Şimdi Ara

BSA NEDİR?KİMLER RİSK ALTINDA?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
14.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar BSA denen firmanın reklamları çıkıyor
    bu firma windows la alakalı sanırım
    bilginiz var mı?

• Kesinlikle windows ile alakalı, sadece Windows ile ilgili değil sadece korsan yazılımların önüne geçma amaçlı kurulmuş bir örgüt bildiğim kadarıyla

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için TIKLAYIN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kmp16 -- 2 Ocak 2006 21:22:28 >
  • bsa (Business Software Alliance/işyeri yazılım birliği) lisanslı yazılımlar üzerine çalışan global bir firma. microsoft ile anlaşma diye bir şey yok. genel olarak tüm lisansız olan yazılımları inceleme ve takip yetkisi olan tek firma. bu şekilde piyasa kullanılan ve lisans hakkı bazı kişiler tarafından yasallaştırılan yazılımlar hakkında takip sistemini yürütüyorlar. bu şekilde ticari amaçlı olarak üretilmiş lisanslı yazılımları lisanssız olarak kullanalar hakkında yasal işlemler yapıyorlar.

risk altında olanlar ise lisanssız yazılım kullan herkes. ama bsa son kullanıcı kısmı ile fazla ilgilenmiyor. daha çıok ticari amaç ile iş yeri açmış kişiler hakkında işlem yapıyorlar. bu firmanın vereceği uyarıları göz ardı edenleri hiç de beklemedikleri kadar ağır cezalar bekliyor. sadece xp pro yu lisansız olarak kullanıp ticari bir işyeri yürüten iş yeri sahibi hakkında açılacak davalarda genel olarak 6 yıl hapis cesazı veya 300 milyar kadar hafif para cezası verilebiliyor. daha önceden duyduğum ve tv de de izlediğim bir olayda izmirde kopya oyun ve film cdleri satan bir firma sahibi için mahkeme 6 yıl ağır hapis vermişti. örnek olması için. fakat bu daha sonra para cezasına çvrildi . karşılığı ise 600 milyardı galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buun -- 2 Ocak 2006 21:31:53 >

• quote:

Orjinalden alıntı: buun

bsa (Business Software Alliance/işyeri yazılım derneği) lisanslı yazılımlar üzerine çalışan global bir firma. microsoft ile anlaşma diye bir şey yok. genel olarak tüm lisansız olan yazılımları inceleme ve takip yetkisi olan tek firma. bu şekilde piyasa kullanılan ve lisans hakkı bazı kişiler tarafından yasallaştırılan yazılımlar hakkında takip sistemini yürütüyorlar. bu şekilde ticari amaçlı olarak üretilmiş lisanslı yazılımları lisanssız olarak kullanalar hakkında yasal işlemler yapıyorlar.

risk altında olanlar ise lisanssız yazılım kullan herkes. ama bsa son kullanıcı kısmı ile fazla ilgilenmiyor. daha çıok ticari amaç ile iş yeri açmış kişiler hakkında işlem yapıyorlar. bu firmanın vereceği uyarıları göz ardı edenleri hiç de beklemedikleri kadar ağır cezalar bekliyor. sadece xp pro yu lisansız olarak kullanıp ticari bir işyeri yürüten iş yeri sahibi hakkında açılacak davalarda genel olarak 6 yıl hapis cesazı veya 300 milyar kadar hafif para cezası verilebiliyor. daha önceden duyduğum ve tv de de izlediğim bir olayda izmirde kopya oyun ve film cdleri satan bir firma sahibi için mahkeme 6 yıl ağır hapis vermişti. örnek olması için. fakat bu daha sonra para cezasına çvrildi . karşılığı ise 600 milyardı galiba.

peki lisanslı win kullanan çok az kullanıcı var
    nasıl tespit ediyorlar bunları
    çıkp çarşı pazar dolaşıyorlar mı?

• evet resmen dolaşıyor. sen bunun farkına bile varmıyorsun. bundan önceki işyerim mecidiyeköydeydi ve lisansız bir şekilde xp yukleyip sistemnleri o şekilde çıkartıyorlardı. sonra bir gün bir müşteri gelmiş sistem almak istediğini söylemiş. bizim akıllı satış personeli bayanda ok demiş ve sistemi toplamışlar. daha sonra adam sormuş .xp de kuracak mısınız diye. kız evet demiş. adam demiş ok. ama bana birde norton lazım diye sormuş. kız yukarı teknik servise sormanız gerekiyor demiş. adam geldi bana sordu. norton kuruyor musunuz diye. bende ben burada olduğum sürece burada lisansız yazılım yükelenemez diye bir cevap verdim. adam teşşükr edip çıktı. sonra 4 gün içinde microsoft türkiye avukatından bir yazı geldi. aşağıda adı belirtilen personel ******* tarafında çıkışını yaptığınız sistemelre lisansız yazılım yüklediğiniz bsa tarafından belirlenmiştir. personelin diğer bir lisanslı yazılım kurulumu için bsa yetkilisini teknik servise göndermiş olduğunuz ve teknik servis personelinizin burada kesinlikle lisansız yazılım yüklenemez cevabı karşısında size sadece uyarı göndermeyi borç olarak görüyorum. bu durumu en kısa sürede düzeltmenizi tarafınızdan rica ediyorum. şeklince bir mesaj.

fakat genellikle gelen ihbarları değerlendiriyorlar. bu şekilde korsanın önüne geçmeye çalışıyorlar. her zaman BSA tarafındayım. en iyi bir şekilde işlerini yapıyor. Başarılar BSA ve çalışanları....

• En büyük kaynakları bana kalırsa şikayet olabilir, gezip baskınlar yaptıklarınıda çok kez duydum. benim aklıma takılan olay aynen şu ben yeni aldığım 20 adet bilgisayar için toptancılardan fiyat alırken birtanesi 20 adet bilgisayar için 3000$+KDV işletim sistemine verdiğimi görünce ben ilk defa bir internet Cafenin işletim sistemi aldığını görüyorum diye söyleyince salak durumuna düştüm. Ayrıca bu bilgisayarcı arkadaşımızda 20 yıldır bu iş ile uğraşan ve tanınan birisi. Ama elimde toplam 30 makina ve hepsinde lisans mevcut, lisanlı olmadan işletim sistemi kullanan cafelerin cesaretine de şaşmamak elde değil
  • peki neden ev kullanıcılarına karışmıyorlar
    sonuçta evde lisansız win kullanan milyonlarca kişi var
  • risk altında olanlar ise lisanssız yazılım kullan herkes. ama bsa son kullanıcı kısmı ile fazla ilgilenmiyor. daha çıok ticari amaç ile iş yeri açmış kişiler hakkında işlem yapıyorlar. bu firmanın vereceği uyarıları göz ardı edenleri hiç de beklemedikleri kadar ağır cezalar bekliyor. sadece xp pro yu lisansız olarak kullanıp ticari bir işyeri yürüten iş yeri sahibi hakkında açılacak davalarda genel olarak 6 yıl hapis cesazı veya 300 milyar kadar hafif para cezası verilebiliyor. daha önceden duyduğum ve tv de de izlediğim bir olayda izmirde kopya oyun ve film cdleri satan bir firma sahibi için mahkeme 6 yıl ağır hapis vermişti. örnek olması için. fakat bu daha sonra para cezasına çvrildi . karşılığı ise 600 milyardı galiba.
  • ticari amaç derken korsan cd satan dükkanlar ve bilgisayarcılardan bahsediyorsunuz sanırım
    çünkü dikkat ettimde son zamanlarda cd kopyalayıp satan yerler kapanıyor
  • bu sıralar mecidiye köyede oldukça sıkı denetimler başladı. bsa oldukça sert davranmaya başladı bir kaç tnae işyerinin kapatıldığını 2 gun önce duydum. yani virüsün kökünü kazırsan bir daha çıkmaz mantıüğı ile ilerliyorlar. bsa bu işin soun getirir. her kes biraz sigara içmesin içkiye para vermesin kız arkadaşı ile daha az çıksın veya daha az cep telefonu ile görüşssün ve para toplayıp lisanslı cd alsın....
  • bencede her ürünü lisanslı almak çok avantajlı
    ama lisans fiyatlarınıda düşünürsek kimsenin özellikle ev kullanıcılarının yanaşacağına inanmayalım
  • BSA'nın üye şirketleri; Adobe, Apple, Autodesk, Avid, Bentley Systems, Borland, Cadence, Cisco Systems, CNC Software/Mastercam, Dell, Entrust, HP, IBM, Intel, Internet Security Systems, McAfee, Microsoft, PTC, RSA Security, SAP, SolidWorks, Sybase, Symantec, Synopsys, The MathWorks ve UGS.

adamlar bu sefer ciddi biçimde geliyolar, 1-2 sene önce bi kaç ülkede son kullanıcılara 30-40bin dolarlık davalar açtılar.. malum korsanlık TR de dünya ortalamasının iki katıymış yani, %66 kadar.. doğal olarak adamlar buraya yönelecek, bakalım neler olacak hepimiz şahit olacaz!!
  • Bildiğim kadarıyla BSA bu yazılımları kar amaçlı kullanan kişi ve kuruluşlara yönelik baskınlar düzenliyorlar.. O nedenle de ev kullanıcılarına yüklenmiyorlar.... Şimdilik.....
  • Ev kullanıcılarına yüklenmek işlerine gelmez ki... İnsan evde hangi programı kullanıyorsa işinde de aynısını kullanmak istemez mi? 300-500 dolara ofis paketi alıncaya kadar giderim OpenOffice kurarım. Sonra ne olur onu kullanmaya alışınca bakarım kullanımı kolay. İş yerinde de bunu kullanayım hem de bedava derim.

Onlar da Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olurlar.
  • BSA taraflı davranıyor bence. çünkü öncelik hep microsoft programlarında oluyor. windows ve ofis. bir tanıdık kafeyi kontrol ettiler windowslar lisanslı ve office yüklü değil. oyunlara falan hiç bir şey demediler. teşekkür edip gittiler. üstelik gelmeden önce telefon etmişlerdi. halbuki çok ayrıntısı var. mesela mp3 ünüz var. eğer onun track cd si varsa mp3 yasal oluyor. yoksa lisanssız oluyor. ama onlara bile birşey söylemeden gittiler.
  • ya peki bu bsa geldigi zaman hemen cezayamı yoneliyor yoksa bir uyarı verip suremi veriyor nedır yanı bu durum
  • ben şu gün ekadar uyarı alan bir firma görmedim direk olarak amcamlar konuya giriyorlar karsılık verirseniz polis amcalar sizi öpüyolar

sonuc olarak lisansız yazılım kullanmak bir suc

========================================

BSA uluslar arası bir örgüt olarak nitelendirile bilir bu gruba üye olan yazılılm geliştirme firmaları kendi yazlımlarını bir şekilde güvenceye almış oluyorlar ülkemizde bsa ile ilgili olara fikir ve sanat eserleri kanunu kullanıyor, bsa önceden belirttiği yerlere savcılık vasıtası ile baskın yapıp tüm işletmenin bilgisayar sistemini yüzeysel kontrol ediyor lisanssız yazlım kullandığınızı tespit ettiği vakit kanun neyi gerektiriyorsa onu yapıyorlar

quote:

Orjinalden alıntı: Sanctus Diavolos

arkadaşlar BSA denen firmanın reklamları çıkıyor
    bu firma windows la alakalı sanırım
    bilginiz var mı?

• Arkadaşlar ev kullanıcıları korsan yazılım konusunda üzülmek ve endişelenmek zorunda değil.Kanunlar gereği bir ihbar olmadıktan sonra ve gerekli yazılı arama emri olmadıktan sonra ASLA ama ASLA kimse evinize girip sen korsan yazılım mı kullanıyosun diyemez.Yaparsa eğer bu haneye tecavüz ve hatta özel hayata müdahale olduğundan size tazminat davası açma fırsatı doğurur.Yani adamlar size kaçak Windows kullanıyorsun diye atıyorum 350.000 YTL ceza keser.Ama karşılığında açtığınız davada hem şirketlerinin itibarı zedelenir ve 350.000 YTL nin çok üzerinde tazminat ödemek zorunde kalırlar.

Ayrıca Korsan yazılım kullanımı alanında her ne kadar oldukça iyi olsak ta adamlar bu işi en çok uzakdoğunun yaptığını biliyor ve güvenliklerini burada çok fazla artırmıyoralar.

İş yerleri konusunda da bildiğim kadarıyla ya çok uzun bir izin alma sürecinden sonra bir furya halinde (mesela Restoranlara baskın şeklinde) baskın yapıyorlar.Öyle reklamda olduğu gibi pat diye hadi şunu denetliyelim diye birşey olmaz.

Ha birde Türkiye deki izin alma ve evrak vs. gibi işlerden bezdiklerinden adamlar artık denetleme yapmaya üşeniyolar bence

• adamlar arama emri ile beraber geliyrolar merak etme sen :) o kadar amator değiller ama ben henuz evlere baskın yaptıklarını duymadım bu işin içindeyim ama :)

bu arada üşenme falan yok adamlar catır catır baskın yapıyorlar hergün biyerldeler eğer firma olarak lisanssız yazılım kullanıyor iseniz bence bir an once lisanslarını tamamlayın derim bu iş şakaya gelmez

quote:

Orjinalden alıntı: Sans Noblesse

Arkadaşlar ev kullanıcıları korsan yazılım konusunda üzülmek ve endişelenmek zorunda değil.Kanunlar gereği bir ihbar olmadıktan sonra ve gerekli yazılı arama emri olmadıktan sonra ASLA ama ASLA kimse evinize girip sen korsan yazılım mı kullanıyosun diyemez.Yaparsa eğer bu haneye tecavüz ve hatta özel hayata müdahale olduğundan size tazminat davası açma fırsatı doğurur.Yani adamlar size kaçak Windows kullanıyorsun diye atıyorum 350.000 YTL ceza keser.Ama karşılığında açtığınız davada hem şirketlerinin itibarı zedelenir ve 350.000 YTL nin çok üzerinde tazminat ödemek zorunde kalırlar.

Ayrıca Korsan yazılım kullanımı alanında her ne kadar oldukça iyi olsak ta adamlar bu işi en çok uzakdoğunun yaptığını biliyor ve güvenliklerini burada çok fazla artırmıyoralar.

İş yerleri konusunda da bildiğim kadarıyla ya çok uzun bir izin alma sürecinden sonra bir furya halinde (mesela Restoranlara baskın şeklinde) baskın yapıyorlar.Öyle reklamda olduğu gibi pat diye hadi şunu denetliyelim diye birşey olmaz.

Ha birde Türkiye deki izin alma ve evrak vs. gibi işlerden bezdiklerinden adamlar artık denetleme yapmaya üşeniyolar bence

• ya peki bu bsa geldigi zaman hemen cezayamı yoneliyor yoksa bir uyarı verip suremi veriyor nedır yanı bu durum
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.