Şimdi Ara

Bosna soykırımını inkar eden Handke'ye Nobel

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
9
Cevap
0
Favori
264
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Bosna soykırımını inkar eden Handke'ye Nobel
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Uzaklaştırılmış 6 gün cezanın, 5 gün 5 saat 12 dakika kadarı kaldı.
  Bosna soykırımını inkar eden Handke'ye Nobel
  https://www.haberturk.com/bosna-soykirimini-inkar-eden-handke-ye-nobel-2547224  Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen tartışmalı yazar Peter Handke, Pazartesi günü protestolar gölgesinde ödülünü almaya hazırlanıyor.

  Yıllardır başta Lahey'deki uluslararası mahkemede savaş suçlarından ve soykırımdan yargılandığı sırada hayatını kaybeden eski Sırp lider Slobodan Milosevic olmak üzere Sırp savaş suçlularını savunan, Srebrenitsa'da soykırım yaşandığını inkar eden Avusturyalı yazara Nobel ödülü verilecek olmasına Ankara'dan da tepki var.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ödülün Handke'ye verilecek olmasına sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

  Kalın attığı tweet'te "2019 Nobel Edebiyat ödülü, Miloseviç'i destekleyen ve Bosna soykırımını inkar eden Peter Handke'ye Pazartesi günü verilecek. Bu akıl dışı ve utanç verici karardan geri dönülmelidir. @NobelPrize vicdanı olmayan birisine nasıl ödül verebilir? Yeni soykırımları özendirmek için mi?!" ifadelerini kullandı.

  Miloseviç'in büyük bir hayranı olarak tanınan Handke, Kosova'daki savaş devam ederken yayınladığı bir makalesinde, "Sırpları destekliyorsanız, ayağa kalkın" diye yazmıştı.

  Saraybosna'daki Müslüman Boşnakların 'kendi kendilerini öldürdüklerini ve suçu Sırplara attıklarını' öne süren Handke, Sırpların Srebrenitsa'da soykırım yaptığına asla inanmadığını açıklamıştı.

  Miloseviç'i cezaevinde ziyarette eden Handke, eski Sırp lider lehine tanıklık etmek için girişimlerde bulunmuştu. Miloseviç'in 2006'daki cenazesine de katılan Handke, burada yaptığı konuşmada, "Yugoslavya için, Sırbistan için, Slobodan Miloseviç için buradayım" demişti.

  Nobel Edebiyat Ödülü'nün Handke'ye verilmesine daha önce de Bosna Hersek ve Kosova'dan tepkiler gelmişti.

  TEPKİ İÇİN İSTİFA ETTİ

  Nobel ödüllerinin sahiplerini belirleyen İsveç Kraliyet Akademisi Nobel Komitesinin üyesi Gun-Britt Sundström, 2019 Edebiyat Ödülü'nün, Handke'ye verilmesine tepki olarak hafta başında üyelikten istifa etmişti.

  Akademinin bir üyesi Peter Englund da, dün yaptığı açıklama ile ödülün Handke'ye verilecek olması nedeniyle bu yılki Nobel ödüllerin boykot edeceğini açıkladı.

  PARA ÖDÜLÜ DE VAR

  'Çocuğun Öyküsü', 'Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi', 'Mutsuzluğa Doyum', 'Kaspar' ve 'Don Juan' gibi eserleriyle tanınan Handke Türkiye'de tanınan bir yazar.

  Handke Nobel ödülünün yanı sıra 935 bin dolar para ödülünün de sahibi olacak.

  GAZETECİLERİ AŞAĞILADI

  Dün ödülünü almak için geldiği Stockholm'de basın toplantısı düzenleyen Handke, Srebrenitsa soykırımı ile ilgili soru soran gazetecileri aşağılayarak, soykırımı bir kez daha inkar etti.

  Srebrenitsa'daki soykırımı inkar ettiği ve Sırp savaş suçlularını savunduğu yönündeki sorulara sinirlenen Handke, "Son 8-9 haftada okuyuculardan birçok harika mektup aldım. Bunlardan biri isimsiz bir mektuptu ve üzerinde bir tür dışkı kalıntısı olan tuvalet kağıdı içeriyordu. Bu tür sorular soran gazetecilere boş sorularınız için isimsiz gönderilen dışkılı tuvalet kağıdını tercih ettiğimi söylemek istiyorum" ifadesini kullandı.  Nobel Edebiyat Ödülü'nün İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verilmesine tepki gösteren Bosna Hersekli kurban yakınları geçtiğimiz ay protesto düzenlemişti. Soykırım Kurbanları ve Tanıkları Derneği'nce İsveç'in Saraybosna Büyükelçiliği önünde düzenlenen protestoya katılanlar, üzerinde "Peter Handke'yi ödüllendirmek Slobodan Milosevic'i ödüllendirmektir" ve "Soykırımı inkar etmek soykırımın son safhasıdır" yazılı dövizlerin yanı sıra Handke'nin 1996 yılında Srebrenitsa tabelası önünde çekilmiş fotoğrafını taşımıştı.

  PROTESTOLARA ALIŞIK

  Stockholm'de yapılacak protestolardan korkmadığını söyleyen Handke, "4 yıl önce Ibsen Ödülü'nü almak için Oslo'ya gittim ve orada da birçok protesto yapıldı. Bana 'Faşist, faşist' dediler. Göstericilerle konuşmak için durdum ama onlar benimle konuşmak istemedi" şeklinde konuştu.

  'KARDEŞ CİNAYETİ' DEDİ

  İsveç devlet televizyonu SVT'ye de röportaj veren Handke, Srebrenitsa'da gerçekleşen soykırım için "kardeş cinayeti" ifadesini kullanmayı tercih etti.

  Handke, daha önce çok dinli Yugoslavya'da "kardeş" olarak yaşayan insanların bu durumuna "göreceli" olarak yaklaştığını belirtti.

  Göreceli yaklaşımın soykırımı inkar etmek olmadığını savunan Handke, "Benim için yaşanan 'kardeş cinayeti'. Eğer insanlar buna 'soykırım' diyorsa neden olmasın" diye konuştu.

  Nobel Ödülleri'nin sahiplerine takdim edileceği 10 Aralık'ta Stockholm'de yazara ödül veren İsveç Kraliyet Akademisi'ne yönelik büyük bir protesto organize ediliyor. Ülkede yaşayan Bosnalı STK'lerin hazırladığı gösteriye büyük katılım gerçekleşmesi bekleniyor.

  NORVEÇ UNUTMAMIŞTI

  Norveç'in önde gelen yazarlarından Knut Hamsun'un, Nazi Almanyası'na verdiği destek nedeniyle savaş sonrası dönemde ülkesinde büyük tepkiyle karşılaşmıştı.

  1920'de Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Hamsun, İkinci Dünya Savaşı döneminde Nazilere açık destek vermiş, hatta Norveçlileri Nazi işgaline karşı direnmemeye çağırmıştı.

  Savaş sonrasında Hamsun'un Nazilere olan hayranlığını unutmayan Norveçliler, ünlü yazara olan tepkilerini, daha önce satın aldıkları ve okudukları kitaplarını evinin bahçesine bırakarak göstermişti.  |
  |
  _____________________________
  Bir nefeslik ömür yaşıyoruz, o ki her nefesi ölmek için alıyoruz.

  Artık bu forumda tarafımdan gerçekten sıcak bir fırsat yayınlanmayacaktır.

 • Yarbay
  7824 Mesaj
  Nobelin bir kaç şartından birini yerine getirmiş

  Ama kardeş cinayeti konusunda haklı. Sırplar, Hırvatlar, Boşnaklar aynı millettir, aynı ırktır.

  Boşnak Müslüman Sırptır. Sırp Ortodoks Boşnaktır. Hırvat katoliktir.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Türkiye Türklerindir
  Baba bana subaru al

  PSN : Jeopol
 • Yarbay
  2128 Mesaj
  Rezillik resmen.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1000 Mesaj
  Adamın ödüle olan layıkıyla ilgili bir sorun yoksa bu adamın kendi düşüncesidir.

  Tersi olsa Ermeni soykırımı yoktur dese ve bundan dolayı ödül alamasa saçmalık olurdu.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1454 Mesaj
  Soykırımı destekleyen birine nobel vermek. Bilemiyorum. Aptallık desem az olur.  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  |
  |
 • Teğmen
  193 Mesaj
  Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır

  Benim için yeryüzünde iyi, doğru ve güzel olan ne varsa onun adı İSLÂM`dır

  Olduğunuz gibi kalın. Dininizi, milliyetinizi koruyun. Kimliğinizi kaybetmenin bedeli köleliktir.

  Bunu hiç unutma evlat! Batı hiçbir zaman uygar olmamıştır ve bugünkü refahı; devam edegelen sömürgeciliği, döktüğü kan, akıttığı gözyaşı ve çektirdiği acılar üzerine kuruludur

  ALİYA İZZETBEGOVİÇ rahmetle anıyorum.

  "izzetBEGOVİÇ"

  ---

  katledilen müslümanları (çoğunluğu bektaşi) rahmetle anıyorum.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hepsinerede -- 7 Aralık 2019; 22:42:4 >
  |
  |
  _____________________________
  latin amerika ve ortadoğu ülkelerinde demokrasi sadece bir aldatmacadır.abd ve avrupaya uymayan bu ülke liderlerini çok zor bir hayat bekler.
 • Yarbay
  16744 Mesaj
  Handke, daha önce çok dinli Yugoslavya'da "kardeş" olarak yaşayan insanların bu durumuna "göreceli" olarak yaklaştığını belirtti.

  Göreceli yaklaşımın soykırımı inkar etmek olmadığını savunan Handke, "Benim için yaşanan 'kardeş cinayeti'. Eğer insanlar buna 'soykırım' diyorsa neden olmasın" diye konuştu.
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  510 Mesaj
  Kardeş cinayeti olduğu doğru. Tabi biz küçükken bu bosna savaşı oldu aslında tüm herkes birbirine girdi. Sırplar ve hırvatlar birbirlerine güller atmadılar. Türkiyede dikkat çeken bosnalıların müslüman olması. Bosnadaki olaylar sabah akşam gazete ve televizyonlardaydı.
  Farklı millet sanıyorduk hepsi aynı milletten dinleri farklı veya dinleri aynı farklı mezheplerdenmişler.
  |
  |
  _____________________________
 • Çavuş
  59 Mesaj
  Bisürü de hırvat öldürdü bu sırplar. İç savaş bu. Birbirini öldürdüler. Kardeş cinayeti tanımı doğru, adam haksız değil.

  Fakat srebrenitsa da olan sadece bundan ibaret değildi. Onların Müslüman olması, Osmanlı döneminde Osmanlıya hizmet etmiş olmaları katledilmelerinde ki en büyük sebepler, sırpların en büyük katletme motivasyonu buydu. Bunu da soykırım başlamadan önce kısa bir video kaydıyla ilan etmişti sırp komutan, ismini hatırlayamadım. "Bu şehri sırplara armağan ediyorum. Osmanlıya olan başkaldırışın anısına, Osmanlıdan intikam alma vakti gelmiştir" diyor adam. Açık ve net ifadelerle belirtiyor. Bm askerleri bosnalıların silahlarını toplayıp garantör olduğunu belirtmişti. Sonra terkettiler o bölgeyi. Ve katliam başladı sonra.

  Batının ve batılıların görmek istemediği, gözlerini kapattığı mevzu bu. İnsanlar bu yüzden tepki gösteriyor

  Bunu işyerimde iç savaşı yaşamış yaşını başını almış bir sırpla konuştum. "Hepimiz birbirimizi öldürdük. Ama siz türkler sadece srebrenitsaya odaklanıyorsunuz. Bosnalılar ve hırvatlar tarafından katledilen sırpları konuşmuyorsunuz. Biz yıllarca korku ve savaşla yaşadık. Yugoslavya topraklarında olupta bu savaştan etkilenmeyen insan kalmadı. Mutlaka yakınlarımızdan biri ölmüştür. Sadece bosnalılar bundan etkilenmedi. Sonunda koca devletimiz parçalandı güçsüz devletciklere dönüştü" demişti. Bu savaşı bizzat yaşamış birinden dinlediğim şeyler de bunlar. Gözyaşlarına hakim olamamıştı adam  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İAmSterdam06 -- 8 Aralık 2019; 7:51:8 >
  |
  |
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Media Sözlük
SEO
Sohbet
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,328
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.