Şimdi Ara

Bu akşam AVATAR OSCAR'da nal toplayacak. --- NALI ÇOKTAN TOPLADI DA BİZİM ÜYELER TOPLAYAMADI --- (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
244
Cevap
0
Favori
6.790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

anlamamakta inat ediyorsun bu saydığın filmlerin görselliklerinin yanında güçlü bir konusu ve senaryosu avatar gibi 10 yaşında çocuğun yazıcağı basit ve klişe bir film olmaz

Star Wars'ın sebaryosu benim 7 yaşındaki yeğenimde yazar. LOTR'u ise, 10 yaşındaki oğlum hayli hayli yazar ama... Biraz yavaş yazıyor, askere gidene kadar bitiremez..

Yani, boş, afaki, mesnetsiz ve gereksiz eleştiriler getiriyorsunuz. Neymiş, 10 yaşındaki çocukta yazarmış... Buyur o zaman göster hadi, SW'nin senaryosu ile Avatar'ınkini karşılaştır, ahada bu sanat, ahada şu de, herkes görsün, SW'nin senaryosu nasıl üstünmüş?

Ve hala kıvırmaya çalışıyorsun. Soru gayet açık ve net. Dilersen, arapça, fransızca veya ingilizce sorayım, yada rusça, flemenkçe filanda olabilir, anlamıyorsan eğer.. Woody Allen'in Allie Hall'ının ve Spielberg'in 3. türle yakınlaşmalarının yanında senaryosu, konusu vs. gayet kıytırık kalan SW'ın, 30 kusur yıl sonra hala akılda olmasının sebebi nedir? Eğer konu ise mesele, neden kimsenin aklına Annie Hall gelmez sinema denince de, herkes çıkıp böyle Star Wars, LOTR filan der?

• Boşverin tartışmayın yeter artık tamam olan oldu diyelim artık...
  • o değilde crazy heart gibi rezil bi filminde oscar almaması gerekiyordu
  • quote:

Orijinalden alıntı: skoylu

quote:

anlamamakta inat ediyorsun bu saydığın filmlerin görselliklerinin yanında güçlü bir konusu ve senaryosu avatar gibi 10 yaşında çocuğun yazıcağı basit ve klişe bir film olmaz

Star Wars'ın sebaryosu benim 7 yaşındaki yeğenimde yazar. LOTR'u ise, 10 yaşındaki oğlum hayli hayli yazar ama... Biraz yavaş yazıyor, askere gidene kadar bitiremez..

Yani, boş, afaki, mesnetsiz ve gereksiz eleştiriler getiriyorsunuz. Neymiş, 10 yaşındaki çocukta yazarmış... Buyur o zaman göster hadi, SW'nin senaryosu ile Avatar'ınkini karşılaştır, ahada bu sanat, ahada şu de, herkes görsün, SW'nin senaryosu nasıl üstünmüş?

Ve hala kıvırmaya çalışıyorsun. Soru gayet açık ve net. Dilersen, arapça, fransızca veya ingilizce sorayım, yada rusça, flemenkçe filanda olabilir, anlamıyorsan eğer.. Woody Allen'in Allie Hall'ının ve Spielberg'in 3. türle yakınlaşmalarının yanında senaryosu, konusu vs. gayet kıytırık kalan SW'ın, 30 kusur yıl sonra hala akılda olmasının sebebi nedir? Eğer konu ise mesele, neden kimsenin aklına Annie Hall gelmez sinema denince de, herkes çıkıp böyle Star Wars, LOTR filan der?

kıvıran kim acaba birisi klişeleri yaratan bir senaryo birisi klişe bir senaryo ama bunu senin gibi birisi anlayamaz.Seni çocuk zannediyordum ama 10 yaşında oğlun olduğuna göre 40 felan varsındır.Bakın daha açık ifade ediyim.Fİlmlerde senaryo ve konu önde hemen arkasında görsellik gelir.Mesela lotr ve sw gibi efsaneler görsellikleriyle değil konuları ve senaryoları ile tanınmışlardır.Yoksa basit bir senaryoya sırf görselliği dayasan burda tartışılır.Bakınız avatarda olduğu gibi eğer sw özünü analayamamış kurgusu kavrayamamışsanız sizinle bunları boşuna konuşuyorum demektir.Gittikçe dibe batıyorsunuz ilk başta görselliği savunuyosunuz tamam sonra sw ve lotr un senaryoları ile alay ediyosunuz.Demek ki siz izlediğiniz filmlerden hiçbir şey anlamıya sadece görselliğe bakan(veya komediyse sadece ne kadar güldüğüne bakan) basit bir izleyensiniz.Ne kadar yazsamda anlayamayacaksınız ama tekrar söylüyorum tanınmış filmlerin görselliklerinin yanında güçlü bir senaryosu vw konusu vardır.;Bu yüzden klasik olurlar.Ama avatarda sadece görsellik var.Ve tarihe sadece görsel efektlerle şişirilmiş klişe film olarak geçecek.Zaten oscarda da gördük sadece görsellikle ilgili ödüller aldı.İYi bir senaryosu ve konusu olsaydı en iyi film de alabiliridi ANLADINIZ MI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shamanmuratcan -- 10 Mart 2010; 23:17:13 >

• Star Wars ve LoTR serilerinin senaryoları nasıl Avatar'dan üstün değil yada aynı seviyelerdedir bu nasıl bir fanatikliktir. LoTR'in hikayesinde yer alan bir karakterden Avatar'dan daha uzun ve derin bir senaryolu film çekersin. Star Wars efsanesindeki Jedi'ların dünya görüşü, Sith'lerin dünya görüşü, hem Jedi hemde Sith'lerin geçmişi, imparatorluk içinde dönenler, yaşanan onca savaşlar ve dahası kaç tane böyle destansı bir konu var. LoTR efsanesinin konusunu nasıl olurda Avatar'ın konusuyla bir tutulabilir. LoTR'in konusunu dünya kabul etmiş ve nerdeyse kutsal kitaplar kadar okunan bir kitaptan bir efsaneden bahsediyoruz.

Star Wars, Matrix ve LoTR filmleri için neden herkes "senaryo ve görsellik" muhteşem derken neden Avatar için "efektler süperdi" deniliyor. Avatar'ın klişe konusunu tutupta bu efsaneler ile bir tutan hiç kusura bakmasın ama fanatiklik sınırlarının dışına çıkmıştır.

Avatar elbette kötü bir film değil bende büyük keyifle izledim ama bu filmin en büyük özelliği "efektleri" tutupta senaryosu muhteşemdi falan demek sadece öncedende dediğim gibi fanatiklik sınırlarını aşmış biridir. Avatar yıllar sonrada hatırlanacak bu kesin ama asla konusu yada başka birşeyle değil sadece "efektleri" ile anılacak.

Efekt herşeye yetiyorsa o zaman yapımcılar hiç uğraşmasın hatta senaristlere para vermeye gerek yok basit bir bilimkurgu, korku yada aksiyon filmini müthiş bir bütçe ile efekt manyağı yapsınlar yeter.

Star Wars, LoTR, Matrix filmleri önce senaryosu ile anılır sonra görselliğine sıra gelir. Bu yapımlar insanların gönlünde görsellikleri ile taht kurmadı. Senaryoları, karakterleri, replikleri ve geçtiği mekanlarla taht kurdular. Bu filmlerden bahsettiğin zaman muhabbet sırası görselliğe en sonda gelir belki o bile gelmez çünkü saydığım faktörlerden sıra gelmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_Rahip -- 10 Mart 2010; 23:34:36 >

• senaryoyu devamlı yazdık çizdik filme en uygun senaryo bu olmalıydı ve oldu,hocam avatar fanlığı yapmıyoruz tabiki ama birazda hakkı yiyilmesin istiyoruz benim görüşüm bu SAYGILAR
  • quote:

Orijinalden alıntı: GOGOMEZ

senaryoyu devamlı yazdık çizdik filme en uygun senaryo bu olmalıydı ve oldu,hocam avatar fanlığı yapmıyoruz tabiki ama birazda hakkı yiyilmesin istiyoruz benim görüşüm bu SAYGILAR

Hocam zaten benim konusuna eleştirim yok zaten klişe senaryosu olan binlerce filmide severek izliyorum ve birçoğumuzda izliyoruzdur. Benim dikkat çektiğim nokta Star Wars, LoTR gibi yapımların "senaryoları" ile bir tutulması gibi yaklaşımlara.
  • quote:

Orijinalden alıntı: :Sephiroth:

Star Wars ve LoTR serilerinin senaryoları nasıl Avatar'dan üstün değil yada aynı seviyelerdedir bu nasıl bir fanatikliktir. LoTR'in hikayesinde yer alan bir karakterden Avatar'dan daha uzun ve derin bir senaryolu film çekersin. Star Wars efsanesindeki Jedi'ların dünya görüşü, Sith'lerin dünya görüşü, hem Jedi hemde Sith'lerin geçmişi, imparatorluk içinde dönenler, yaşanan onca savaşlar ve dahası kaç tane böyle destansı bir konu var. LoTR efsanesinin konusunu nasıl olurda Avatar'ın konusuyla bir tutulabilir. LoTR'in konusunu dünya kabul etmiş ve nerdeyse kutsal kitaplar kadar okunan bir kitaptan bir efsaneden bahsediyoruz.

Star Wars, Matrix ve LoTR filmleri için neden herkes "senaryo ve görsellik" muhteşem derken neden Avatar için "efektler süperdi" deniliyor. Avatar'ın klişe konusunu tutupta bu efsaneler ile bir tutan hiç kusura bakmasın ama fanatiklik sınırlarının dışına çıkmıştır.

Avatar elbette kötü bir film değil bende büyük keyifle izledim ama bu filmin en büyük özelliği "efektleri" tutupta senaryosu muhteşemdi falan demek sadece öncedende dediğim gibi fanatiklik sınırlarını aşmış biridir. Avatar yıllar sonrada hatırlanacak bu kesin ama asla konusu yada başka birşeyle değil sadece "efektleri" ile anılacak.

Efekt herşeye yetiyorsa o zaman yapımcılar hiç uğraşmasın hatta senaristlere para vermeye gerek yok basit bir bilimkurgu, korku yada aksiyon filmini müthiş bir bütçe ile efekt manyağı yapsınlar yeter.

Star Wars, LoTR, Matrix filmleri önce senaryosu ile anılır sonra görselliğine sıra gelir. Bu yapımlar insanların gönlünde görsellikleri ile taht kurmadı. Senaryoları, karakterleri, replikleri ve geçtiği mekanlarla taht kurdular. Bu filmlerden bahsettiğin zaman muhabbet sırası görselliğe en sonda gelir belki o bile gelmez çünkü saydığım faktörlerden sıra gelmez.

+1
    Aslında seneler sonra Transformersda LOTR,SW vb. filmlerle bir tutulursa hiç şaşırmam..Zaten LOTR nin son filmine o sene adam gibi filmler çıkmadığı için 11 dalda oscar verdiler..Avatar iyi bir filmdi ama mademki LOTR ile karşılaştırlıyor ,o zaman LOTR si oscar dalında avatar ile karşılaştırın ve bana ben şu dalı Avatar a,şu dalı LOTR se veririm deyinde bizde ona göre birbirimizin fikirlerini öğrenelim..

• quote:

quote:

senaryoyu devamlı yazdık çizdik filme en uygun senaryo bu olmalıydı ve oldu,hocam avatar fanlığı yapmıyoruz tabiki ama birazda hakkı yiyilmesin istiyoruz benim görüşüm bu SAYGILAR

Hocam zaten benim konusuna eleştirim yok zaten klişe senaryosu olan binlerce filmide severek izliyorum ve birçoğumuzda izliyoruzdur. Benim dikkat çektiğim nokta Star Wars, LoTR gibi yapımların "senaryoları" ile bir tutulması gibi yaklaşımlara.

Ya LORT İle senaryonun bir tutulmasına bende karşıyım LORT ne demektir biliyorsun zati...AVATAR İSe bugüne kadar yapılmayan bir teknolojide devrim yapımıdır zaten dedik avatara giden en iyi senaryoda bu olsa gerekti pandoradaki dünya navi ırkı vs vs--ama kafama takılan nokta oscara giden yolda hakedene hak edilmediğini vermekti mevzu o kardeşim...

• quote:

Star Wars ve LoTR serilerinin senaryoları nasıl Avatar'dan üstün değil yada aynı seviyelerdedir bu nasıl bir fanatikliktir. LoTR'in hikayesinde yer alan bir karakterden Avatar'dan daha uzun ve derin bir senaryolu film çekersin. Star Wars efsanesindeki Jedi'ların dünya görüşü, Sith'lerin dünya görüşü, hem Jedi hemde Sith'lerin geçmişi, imparatorluk içinde dönenler, yaşanan onca savaşlar ve dahası kaç tane böyle destansı bir konu var. LoTR efsanesinin konusunu nasıl olurda Avatar'ın konusuyla bir tutulabilir. LoTR'in konusunu dünya kabul etmiş ve nerdeyse kutsal kitaplar kadar okunan bir kitaptan bir efsaneden bahsediyoruz.

Tamamen katılıyorum.

Avatar'da görsellik dışında, ne senaryo derinliği, ne seyirciyi şaşırtacak bir bölüm, ne bir karakter, ne de oyunculuk var.Replikleri de 2.sınıf filmlerden daha özentisiz!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnuR -- 11 Mart 2010; 2:48:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: JP!!!!!!!

quote:

+1
    Aslında seneler sonra Transformersda LOTR,SW vb. filmlerle bir tutulursa hiç şaşırmam..Zaten LOTR nin son filmine o sene adam gibi filmler çıkmadığı için 11 dalda oscar verdiler..Avatar iyi bir filmdi ama mademki LOTR ile karşılaştırlıyor ,o zaman LOTR si oscar dalında avatar ile karşılaştırın ve bana ben şu dalı Avatar a,şu dalı LOTR se veririm deyinde bizde ona göre birbirimizin fikirlerini öğrenelim..

Katılıyorum hocam ayrıca Avatar bana göre alması gereken ödülleri almıştır.

quote:

quote:

quote:

Ya LORT İle senaryonun bir tutulmasına bende karşıyım LORT ne demektir biliyorsun zati...AVATAR İSe bugüne kadar yapılmayan bir teknolojide devrim yapımıdır zaten dedik avatara giden en iyi senaryoda bu olsa gerekti pandoradaki dünya navi ırkı vs vs--ama kafama takılan nokta oscara giden yolda hakedene hak edilmediğini vermekti mevzu o kardeşim...

Kardeşim bir sonraki mesajımda "bana göre" neden böyle olduğuna dair düşüncelerimi yazacağım

quote:

Orijinalden alıntı: OnuR

quote:

Tamamen katılıyorum.

Avatar'da görsellik dışında, ne senaryo derinliği, ne seyirciyi şaşırtacak bir bölüm, ne bir karakter, ne de oyunculuk var.Replikleri de 2.sınıf filmlerden daha özentisiz!

Aynen hocam sonuna kadar katılıyorum. Efekt dışında birşey yok.

• Hurt Locker Amerikan Propagandası yapMIYOR

Hurt Locker filmi kesinlikle ve kesinlikle Amerikan propagandası yapmıyor tam tersi Hurt Locker filmi son zamanlarda Amerikan ordusunu ACİZ, KORKMUŞ ve ÜRKEK gösteren nadir filmlerden biridir. Filmi izlemeye başladığınız zaman herşeyden önce klasik Amerikan ordusunun cesur gözüpek ve üstün askerlerinden eser olmadığını görüyorsunuz. Askerlerin hepsi ürkmüş, kafaları karışık ve tedirgin en önemliside bunu niye yaptıklarını bilmiyorlar. Bu filmi Irak'taki direnişci güçler adam akıllı izlesinler bu filmin gazıyla bütün Amerikan üstlerine saldırırlar nedenleride yukarıda saydığım nedenlerdir ve bu nedenleri izleyiciye çok iyi yansıtmalarıdır. Bir kere filmde "Kara Şahin Düştü" filmindeki gibi devamlı "Amerikan ordusu demokrasi ve barışı yaymak için Irak'ta" gibi cümleler yok, Kara Şahin filmindeki gibi attığını vuran ve hertürlü çatışmada hedefine ulaşan bir ordu yok. Bomba imha uzmanı bir asker ve yanındaki iki askerin piskolojilerinin darmadağın olduğunu, verilen görevleri amaçsızca yerine getirmeye çalışmaları ve içlerindeki özlemi anlatıyor. İzleyenler bilirler kaç dakika sürdüğünü sniper sahnesinin ve nasıl zorlandıklarını ama diğer Amerikan ordusunu anlatan filmlerde Amerikan askerleri hemen nişan alır ve üstün kabiliyetleri ile çatır çatır indirirler düşmanı ama bu filmde o yok. Orada resmen aciz ve pusmuş bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Filmin ayrıca bu unsurları izleyiciye vermeleride bu filmin en önemli artısı. Sniper sahnesi ve bomba uzmanın her bomba çözme olayında patlayıp patlamayacağını bilemiyorsun resmen senide alıp o görevin içine sokuyor. Sniper sahnesinde normalde başrol oyuncusu ve Amerikan askeri bunları kesin hemen duman ederler dersin ama bu filmde " ne olacak acaba burada işleri bitebilir mi" gibi sorular sormaya başlıyorsun kendine. Hurt Locker seni o askerlerin yanına alıp götürüyor hatta dikkatiniz dağılmazsa o askerin yerinde bile kendinizi görebilir ve o piskolojiyi yaşıyabilirsiniz.

Hurt Locker filmi kesinlikle bir aksiyon filmi değil. Hurt Locker filmi Irak'ta bulunan askerlerin içinde bulunduğu berbat piskolojiyi, acizliği, ürkekliğini ve amaçsızlığını gösteren nadir yapımlardan biridir.

Hurt Locker filmi en iyi film ödülünü aldı çünkü yukarıdada dediğim gibi izleyiciyi o askerin yerine yada tam o görevin ortasına koydu. Klasik olan Amerikan askerlerini anlatmayıp tam tersi yalanlardan gerçeklere uzanmaya çalışmasından dolayı aldı.

Hurt Locker filmi gerçeğin beyazperdeye hüzünlü bir yansımasıdır işte bu yüzden bu film bu Oscar ödülünü hak etti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_Rahip -- 11 Mart 2010; 6:33:45 >

• Avatar çok sevdiğim bir filmdir bende 2 kez izledim ve beğendim. Fakat Avatarı LOTR ile karşılaştırmak çok saçma. Hadi karşılaştırdık diyelim neye göre karşılaştırıyoruz özellikle LOTR, Avatar gibi neredeyse tamamı CGI kullanılarak çekilmiş bir film değil. Konusu desek J.R.R. Tolkien' in romanından uyarlama. Yüzüklerin Efendisi nin senaryosunu Avatar ile karşılaştırmak J.R.R. Tolkien' e çok büyük bir hakaret olur. Kimse kusurabakmasın ama Avatarın senaryosu LOTR un tırnağının ucu bile olamaz (olur diyen varsa tabiki) Avatar istediği şeyi eleştirebilir (eleştirmek zorunda da değil izleyicinin böyle bir isteği yok). Zaten neyi eleştirdiği kafadan belli oluyor eleştirileni görmek için özel bir çaba sarfetmeniz gerekmiyor. Ayrıca bunun izleyiciye etkileyici gelen bir yönüde yok. Bu filmde etkileyici olan ve bu kadar çok izlenmesini sağlayan sadece görsellik. Bilmem kaç senesinde çekilmiş 3D film ile Avatarı bir tutumak çok komik olur. Avatar bu konuda şu anda aşmış durumda sadece stereoscopic 3D kullanımı değil CGI kullanımında da bu böyle. İşte Avatarın farkı. Çok güzel oluşturulmuş izleyeni kendine hayran bırakan renkli bir dünya. Birde buna 3D eklenince ortaya mükemmel bir iş çıkmış. Ters orantılı olarakta herhalde yazılabilecek en basit senaryolardan birine sahip.
    Stereoscopic 3D olmasaydı bu filmi izlermiydim 2 kez olmasada izlerdim. Fakat yine CGI görselliği için izlerdim konusu için değil. Şimdi Avatar 3D olmasa ve dünyada geçse naviler kızıl derili insanlarda onları yurdundan eden Amerikalılar olsa bu filmi kaç kişi izlerdi? Yada o haliylede bu film hakkında aynı şeyleri düşünürmüydü?
    Filmin bu kadar gişe yapmasındaki en önemli nedenlerden biride kuşkusuz yapılan reklam. Sanırım kimse buna hayır diyemez. Yani Avatar aynı zamanda büyük bir pazarlama harikasıda denilebilir. Film çıkmadan acayip bir ilgi uyandırdı. Tekrar izlemeleri çıkarsak bile yine iyi bir hasılat elde ederdi. Kötü bir film değil çünkü içerisinde muazzam bir görsellik barındırıyor. Fakat bir LOTR veya bir SW mi? Tabiki hayır yanına bile yaklaşamaz. Bir filmi en iyi film olarak değerlendirmek için bütünüyle ele almak gerekir. Avatarda bunu karşılamıyor. Zaten bu filmleri amiyane tabirle sidik yarışına sokmak bile başlı başına saçmalık.
    Oscar olayına gelirsek hakkettiği ödülleri aldı;

En İyi Görüntü Yönetmeni
    En İyi Sanat Yönetmeni
    En İyi Görsel Efekt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cloud35 -- 11 Mart 2010; 6:08:54 >

• The Hurt Locker'da hiçbir şekilde işgalin haksız ve gereksiz olduğu izlenimi pek verilmemiş. Onlar yaptı biz de işgal ettik havası var. Ayrıca neden bayan yönetmenimiz daha önceki ünlüler gibi kalkıp açık ve net eleştiri getirmek yerine sadece sağ salim eve dönsünler demekle yetindi? The Hurt Locker da da klişeler hayli bol. Değişik fakrlı bir çekim tekniği de sözkonusu değil. Ayriyeten meşhur bomba sahnesi hemen bu tür siyasi içerikli pekçok filmde kullanılmış bir konu. Velhasıl bu film bir eleştiri veya bir günah çıkarma niteliği taşımaktan ziyade bizzat biz haklıyız havası taşıyor. Bu nedenle de filmin tümünde Amerikan Propagandası mevcut.

District 9 gibi belgesel tadında ve anti-hümanist bir bakış açısı getiren, western tarzını 2. dünya savaşına uyarlayan Soysuzlar Çetesi, anti-emperyalist ve anti-kapitalist bir içeriğe sahip AVATAR gibi yapımlar dururken sadece Amerikan propagandasının alasını yapan bir filmin ödül alması bir yana (ki olması gerekendi, sonuçta milliyetçilik her zaman ağır basar), neden bu kadar övüldüğünü anlayamıyorum. Bu da akademi jürisinin geçmişte olduğu gibi halen siyasetten tam olarak uzaklaşamadığını ortaya koyuyor. Her neyse yine olan olmuş, daha fazla tartışmak gereksiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kyran -- 11 Mart 2010; 9:35:58 >

• quote:

aynen katılıyorum

• quote:

Star Wars, Matrix ve LoTR filmleri için neden herkes "senaryo ve görsellik" muhteşem derken neden Avatar için "efektler süperdi" deniliyor.

İyi de bunu kim diyor ki? Görsellik dediğiniz şey, efektler olmuyor mu? SW için senaryosu muhteşem diyeni duymadım şahsen, ama isteyen bunu elbette çıkıp söyleyebilir. Matrix ise, 2 cümlelik idealizm tanımını seanrayo yapacağım diye şişirip şişirip balon yapmış, sonrada toplayamamış bir film. Mesaj olarak bir anlamı olsada, senaryo olarak beş para etmez. Senaryodan aklınızda kalan ne 3 film için, bir düşünün bakalım.

LOTR ise, senaryosunu perdeye aktarmayı becerememiş bir film. Teknolojik yetersizlik, belki bütçe sıkıntıları vs. Tolkien'i bilenler senaryoyu biliyor oldu. Ama onu okumamış "diğerleri" saruman'ın ne derdi olduğunu, hobbitin neci olduğunu vs. anlayamadı. Ama senaryo bağlamında öyle pek matah olmasa da** işlenişi vs. harikuladeydi, o ayrı.

** Senaryo olayında husus şudur: Senaryoyu anlamak için gidip kitaptan okumamalısınız. Filmi izleyince senaryoda zihninizde yerleşmeli. LOTR'da bu yok maalesef. Pek çok şey kopuk kopuk ve askıda kalıyor, senaryo bütünlüğü olmuyor. Ama o da gayet güzel kamera kullanımı ile bunu örtmeyi beceriyor: 10 puan..

Evet, anlamakta zorluk çekiyorum: SW veya LOTR yada Matrix için akla ziyan bir şekilde muazzam hikaye, senaryo vs. deniyor. Bana hiç öyle gelmiyor ve bunu somut olarakta gösterebilirim. Bu iddiayı yapanların nedense aslen görsellikte aşmış, uçmuş, yalamış yutmuş bitirmiş filmleri ortaya koydukları gerçeğini bir türlü nasıl görmedikleri asıl soru..

• quote:

Orijinalden alıntı: OnuR
    quote:

Tamamen katılıyorum.

+1

• Avatar BD/Bluray çıkınca burayı SS Manyağı yapacam sonra bir video tanıtım yapıcam..

• quote:

Orijinalden alıntı: skoylu
    quote:

Star Wars, Matrix ve LoTR filmleri için neden herkes "senaryo ve görsellik" muhteşem derken neden Avatar için "efektler süperdi" deniliyor.

İyi de bunu kim diyor ki? Görsellik dediğiniz şey, efektler olmuyor mu? SW için senaryosu muhteşem diyeni duymadım şahsen, ama isteyen bunu elbette çıkıp söyleyebilir. Matrix ise, 2 cümlelik idealizm tanımını seanrayo yapacağım diye şişirip şişirip balon yapmış, sonrada toplayamamış bir film. Mesaj olarak bir anlamı olsada, senaryo olarak beş para etmez. Senaryodan aklınızda kalan ne 3 film için, bir düşünün bakalım.

LOTR ise, senaryosunu perdeye aktarmayı becerememiş bir film. Teknolojik yetersizlik, belki bütçe sıkıntıları vs. Tolkien'i bilenler senaryoyu biliyor oldu. Ama onu okumamış "diğerleri" saruman'ın ne derdi olduğunu, hobbitin neci olduğunu vs. anlayamadı. Ama senaryo bağlamında öyle pek matah olmasa da** işlenişi vs. harikuladeydi, o ayrı.

** Senaryo olayında husus şudur: Senaryoyu anlamak için gidip kitaptan okumamalısınız. Filmi izleyince senaryoda zihninizde yerleşmeli. LOTR'da bu yok maalesef. Pek çok şey kopuk kopuk ve askıda kalıyor, senaryo bütünlüğü olmuyor. Ama o da gayet güzel kamera kullanımı ile bunu örtmeyi beceriyor: 10 puan..

Evet, anlamakta zorluk çekiyorum: SW veya LOTR yada Matrix için akla ziyan bir şekilde muazzam hikaye, senaryo vs. deniyor. Bana hiç öyle gelmiyor ve bunu somut olarakta gösterebilirim. Bu iddiayı yapanların nedense aslen görsellikte aşmış, uçmuş, yalamış yutmuş bitirmiş filmleri ortaya koydukları gerçeğini bir türlü nasıl görmedikleri asıl soru..

sw ın senaryosunda bir şey anlayamadıysaniz o sizin sorunuz kendinizi hakli çıkartmak için daha fazla dibe batmayın ilk baştan beri söylediğim avatar senaryosu ve konusu oldukça dandik klişe bir filmdir ve sw ise klişeleri oluşturan kendisinden sonra yapılan fılmleri kendisinden esinlendir konusu ve senaryosu harika bır filmdır

• Yuvarlak laflarla laf kalabalığı üreterek bir yere varamazsınız maalesef sn. shamanmuratcan ..

SW'nin senaryosundna ne anladınız, buyrun, bir yazın. Avatar'ın senaryosundan eksiği ne fazlası ne? Ve dahası, 1978 yılı, hadi 3 yıl daha koyalım, 1977 - 1981 yılları arasından aklınızda kalan neden sadece SW? Mesela, Jaws için neden aynı şeyleri diyemiyoruz? O 5 yıl boyunca acaba SW'den daha iyi senaryo çıkmadı mı (ki tonla çıktı aslında..)? Neden "amanda film dediğiniz böyle olacak" diye örnek gösterip karşılaştırdığınız SW'nin senaryosunun ehvenliğini görmezden geliyorsunuz?

Senaryonun nasıl olduğu ehven mevzudur. En baba, en çarpıcı senaryolar bile unutulur gider. Bugün hala SW diye onu örnek gösterip duruyorsan, işte senaryo diyorsan, ne dediğini bilmiyorsun demektir. İz bırakan filmler, o izi senaryolarıyla değil, görsellikleriyle bırakmış filmlerdir. Bugün SW'yi iyi film örneği olarak göstermenin tek sebebi, dönemine göre efekt teknolojisinde çığır açmış olmasıdır sadece.

Star Wars'ın çıktığı yılları hatırlarım.. Aynı sizin gibi birileri çıkıp bol bol "aman mesaj yok.. aman konusu berbat..." gibi burun kıvırıp durmuşlardı. Sizlerin sorunu, yaftacılık. kötü diyorsunuz, ama ötesi yok. Neden kötü, nasıl kötü, gık yok.. Maksat at bir laf, bir çamur, olsun bitsin.

Buyur işte sana mecra.. Diyorum, star wars'ın senaryosu ile avatar'ı karşılaştır, bak bakalım nesi kötü, nesi iyi? Ama eminim star wars denince ışın kılıcı aklına geliyordur da, konusuna dair hiç bir şey gelmiyordur.

Evet, defaten tartışıldı.. Sanırım neytirinin sütunlarına bakmaktan kimse konuyu anlamış değil. Daha filmin konusunu bile anlayamamış, "Amanda beyaz adamın yerlileri kurtarması vakası gene" diyerek alakasız bir konu çıkarmış tonla adamla tartıştık. Tavsiyem, bir kez daha gidin ve senaryoya odaklanıp izleyin. Bir görün bakalım öyle zayıf bir senaryo mu? Buyrun gelin ve bize gösterin hadi, nesi zayıf, nesi kötü.

Ha, sizin mantalitenizle, "SW'nin senaryosu berbat, konu yok, beş para etmez. Ben aha birazdan helaya gitsem, klozette yazarım onu.." desem yetecek. Hoş, Lucas'ta böyle yapmış, helada yazmış senaryoyu rivayet göre ama.. Her neyse, mesele, böyle sallamakla bir şeyin iyi/kötü olduğunu gösteremiyor oluşunuz. Hepsi bu..

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.