Şimdi Ara

Boyumu nasıl uzatabilirim? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
389
Cevap
8
Favori
233.342
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: -2007º

yaww aslına bakarsan bunları kendime dert edinmiyorum..Allah ne güzel bir beden vermiş bize, sağlıklıyız, açta açıkta değiliz bence bunlar olduktan sonra gerisi hakkaten boş..

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Ocein

yaww aslına bakarsan bunları kendime dert edinmiyorum..Allah ne güzel bir beden vermiş bize, sağlıklıyız, açta açıkta değiliz bence bunlar olduktan sonra gerisi hakkaten boş..

fazla mal göz çıkarmaz

• quote:

Orijinalden alıntı: HITM@N

quote:

fazla mal göz çıkarmaz

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: HITM@N

quote:

fazla mal göz çıkarmaz

orası öyle fakat ilk aşamada haline şükret arkadaşım

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: HITM@N

quote:

fazla mal göz çıkarmaz

orası öyle fakat ilk aşamada haline şükret arkadaşım

Alıntıları Göster
    slm nası boyumu uzatabilirim sakın süt iç falan demeyin

• quote:

Orijinalden alıntı: caner3217

slm nası boyumu uzatabilirim sakın süt iç falan demeyin

Alıntıları Göster
    boyunuz kaçtı acaba? ve yaş, kilo tabii ki...

• BOY UZUNLUĞU TARTIŞMASI

Evrimle ilgili sorunuzu cevaplamadan önce genler hakkında önemli bir temel kuralı hatırlatmakta fayda var. İnsanların boy uzunlukları, diğer tüm fiziksel özellikleri gibi genler tarafından belirlenir. Her fiziksel özellik için, anne ve baba tarafından aktarılan birer gen, toplamda iki gen olmak üzere çocuğun ilgili özelliğini belirler. Genler birbirlerine göre baskın ya da çekinik konumda olabilirler. Çocukta herhangi bir fiziksel özelliği yöneten iki genden hangisi baskınsa çocuk o genin belirledigi fiziksel özelliğe sahip olur.

Sizin merak ettiğiniz boy uzunluğu konusunda ise, uzun boy genleri kısa boy genlerine göre "baskın" karakter gösterirler. Örneğin, bir çocukta anne ve babasından gelen bir uzun bir de kısa boy geni varsa, uzun boy geni baskın gen olduğu için çocuk uzun boylu olacaktır. Kısa boy geni ise etkisiz kalacaktır.

Bu genetik kural, kısa boylu bireylerin yaygın olarak uzun boylu bireylerle çaprazlanması durumunda zaman içinde yeni nesillerde uzun boylu birey sayısının kısalara göre çok daha fazla olmasına sebep olacaktır.

Sizin de belirttiğiniz gibi, özellikle 20. yy.ın başlarından itibaren uzun boylu bireylerin sayısının artması, gelişen teknoloji ve ulaşım imkanlarının ırklar ve kavimler arası birleşme ve kaynaşmayı kolaylaştırması ile uzun boylu ırklarla kısa boylu ırkların biraraya gelerek çaprazlanmalarından kaynaklanmaktadır. Bu kaynaşmanın sonucunda doğal olarak, baskın olan uzun boy geni, kısa boylu ırklardan uzun boylu nesillerin türemesini sağlamıştır.

Örneğin uzun boylu Batılı bir babayla kısa boylu Çinli bir annenin çocuklarının uzun boylu olma olasılığı çok yüksektir. Batılı ve Çinli nüfusların gittikçe artan oranda birbiriyle kaynaşması zaman içinde uzun boylu melez Çinlilerin sayısını artıracaktır. Bu örneği tüm dünya çapına genellediğinizde zaman içinde uzun boylular kısa boylulara oranla çok daha artan sayılara ulaşacaktır.

Görüldüğü gibi bu olayın, evrimcilerin iddia ettiği gibi tesadüfi, rastgele mutasyonlar sonucu ortaya yepyeni üstün özellikler çıkacağı safsatasıyla hiçbir bağlantısı yoktur. Tarih boyunca pek çok uzun boylu insan nesli gelip geçmiştir. Yani uzun boy 20. yy.da evrimle ortaya çıkmış yeni bir fiziksel özellik değildir. Elimizde, binlerce yıl öncesine ait çok iri ve uzun boylu insan fosilleri vardir. Hatta çok eski bir insan ırkı olan ve binlerce yıl önce nesli tükenmiş olan Neandertal ırkının kafatası hacmi (ortalama 1600 cc.) günümüz insanından (ortalama 1400 cc.) çok yüksektir ve çok iri bir iskelet yapısına sahiptir.

Sizin sorunuzda söz konusu olan da, önceki yüzyıllarda fazla kaynaşma imkanı bulamayan, çoğunlukla içine kapalı, izole toplumların, sahip oldukları (uzun boy gibi) baskın fiziksel özellikleri, yüzyılın gelişen imkanları sayesinde dünyanın farklı bölgelerindeki ırklarla kaynaşarak o topluluklara çok sayıda bireyle taşımaları, bunlardan meydana gelen yeni nesillerin de bu özellikleri kazanmaları ve başkalarına aktarmalarından ibarettir.

Öte yandan bu yüzyılda insanların beslenme şartlarının daha eski devirlere göre çok büyük bir gelişme kaydetmesi de, boy ortalamasının artmasında önemli bir faktördür.

Ancak tüm bunlarin evrimle hiç bir ilgisi yoktur. Çünkü sonuçta, insanların genetik bilgilerinin sınırları içinde gerçekleşen bir gelişme sözkonusudur. Bu sınırın aşılması, örneğin dünya boy ortalamasının 3 metreye çıkması, her ne yapılırsa yapılsın, imkansızdır. Genetik bilgi sınırları içinde gerçekleşen bu gibi dalgalanmalara "varyasyon" adı verilir ve evrimle ilgisiz bir konudur. Çünkü evrimin iddiasi, bir bakterinin, uzun bir zaman dilimi içinde, genetik bilgisini değiştirerek insan haline geldiği iddiasidir. Bilimsel hiç bir temeli de yoktur.

• quote:

BOY UZUNLUĞU TARTIŞMASI

Evrimle ilgili sorunuzu cevaplamadan önce genler hakkında önemli bir temel kuralı hatırlatmakta fayda var. İnsanların boy uzunlukları, diğer tüm fiziksel özellikleri gibi genler tarafından belirlenir. Her fiziksel özellik için, anne ve baba tarafından aktarılan birer gen, toplamda iki gen olmak üzere çocuğun ilgili özelliğini belirler. Genler birbirlerine göre baskın ya da çekinik konumda olabilirler. Çocukta herhangi bir fiziksel özelliği yöneten iki genden hangisi baskınsa çocuk o genin belirledigi fiziksel özelliğe sahip olur.

Sizin merak ettiğiniz boy uzunluğu konusunda ise, uzun boy genleri kısa boy genlerine göre "baskın" karakter gösterirler. Örneğin, bir çocukta anne ve babasından gelen bir uzun bir de kısa boy geni varsa, uzun boy geni baskın gen olduğu için çocuk uzun boylu olacaktır. Kısa boy geni ise etkisiz kalacaktır.

Bu genetik kural, kısa boylu bireylerin yaygın olarak uzun boylu bireylerle çaprazlanması durumunda zaman içinde yeni nesillerde uzun boylu birey sayısının kısalara göre çok daha fazla olmasına sebep olacaktır.

Sizin de belirttiğiniz gibi, özellikle 20. yy.ın başlarından itibaren uzun boylu bireylerin sayısının artması, gelişen teknoloji ve ulaşım imkanlarının ırklar ve kavimler arası birleşme ve kaynaşmayı kolaylaştırması ile uzun boylu ırklarla kısa boylu ırkların biraraya gelerek çaprazlanmalarından kaynaklanmaktadır. Bu kaynaşmanın sonucunda doğal olarak, baskın olan uzun boy geni, kısa boylu ırklardan uzun boylu nesillerin türemesini sağlamıştır.

Örneğin uzun boylu Batılı bir babayla kısa boylu Çinli bir annenin çocuklarının uzun boylu olma olasılığı çok yüksektir. Batılı ve Çinli nüfusların gittikçe artan oranda birbiriyle kaynaşması zaman içinde uzun boylu melez Çinlilerin sayısını artıracaktır. Bu örneği tüm dünya çapına genellediğinizde zaman içinde uzun boylular kısa boylulara oranla çok daha artan sayılara ulaşacaktır.

Görüldüğü gibi bu olayın, evrimcilerin iddia ettiği gibi tesadüfi, rastgele mutasyonlar sonucu ortaya yepyeni üstün özellikler çıkacağı safsatasıyla hiçbir bağlantısı yoktur. Tarih boyunca pek çok uzun boylu insan nesli gelip geçmiştir. Yani uzun boy 20. yy.da evrimle ortaya çıkmış yeni bir fiziksel özellik değildir. Elimizde, binlerce yıl öncesine ait çok iri ve uzun boylu insan fosilleri vardir. Hatta çok eski bir insan ırkı olan ve binlerce yıl önce nesli tükenmiş olan Neandertal ırkının kafatası hacmi (ortalama 1600 cc.) günümüz insanından (ortalama 1400 cc.) çok yüksektir ve çok iri bir iskelet yapısına sahiptir.

Sizin sorunuzda söz konusu olan da, önceki yüzyıllarda fazla kaynaşma imkanı bulamayan, çoğunlukla içine kapalı, izole toplumların, sahip oldukları (uzun boy gibi) baskın fiziksel özellikleri, yüzyılın gelişen imkanları sayesinde dünyanın farklı bölgelerindeki ırklarla kaynaşarak o topluluklara çok sayıda bireyle taşımaları, bunlardan meydana gelen yeni nesillerin de bu özellikleri kazanmaları ve başkalarına aktarmalarından ibarettir.

Öte yandan bu yüzyılda insanların beslenme şartlarının daha eski devirlere göre çok büyük bir gelişme kaydetmesi de, boy ortalamasının artmasında önemli bir faktördür.

Ancak tüm bunlarin evrimle hiç bir ilgisi yoktur. Çünkü sonuçta, insanların genetik bilgilerinin sınırları içinde gerçekleşen bir gelişme sözkonusudur. Bu sınırın aşılması, örneğin dünya boy ortalamasının 3 metreye çıkması, her ne yapılırsa yapılsın, imkansızdır. Genetik bilgi sınırları içinde gerçekleşen bu gibi dalgalanmalara "varyasyon" adı verilir ve evrimle ilgisiz bir konudur. Çünkü evrimin iddiasi, bir bakterinin, uzun bir zaman dilimi içinde, genetik bilgisini değiştirerek insan haline geldiği iddiasidir. Bilimsel hiç bir temeli de yoktur.

barfiks yapmak %100 etkili. bu oneriyi veren bir kisi var sanirim, isabet olmus. bizde de mesela boy ortalamasi 1,65 felan lakin barfiks yapa yapa evdeki holun ortasinda yer alan kapinin kirisi esnemisti hatta bir keresinde de elimi kacirinca yere dustugumde herhalde bir yarim dakika nefes alabilmek icin debelendigimi hic unutmam. kisaca hoplayacan, ziplayacan, yerinde hic durmayacan. spor yapacan spor.. zoraki degil severek ve isteyerek

• quote:

Orijinalden alıntı: dejavu

barfiks yapmak %100 etkili. bu oneriyi veren bir kisi var sanirim, isabet olmus. bizde de mesela boy ortalamasi 1,65 felan lakin barfiks yapa yapa evdeki holun ortasinda yer alan kapinin kirisi esnemisti hatta bir keresinde de elimi kacirinca yere dustugumde herhalde bir yarim dakika nefes alabilmek icin debelendigimi hic unutmam. kisaca hoplayacan, ziplayacan, yerinde hic durmayacan. spor yapacan spor.. zoraki degil severek ve isteyerek

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: sahraaa2002

öneriniz umarım dikkate alınır

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: sahraaa2002

öneriniz umarım dikkate alınır

Alıntıları Göster
    Ya Ocein sen benim yazdıklarımı oku daha neyin tartışmasını yapıyorsun...

Annem 1.64 babam 1.68 ben 1.83

Basketbolun kitabını yazdım kardeşim ben sen kitapçılardan almadın snrm?

barfiks pozisyonunda asılı kal bundan gerisi yalan..yok basket oynamak uzatır falan yalan..

Basketboldada şöle uzatır sürekli ribaund'a zıplayım havada asılı kalmaya çalışmak yoksa elinde top sektirmekle boyun uzamaz :)

Sen bana merak ettiklerini pm at kardeşim...

Dipnot:Ters mantıklada giderek halter kaldırarakta boyunuzu kısalta bilirsiniz..

Yada yürürken ayaklarınız dışa doğru açılıyorsa futbolcularda olur genelde,basketbolla eski haline döndüre bilirsiniz...

Eğer ayaklarınız yürürken bir birine sürtüyorsada gene futbol oynayarakta normal haline gelebilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest87743 -- 4 Nisan 2006; 0:45:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest87743

Ya Ocein sen benim yazdıklarımı oku daha neyin tartışmasını yapıyorsun...

Annem 1.64 babam 1.68 ben 1.83

Basketbolun kitabını yazdım kardeşim ben sen kitapçılardan almadın snrm?

barfiks pozisyonunda asılı kal bundan gerisi yalan..yok basket oynamak uzatır falan yalan..

Basketboldada şöle uzatır sürekli ribaund'a zıplayım havada asılı kalmaya çalışmak yoksa elinde top sektirmekle boyun uzamaz :)

Sen bana merak ettiklerini pm at kardeşim...

Dipnot:Ters mantıklada giderek halter kaldırarakta boyunuzu kısalta bilirsiniz..

Yada yürürken ayaklarınız dışa doğru açılıyorsa futbolcularda olur genelde,basketbolla eski haline döndüre bilirsiniz...

Eğer ayaklarınız yürürken bir birine sürtüyorsada gene futbol oynayarakta normal haline gelebilir...

Alıntıları Göster
    bilgiler için saol kardeşim...

• quote:

bilgiler için saol kardeşim...

Alıntıları Göster
    kültür bilim ve boy..
  • quote:

Orijinalden alıntı: _vanilin_

kültür bilim ve boy..

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: _vanilin_

kültür bilim ve boy..

çok bilimsel bir konu olduğunu düşünüyorum...

• quote:

kültür bilim ve boy..

Alıntıları Göster
    İnsan vücudunun tepkilerini deneme yanılma yöntemi ile test ederek nasıl boyunun uzatılacağı konusunda fikir paylaştık...

Zaten insanoğluda bilimsel bi yaratık değil mi?

• quote:

quote:

kültür bilim ve boy..

Alıntıları Göster
    quote:

quote:

kültür bilim ve boy..

hmm olabilir

• quote:

quote:

quote:

kültür bilim ve boy..

hmm olabilir

Alıntıları Göster
    Basketbol oynadım ama yine o zamanda uzundum. 1.96cm.

• quote:

Orijinalden alıntı: geri zekalı

Ben de anlıyorum ki boynumu nasıl uzatabilirim

Alıntıları Göster
    YAŞ KAÇ BİLMİYORUM DA MEHMET OKUR GÜNDE 2 LİTRE FALAN SÜT İÇERMİŞ
    BAK BU DA ÇOK ZOR AMA MESELA BİR YERİN KIRILDI KEMİK O ARADAKİ BOŞLUĞU DOLDURMAK İÇİNUZUYOR YA O ARADA BACAKLARDAN KOLLARDAN VÜCUDUN BÜTÜN KEMİKLERİNDEN AYNI ORANTIDA BOYDA DEĞİL UZUYORMUŞ
    BAZILARINA DOKTORLAR BİR DÜZENEK YERLEŞTİRİYORLARMIŞ SÜREKLİ AÇIYORLAR VE VÜCÜTTA ARADAKİ BOŞLUĞU DOLDRUMAK İÇİN SÜREKLİ BÜYÜYOR

• quote:

Orijinalden alıntı: BAy Ciddi

YAŞ KAÇ BİLMİYORUM DA MEHMET OKUR GÜNDE 2 LİTRE FALAN SÜT İÇERMİŞ
    BAK BU DA ÇOK ZOR AMA MESELA BİR YERİN KIRILDI KEMİK O ARADAKİ BOŞLUĞU DOLDURMAK İÇİNUZUYOR YA O ARADA BACAKLARDAN KOLLARDAN VÜCUDUN BÜTÜN KEMİKLERİNDEN AYNI ORANTIDA BOYDA DEĞİL UZUYORMUŞ
    BAZILARINA DOKTORLAR BİR DÜZENEK YERLEŞTİRİYORLARMIŞ SÜREKLİ AÇIYORLAR VE VÜCÜTTA ARADAKİ BOŞLUĞU DOLDRUMAK İÇİN SÜREKLİ BÜYÜYOR

Alıntıları Göster
    benim yaş 22 boy 1.76, ben de bir boy uzatma çalışmasına girmeyi düşünüyorum. gerçi bu yaştan sonra olup olmayacağı muallak. birçok yer karıştırdım, kimi yerde 21 kimi yerde 25 boy uzaması için son yaşdır diye yazıyor. bu sınırı daha yukarı çeken de var ama o biraz zor gözüküyor.
    barfiks demirini çaktım eve, ayak ağırlığı da var 2.5-2.5 toplam 5 kiloluk.

dediğim gibi daha yeni başlayacağım için size tecrübe aktaramayacağım ama toparladığım bilgilerden gözüme kestirdiğim bir iki şey söyleyim;

besinler:

kalsiyum inhibitörlerden(önleyici) kaçının; sigara, kahve, gibi. bir de okuduğum dökümanda bu inhibitörlerin arasında "soft drinks" yazıyordu bunun ne demek olduğunu bilen varsa bana da söylesin, alkol mü?

suyu bol için(günde 3 lt). kanı inceltir, vitaminlerin ve besinlerin kaslara ve kemiklere geçmesini kolaylaştırır.

kola gibi gazlı içecekleri bırakın.

uykudan önceki 2 saat birşeyler yemeyin.

hızlı sporlar büyüme hormonu üretimini artırıyor, yani jogging gibi yavaş sporlar yerine sprint, zıplama ya da içinde ani, hızlı hareketler olan sporlar(basket) yapmak.

hareketler:

1-esneme hareketleri, bunların nasıl olduğunu internetten bulursunuz. stretching olarak da aratabilirsiniz.
    2-yüksek seleli bisiklet sürmek
    3-asılmak(barfiks demirine). ama ayağa bir ağırlık bağlanması iyi olur.
    4-yüzme

tekme, zıplama, ip atlama, sprint(ani koşu)

esneme hareketleri omurgayı düzelttiğinden dolayı 1-2 cm boyu uzattığı söyleniyor. 1-2 cm de gerçekten uzatabilsem 3 cm benim için fazlasıyla yeterli. benim derdim uzun olmak değil sadece benim için kritik olan bir sınırı aşabilmek...

zor şeyler değil yalnız bir süre boyunca devam ettirebilmek zor oluyor, mesela hayat kargaşası beni 3-4 sene geciktirdi.

• ya ben 14 yaşındayım boyum 1.60 fenerbahçede voleybol oynuyorum günde 1 litre süt içiyorum sizce boyum uzar mı tabi arada basketbolda oynuyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: g_k_c

ya ben 14 yaşındayım boyum 1.60 fenerbahçede voleybol oynuyorum günde 1 litre süt içiyorum sizce boyum uzar mı tabi arada basketbolda oynuyorum
    quote:

Orjinalden alıntı: g_k_c

ya ben 14 yaşındayım boyum 1.60 fenerbahçede voleybol oynuyorum günde 1 litre süt içiyorum sizce boyum uzar mı tabi arada basketbolda oynuyorum

Yaşın daha küçük daha uzarsın ( ama kız-erkek deişir galiba kızsın en fazla 1.75 olabilir bence tabi anne ve babanın boyları da önemli) sen bol bol süt içmeye dewam et zıplamanı geliştirmeye baq... ip atla...mekik çek... :D rambo gibi olursun kolay gelsin

• öncelikle teşekkürler ben anneme hiç çekmedim yani annemin özelliklerinin hiçbiri yok babama çektim babamın boyuda 1.75 bu durumda en fazla kaç olurum???
  • quote:

Orijinalden alıntı: g_k_c

öncelikle teşekkürler ben anneme hiç çekmedim yani annemin özelliklerinin hiçbiri yok babama çektim babamın boyuda 1.75 bu durumda en fazla kaç olurum???
    yaw yaşım 15 boyum 1.70 de kaldım ya. kg 50 zayıfım ama kiloyu nasılsa alırım önemli olan boy.bide kolum kırıldı ameliyat oldum basket oyna fln demeyin napacam ben bu boyda kalacammı ya geçen yıl baya uzamıştım bu yılda uzadım ama 170 oldu işte abim ve babam 180 in üstünde ama ben 170cm de kaldım

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.