Şimdi Ara

Breaking Bad - (2008–2013) (615. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14.982
Cevap
115
Favori
445.291
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
75 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 613614615616617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Batman

quote:

Orijinalden alıntı: Nuno Gomes

Bugün bitirdim. Benim için efsane dizilerden birisi değildi. İzlemesemde olurmuş. Sezonlar içerisinde en iyisi 5. sezondu

/>

• Bu yaz tekrardan izlemeyi düşünüyorum.

Bu sefer günde 1 bölüm izleyeceğim. ( günde 10 bölüm izledi, 1 haftada bitirdi)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Persheid1903

quote:

Orijinalden alıntı: Batman

quote:

Orijinalden alıntı: Nuno Gomes

Bugün bitirdim. Benim için efsane dizilerden birisi değildi. İzlemesemde olurmuş. Sezonlar içerisinde en iyisi 5. sezondu

/>

Hangi filmden bu?

Bu arada, unutmuşum bazı şeyleri ya. Yeniden izlemek gerek.

The departed

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: SayisalMan

Bu yaz tekrardan izlemeyi düşünüyorum.

Bu sefer günde 1 bölüm izleyeceğim. ( günde 10 bölüm izledi, 1 haftada bitirdi)

The Walking Dead'i 2 günde bitirdim ben 4 sezon 47 bölüm..
  • Beyler imza için şöyle bi code var mı yapıştırayım
    Jesse olursa sevinirim jesse hayranıyım

• Ben de yeni bitirdim sayılır diziyi. Dizi güzel ama 3 sezonun yarılarından ta 5. Sezona kadar çok yavan gibi geçti,sıkıldım özellikle şu para aklama olayları falan. 5. Sezon da tekrar hareketlendi normal olarak^^

İlk 2 sezon çok güzeldi, ortamlar sokaklar,uyuşturucular,bağımlılar yo! Lar falan :) sonraları başka şeylere dönüştü

• He bu arada dizi sayesinde the platters-enchanted gibi bir şarkıyı keşfettim sağolsun :)

Jessie nin ilk kez damardan aldığı sahne süperdi benim için :D

• bu güm bitirdim çok güzel diziydi fakat finalden beklentiyi yüksek tuttum final pek tatmin etmedi beni
  • Aaron Paul, Better Call Saul dizisinde oynayacakmış. Muazzam haber yo!
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cihathalitt

Aaron Paul, Better Call Saul dizisinde oynayacakmış. Muazzam haber yo!

Ohaaaaaaa gerçekten mii
  • İzlerken insan kimyaya ilgi duyuyor
  • Bunu yerini tutan dizi yok vallahi. Bu konuyu görünce hep duygulanıyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu diziye ortaokul yıllarında başlasaymışım kimyayı severmişim :D
  • 2.sezon sonrası diziyi burda eleştirmiştim diziyi bitirdim gerçekten efsaneymiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: savas261990

2.sezon sonrası diziyi burda eleştirmiştim diziyi bitirdim gerçekten efsaneymiş

Dizi Gus Fring'in gelmesiyle asıl başlıyor bence önceleri hazırlık gibiydi.
  • bende şuan 2.sezonu bitirmek üzeriyim oyuncu kalitesi, izleyiciye verdiği his gerçekten çok güzel.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Santiago Munez

bende şuan 2.sezonu bitirmek üzeriyim oyuncu kalitesi, izleyiciye verdiği his gerçekten çok güzel.

Sen daha dur. Neredeyse hiçbir şey başlamadı bile
  • quote:

quote:

bende şuan 2.sezonu bitirmek üzeriyim oyuncu kalitesi, izleyiciye verdiği his gerçekten çok güzel.

yani bana diyosun ki uyuma sabaha kadar izleyebildiğin kadar izle
  • quote:

quote:

quote:

yani bana diyosun ki uyuma sabaha kadar izleyebildiğin kadar izle

O zaman da çabuk bitiyor tadı damağında kalıyor insanın.

Bence yavaş yavaş izle ama yavaş yavaş da izlenmiyor ki

Amaan izle gitsin ya

Bu yaz ikinciye başlayacağım ben de

• 5 günde bitirdim, methini çok duymuştum, drama-suç dalında bundan iyisi zor bulunur, çok "ağır" bir dizi, herkes kolay kolay hazmedip kavrayamayabilir, çok ciddi bir eser koymuşlar ortaya kesinlikle, mesajları anlarında, diyaloglarında gizli, karakter gelişimi, dönüşümü çok başarılı.

İnsanın içinde sonradan büyüyen filmler vardır ya hani, Breaking Bad öyle bir yapım, hayata dair çok gerçekçi ve sağlam bir bakış Breaking Bad, insanı anlatıyor, her haliyle insanı kabul ediyor, aktarıyor izleyicisine.

İzlerken hiç bir karaktere yüzde yüz sempati kuramıyorsunuz, sadece anlamanızı istiyor onları dizi, empati kurmanızı ve sonra da kendinize bir bakış atmanızı... Siz olsanız ne yapardınız, siz nasıl davranırdınız, siz nasıl tepki verirdiniz, kötü gerçekten kötümü, kötülüğün derecesi var mıdır, toplum nezaketinin ve sınırlarının içinde kaldığınız sürece kendi küçük günahlarınız, satışlarınız, yargıç rollerinde kesin ahlak sınırlarınız aşıldığında darağacına tereddütsüz yollayışınız en yakınınızdaki insanları...

Bu dizide "breaking bad" olan sadece Walter White mı?

Hiç sanmıyorum.

Kötülük somutlaştığında, kanıtlarıyla gün yüzüne çıktığında kimsede merhametin zerresi kalmazken tüm o yozlaşmışlığına rağmen Walter White'ın "ailem" dediği insanlara duyduğu sınırsız sevgi, şefkat ve korumacılık, burada aslında onlara zarar vermiş olması da değil mevzu...

Bir insanın o derece dejenere olmuşken bile insan kalabilmesi bir yanıyla ve kimsenin görünürde masumiyetine tek kelime edemeyeceği insanların son derece katı yürekli olabilmeleri.

Bir modern toplum, etik, kapitalizm, hukuk, sağlık sistemi, genel olarak bir sistem eleştirisi Breaking Bad.

Bittikten sonra gelen günlerde git gide büyüdü içimde resmen.

Gerçekten "efsane" payesini sonuna kadar hakediyormuş...

Şu sahne o kadar çok şey anlatıyor ki, ben kelimelere dökemiyorum bunları, hissediyorum sadece...

Şu iki soytarının zerre yüzleri kızarmadan söyledikleri, inkarları ve bu yalanlarla, hırsızlıkla elde ettikleri haksız şöhret ve para ile bu kadar aymaz bir şekilde utanma sıkılma yaşamadan yaşayabilmeleri onları "ahlaki" açıdan Walter White dan üstün mü yapıyor?

Yaptığı tüm hatalara rağmen, benim gözümde hayır, bu ikisinin bende uyandırdığı acıma ve hor görme duygusunun çeyreğini hissetmedim Walter White'a ben.

Bence tüm dizinin en önemli anlarından biri bu sahne.

Kimseye tamah etmediği için, kimseye boyun eğmediği için, değer verdiği insanlara hatalar da yapsa, kendi egosuna çok kez yenik de düşse iş son raddeye geldiğinde canı pahasına sahip çıktığı için, etliye sütlüye karışmayan karaktersiz ve emek hırsızı Gretchen ve kocasından çok daha insan bir karakter Walter, hatalarıyla, günahlarıyla insan.

Hank'i de, Skyler'ı da Marie'yi de gördük, diğerlerini de gördük, korkularını, zaaflarını gördük, hatalarını gördük. Hank karısı onun için kul köle olurken onunla herkesin içinde hastalığından dolayı alay ederken, ona kaba saba davranırken Walter dan daha iyi bir eş ve adam mıydı?

Kariyer hırsından, ölümüne aylar kalmış bir adamın ailesini salt doğru kisvesi altında dağıtırken, Walter artık sadece ailesine vakit ayırırken meth işini bırakmışken, sırf egosu yüzünden onu yakalayan kişi olmak hırsından aileyi dağıtırken Walter dan daha iyi bir adam mıydı... Marie, Walter'ın oğluna gerçekler adına en büyük kötülüğü yaparak babasını onun gözünde yok etmeye Skyler'ı ikna ederken "breaking bad" değil miydi?

Kanser olan kocasını sırf şüphelerinden ötürü aldatmakta beis görmeyen, böyle bir durumda bunu yapabilen Skyler'mı "etik"? Beş para etmez, geçmişte onu taciz etmiş bir adama resmen sevişirmişcesine doğum günü şarkısı söylemesi mi etik?

Saf ve masum Walter Junior babasının aldığı Mustang'in yerine başka bir araba gelince zerre sevinmezken tüm o saflığın içinde bile size de rahatsızlık vermedi mi o yetinmeyen haliyle?

Yasadışı kumar parası kimse için, Walter junior için de bir sorun teşkil etmemişken, kimse bunu bir yerine takmamışken, Walter Junior yasadışı kumar parasının ona getirdiği Mustang ile gayet mutluyken, Marie o parayla kocasının tedavisini sağlarken zerre umurlarında mıydı "etik"?

Soytarı Grey Matters kurucusu eski sözüm ona dostlar alenen hırsızlıkla kurdukları imparatorluğun sefasını sürerken bir an olsun vicdan azabı hissettiler mi?

Sınırı geçip geçmemek mi, yoksa o sınırı ne kadar geçtiğiniz mi önemlidir?

Half Measures ( yasadışı kumar ) da kimseye dert olmayan full measures ( uyuşturucu imalatı ) da herkesin lanetine ve katıksız sevgisizliğine dönüşmedi mi?

Her şeye rağmen bir babaya oğlunun, bir kocaya karının "öl artık" demesi breaking bad değil midir kendi ölçeğinde?

Dizi bana Joker'in Dark Knight ta söylediği "insanlar hayat onlara izin verdiği kadar iyidirler" sözünü hatırlatıyor.

Size ilginç bir detay vereyim, dizide hiçbir "aile mensubu, eski iş arkadaşları" kendi küçük kötülükleri, hataları ve günahları için "ilginç" bir şekilde zerre kadar vicdan azabı çekmedi.

Hepsi sonunda kendi karakterlerindeki eksiklikleri, kusurları, art niyetleri, hataları, günahlarını, bu minnacık "bad" leri yığabileceği bir karakter buldular ve ona acımadılar.

Jesse Pinkman neden vuramadı Walter'ı?

Skyler öldürmeye çalışmamış mıydı Walter'ı...

Çok sağlam dizi be...

Demek ki ortada günah keçisi olabilecek derecede batmış birisi olunca, insanlar aile falan demeden vicdanlarını da onun üzerinden temizleyebiliyorlarmış rahatça...

Walter'ın bariz kötülüklerinden, hatalarından bahsetmeye gerek yok, adam breaking bad zaten... Dizinin amacı bariz olanı gösterip lanetlemek değil, detaylarda verilen insan doğasını sorgulamak, diğer küçük breaking bad leri farketmemizi ummak.

Jesse Pinkman'ınsa kocaman bir kalbi vardı hep...

Walter Jesse'yi hep oğlu gibi sevdi aslında.

Walter'ın en büyük ve ölümcül hatası, Walter White ile Heisenberg arasında bocalayıp durmalarına bir son verebilmek için, işi bırakmak için, pişirmeyi bırakmak için eline geçen her fırsatı bile isteye tepmesidir bence. En nihayetinde yaptığında da Hank'in hırsı sağolsun müsaade etmedi.

İnsanların iyiliği diye düşünüp yaptığı şeyleri verdiği kararları hep kendi egosuyla başkalarını gerçekten o kadar da düşünmeden kendi başına vermesiydi. Ama adam hiç kendi hür iradesi ile yaşamamış daha önce. Özgür olmaya aç, kendi olmaya, birey olmaya aç. Bir yandan da attığı her adım onu bir sonra ki berbat adımı atmaya zorladı bir bakıma da, bir yerden sonra da çıktığı bu yol, hastalıklı bir yol da olsa onun için "canlı" hissetmenin, bu dünyada bende varım demenin tek yolu oldu, ölüme bu kadar yaklaşan bir adamın gözü yaşadığı gibi sessizce ve kabullenerek, uyum sağlayarak yaşamını sonlandırmasına ettiği bir isyan oldu.

Parayı hiç bir zaman kendi için istemedi, harcamak için istemedi, kazandığı paralar ona sadece ne kadar başarılı olduğunu gösteren, egosunu okşayan bir metaydı, ailesine bırakacağı mirastı.

Gurur çok fazla ezilirse, çok fazla tatmine ihtiyaç duyar...

Ama yıllar boyu hep başkaları için yaşayan, ona yapılan herşeye, sisteme göz yuman ve öleceğini de bilen bir adamın, herkese, topluma, sisteme, paraya tapan düzene geçirebileceği en güzel kazığı da geçirip kendiyle barışık bir şekilde gitti, teslim olmadan, boyun eğmeden.

Ölümü, ölmeyi hakediyordu Walter White, Hank'in, Walter JR'ın, Marie ve Skyler'ın katıksız sevgisizliğini ve dışlamasını, ölüm dileklerini hakediyor muydu peki?

...Son bölümde, herkese hakettiği neyse onu verdi, kendi dahil.

Nihayet bir bütün olarak kendini kabul etti, yapması gerekenleri yaptı.

Bu arada herkesin keş, beş para etmez gözüyle baktığı Jesse de dizideki en insan karakterlerden biri.

Mike'a da bu arada çok büyük eşeklik ettin lan Walt.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi urazs -- 14 Mart 2014; 3:04:51 >

• 
Sayfa: önceki 613614615616617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.