Şimdi Ara

Bowers & Wilkins (B&W) Soru, Sorun, Tavsiye ve İncelemeleri (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.140
Cevap
30
Favori
220.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: ayancıklı

Aynı mesajı onkyo bölümüne de yazdım ama , ATA@ az önce İstinye Parkurdan -Akusta dan aradılar. Bir problem olup olmadığını sordular , aynen yaşadıklarımı anlattım. Bana onkyo ile B&W lerin pek uyum sağlamayacağını daha çok B&W ler ile Harman Kordon ve Yamahanın kullanıldığını ve uyumlu olduğunu söyledi. Birde kabloların seste çok etkisi olduğunu 2,5 luk kablo kullanmam gerektiğini söylediler.
    Şimdi tüm bu olumsuzlukların üzerine çık işin içinden .Amfiyi mi değiştirirsin yoksa hoparlörleri mi ?

Ayancıklı seni ben arattım. Kablodan olabileceğini düşünüyorlar sıkıntınınki, 0,75 lik kablo kullanıyormuşsun 2,5 luk kablo kullanmanı tavsiye etmişler. Çok düzgün arkadaşlar Akusta'dakiler her şekilde arkasında dururlar merak etme. 875 gibi bir anfide ses uyumu diye bir şey ciddi fark yaratmaz.

• quote:

Orjinalden alıntı: Daneel

Altanpsx daha once baska bir baslik altinda HTM61 konusu tartisilmisti, bende hem 3 yollu olmasinin hem asimetrik yerlesimli dizayninin ozellikle yatay konumlamalarda sikinti olacagini dusunmus, belki HTM62 daha iyi bir secim olabilir demistim, hatta Oronra FST ozelliginin sadece 61'de oldunu belki bunun 61e yonelmek icin sebep olabilecegini belirtmisti yanlis hatirlamiyorsam, konu basligini hatrlamiyorum.

MA alacak olsamda kesinlikle RS6 yonune giderdim. 3 ve 4 yollularda hep bütünlük eksikliği hissediyorum artık, belki çok yollular daha derinlere inebiliyor veya midrange de biraz daha detay verebiliyor ama müzikteki o bütünlük eksikliği o parcali yapi beni rahatsiz ediyor.

Daneel Merhaba,

Her iki centerıda kullanmış biri olarak deneyimlerimi yaziyim. İlk olarak mevcut sistemde htm62 vardı. Kısa bir süre burnin i tamamlayana kadar iyi ses vermediğini söyleyebilirim. Center testinde çok kanallı sacd ler ve gürültülü sahnelerdeki dialogları kullanıyorum. SACD ler asıl belirleyici oluyor.

683 ve htm62 de center dan aldığım ses tamı tamına yetecek kadar diye tanımlayabilirim. Hani çevre gürültüsü biraz artsa konuşulanı duyamıyacakmışım gibi bir his yaratıyor(psikolojik olabilir)

683 ve htm61 her şartta daha iyi anlaşıyor diye düşünüyorum. dinlediğim hiç bir sacd de center zorlanmadı bile. Yatay yerleşimde bence bir problem yok ama belki kulağım o kadar hassas değildir. Opera ve zor vokalli şarkılarda çok rahattı.

• Hakikaten tuhaf bir durum.
    B&W konusunu öyle çok yerde konuştuk ki nerde şimdi hatırlayamıyorum.
    Bir rewiev vardı 875 ile 683 ler test edilmişti ve o testte sadece center eleştiri almıştı HTM62 idi oda.
    Peki ayancıklı sen bu B&W leri alırken 875 i bilmiyormuydu istinye akusta.
    quote:

Aynı mesajı onkyo bölümüne de yazdım ama , ATA@ az önce İstinye Parkurdan -Akusta dan aradılar. Bir problem olup olmadığını sordular, aynen yaşadıklarımı anlattım. Bana onkyo ile B&W lerin pek uyum sağlamayacağını daha çok B&W ler ile Harman Kordon ve Yamahanın kullanıldığını ve uyumlu olduğunu söyledi. Birde kabloların seste çok etkisi olduğunu 2,5 luk kablo kullanmam gerektiğini söylediler.
    Şimdi tüm bu olumsuzlukların üzerine çık işin içinden .Amfiyi mi değiştirirsin yoksa hoparlörleri mi ?

• quote:

Orjinalden alıntı: ATA@

Hakikaten tuhaf bir durum.
    B&W konusunu öyle çok yerde konuştuk ki nerde şimdi hatırlayamıyorum.
    Bir rewiev vardı 875 ile 683 ler test edilmişti ve o testte sadece center eleştiri almıştı HTM62 idi oda.
    Peki ayancıklı sen bu B&W leri alırken 875 i bilmiyormuydu istinye akusta.
    quote:

Aynı mesajı onkyo bölümüne de yazdım ama , ATA@ az önce İstinye Parkurdan -Akusta dan aradılar. Bir problem olup olmadığını sordular, aynen yaşadıklarımı anlattım. Bana onkyo ile B&W lerin pek uyum sağlamayacağını daha çok B&W ler ile Harman Kordon ve Yamahanın kullanıldığını ve uyumlu olduğunu söyledi. Birde kabloların seste çok etkisi olduğunu 2,5 luk kablo kullanmam gerektiğini söylediler.

Hayır bilmiyordu , bende forumdaki yazılanlara güvendiğim için böyle bir eşleştirme yapmıştım.

• Ayancıklı ben yinede SR875 ayarları ile bahsedilen düzgün kablolama bu sorunun üstesinden gelinebileceği kanısındayım.
  • selam arkadaşlar,
    geçmiş bayramınız mübarek olsun. hepiniz afiyettesiniz inşallah.
    dikkatimi çekti ister istemez @ayancıklı da çok mutlu değil herhal. bakalım. setini kurmuş ama ben yorumları tam anlayamadım.
  • Hoşgeldin cantan, güzel dileklerin için şahsım adına teşekkürler. Geçmiş bayramın mübarek olsun.

Evet @ayancıklı onkyo 875 AVR ile b&w lerin uyumsuz olduğu kanısıyla pek memnun degil şu ara, peklediğini bulamadığını idda ediyor. Bizimde genel kanımız AVR ayar ve kablolarla ilgili bir sıkıntı yaşadığını düşünüyorum. Kısacası bu şekilde özetlenebilir sanırım
  • Evet üstadlar bu konuyu aydınlatabilirseniz çok memnun olacağım.Az daha alıyordum B&W leri
    quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

selam arkadaşlar,
    geçmiş bayramınız mübarek olsun. hepiniz afiyettesiniz inşallah.
    dikkatimi çekti ister istemez @ayancıklı da çok mutlu değil herhal. bakalım. setini kurmuş ama ben yorumları tam anlayamadım.

quote:

Orjinalden alıntı: Oronra

Hoşgeldin cantan, güzel dileklerin için şahsım adına teşekkürler. Geçmiş bayramın mübarek olsun.

Evet @ayancıklı onkyo 875 AVR ile b&w lerin uyumsuz olduğu kanısıyla pek memnun degil şu ara, peklediğini bulamadığını idda ediyor. Bizimde genel kanımız AVR ayar ve kablolarla ilgili bir sıkıntı yaşadığını düşünüyorum. Kısacası bu şekilde özetlenebilir sanırım

• sağolasın sevgili dostum ne demek teveccühüne çok teşekkür ederim. ben de şahsım adıma rica eder tebrik ederim. tabi hepinizi de arkadaşlar ayrı ayrı tebrik ederim. isim zikredilerek tek tek tebrik ederim. demin leni riefenstahl- triumph des willens izliyodum etskisindeyim.
    SR875 ile 683 anlaşma konsunda sıkıntı çekmemeli. kaldı ki 9.6 gibi kalas kolonla anlaşıyor, sürüyor.hani yamaha yı anlarım biraz ittirir wharfedale yi. onkyo ya noluyor?
    ayarlardan ise yukarıda bir yorum okudum bas sesleri çatlak ya da davul sesleri çatlak çatlak çıkıyor. bu tamamen ses kaynağı ve ampli ekolayzır; crossover ayarlarına bakar.önce bu ayarlanmalı. buyuk sıkıntılarda kablo konusunda ikinci planda kalır uzun mesafe olmadıktan sonra. 75mm kablo kullanılmış? kaç mt ? 6-10mt ise sıkıntı yaratır ama asıl sıkıntının kaynağı sayılmaz. ben 86db hassasiyete sahip, 100watts DIN kolon, 175mm kesit; her biri 3 metre kabloyu 2x3 watts tube vacuum SE ampliye bağladım. sesten memnun kaldım.olmayacak ya da zorlama bir çalışma yaptığım ama lambalıya da uygun olmadığı halde beğendim.aha ki ses bu diyecek hale geldim.sadece bas sesler çok yetersiz ama efekt yaptırdım oldu. bu durumda bile memnun kaldıysak. ama ampli kendi üretimim ondan olmasın diyecem ama yok sanmıyorum pek.

her zaman derim avr den müzik dinlenmez diye.

@ayancıklı

dream hop. in ucuz tweetr rı olmakla birlikte hassasiyetleri düşük güçlerde bile yuksek. detay da iyi. hele hele sa-he40 la dream le menun kalman abes gelirdi bana özellikle baslarda. hani tizleri anlarım çünkü incecik nylon mebran a sahip.güçlü miknatıs ötüyor yani. 5ytl lik çinya tizlerin ta kendileri oradan biliyorum. bunları bir tarafa bırakalım.sorun varsa sorunu tesbit edelim.

edit:gereksiz harfler temizlendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_cantan -- 3 Ekim 2008; 16:19:38 >

• ATA@
    yine yazayım b&w kefilim. hele o kevlar mid ve bas sürücülerinin çatlak çatlak ötmeyecek sürücü ve karaktere sahip olmadıklarına eminim.
  • Üstad bende inanamıyorum ve şaşırmış durumdayım.
    Kendimi öylesine alıştırmıştım ki daha önce yazdığım sete sanki almış gibi hissediyordum.
    Ayancıklıdan sonra gelen deişik yorumlar canımı sıktı.
    Birde TF den ayancıklı yazı eklemiş onkyo topiğine Orada 683 ler için kaplama denmiş.
    Avrupalıların review lerinden dolayı acaba 685 mi yapsam dedim ama oronranın dediği gibi 683 ile uyumsuz olan 685 lede uyumsuz olabilir.
    İşte bütün mesele dinlemeye kalıyor oda zor
    quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

ATA@
    yine yazayım b&w kefilim. hele o kevlar mid ve bas sürücülerinin çatlak çatlak ötmeyecek sürücü ve karaktere sahip olmadıklarına eminim.
  • şimdi çıkmak zorundayım.ne zaman dönerim bilemiyorum.yalnız şu noktayı hatırlatayım daha önce defalarca yazdım B&W kimi sever aşk derecesinde başkası sevmemz nefret derecesinde. sanırsam ses zevki durumu var burada.
    yalnız bir noktaya sinir oldum.
    683-875 suround sistem tamam ama ele geçer geçmez hemen önlere arkalara efekt çevresel sesler oyuncak muamlesi gibi yapılmasına bozuldum.önce ses kalitesini yukseltmek derdinde idim.yani böyle bir felsefe varken nereden başlayacağım düşünüyorum.yapabileceğimiz tek şey şimdilik anladıklarımdan ayarı yapmak özellikle EQ ve ara kablolar; ardından mumkun mertebe sesi 875 den metalik, renkli çıkarttırabilmek.başka yolu yok.sw şart.
  • sevgili cantan wharfedale diamond 9.6 ve 9 serisi fiyat performans olarak kullanıcı ları tarafından cok sevilen ve kullanan kişiler tarafından su ana kadar kimsenin en ufak hem ses hem kalite olarak sikayet etmedigi ve forumda bircok arkadasın kullandıgı bir hoparlor . 9.6 kolonlara kalas demen hem beni
    hemde kullanıcı birçok arkadaşımı üzmüştür.

forumumuzda yazı yazarken ve yorum yaparken herzaman dinledigimiz ve duydugumuz emin oldugumuz urünlerile ilgili yazı yazarsak cok iyi olur.
    unutmayalımki bu yazdıklarımızı okuyan bir cok arkadas bu yazılanları okuyup ürün tercihi yapıyor.yanlıs tercih yapan arkadaslar memnun kalmadıgı zaman üzülüyor.

yamaha ve onkyo sesleri tamamen ayrı ürünler .onkyo yumusak ses veren bir cihaz .yamaha tam tersi sert ses veren bir cihaz . bir hoparlör yamaha uyup.onkyoya uymaya bilir .
  • abi ne desemki bilemiyorum . 683 lerin kesinlikle olması lazım kesinlikle yaw ben ne kolonlar dınledım denon ıle onkyo ıle . hepsı oluıyordu . bızım ayancıklıya tuhaf gelmesın ses ona kafam takıldı şimdi . . hala ınanamıyorum ayancıklının durumuna. ben evolarla acayip keyif alıyorum .

.size bir öneri olsun benden . öncelikle bir velo edinin . o kadar rahatlatıyorki kolonlardaki bas mevzunu kayboluyor kesinlikle ve kesinlikle . orta ve üst seslerde başarılı bir kolon ile birleştirin parçaları . basları da bıraın veloya . ben şimdi alırsam 2 bas sürücülü almıcam . belki bokself 800 lü seriye bile nıyetlenebılırım .

mıd ve tız sesler lazım artık velo sahıbı olanlara . hiç kafanızı karıştırmayın. iyi bir sub edinin . tarafımdan denenmiştir . isteyen gelsin dinleteyi
  • quote:

Orjinalden alıntı: spidr

sevgili cantan wharfedale diamond 9.6 ve 9 serisi fiyat performans olarak kullanıcı ları tarafından cok sevilen ve kullanan kişiler tarafından su ana kadar kimsenin en ufak hem ses hem kalite olarak sikayet etmedigi ve forumda bircok arkadasın kullandıgı bir hoparlor . 9.6 kolonlara kalas demen hem beni

forumumuzda yazı yazarken ve yorum yaparken herzaman dinledigimiz ve duydugumuz emin oldugumuz urünlerile ilgili yazı yazarsak cok iyi olur.
    unutmayalımki bu yazdıklarımızı okuyan bir cok arkadas bu yazılanları okuyup ürün tercihi yapıyor.yanlıs tercih yapan arkadaslar memnun kalmadıgı zaman üzülüyor.

yamaha ve onkyo sesleri tamamen ayrı ürünler .onkyo yumusak ses veren bir cihaz .yamaha tam tersi sert ses veren bir cihaz . bir hoparlör yamaha uyup.onkyoya uymaya bilir .

Sanıyorum Wharfdale satıyorsunuz. Hassasiyetinizi anlıyorum ancak burasıda bir forum ortamı. İnsanlar fikirlerini, kişilerin ticari kaygılarını düşünmeksizin dile getirebilmeli diye düşünüyorum. Wharfdale kullanan arkadaşlarımızdan, kardeşlerimizden bu durumdan şikayetçi olanlar var ise bunu onların belirtmesi bence sizin hassasiyetinizi görmemizden, hem sizin hemde bu saptamadan alınanlar için daha isabetli olurdu.

Cantan arkadaşımızında Hifi konusundaki bilgi birikimi forumca takdir edilir seviyededir. Herkes kendisinde ısrarla fikir sormaktadır. Kendiside özgür iradesi ile istediği yorumu yapabilmelidir. Siz nasıl özgürce yorum yapabiliyor diğer ürünler hakkında fikir belirtiyorsanız başkalarınında bu hakkına saygı göstermek gerekir. Demokratik olmak, bir forumda katmadeğer yaratan üye olmakta budur.

Forum ortamları yeni ürünlerinde tanıtıldığı ve tartışıldığı, kişilerin birikimleri veya öğrendikleri şeylerin paylaşıldığı bir ortam. Sadece bilinen ve kullanılan ürünler konuşulsaydı sanıyorum son derece sıkıcı olurdu.

Onkyo ve Yamaha konusundaki tespitlerinize sonuna kadar katılıyorum. Tek eklemek istediğim şudur. Yamaha nın inanılmaz bir sinema performansı var. Stereo performansıda bunun tam aksi demesekte pek başarılı değil. Bence Onkyo'nun 875 gibi bir modeli en azından stereoda her kolonla vasatın üstünde, hatta pek çoğunda çok başarılı sonuçlar verebilmeli, bu konuda her iki anfiyede hakim kişi olarak sizin fikirlerinizi merak ediyorum.

• Sevgili cantanın kalas tabiri sanırım teknik olarak degil görsel olarak. 9.6 lar cidden parasının çok üzerinde ürünler şahsen kullanıyorum. Hee çokmu memnunum degilim, yani memnunumda daha iyisi olabilir derim. Ama o zamanda bu fiyat aralığında olmaz oda ayrı konu. bence kendi fiyat aralığında şu an rakipsiz bir ürün. Eğer bu ürünü almamış olsaydım sanırım üzerine bi bu kadar daha koyup MA RS6 yada B&W 683 alırdım. Buda en azından 2 misli fiyat demek.

cantana katılıyorum 9.6 lar kalas ama görüntü olarak (Perdeleri çıkarınca güçlü olduğunu hissettiriyor.)
  • slm
    arkadaşlar 9.6 wharfedale hop. için demiyorumki dünyanın en iyi kolonu söylediğim şu bu fiyat aralığındaki en iyi hop daha iyi özelliklere sahip bir hop almak isterseniz çok yüksek paralar ödemeniz gerekiyor buda artık hi-end e giriyor ozaman işler daha da zorlaşıyor neden çünki dinlediğiniz müziğe ve ortama göre çok ince eleyip sık dokumanız gerekir ama hiç bir zaman 9.6 bir pureacoustic veya quadral veya jamo ile kıyaslanamaz söylemek istediklerim bu yoksa bir hi-end olan markalardan bile daha iyidir demiyorum neden bunu bir türlü anlamıyorsunuz anlayamıyorum oranra kardeşim sen 9.6 kullanıcısısın ama bu hop artık sana yetmiyor bunu anlarım sen artık sınıf atlamak ihtiyacını hissediyorsun ama zaten bu işler böyledir seneler geçtikçe insanlar sistemlerini yükseltmek ihtiyacını hissederler buda çok normaldir bu işe yeni başlayacak olan ve 805 - 875 - 1800-3800 gibi receiver ları zar zor alan arkadaşlar 1500-2000 € veya dolara bir çift hop nasıl alsınlar işte burada wharfedale 9.6 devreye giriyor vede cevap verebiliyor insanlara ha senin çok paran vardır bir kerede cebinden 8000 ytl gibi bir rakkam verebiliyorsan sözüm yok ama bu işin hiç bir zaman sonu yok ben bulamadım bir satıcı olarak siz bulabilirmisiniz bilmiyorum yani bu işin duru yok herzaman daha iyisi var aldığınız sistemin
    altan kardeşim sen galiba wharfedale satıyorsun diye söze başlayarak beni rencide etmen bende hiç bir etki bırakmıyor nedenmi çünki ben hi-end dahil tüm sistemlerin satıcısıyım ben ortanın üzerinde alış yapacak insanlara 9.6 hop leri tavsiye ediyorum hi-end alaıcılarına değil bak bu forumdan benden ürün alan insanlar benim ne olduğumu gayet iyi biliyorlar bilmeden yazma ilk önce bana tel aç sor daha sonra fikirlerini yaz ne istiyorsun 10000 $ lık hop mü yoksa 200- 3000 € hop mü bende herşey var cantan da daneel de tameregede gibi (aklıma gelen ler bunlar)bir çok insan ürün aldı onun için daha benim kim olduğumu bilmeden lütfen hemen satış kaygısından bahsetme bana hangi ürünü istediğini ve özelliklerini sor sana o ürünün özelliklerini ve fiyatını vereyim
    bana sorduğun soruya gelince onkyo hem entegre hemde av receiver ları yumuşak olan bir amplifier oysa yamaha yine entegre ve av receivarları sert olan bir amplifier bu tamamen senin dinlediğin müzik türü ve kulağınla ilgili herzaman yazdığım gibi yine yazıyorum mutlaka alacağınız hop veya amfiyi mutlaka dinleyin hiç bir zaman teknik özelliklerine ve fiyatına bakarak alış yapmayın

• quote:

sevgili cantan wharfedale diamond 9.6 ve 9 serisi fiyat performans olarak kullanıcı ları tarafından cok sevilen ve kullanan kişiler tarafından su ana kadar kimsenin en ufak hem ses hem kalite olarak sikayet etmedigi ve forumda bircok arkadasın kullandıgı bir hoparlor . 9.6 kolonlara kalas demen hem beni

Buna cevaben yazdığımın altına bir daha imzamı atarım. Burası sizin ticari forumunuz değil. Sizin sattığınız ürün hakkındada kötü yorumlar yapılacak. Beğenmeyen kalasta diyecek, çöpte diyecek, beğenende göklere çıkartacak. Bundan rahatsızlık duyan bir tane kullanıcı çıkmıyorda, ürünü satan böyle eleştirmeyin diğer kullanıcılar kırılıyor diye ortaya çıkıyorsa buna başkada bir cevap verilmez.

quote:

altan kardeşim sen galiba wharfedale satıyorsun diye söze başlayarak beni rencide etmen bende hiç bir etki bırakmıyor nedenmi çünki ben hi-end dahil tüm sistemlerin satıcısıyım ben ortanın üzerinde alış yapacak insanlara 9.6 hop leri tavsiye ediyorum hi-end alaıcılarına değil bak bu forumdan benden ürün alan insanlar benim ne olduğumu gayet iyi biliyorlar bilmeden yazma ilk önce bana tel aç sor daha sonra fikirlerini yaz ne istiyorsun 10000 $ lık hop mü yoksa 200- 3000 € hop mü bende herşey var cantan da daneel de tameregede gibi (aklıma gelen ler bunlar)bir çok insan ürün aldı onun için daha benim kim olduğumu bilmeden lütfen hemen satış kaygısından bahsetme bana hangi ürünü istediğini ve özelliklerini sor sana o ürünün özelliklerini ve fiyatını vereyim
    bana sorduğun soruya gelince onkyo hem entegre hemde av receiver ları yumuşak olan bir amplifier oysa yamaha yine entegre ve av receivarları sert olan bir amplifier bu tamamen senin dinlediğin müzik türü ve kulağınla ilgili herzaman yazdığım gibi yine yazıyorum mutlaka alacağınız hop veya amfiyi mutlaka dinleyin hiç bir zaman teknik özelliklerine ve fiyatına bakarak alış yapmayın

Pek kardeş olacak yaşta değilim. Olsam olsam akranınız olurum. Rencide olmayışınızın nedeni yaptığınız şeyi dosdoğru tanımlamam. Sattığınız ürün burada eleştirilmesin diye müdahale etmeye çalışıyorsunuz. Üstelik kibar bir üslupla ikaz etmeye çalışıyorum, saldırı halinde cevap veriyorsunuz. Haklısın demek bu kadar mı zor. Yada ben böyle düşünmemiştim maksadını aşmış bu yazdığım demek bu kadar mı zor geliyor.

Burası forum ortamı yazdığınız şey sizi tanımlar, ben burada yazdığınız şey ile sizi yargılar hükme varırım(kendi adıma). Sizi tanımak için neden ayrıca çaba göstermem gereksin. Siz yazdığınızla burada kendinizi tanıtıyorsunuz. Ben neden sizin ve kendimin değerli vaktinden ayırıpta sizi aramak zorunda olacağım.

Sizinle aramızda bir ticaret olmadıki ben sizin esnaflığınızı eleştireyim. Ben sizin esnaflığınız ile ilgili bir şey söylemedim. Ticaretten anlayan biri olarakta kimsenin ekmek yediği dükkana laf etmem. Konuyu benim söylemediğim veya kastetmediğim bir noktaya getirmeyin.

• Cantan kalas derken büyük ve kaba manasında söyledi gibi gelmişti bana.
  • Daneel gözünü seveyim ne için söylediğimi önemli, bunu söyleme denmesimi önemli? O zaman Ahmet X malı satar aman dikkatli konuşalım, Mehmet Y malı satar aman eleştirmeyelim mi diyeceğiz. Burası forum. Herkes istediği şekilde fikrini beyan eder. Spider'ın eleştirdiği tüm mallarıda ben kullanıyorum ve çok alınıyorum lütfen eleştirmesin var mı böyle bir şey, var mı böyle dünya.

quote:

Orjinalden alıntı: Daneel

Cantan kalas derken büyük ve kaba manasında söyledi gibi gelmişti bana.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.