şartlarına göre ABD kadar güçlü ama bir o kadarda adaletli olabilmeyi başarmıştır. Tabi öyle bir nesil yetiştiki geçmiş tarihini kütüphanelerde araştıramıyor. Tarihinde kopuk yaşıyor ve gerçekleri kendisi göremediği için önüne ne gelirse inanmaya başlıyor. Amerikada bugün yüzlerce tez var Osmanlı tarihi adına Türkiyede kaç tane akademisyen tez hazırlıyor. Boş şeyleri tartışarak burada ahkam kesiyorsunuz. Elin adamı eşkiya, cani, kanunsuz olan atasının yüzlerce filmini çekerek abartı ile onları dünyaya sevdirmeye çalışıyor. Biz ise dünyanın hayret ettiği veya dünyaynın hayran olduğu bir geçmişe sahip çıkmıyor hemen başka şeylere bakıyoruz. Paylaştığın için teşekkürler arkadaşım...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Cehennemmarşı

quote:

Burada detaylı bir biçimde kendi kaynaklarından anlatmışlar. Ama yukarıda ki hikaye abartılmış. Wiki' de ki de azaltılmış bir anlatım. Sonuçta adamların tarih kitaplarına 2 kişiyle yapılmış bir savaş (Battle) olarak girmiş. Buna saygı duymak gerekir mi bilemem? Ama iki kişinin gözlerini karartıp Avustralyalıları korkutması düşündürücü. Ölenlerin içinde genç yaşta sivillerin olması ise üzücü.

Benim demek istediğim de şu.
    Bizim tarihimiz bunlardan çok daha büyük ve gerçek kahramanlıklarla dolu.
    Böyle safsatalara hiç gerek yok.
    Kurtuluş savaşımız bile başlı başına bir kahramanlık hikayesidir.
  • quote:

quote:

quote:

Doğrusunu anlatın o halde sayın toktor beg Sakın ecdadınızdan utanıyor olmayasınız? yada belki de ecdadınız bu insanlar değildir bilemiyoruz.Neyse siz dogrusunu anlatın da dinleyelim hadi toktorum civanım

@aykutx

hocam bırakın bu tiplerle uğraşmayı..Osmalıyı şahsen ben ecdadım olarak görmüyorum ecdadım olarak da görme zorunluluğu yok Atatürk ecdadı olduğunu düşünseydi ülkenin adını Türkiye Cumhuriyeti olarak değiştirmezdi..bırakın bu osmanlıcılık olaylarını Beyazıddan sonra hangi padişah türkmüş
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Cehennemmarşı

quote:

Benim demek istediğim de şu.
    Bizim tarihimiz bunlardan çok daha büyük ve gerçek kahramanlıklarla dolu.
    Böyle safsatalara hiç gerek yok.
    Kurtuluş savaşımız bile başlı başına bir kahramanlık hikayesidir.

Kesinlikle öyle. Türk' e Türk propagandasına gerek yok. Herkes içinde ki sönmez ateşin farkında. Türk kadar ölümden korkmayan millet var mıdır? Bilemiyorum...
  • quote:

quote:

quote:

Ağzınıza, yüreğinize sağlık...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.