Şimdi Ara

Böyle Fotoğraflar Çekebilmem İçin Gereken Minimum Ekipman

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• İkinci el Canon 500D + 50mm 1.8 lens gibi birşeyle buna benzer çekimler yapabilirsiniz.
    Ama fotoğrafı insan beyni oluşturur, makine sadece kaydeder.

Yani yarışmaya kadar böyle çekmeyi beceremeyebilirsiniz.
  • Fotoğrafların birkaçına baktım da hepsinin EXIF'inde Photoshop görünüyor. Yani makinayı+lensi aldınız, güzel de kompozisyon oturtup çektiniz diyelim ki o bile yetmeyebilir şu paylaştıklarınız gibi sonuçlara ulaşmanız için. RAW işlemeyi de öğrenmeniz gerekir. Çünki bugün 2017 model çok iyi bir makina dahi alsanız jpeg çıktısında muhakkak yanlış işlemenin sonuçları olacaktır. Çünki hiçbir makinada bilen insan kadar RAW işleyebilecek yapay zeka yok. Ne kadar süreniz var, yada bu seferki yarışmayı geçelim, sonrakilere bakalım diyorsanız elbette arkadaşımızın dediği gibi bir ekipmanla başlanabilir. Eğer fotoğrafçılık konusunda yeniyseniz gayet de iyi bir yol olabilir bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: multimatom

İkinci el Canon 500D + 50mm 1.8 lens gibi birşeyle buna benzer çekimler yapabilirsiniz.
    Ama fotoğrafı insan beyni oluşturur, makine sadece kaydeder.

Yani yarışmaya kadar böyle çekmeyi beceremeyebilirsiniz.

Haklısınız ama makineyi ne kadar erken alabilirsem şansım o kadar artar herhalde. Bu yakın çekimleri dediğiniz lens ile çekebilir miyim?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • jiddi kullanıcısına yanıt
    Photoshop bilgim var. Benim ihtiyacım olan şey fotoğraf ekipmanı şu anda. Yarışmayı kazanma gübü bir iddiam yok şu anda ama en azından kalmak istiyorum. Bir hedef olunca daha azimli oluyor insan.

50mm lens ile böyle fotoğraflar çekilebilir diyorsanız o lensi aramaya başlayayım o zaman.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WhySoEvil

Photoshop bilgim var. Benim ihtiyacım olan şey fotoğraf ekipmanı şu anda. Yarışmayı kazanma gübü bir iddiam yok şu anda ama en azından kalmak istiyorum. Bir hedef olunca daha azimli oluyor insan.

50mm lens ile böyle fotoğraflar çekilebilir diyorsanız o lensi aramaya başlayayım o zaman.

Mevcut ekipmanınız ne idi bilmiyorum ama mesela ben size kit lensler ile çekilmiş birkaç örnek göstereyim. Photoshop bilginiz + mevcut ekipmanınız örneğin şu ekipmandan daha iyidir tahminim.

Olympus PEN E-PL3 + 14-42 R II kit lens ile çekmiş
    Ministry of Defence by jann3_, on Flickr

ISO 800'de
    Metro Stairs by Ciddi iyi1i, on Flickr

Ayrıca...
    Sony a5000 + 16-50 kit lens ile
    Gdansk: Over the Motlawa river by blaciej, on Flickr

Paisley Mill by darrenjcampbell, on Flickr

Galleria Vittorio Emanuele II - Milano by Salvatore Mamì, on Flickr

Canon 40D + 18-55 ile
    Ankara by Bora Topraktepe, on Flickr

Olympus OM-D E-M5 + 12-50 kit lens ile
    Brixham panorama by John Newstead, on Flickr

Tabi bunlar çalışmak istediğiniz, verdiğiniz örneklerdeki bazı "makro" fotoğraflar ile benzeşir türde değiller. Yine bazı paylaştığınız örneklerdeki gibi "bokeh" , "arkaplanı ölmüş" veya "arkaplanı uçurmuş" örnekler de değiller. 50mm F1.8 ucuz ve de muhakkak çok işinize yarayacak bir lens. Deneyimlemek konusunda hiç düşünmeyin bile. Maddi değerini fazlası ile geri verecek bir lens.

• WhySoEvil, örnek gösterdiğin fotoğraflar macro ve portre türünde fotoğraflar. O yapraklar ve musluk bile portre diyebiliriz. Amaç objeyi ön plana çıkarıp arkayı flu yapmak ve o böcek, kertenkele fotoğrafları da macro objektif ile yapılacak işler ki bunun içine raw formatta fotoğraf işleme de giriyor. Eğer böyle fotoğraflar çekmek istiyorsanız "sadece bu gösterdiğiniz fotoğraflardaki gibi" istiyorsanız, size bariz bir şekilde canon 100mm 2.8 macro usm lensini tavsiye edebilirim. Arkadaşlar 50mm demiş fakat 50mm ile çekilmez o macro fotoğraflar yani kertenkele ve böcek fotoğrafları. Zaten o kadar yakınlaştırmadığı gibi siz hayvana yakınlaşınca ürküp kaçacaktır. O yüzden 100mm uzaktan bu fotoğrafları çebilmenizi sağlayacaktır ve macro ile portre fotoğraflar için en ucuz ve kalitesi tartışılmaz lensdir canon 100mm. Eğer bütçeniz varsa 1999 TL'ye bu lensli alıp üstüne birde giriş seviyesi bir makine alabilirsiniz. Size bu en fazla 4000 TL'ye patlayacaktır ki bu sadece lens ve fotoğraf makinesi içindir. Ayrıca almanız gereken şeyler de var.

• Anladığım kadarıyla bugüne kadar hiç dslr makine kullanmamışsın. Photoshop bilmek güzel ama fotoğrafçılık bambaşka bir dünyadır. ŞAHSİ TAVSİYEM öncelikle ikinci el Nikon5100 ve kit lens alıp ışık, diyafram, pozlama gibi temel konuları test ede ede öğrenmelisin. Aynı kareyi uzun pozlamada, kısa pozlamada, açık diyaframda, kısık diyaframda bunların kombinasyonlarında çekerek ışıkla oynamalı haşır neşir olmalısın. Diğer forumdaşlar resimlere bakıp dopal olarak sana sabit lens tavsiye etmişler ancak senin bi tık daha alt seviyeden başlaman gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir resmi 18, 50, 100 de çekmenin ISO değerlerinin ne gibi etkileri olacağının bilgisine sahip olmadığını düşünüyorum.

Sonuç: ister canon al ister nikon, ister 50 mm lens al ister kit lens fotoğrafı çeken insanın kendisidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • errorinside bey haklı. :)

tamam, photoshop ve lightroom önemli. ama sadece photoshop değil olay. makinenin nasıl davranacağını bilmek de lazım. bu gösterdiğin örneklerde profesyonel bir kişinin en az 2'şer saatlik emeği var. point and shoot ile çekilmemiş bunlar. paraflaşlar ve reflektör kullanılmış gibi duruyor. doğru ışıkla çekilmeyecek şey yok. ama makinenin vereceği tepkileri önceden anlamak gerekiyor. yoksa "beni çek ama önü net, arkası flu olsun" gibisinden çalışmalar değil bu örnekler.

ben de benzer bir konu açtım, makro çekmek için yeni bir sistem kuracağım. takip edersin arada.
  • ali bey amca kullanıcısına yanıt
    Makinenin nasıl davranacağını en kolay ve hızlı yoldan nasıl öğrenebiliriz?

• quote:

Orijinalden alıntı: bugraergun

Makinenin nasıl davranacağını en kolay ve hızlı yoldan nasıl öğrenebiliriz?

tecrube ile ogrenebilirsiniz.

bir cekersiniz, beyazlar patlar. bir cekersiniz net alani kacirirsiniz.

esek degilse ceken kisi, ne yaparsa ne olacagini anlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkese teşekkürler. Sanırım makro lens almam en iyisi olacak. Daha makineye bile karar veremedim. Kaliteli fotoğraflar çekebilmek için birde kit lense ihtiyacım olacaktır galiba çünkü hertür fotoğrafı makro lensle çekemem. İkinci el 600D ve yanına da bir makro lens almak mantıklı geliyor ama emin olamadım tam.
  • WhySoEvil W kullanıcısına yanıt
    Full frame makro lens fiyatları... Kalp çarpıntısı :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi errorinside -- 31 Mayıs 2017; 22:42:37 >
  • bugraergun B kullanıcısına yanıt
    http://camerasim.com/apps/original-camerasim/web/

Rüzgar gülü net rüzgar gülü flu

Kız net tüm resim net

Vs vs tüm kombinasyonları dene

• Fotograflar 3-4 farkli kategoride. Yarisma ve hobi olduguna gore kalite geri planda butce on planda olsa gerek. Bu durumda:
    Herhangi bir FF body
    Venus Optics 15mm f4 Macro
    Canon 50mm 1.8 STM
    En az 1 adet ve en az 25mm extension tube. f/p acisindan Kenko'nun 3lu seti uyugn olacaktir. 100 dolarlik son derece hafif bir lens icin Canon extension tube almak cok da mantikli degil.
    Ayrica Yongnuo YN 14EX de eklenebilir macro cekimler icin. Body ucuz olacagi icin yuksek iso kullanamayacaksiniz dolayisiyla flasa ihtiyaciniz olacak. Twin flas daha iyi olur ama fiyatlari 2.5 3 kati oluyor.

Tamamini ikinci ele alabilirsiniz ancak 15mm macronun ikinci elini turkiyede bulamazsiniz diye tahmin ediyorum.

Eger ki butce sorun degil derseniz o zaman cok daha farkli secenekler olacaktir ki boyle bir durum oldugunu sanmiyorum.

NOT 1: Venus 15mm tamamen manuel bir lens ancak emsali olmayan bir lens. Alternatif olarak ucuz bir genis aci lens alip extension tube ile kullanabilirsiniz ama kalite cok dusecektir ve bu lensin tadini vermeyecektir, kaybedeceginiz alan derinligini soylemiyorum bile. (Genis aci TS lens ile isin sekli degisir tabi ama onlarin da fiyati malum)

NOT 2: Tavsiye edilen gibi 100mm macro ile cekeceginiz makrolar istedginiz sonucu vermeyecektir. 100mm macro ile kertenkelenin kafasini cekseniz arka taraf kadraja girmez. Girdirirsiniz de heme asil obje cok kucuk kalir hem de alan derinligi nedeniyle arka planin ne oldugu bile anlasilmaz.

NOT 3: FF gereksiz diyecekler olacaktir mutlaka. Ancak istenene bakarsak genis aci ve mumkun oldugunca yuksek iso kullanilmasi gerekiyor, FF tavsiyesi bu nedenledir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.