Şimdi Ara

Boşuna mı okuyorum?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.406
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ortalama üstü bir devlet üniversitesinde inşaat mühendisliği okuyorum. Sektör hakkında ne kadar araştırma yaparsam o kadar kahroluyorum herkes gelecek hakkında olumsuz konuşuyor henüz hazırlığım aslında yani ortalama 2023 yılında mezun olacağım gibi bir şey siz ne düşünüyorsunuz? Boşuna mı okuyorum acaba , boşuna okumaktan kastım o kadar sene okuduktan sonra iş bulamamak veya çok komik derecede düşük maaşa çalışmak.

• Ya tamam odtü, itü, bogaziçi, bilkent harici okumayın diyemez kimse ama öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki odtü, bilkent vs. okuyan adamın eli armut toplayıp şırnak'taki adam kendini harıl harıl geliştiriyor.
    Okulun imkanı, hoca kalitesi vs. diye bir şey var kimse neden bunu kabul etmiyor anlamıyorum. Sen kendini geliştirirsin elbette ama bu adamın elinde 10x imkan var. Bunu nedense herkes göz ardı ediyor.
    Top üniversitedeki çoğu insan Türkiye için okumuyor zaten. O yüzden np:D
    Odtü, Itü, Boğaziçi, Bilkent harici okumayın diyenleri takmayın. Bol keseden uyduruyorlar.
    Eğer amacınız Türkiye'de iyi maaş almak ise buyurun okuyun. Alacağınız maaş en fazla 2 bin dolar olacak.
    Gidip Şırnak, Trabzon'da adı sanı duyulmayan bir üniversite dahi okursanız, o sırada boş zamanınızı kendinizi geliştirmek adına çalışırsanız yurt dışına çıktığınızda kapısını çaldığınız firmaların bir tanesi hangi üniversiteden mezun olduğunuzu sormayacak. Alacağınız maaş minimum 3 bin dolar olacak.

Kendini ciddi anlamda geliştiren bir mühendis için 10 bin dolar sıradan bir paradır. Bunu yurt dışında okuyan makine müh. leri, yazılım müh. lerinden duydum.

Yazın sıcakta terleyen, kışın soğukta üşümez. Bol şans.
  • seviyorsan boşuna değil.
    Ortalama bir üniversitede bilgisayar mühendisi arkadaşım var daha şimdiden iyi paralar kazanıyor. Birazcık kendini geliştirmeye bakıyor. Ben bilgisayar mühendisi olmadığım halde bir çok kodlama dilini biliyorum ve bunun üzerinden para kazanıyorum.
  • İmam Bayıldı kullanıcısına yanıt
    Çok güzel özetlemişsiniz olayı.

Altına imzamı atabileceğim bir yorum olmuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • odtü itü Boğaziçi Bilkent harici mühendislik okumayın. Benden bir abi tavsiyesi.
  • Odtü, Itü, Boğaziçi, Bilkent harici okumayın diyenleri takmayın. Bol keseden uyduruyorlar.
    Eğer amacınız Türkiye'de iyi maaş almak ise buyurun okuyun. Alacağınız maaş en fazla 2 bin dolar olacak.
    Gidip Şırnak, Trabzon'da adı sanı duyulmayan bir üniversite dahi okursanız, o sırada boş zamanınızı kendinizi geliştirmek adına çalışırsanız yurt dışına çıktığınızda kapısını çaldığınız firmaların bir tanesi hangi üniversiteden mezun olduğunuzu sormayacak. Alacağınız maaş minimum 3 bin dolar olacak.

Kendini ciddi anlamda geliştiren bir mühendis için 10 bin dolar sıradan bir paradır. Bunu yurt dışında okuyan makine müh. leri, yazılım müh. lerinden duydum.

Yazın sıcakta terleyen, kışın soğukta üşümez. Bol şans.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KnownBoss -- 14 Ocak 2019; 12:18:17 >
  • KnownBoss kullanıcısına yanıt
    Çok büyük konuşmayın. Türkiye`de deli paralar kazanan mühendisler var. En fazla 2 bin dolar demişsiniz. İddiaya ne dersiniz ben size o paradan fazla kazanan bir çok mühendis gösteririm.
  • Aynen hocam ama şöyle bir gerçek var itü,odtü,boğaziçi vs. bu şekilde top üniversitelerden çıkan adamların %95 iyi firmalarda iş bulur. İlla ki mühendis pozisyonu olmasına gerek yok çoğu bölümde işini bulur maaşını alır. Diğer üniversiteler cidden kendini geliştirmeye bakıyor.
  • KnownBoss kullanıcısına yanıt
    Ya tamam odtü, itü, bogaziçi, bilkent harici okumayın diyemez kimse ama öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki odtü, bilkent vs. okuyan adamın eli armut toplayıp şırnak'taki adam kendini harıl harıl geliştiriyor.
    Okulun imkanı, hoca kalitesi vs. diye bir şey var kimse neden bunu kabul etmiyor anlamıyorum. Sen kendini geliştirirsin elbette ama bu adamın elinde 10x imkan var. Bunu nedense herkes göz ardı ediyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Bilgisayar mühendisleri sadece kodlama öğrenmiyor hocam verdiğiniz örnek bence yanlış olmuş.Bir meslek dalının öğrendiği bir kısmı sizin de öğrenmeniz kıyaslamak için mantıklı değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: (: sanane :)

Ya tamam odtü, itü, bogaziçi, bilkent harici okumayın diyemez kimse ama öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki odtü, bilkent vs. okuyan adamın eli armut toplayıp şırnak'taki adam kendini harıl harıl geliştiriyor.
    kimse ödtünün itünün kalitesini sorgulamıyor qanqi

millet neden bu üni dışında okuyanlara vasifsız insan gözüyle bakıyor ona bakarsan hayat koşulları da eş değil babası zengin olan adam da 10x önde başlıyor önemli olan çalışıp azmetmek sizin dediğiniz şey zaten sıçmışım bırakın batayım bu iş sadece okulla değil bu işin pratik kısmı da var üni MESLEK kapısı olmadı olmayacak kim daha iyiyse işinde o parayı götürür sen imkanları karşılaştırıyorsun haklısın imkanı daha fazla ama bu hayatta her zaman daha fazla imkanlara sahip olanlar olacak o sebepten ağlamak yerine bir şey yaparsan belki onu yakalayabilirsin

sözüm sana değil bazı sazanlar var onlara.

sana ilk cümle de cevap verdim

• meb1907 kullanıcısına yanıt
    Kodlama işleri genelde Bilgisayar ve Yazılım Mühendislerine verilir. Ben de kodlama işini yapıyorum dedim sadece bir bölümü söyledim. Ben mühendislik bir iş yapıyorum demedim kod yazıyorum dedim. Anlatmak istediğim bilgisayar mühendisliği öğrencisi öğrendiği kodla bir çok şey yapabilir mezun olmayı beklemeden de yapabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İmam Bayıldı -- 14 Ocak 2019; 13:23:18 >
  • kendini geliştirme kavramını herkes yanlış anlıyor, piyasadan habersiz olduğu için. Sizin anladığınız muhtemelen bilgisayar kursuna gidip bir şeyler öğrenmek ve İngilizce harici bir dil daha öğrenmek. İngilizceyi zaten bileceksin. İkinci dil çoğu zaman bir işe yaramaz. Tercüman olarak iş bulma şansınız mühendis olarak bulma ihtimalinizden fazla olur.

Bilgisayar kursu olayına gelirsek, o da fayda etmez. Çünkü teorik ve yüzeyseldir. İş işte öğrenilir yani 30 yaşı aşmadan önce en az 3 sene bilfiil iş tecrübesi kazanmak gerekir. O da bir şirkete girip çalışarak olur. Bu odtü falan gibi üniversitelerden mezun olanlar büyük şirketlere daha kolay girdiği için kaliteli tecrübe edinir. Diğer okullardan çıkanların hepsi mahvolmaz belki ama örneğin küçük bir şirkete girerse bu kişi, tecrübesini geliştirecek ortam olmadığı için it gibi çalıştırırlar, büyük firmalara da geçemez tecrübesi yetmediği için. Tek yol kpss. Onda da rekor puan gerekiyor artık.

Yani sizin tabirinizle Şırnak mezunu adam büyük şirketlerin insan kaynaklarının filtresine takılacağı için mülakata bile çağırılmayacaktır.

Katılıyorum tabiii ki.

Uç örneklerde var ; adı çok bilinmeyen üniversitelerden mezun olmuş şuanda da çok iyi konumda olan mühendisler. (Özellikle bilişim sektöründe)

İnsanın kendini pazarlaması da önemli bir faktör.

Bu her şeyde böyle. Bir ürün belki de kötüdür ama bize öyle bir sunarlar ki kendimizi o ürünü almak için yırtarız.

Yani o saydığınız üniversitelerde okuyamadım /kazanamadım demektense,

Her birey:

"Bu açığı nasıl kapatırım neler yapabilirim? " gibi şeyler için çabalamalı. Aksi takdirde top üniversitelerde okuyanlar beni geçer, zaten bir kaç 0 geri başladım diye kendisini hırpalamaktansa mesleki olarak kendine artılar katması en mantıklı çözüm yolu olacaktır...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: potami964

Katılıyorum tabiii ki.

Uç örneklerde var ; adı çok bilinmeyen üniversitelerden mezun olmuş şuanda da çok iyi konumda olan mühendisler. (Özellikle bilişim sektöründe)

İnsanın kendini pazarlaması da önemli bir faktör.

Bu her şeyde böyle. Bir ürün belki de kötüdür ama bize öyle bir sunarlar ki kendimizi o ürünü almak için yırtarız.

Yani o saydığınız üniversitelerde okuyamadım /kazanamadım demektense,

Her birey:

"Bu açığı nasıl kapatırım neler yapabilirim? " gibi şeyler için çabalamalı. Aksi takdirde top üniversitelerde okuyanlar beni geçer, zaten bir kaç 0 geri başladım diye kendisini hırpalamaktansa mesleki olarak kendine artılar katması en mantıklı çözüm yolu olacaktır...
    ben kesin olarak düşük sıralamalı üniversitelerden mezun olan adamın hayatı mahvolur demek istemedim zaten. Fakat eğer o bahsedilen iyi üniversitelere puan yetmiyorsa, risk almak niye. Başka mesleklere yönelmek daha mantıklı

Piyasa zaten tıka basa mühendise doymuşken, 100.000 sıralama yapan birisinin hiçbir mesleğe puan yetmiyor bari mühendis olayım demesi saçma değil midir. Bir de iyi meslek sanıyor. Sanki 90'lı yıllarda yaşıyoruz. İyi meslek olsa o sıralamada biri girebilir mi o mesleğe? İlerde orda burda sürünmektense 1 sene daha sınava kasmak daha mantıklı. Ya da başka mesleklere yönelmek.

• Nicotinell N kullanıcısına yanıt
    hocam 100k yine iyi 250kdan makine mühendisi vs. olanlara ne demeli o zaman? Çoğu kpss kasıp devlete atanmayı düşünüyordur çünkü özel şartlar çok kötü.
  • Değerli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim , bölümü bıraksam sınava asla yeniden hazırlanamam kendimi biliyorum devam edeceğim. Şu anda her sektörde olduğu gibi inşaat sektörü de sıkıntıda belki en sıkıntılısı inaşat sektörü , ama ben 4.5 sene sonra mezun olacağım 4.5 sene az değil sizce bunu iyi birşey olarak mı düşüneyim ?
  • ben kamuda çalışan 40 yaşında bir mühendisim. İnşaat değil gerçi ama elektronik. Beni buradaki veletlerle bir tutma. Mühendislik şu an zaten bitik durumda 4 seneye ne olur düşünemiyorum. Eczacılığa falan geçebiliyorsan iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nicotinell

ben kamuda çalışan 40 yaşında bir mühendisim. İnşaat değil gerçi ama elektronik. Beni buradaki veletlerle bir tutma. Mühendislik şu an zaten bitik durumda 4 seneye ne olur düşünemiyorum. Eczacılığa falan geçebiliyorsan iyi olur.
    Bilgisayar mühendisliği de dahil mi buna sizce?

tabi ortalama üniversiteden mezun olacak birisi açısından

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A5E269C22 -- 14 Ocak 2019; 18:5:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-A5E269C22

Bilgisayar mühendisliği de dahil mi buna sizce?

tabi ortalama üniversiteden mezun olacak birisi açısından

Alıntıları Göster
    bilgisayar mühendisliğinde bir istisna var.Ortalama okullardan iyi yerlere gelenleri çok görüyorum ama yine de bence bu riske girilmez. Bir de geleceği de düşünmek lazım. 40 yaşından sonra beyin iptal, kod yazamazsın. Yönetici de olamazsan işin biter. Herkes de yönetici olamaz. Kapıyı gösterirler. O yaştan sonra maaşlı işi bırakıp esnaflığa atılmak adama acı koyar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.