Şimdi Ara

BOSCH ve BUDERUS KOMBİ hakkında hertürlü sorunlarınız ve cevapları (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.901
Cevap
69
Favori
317.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • FR 10 dijital termostatlı oda kumandasıdır. Evin ortalama sıcaklığını yansıtan, salon, koridor gibi bir alanına duvara monte edilir. Ayarlanan sıcaklığa gelinceye dek kombiyi çalıştırır, istenilen ısınmayı sağlayınca otomatik olarak kombinin yanmasını durdurur. İç sıcaklık düşünce tekrar yakar. Modülasyonlu kumandalar diğerlerinden daha hassastır ve % 3-5 daha tasarrufludur. FR 10 da modülasyonlu olup evin ısı kaybına göre dengeli ayarlar yapıldığında Bosch c.c. ile çok makul tüketim değerleri yakalarsınız...
    Modülasyon, ısı ihtiyacındaki değişikliğe göre kombilerde alev boyutunun küçültülmesi anlamında olup kombi bu işi modülasyonlu kumanda ile daha ileri ve kesintisiz yapabilir. Böylece fazla ısı oluşmaz ve bacadan ısı kayıpları minimuma iner.
  • Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ediyor, iyi forumlar diliyorum...
  • Birşey değil...
    Size de iyi forumlar...
  • arkadaşlar BUDERUS Logamax Plus GB 072-24KW YOĞUŞMALI KOMBİ özelliklerine yakın bosch kombi modeli hangisi yardımcı olabilir misiniz? Bir kaç gün içinde kombi alacağım. Buderus 072 almaya çok yakınım ama bosch aynı özellikte kombilerinin 300-400tl dada uygun olduğunu okudum ama nette bulamadım. Teşekkürler..
  • Buderus GB072'ye çok yakın Bosch kombi yok. Birbirleriyle teknik olarak yakın olan premiks yoğuşmalı kombiler Buderus GB042 ile Bosch classic condens modelleridir. Bosch c.c 300-400 TL daha ucuzdur. Aynı şeklide Bosch condense 2000W ile Buderus GB012 (her ikisi de ara nesil yoğuşmalı), Bosch exclusive ile Buderus U062 (her ikisi de konvansiyonel), Bosch classic plus/silver ile Buderus U042 (her ikisi de konvansiyonel) hemen hemen aynı kombilerdir. Aralarında genleşme tankı hacimleri, elektronik kart yazılımları gibi farklar var.
    Ama GB072'nin Bosch tarafındaki karşılığı henüz yok..
  • quote:

Orijinalden alıntı: isdemircan57

arkadaşlar BUDERUS Logamax Plus GB 072-24KW YOĞUŞMALI KOMBİ özelliklerine yakın bosch kombi modeli hangisi yardımcı olabilir misiniz? Bir kaç gün içinde kombi alacağım. Buderus 072 almaya çok yakınım ama bosch aynı özellikte kombilerinin 300-400tl dada uygun olduğunu okudum ama nette bulamadım. Teşekkürler..

En basiti; buderus kombilerin oda termostatları +-0.1 °C farkla çalışır, bosch'larda ise bu değeri katologlarda bulamazsın. Benzer bir durumda bulunduğum yerin bosch servisine giderek bu değeri öğrenmek istediğimi söyleyerek ısrar ettim. Israrlarım sonucu fabrika aranarak yetkili biriyle görüşüldü ve +-2 °C olduğu söylendi. Yani durum şu; sen oda termostatını 22 °C'ye ayarladın diyelim, buderus 21.9 oldumu devreye girerek en fazla 22.1'e kadar ısıtır. Bosch ise 20 °C olunca bile devreye girerek 24'e kadar ısıtabilir. Bu iki durum arasında ne fark olur dersen, gaz faturasını görünce anlarsın ;)

• Forumda FR 10 ve FR 100 kullanan arkadaşlar var. Hassasiyetinin 0,5C olduğu bilgisini paylaşmışlardı. Modülasyonlu dijital bir kumandanın termostat hassasiyetinin 2C olması düşünülemez. Piyasadaki anolog on/off termostatlarda ancak 2C hassasiyet olabilir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Forumda FR 10 ve FR 100 kullanan arkadaşlar var. Hassasiyetinin 0,5C olduğu bilgisini paylaşmışlardı. Modülasyonlu dijital bir kumandanın termostat hassasiyetinin 2C olması düşünülemez. Piyasadaki anolog on/off termostatlarda ancak 2C hassasiyet olabilir...

Haklı olabilirsin, ben kombiyi alalı 4 sene oldu. Lakin sormak isterim +-0.1 °C hassasiyet ile +-0.5 arasında sence günlük tüketim ne kadar oynar? Ortalama soğuk bir ilde % 50'ye kadar farkeder bence. Buderus'u ilk aldığımda hesaplamıştım, aradaki fiyat farkını 2 senede amorti ediyordu. Denemesi bedava kaliteli kombisi olanlar deneyebilir, soğuk bi günde 1 °C fazladan ısıtmaya ne kadar gaz gidiyor. Birde kombiniz dandik ve her çalıştığında 1 °C ısıtmaya çalışıyorsa vay ki ne vay... Vailant, Viessman, Buderus aynı sınıftadır ama Bosch asla bu sınıfa dahil değildir! Ayrıca Demirdöküm kobilerinde oda termostatları dijitaldir ama servisleri asla kullanılmasını tavsiye etmezler. Görüldüğü üzere derecenin uyduruk bir dijital göstergeden görülmesinin bir önemi yoktur!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SRTViper -- 28 Mayıs 2013; 9:26:24 >

• Hassasiyetlerin arasındaki farkın gaz tüketimine % 50 yansıdığı görüşüne katılmam mümkün değil. Fazladan seçilen her 1C'nin sarfiyatı % 5-10 arttırdığı gerçek. Yani sözgelimi 21C'nin yeterli olduğu durumda 22C iç sıcaklık set ederek kombiyi kullanmak aylık 200 TL faturayı 220'ye çıkarabilir...
    Bahsettiğiniz 3 büyükler en az yakan cihazlar olduğundan bu kategoride değiller; Buderus'un tüketimi daha düşüktür ama diğerleri ortalamanın biraz üstündedir. Bu markalar en kaliteli malzemeden imal cihazlar üretir. Ama Bosch kombi kalitesi de bunların biraz altında olmakla birlikte ortalamanın üstündedir. Bosch classic condense kombiyi forumda kullanan pek çok arkadaş oldukça düşük tüketim değerlerini paylaşmışlardır. @drezin, @anestos123, t@rik vd...
    Bosch firması Buderus'u satınaldıktan sonra ısı-teknik olarak daha iyi denebilir. Classic condense premiks yoğuşmalı kombi Buderus GB042 ile hemen hemen aynı teknik verilere sahip.

• Sayin memint, Babam Elazigda eve dogalgaz tesisati dosetecek. Simdiye kadar komurlu kaloriferle isiniyorlardi. Bina alti yillik oldugundan mantolama mevcut. Brut 140 net muhtemelen 120 m2 arakat dairede kombi yeri birakilmis dogalgaza gecmek icin. 8 mt baymak petek var. simdi sorum su; Bosch classic condense aklima en cok yatan premix yogusmali kombi (iki ve ucuncu sirada eca ve dd var) ancak onsekizbin kusur kcal/saat degeri digerlerinden az Gibi geldi bana. Elazig Iklim sartlarinda yetrli olurmu? Izmirde Ayni m2 ve ozelliklere sahip (sadece radyatorler takili degil) oturdugum dairedede Ev Sahibi bana birakti kombi takma isini. Izmir icin yetrli olacagini dusunuyorum. Cevap icin simdi den sagolun tesekkurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Verdiğiniz bilgilere göre Elazığ'daki evin maksimum (Yani bölgesel en düşük ortalama dış sıcaklıktaki) ısı kaybı 12000-13000kcal/h düzeyinde olur. Mevcut 8m petek (22/600 panel ise) ile 75C/65C işletme koşullarında bu düzeydeki ısı kaybı karşılanır. Diğer daha yüksek dış sıcaklıklarda ise ısı kaybı azalacağından, daha düşük ve yoğuşmalı işletme için daha uygun kombi çalışma sıcaklıklarında kayıplar karşılanır. Bu noktada benim tavsiyem, petek dağılımını gözden geçirip, merkezi sistemde diğer odalara göre daha az ısınan alan varsa ve bu durum sirkülasyon yetersizliğinden kaynaklanmıyorsa, buraların petek metrajlarını arttırmak olur. Peteklerin içini işi bilen bir tesisatçıya basınçlı su ve uygun kimyasallarla temizletmenizi de öneririm.
    Bunun dışında Bosch classic condense 18000kcal/h maksimum ısıl kapasiteyle fazlasıyla yeterlidir...
  • Cevap icin sagolun. Birde su fr10 ot yi almami onerirmisiniz yukardaki arkadasin yorumuna gore faydadan cok zarari var. (yanlismi anladim yoksa)

• Hassasiyetten kastımı yanlış anladınız sanırım. Buderus'larda oda termostatı hassasiyeti +-0.1 °C'dir. Bunun anlamı şudur: Oda termostatını 22 °C'ye ayarladığımızı varsayalım, sıcaklık 21.9 °C olduğunda kombi devreye girer 22.1 °C olduğunda ısıtmayı durdur. +-0.5 hassasiyetli bir kombi ise bu işlemleri her defasında 21.5 °C'den 22.5'a ısıtarak yapar. Bende Buderus GB022 var, kışın en soğuk günlerde ortalama 14 m3 civarı yaktığım zamanlarda aynı binada 20-22 m3'lük (yoğuşmalı kombilerde) tüketimler duyuyorum. Oda termostatım gece gündüz hep 20.5 °C'ye ayarlı, komşularda da benzer.
  • Tamam anlasildi faydali ancak buderus kadar verimli degil.

• 80m2 net alan toplam 6 mt petek+havlupan için ; Bosch condens 2000W modeli 1400 tl 12taksit +4 ay erteleme

fiyat performans olarak nasıl kombi?
  • demirdöküm nitron ve buderus u52 kombileri hakkındaki yorumlarınızı yazarsanız sevinirim , ,iyi günler
  • bosch classic condense dd plus radyatör oda termostatı ve diğer işlemler için firma ile anlaştık. benim bilgi sahibi arkadaşlara (bu başlığı genelde memint takip ediyor) sorum şu olacak: termostatik vana için forumda hep danfoss öneriliyor. bizim tesisatçı bosch yazdı sözleşmeye. bosch un vanaları nasıldır? birde köşe vanası olarak da dizayn yazmış. cevap için şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahinfsahin

bosch classic condense dd plus radyatör oda termostatı ve diğer işlemler için firma ile anlaştık. benim bilgi sahibi arkadaşlara (bu başlığı genelde memint takip ediyor) sorum şu olacak: termostatik vana için forumda hep danfoss öneriliyor. bizim tesisatçı bosch yazdı sözleşmeye. bosch un vanaları nasıldır? birde köşe vanası olarak da dizayn yazmış. cevap için şimdiden teşekkürler

forumda önerilen danfoss ra 2000 GAZ SENSÖRLÜDÜR.ve bu uygulama danfoss'a ait PATENTLİ bir uygulamadır.gaz sensörlü termostatik vanalar sıvı sensörlü termstatik vanalara göre daha hızlı tepkime süresi gösterirler ve daha uzun ömürlüdür
    termostatik vanada en iyisi: gaz sensörlü danfoss ra 2000 serisidir

• Dediğinizi anladım da aradaki %50 farkı başka nedenlerle izah etmek gerekir. Aynı mekanda 0,1C hassasiyetle çalışan sistem, 0,5C ile çalışana göre daha sık dur/kalk yapar fakat 0,5C hassasiyetle çalışan da daha uzun devrede kalır ve 1C fark nedeniyle konforsuzluk yaratabilir. Birisi sık ama kısa yanar, diğeri seyrek ama uzun yanar. Sonuçta sarfiyatlar arası büyük fark olmaz. Komşularınızda bence cephe, çatı/zemin/ara kat durumu, tesisat şekli ve kalitesi, petek miktarı ve tüm peteklerin ısıtmaya katılıp katılmadığı, oda termostatının doğru alana (referans oda) konumlandırılıp konumlandırılmadığı gibi konuların netleşmesi gerekir...
  • Marka olarak Bosch düşünüyorsanız classic condense (premiks yoğuşmalı) öneririm. Condens 2000W eski nesil yoğuşmalı olup verimi %10-15 düşüktür.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.