DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
BOY HAKKINDAKİ TÜM CEVAPLAR BİLİMSEL KANITLI
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Robert Nesta Daha Az
1 Kayıtlı Üye
33
Cevap
2
Favori
1.319
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> BOY HAKKINDAKİ TÜM CEVAPLAR BİLİMSEL KANITLI
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      KONUYA HOŞGELDİNİZ
      Soru cevap şeklinde doğru bilinen yanlışları ve diğer bilgileri aktaracağım.
      HEPSİNİ KENDİM YAZDIM

2-Boy Uzaması Nelere Bağlı?

*Genetik
      *Spor
      *Beslenme
      *Uyku Düzeni

A-Genetik
      Evet maalesef boyumuzun uzunluğu yüzde 80-85 oranında genlerimize bağlıdır.
      Geri kalanı ise potansiyel olarak 5-10 cm bizim elimizdedir.

Uzun boy ve kısa boy genlerinde hakim olan gen uzun boydur.
      Örnek olarak babada iki uzun boy geni (U/U), annede ise iki kısa boy geni (k/k) varsa, çocukta mutlaka bir uzun ve bir kısa boy geni(U/k) olacak ve uzun boy hakim gen olduğundan çocuk uzun boylu olacaktır.

Diğer kalan 5-10 cm kısım ise DIŞ ETKENLERDİR.

B-Spor

Düzgün hormon sistemi için ve sağlıklı yaşam için spor yapmalıyız.
      Zaten boyumuzun uzunluğuda hormonlar ile sağlanıyor.

Niğde üniversitenin 2008 yılında yaptığı araştırmaya göre

"Aktif olarak basketbol sporuyla uğraşan ve spor yapmayan 7-12 yaşları arasındaki erkek çocuklarından altı hafta arayla alınan boy ortalaması parametrelerinde, vücut ağırlığı ortalaması parametreleri ve sporla uğraşmayan çocukların vücut yağ yüzdesi ortalama parametrelerinde artış görülürken buna karşılık, basketbol oynayan çocukların vücut yağ yüzdesi ortalama parametrelerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamıştır."
      http://dergi.nigde.edu.tr/index.php/besyodergi/article/download/61/57

Ancak bazı görüşlere göre Wolf kanununa dayanark insan zıpladığı zaman büyüme diskleri birbirine çarpacağı için bunun boya katkısı olacağı söyleniyor.
      Araştırma yapılmamış.

Bundan sonrası paragraflara ayrılmış şekilde ilerleyecek.

C-Beslenme

Hani yabancı ülkelerdeki çocuklara bakıp ulan 15 yaşında at gibi boya bak olgunluğa bak diyorsunuz ya işte bu BESLENME İLE ALAKALI.
      Boy uzunluğunda beslenme aşırı önemli.
      Karbonhidrat fazla alınması OLUMSUZ ETKİLER.

KALSİYUM, D vitamini, OMEGA-3 ÖZELLİKLE EPA VE DHA.

D-Uyku Düzeni

Vücudumuzda büyüme GH hormonun salgılandığı belirli zamanlar olur.
      Bu zaman aralığında "En verimli" büyümeyi yaşarız.
      Çünkü gh sürekli kanımızda var sadece miktarı önemli.
      Sadece boy için değil her türlü büyüme, kas büyümesi dahil.

GH NEDİR ?
      Vücudumuzda her türlü büyümeyi sağlayan ana hormon growth hormone olarak bilinen, kısa adı GH olan hormondur.
      Ön hipofiz den salgılanır.
      Bu hormon vücutta artıp azalan bir hormondur.
      Birden fazla özelliği var ancak, şu anda boy için bahsedeceğim.

GH ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Beslenme
      Uyku Stres
      Egzersiz
      Yüksek yağ oranı

Beslenme

Düzgün sağlıklı bir beslenme yaparak gh hormonu etkinliğini arttırabiliriz.
      Özel bir şeyler yemenize gerek yok. SADECE DENGELİ VE SAĞLIKLI.
      Yüksek glisemiks indeksli kan şekerini aniden yükselten besinlerden kaçınmalıyız.
      Özellikle karbonhidratların ZARARLI OLANLARI.

Hiperglisemi yani yüksek şeker gh hormonunu azaltır.
      Yani büyümeyi yavaşlatır. Şekerin zaten ne kadar zararlı olduğu forumlarda yazılıyor.
      Şeker GH hormonu baskılıyor. UZAK DURUN ARKADAŞLARIM.

Kanıt olarak:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1806481

Ayrıca bir yerde okumuştum size aynen aktarıyorum.

Japonya bildiğiniz gibi genelde suşi yani pirinç ağırlıklı beslenmişlerdir yani karbonhidrat ve şeker ağırlıklı.
      Şeker ve aşırı fazla karbonhidrat GH hormonunu baskılıyor.
      Uzun yıllar beslenmelerinin bu şekilde devam ettiği için japonya boy ortalamasının kısa olduğu belirlenmiş.

UYKU Stres

GH hormonu biz uykudayken salgılanır.
      Ancak her uyku zamanı gh hormonu en verimli zamanlarına denk gelmiyor
      Kişinin biyolojik vücut saatine göre değişse de en verimli saatler olarak 22.00-03.00 arası belirlenmiş.

Yani uyusunda büyüsün ninni derken aslında doğru bir bilgi veriyormuş annelerimiz.

Kaynakhttp://www.endurancedoc.com/training/training_growth_hormone.htm

STRES
      Ve hormonlarımızın düzenini etkileyen en önemli şeylerden birisi strestir.
      Ancak şu ana kadar hiç lafı edilmeyen melatonin ve kortizonumuz var

Melatonin genel olarak stresi azaltır, gh seviyesini arttırır.
      Kaynakhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3115632
      Melatonin hormonu salgılanabilmesi için uyuduğumuz odada ışık asla olmamalı.
      Gerekirse göz bandı kullanılmalı. Melatonin ışıklı ortamlarda pek verimli çalışmaz.

Kortizol ise stres anında artar ve kan şekerinin yükselmesine neden olur.
      Şekerin etkisin üstte vermiştim.

EGZERSİZ
      Spor yapmak yani egzersiz yapmak sağlığımız için yararlı olduğunu biliyoruz.
      Uzun uzun yazmaya gerek yok. Hormonal sistemlerin sistemli ve düzgü çalışabilmesi için spor gerekli.
      Ancak sakın bunu aşırı spor algılamayın. Vücudu şaşırtıp kortizol devreye girerse işiniz yaş.

http://www.saglikk.com/dogru-egzersiz-hormon-dengesini-koruyor.html

YÜKSEK YAĞ ORANI
      Obez yada aşırı şişman kişilerde hormonlar düzgün çalışamadığı için büyüme çok az yada yetersiz olacaktır.
      Detay isteyenler için:https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/obesity-and-hormones

BOY 21 YAŞINA KADAR UZUYORMUŞ
      Evet tıpta böyle bir şey var. Ama mesela çok basit bir operasyonda bile ölme riskiniz var. Ama biz buna istisna diyoruz.
      Burun estetiği olurken burnum çürüyüp burunsuz kalabilirdim. Ama bu sadece bir ihtimaldi. Bir kişide olduğu için bunu tıp kendine referans olur. Ama olma olasılığı çok düşüktür.
      Ha belki 23-24 yaşında 10cm uzarsınız sizin şanslı genetiğiniz var. AMA ORTALAMA OLARAK 16-17-18 arasında plak kapanır. Bu PLAK KAPANDIKTAN SONRA BÜYÜMENİNİN DOĞAL BİR YOLU YOK.

BOY NASIL UZUYOR MANTIĞI NE ?

Ergenlik bitişine kadar kemiklerde bulunan epifiz plakları kıkırdak yumuşak yapıdadır. Ve kemik 2 parçadır tam olarak birleşik değildir.
      Plaklar hormonların etkisiyle hücreler bölünüp çoğalıyor böylece kemik uzuyor yani boyumuz uzuyor.

Ergenlik bittikten sonra kemikler sertleşiyor ve plaklar kapanıyor artık hormon etki etse bile bir işe yaramıyor.
      Eğer dışarıdan kimyasal gh hormonu alırsanız çene ve diğer kıkırdak yapıdaki kemikler büyüyerek akromegaliye neden oluyor. AMAN DİKKAT DIŞARIDAN ALMAYIN.
      HER KEMİK AYNI ZAMANDA GELİŞİMİ DURDURMAZ. (Doktordan aldığım bilgi bu şekilde)

Kemik gelişiminizin devam edip etmediğin hastaneye gidip röntgen çektirip öğrenebilirsiniz.

Benim kemiklerim 17 yaşında kapandı. Röntgen bana aittir.

SÜT BOY UZATIR MI ?

Sütte D vitamini ve kalsiyum var. Ve LAKTOZ şekeri var.
      Bunu inkar etmiyorum ancak eğer vücudumuzda yeterince kalsiyum ve D vitamini mevcut ise fazlasını içmenin bir etkisi yoktur.
      Gece içilen süt boyu uzatmaz, aksine gh yani büyüme hormonunu baskılar. Şeker baskılıyor arkadaşlarım ayrıca tek etken bu değil
      İneklere daha fazla süt üretmeleri için verilen hormonlarda sütün kimyasını bozuyor.
      Gün içinde içebilirsiniz zaten kalsiyum, d vitamini lazım. Gün içinde gh hormonu çok fazla bulunmuyor.

Ama gece yatarken içince gh hormonu kanda 100 olup kemiklerde büyüme X kadar büyüme sağlayacakken, sütteki şeker hormonu baskılıyor.
      Kandaki gh hormonu 50 oluyor kemikler x/2 kadar büyüyor.
      Yapılan eski bir araştırmada okumuştum.
      Linkin bulamadım ama daha detaylı bilgi için link bırakıyorum.

Büyüme Hormonunun Tedavisinde Kanıta Dayalı Uygulamalar http://www.journalagent.com/cocuk/pdfs/CD-77487-REVIEW-DARENDELILER.pdf
      https://www.livestrong.com/article/375661-the-effects-of-drinking-milk-that-contains-growth-hormones/

Ayağı, burnu, çükü büyük olanın boyu uzun olur mu ?

18 yaşındayım, 46.5-47 numara giyiyorum. Burnum baya büyük. (Estetik oldum ama BÜYÜKTÜ)
      Boyum 1.76 Arkadaşım 1.87 ama 43 giyiyor. Yani bir alakası yok.

Boy hesaplama formülü ?
      Ben bu formüle göre doğru çıkıyorum. Yaptığım diğer kişilerde doğru çıktı ancak 5-10 cm arasında sapma oranına sahip.
      Buda dış etkenlerden dolayı.

Erkek : (anne boyu + baba boyu + 13) / 2

Kadın:(anne boyu + baba boyu -13) / 2

Boy ve Kanser arasındaki ilişki

Bazı araştırmacılara göre boyu uzun olan insanlarda daha çok hücre olduğu için ve bu hücreler geliştikçe mutasyon şansı arttığı için kanser olma ihtimallerinin arttığı gözlenmiş.
      Ayrıca londraki yapılan bir araştırmaya göre kadınlardaki 10cm boy artışı yüzde 16 kanser ihtimalini arttırmış.
      Kesin bilgiler değil ama ihtimal var.http://www.buzzle.com/articles/how-is-height-linked-to-cancer.html

BOYUMU NASIL NORMALDEN UZUN GÖSTERİRİM ?
      Gün içinde ayakta durdukça omurgadaki diskler birbirine yaklaşır ve boyumuz 1-2 cm kısalır. Ancak uyurken yatakta omurgaya baskı olmadığı için sabah kalkar kalkmaz diskler açık olduğu için 1-2cm daha uzun gözükebiliriz. Astronotların uzayda boylarının uzamasının sebebi yer çekimi olmadığında kemiklerin birbirinden uzaklaşmasından dolayıdır. Dünyada eskiye dönecektir. Pilates ve barfiks gibi asılma şeyler ile diskleri uzaklaştırabiliriz ama kalıcı olmayacaktır.

BOYUMU DOĞAL OLMAYAN YOLLARDAN NASIL UZATIRIM ?
      Genelde bacak kısalığında yapılan bir operasyon olan ilizarov yöntemi veya yeni yeni olan internal extensiyon yöntemi ile bu ameliyatlar yapılabilmektedir.
      Ama bu ameliyatları her doktor yapmaz, aşırı pahalıdır, aşırı ağrılı ve sancılıdır. Her firma her hastaya bu ekipmanları üretmez. Her bünye kaldıramaz.

Bu ameliyat nasıl oluyor mantığı ne ?
      Kemiğinizi ikiye bölüp çelik teller ile tekrar bağlıyorlar. Ardından siz her gün o çelik telleri çevirerek 2 kemiğin arasındaki boşluğu aralıyorsunuz. Vücut açılan boşluğa yeni kemik dokusu üreterek kemiği uzatıyor. Yada yeni sistemler ile kemiğinizin içine meşhur uçak boening firmasının yaptığı motorlu çivilerden yerleştiriyorlar. Günlük hayatınıza devam ediyorsunuz. Elinizdeki ufak kumandadaki düğmeye basınca motorlu vida kemiği arasını açıyor. Her gün geçtikçe uzuyorsunuz. Tabi bu çivilerin tanesi 15 bin euro civarında. Ve özel üretim herkese yapılmıyor.

Aklıma gelen başka bir konu bulunmuyor. Ancak kimse basketbol veya voleybol oynadı diye basketbolcu veya voleybolcu olmaz. Boyu uzun olduğu için voleybolcu veya basketbolcu olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penanggalan -- 7 Kasım 2017; 20:24:15 >

|
      |

SONY XPERIA™ Z5 | Graphite Black
    • Uzaklaştırılmış 2 gün cezanın, 1 gün 15 saat 49 dakika kadarı kaldı.
      29 Ekim 2017 20:30:08
      18 yaşından sonra 15 cm uzayan arkadaşlarım oldu. 20 yaşına kadar herşey olabilir. dolayısı ile konu kilit üye ban.

• Yüzbaşı
      264 Mesaj
      29 Ekim 2017 20:33:17
      Boy hesaplama formülü ben de 5 cm yanıldı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• 29 Ekim 2017 20:37:30
      Formüle göre 1.74,5 ben 1.87. Biraz fazla saptı.

• 29 Ekim 2017 21:02:50 Konu Sahibi

BOY 21 YAŞINA KADAR UZUYORMUŞ
      Evet tıpta böyle bir şey var. Ama mesela çok basit bir operasyonda bile ölme riskiniz var. Ama biz buna istisna diyoruz.
      Burun estetiği olurken burnum çürüyüp burunsuz kalabilirdim. Ama bu sadece bir ihtimaldi. Bir kişide olduğu için bunu tıp kendine referans olur. Ama olma olasılığı çok düşüktür.
      Ha belki 23-24 yaşında 10cm uzarsınız sizin şanslı genetiğiniz var. AMA ORTALAMA OLARAK 16-17-18 arasında plak kapanır. Bu PLAK KAPANDIKTAN SONRA BÜYÜMENİNİN DOĞAL BİR YOLU YOK.
      |
      |
      Olivier17 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• 29 Ekim 2017 21:03:38 Konu Sahibi

Hocam dediğim gibi formül 5-10 cm arasında sapma payına sahip bu yüzden ben sadece bilgi olsun diye koydum
      |
      |
      Bahsedilenler: anjunabeach kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör tüng

• Uzaklaştırılmış 2 gün cezanın, 1 gün 21 saat 56 dakika kadarı kaldı.
      1 Not
      29 Ekim 2017 21:11:56
      Anne 160 baba 174 benim 173 formüle göre doğru.

|
      |

Ters gidebilecek herşey, ters gider.

Murphy's law
      1 Not
      29 Ekim 2017 21:28:16
      quote:

Orijinalden alıntı: kmltkk

anne 1.60 anne tarafında kısa kimse yok dayılar teyzeler dedem felan çok uzun boylu
      babamda 1.68 ama babam gençliğinde fotoğraflardan gördüm 1.80den uzun sadece amcam ve oğulları kısa

bende 1.70 im yaş 17

Baban nasıl bir stres yaptıysa 12 cmden fazla kısalmış.

Murphy's law
    • Teğmen
      105 Mesaj
      29 Ekim 2017 21:29:16

öyle valla gerçi babalar için 1.68 kısa değil 1.50 boyla gezen bir sürü babalar var
      |
      |
      Heisenbergün asistanı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      105 Mesaj
      29 Ekim 2017 21:33:58
      21 yaşa kadar uzamaya bende inanmaya başladım nerdeyse arkadaşıyla 10 cm bi farkı olan insan 2 sene sonra arkadaşından 6 cm yukarda olan bir sürü insan gördüm instagramda felan gezerken

bu orta okulda ergenliğe girmeyip girmeyip liseye geçince büyüme hormonunu tam kullanan tayfa var heralde çünkü lise 2 de felan sakallı olan çoğunun boy uzaması son evreye geliyor heralde böyle düşünüyorum varmı bana katılan

• Uzaklaştırılmış 6 gün cezanın, 5 gün 12 saat 24 dakika kadarı kaldı.
      3 Not
      29 Ekim 2017 21:36:14
      ay boyunuza deve gibi boyunuz sağlığınız olmaz mumla ararsınız 1.60 olmayı bile, karşı komuşum manken gibi çocuk ama her gün diyalize girmeye başladı 24 yaşında hayatı mahfoldu çocuğun...
      |
      |

• 29 Ekim 2017 21:37:09 Konu Sahibi

Hocam instagramı pek referans almanızı tavsiye etmem.
      Çok hileler dönüyor.
      Mesela:

Diğer konuya ise bir şey demiyorum çünkü sakal ve saç tamamen genetik ile alakalı.
      Ama ben 21 de yaş uzamaz demiyorum. Sadece kişi ergenliğe geç girmiştir ergenliği 25 de bitecektir.
      24 de boyu uzayabilir. Ama ortalama olarak erkekler 13 de ergenliğe girer 18-19 gibi çıkarlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Penanggalan -- 29 Ekim 2017; 21:38:49 >
      |
      |
      kmltkk kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      105 Mesaj
      29 Ekim 2017 21:39:10

sanmıyorum bu dalganın olduğunu bende gördüm reelde bu olsa bazı zaman ayağı ayakkabıdan kayıcak lar
      |
      |
      Penanggalan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• 29 Ekim 2017 21:40:52 Konu Sahibi

uzamışta olabilirler hocam lafım yok zaten
      ama 21 e kadar boy KESİN uzar dersek direk bunu çürüten kanıt ben oluyorum.
      |
      |
      kmltkk kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      105 Mesaj
      29 Ekim 2017 21:46:05

kesin uzamıyor doğru lise 3 e gidiyorum 2000 lerden bazılarılarının uzamasının durduğunu gördüm boyum geçti

valla sakalım daha çıkmadı sesimde oturmadı şuan 1.70 im zamanı farketmez 1.78 olsam başka hiçbirşey istemem o baya bi fark atanları görünce bende heves ettim
      |
      |
      Penanggalan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

1 Not
      29 Ekim 2017 21:47:51
      quote:

Orijinalden alıntı: kmltkk

öyle valla gerçi babalar için 1.68 kısa değil 1.50 boyla gezen bir sürü babalar var

Ne zamandan beri baba olmak boyu uzun gösteriyor?

|
      |

Murphy's law
    • Yarbay
      2183 Mesaj
      29 Ekim 2017 23:17:12
      güzeel konu hocam,birde malum işin yararları ve zararları ile ilgili böyle bir konu yapsanız kaynak göstererek iyi olur bence.

Hayat sana limon verirse, mercimek çorbasına sıkarsın...
    • Yüzbaşı
      573 Mesaj
      Eski Kullanıcı Adı:
      Terminou

29 Ekim 2017 23:57:20
      Formülüne göre 182 cm oluyorum ama ben 2 metreyim, kardeşim de benden biraz uzun.

|
      |

| Lenovo Z510 | Lenovo Yoga 310 | Acer 144 Hz 1 ms Monitor | x2 GTX 1060 6 GB SLI | HP2311GT | HAF 912| i7 6700| Razer Deathadder | Logitech G35 | Logitech G633| Xiaomi Mi Max 2 | SuperOnline 100 Mbps
    • 30 Ekim 2017 02:08:48 Konu Sahibi

Detaylı araştırmam lazım hocam umarım zamanım olur ve yaparım

|
      |
      UçamayanZüperGahraman kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Onbaşı
      15 Mesaj
      30 Ekim 2017 05:06:57
      Boy uzaması nasıl durduruluyor peki

1.93 yaş 18

Reklamlar
SEO
modasor
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,964
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.