Şimdi Ara

Boya küf olayı yalanmı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
15.926
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bence yalan yok küf engelleyici yok şey tavana ne boya sürdüysem nem nem sonuç küflenme ne yapabilirim bu lanet olası oyuna.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhabalar,

Daha önceden de benzer konular geçmişti. Kısacası şöyle söylemeliyim küfe nem sebep olur ve bunun kaynağını kurutmadan kurtulamazsınız. Boya filan sadece üstünü kapatır yarın aynı sorun tekrar ortaya çıkar.

Kendi web sitemde genel hatlarına değindiğim bir yazım var dilerseniz okuyabilirsiniz.

https://www.tfkmimarlik.com/blog/evlerde-k%C3%BCf-probleminden-nas%C4%B1l-kurtuluruz

Bunun dışında tavanda meydana geliyorsa çatıdaki sus izolasyonunuzu gözden geçirtmelisiniz. Mevcut suyu kesmeden probleminizden tamamen kurtulmanız mümkün değil.

• Serhend88 kullanıcısına yanıt
    3 senelik bina hocam catısı filan 10 numara

• AMC A kullanıcısına yanıt
    Yeni bina olması izolasyonunun doğru yapıldığı anlamına gelmez. Hatalı imalat vardır ve ilk yağmurda su almaya başlayabilir.Su her türlü azıcık bir yol da bulsa yürür. Eğer cepheden yada çatıdan eminseniz, evinizin içindeki mevcut su buharı dışarı çıkamıyor demektir.Binaları ısı kaybetmesin diye öyle yalıtıyoruz ki aynı zamanda nem de dışarı çıkamıyor. Dış cephe mantolamasında eğer nem geçirgenliği olmayan yada düşük olan bir malzeme kullanıldıysa yapacak bir şey yok.Evinizi iyi havalandırmaya özen gösterin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serhend88 -- 30 Kasım 2018; 9:1:43 >
    Hocam nasıl diyim yüne benzeyen birşey var onla kaplamışlar çatıyla binanın önüne ev baya bi sıcak oluyo kışında teras duvarlarınıda strafor yapmışlar kime gösterebilirimki hocam kimse anlamıyor

Sarı, pembe gibi bir renkte ise cam yünüdür evet ısı izolasyonunda kullanılır. Ancak su yalıtımı farklı bir olay. Şimdi yün var diyorsanız demek ki üstünde çatı kısım vardır. Su fiziksel olarak eğimle atılıyordur. Damlatan bir yer var mı bakılabilir.
    Yünün altında siyah bir malzeme var mı? Bakınız: "Isı yalıtım membranı" Bu malzeme ile yada boya gibi bir şey varsa sürme esaslı malzeme ile yalıtım vardır.Bunlar yoksa cam yünü su geçirir ama ısı geçirmez. Çatıdan damlıyordur bir yerde gölleniyordur sonrasında da tavanda nem yapıyordur.

Diğer durum teras dediniz. Daha şüphelenilmesi gereken bir yer. Şimdi çatıda su fiziksel eğimle uzaklaştığı için su göllenemez alta sızdırmadığı sürece. Ancak teraslarda yüzey düz ve hafif eğimi de iyi ayarlanmazsa durum can sıkıcı olabilir. Terasta ilk bakmanız gereken yer zeminde giderin olduğu bölgedir. Süzgeç etrafından su betona işliyor olabilir. Bir de şunu ekleyim teras seramikse, zamanla bunların arasındaki derzler yıpranıyor ve yenilenmesi gerekiyor aksi halde su kaçırır.

Görmeden farazi konuşuyorum kusura bakmayın. Genel hatları ile yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama şu ana noktayı ayrınız strafor, cam yünü ,taş yünü sadece ısı yalıtımı sağlar.

Cephede kullanılan straforun yüzeyine sıva uygulandığı için cepheden kolay kolay su geçirmez. Ama terasta eğer zemin altında yalıtım yapılmadıysa duvar ile zeminin birleştiği noktada bir şey yok. Bir yerlerde su gölleniyor mu mutlaka kontrol ediniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Serhend88

Sarı, pembe gibi bir renkte ise cam yünüdür evet ısı izolasyonunda kullanılır. Ancak su yalıtımı farklı bir olay. Şimdi yün var diyorsanız demek ki üstünde çatı kısım vardır. Su fiziksel olarak eğimle atılıyordur. Damlatan bir yer var mı bakılabilir.
    Yünün altında siyah bir malzeme var mı? Bakınız: "Isı yalıtım membranı" Bu malzeme ile yada boya gibi bir şey varsa sürme esaslı malzeme ile yalıtım vardır.Bunlar yoksa cam yünü su geçirir ama ısı geçirmez. Çatıdan damlıyordur bir yerde gölleniyordur sonrasında da tavanda nem yapıyordur.

Diğer durum teras dediniz. Daha şüphelenilmesi gereken bir yer. Şimdi çatıda su fiziksel eğimle uzaklaştığı için su göllenemez alta sızdırmadığı sürece. Ancak teraslarda yüzey düz ve hafif eğimi de iyi ayarlanmazsa durum can sıkıcı olabilir. Terasta ilk bakmanız gereken yer zeminde giderin olduğu bölgedir. Süzgeç etrafından su betona işliyor olabilir. Bir de şunu ekleyim teras seramikse, zamanla bunların arasındaki derzler yıpranıyor ve yenilenmesi gerekiyor aksi halde su kaçırır.

Görmeden farazi konuşuyorum kusura bakmayın. Genel hatları ile yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama şu ana noktayı ayrınız strafor, cam yünü ,taş yünü sadece ısı yalıtımı sağlar.

Cephede kullanılan straforun yüzeyine sıva uygulandığı için cepheden kolay kolay su geçirmez. Ama terasta eğer zemin altında yalıtım yapılmadıysa duvar ile zeminin birleştiği noktada bir şey yok. Bir yerlerde su gölleniyor mu mutlaka kontrol ediniz.
    Hocam su içinde mebran kullanmışlar terasın taşlarını beğenmediğimden kırdarmadan su yalıtım malzemesi sürüp bir daha taş kaplattım anlamadım gitti hocam odaların camlarıda cok aşırı buharlanıyo

Böyle hocam

Boya küf olayı yalanmı ?

Eğer teras bu kısmın üstünde değilse ev fazla yalıtılmış ve nem çıkamıyor demektir.Burası dış cepheye bakan duvar olmalı (Muhtemelen kuzey) çatının en dış kısmı olunca en soğuk kısım burası olmalı.Görünen o ki nem burada yoğunlaşıyor.Evinizi iyi havalandırmanız lazım, mesela evde klima olsa ona rağmen olsa kesinlikle çatı derim.Başka görmeden bir şey diyemeyeceğim.
    Bura aynen dediğiniz gibi hocam direk çatı kısım cok rüzgar alıyor önü acık olduğu için ev büyük ihtimal yalıtımla alakalı dediğiniz gibi çünkü petekleri yaktığım zaman üst kat olmasına rağmen cabuk ısınıyor ev zaten petek yandımı duvar daha çok terliyor ne nemmiş arkadaş bu tablet aldım bu nem alma tabletleri varmış boşuna para piyasada çok çakma işler var hocam içnide o kadar su birikti odaya 2-3 tane koydum genede faydası dokunmadı ne alayım isonem var rütübet için oda işe yararmı acaba dyo nun aldım bi işe yaramadı
    Bence şunlara dikkat edin.

1-Yemek yaparken. çay demlerken mutfağı havalandırın.
    2-Duş, banyo sonrası mutlaka banyoyu havalandırın.
    3-Odada kıyafet kurutuyorsanız mutlaka odayı havalndırın. Bazı yerlere fan taktırabilirsiniz.
    4-Nem alma cihazları var. Bir aratın kullanıcı yorumlarına bakın derim.Fazla vaktim olmadığı için bakamadım ve kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim.Ama öneriliyor. Klima olsa zaten sıkıntı kalmayacaktı.
    Klima salonda hocam

Üst mesaja ilave yazmadan cevap geldi.:) Eğer evdeki nemden olduğunu %100 anlamak istiyorsanız nem ölçme cihazı ile iç nemi ölçün. Fazla ise evden az ise çatıdan.

Evden kaynaklı ise yine evi iyi havalandırın ve klimayı da düzenli olarak çalıştırın.Nem çekme özelliği var. Yine mi oluyor çatıdan abi.

Benden bu kadar.Saygılar.
    Çok teşşekkür ederim hocam onun ilacı hiltiyle girişmek

• quote:

Orijinalden alıntı: Serhend88

Üst mesaja ilave yazmadan cevap geldi.:) Eğer evdeki nemden olduğunu %100 anlamak istiyorsanız nem ölçme cihazı ile iç nemi ölçün. Fazla ise evden az ise çatıdan.

Evden kaynaklı ise yine evi iyi havalandırın ve klimayı da düzenli olarak çalıştırın.Nem çekme özelliği var. Yine mi oluyor çatıdan abi.

Benden bu kadar.Saygılar.
    Hocam bir şey sormak istiyorum. Evim en üst kat rutubet küf falan yok. Tavan boyası dyo. Banyoda nem fazla oluyor hali ile fanli menfez yaptım ama boyanın bir kaç yerinde ufaktan kabarma oluyor duş bitince yerine yapışıyor:) duş almaya başlayınca yine şişiyor üstelik kapı açık duş alıyorum.ben buraları kazıyıp alçı yapsam hangi boya kullanayım? Daha dayanıklı olması açısından

• Kadyr K kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

Banyoya menfez yapmanız çok iyi olmuş ancak hala neden kapı açık yıkanıyorsunuz anlamadım. Fansız, büyük açılıp kapanabilir menfez de iyi olabilirdi. Öncelikle şunu söyleyim boya nem aldığı zaman dikkati çeken şu oldu ne zaman evdeki havayı kurutsam boyalarda atmaya başlıyor. Dediğiniz gibi nem olunca geri yapışıyor.

Güzelce kazıyıp, tozdan arındırıp boya uygulayınız. DYO nun dyostop adında plastik reçine bazlı boyası var ürünü inceledim ihtiyacınıza uygun görünüyor. Sizde bir araştırıp satıcıya danışın fiyatta uygunsa alırsınız. Yalnız siz uygulayacaksanız solumamaya özen gösterin, maske kullanın ve teninize-gözünüze temas ettirmeyiniz. Tavana uygulayacağınız için, saydam iş güvenliği gözlüğü kullanabilirsiniz.

http://www.dyo.com.tr/dyo/doc/772-dyostop-tr.pdf

Başka muadil ürünlerde vardır araştırılabilir. Ama yukarıdaki teknik föyü mutlaka okuyunuz.

merhabalar,
    cevabınız için teşekkür ederim. banyoda menfez vardı ben fan taktım duş alırken fanı açarak duş alıyoruz fakat kapı kapalı veya açık olsada oradaki 10 cm lik alan kabarıyor sonra eski haline geliyor. havalar ısınınca bu işe girişicem ev boyanırken epey boyacılarla takıldım rutuş boyaları falan yaptım az çok elimizden geliyor. bu boyayı bende gördüm bide küf önleyici boyalarda var aynı şekilde sanırım. sanırım bu boyayı normal oda da kullanabiliyoruz ?
  • Kadyr K kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

Bu boyayı başka yerde kullanmanızda problem olacağını düşünmüyorum ancak fiyat olarak normal iç cephe boyaları ile kıyas yapmakta fayda var. Bu boyayı özellikle önerme nedenim plastik reçine bazlı olduğu için ortamdaki buharın boya yüzeyinin tutunduğu alana geçişine izin vermeyecektir. Bu nedenle de kabarma olmayacaktır. Küf dediğimiz şey sizde taktir edersiniz ki nerede nemlenme, yoğuşma varsa uzun süreli orada bu problem meydana gelmektedir.Ben boyanın çok anti küf etkisi olmasından ziyade ortamda küfe neden olan (sivrisinek için bataklığı kurutma durumu) problemlerin çözülmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum.

Ancak şuna dikkat edelim. Boya uygulamadan önceki yüzey hazırlığı çok önemli.En iyi boyayı kullanın tozlu, bozuk yüzeye sürerseniz yada mevcut yüzde nem varsa, yada yüzey arka tarafından su alıyorsa (Çatıdan vs) yine kabarma problemi olması çok yüksektir.

Elinizden gelir hemde zevli olur ancak dediğim gibi mutlaka kimyasal bir ürünü kullanmadan önce teknik föyünü okuyunuz ve gerekli korumayı alarak çalışınız.

kimyasal konusunda sorun yok hocam msds kontrolü yaparım. çatıdan gelmediğine eminim çatıya çıktım baktım. birde su vs yok sadece duş alınca yaptığı için daha önceki boya zemininden kaynaklı olduğu kanısına vardım. temizleyip alçı çekeceğim. ondan sonra süreceğim. diğer odaların tamamını pahalı boya ile yapamam tabiki :) maliyetli olur. sadece geçen sene avize göbeklerini sökmüştüm alçı yapmıştık ama tam kapanmamıştı bu sene tekrar alçı ile sadece o bölümlere boya sürerek izleri yok etmeyi düşünüyorum
  • Sonunda rütübet olayını çözdüm
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.