Şimdi Ara

===Bosch İ-Dos (Was28840TR) Çamaşır Makinası İnceleme=== (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
355
Cevap
9
Favori
53.541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: muratkutay

emrah kardeşim idos makinalarda çıkan sıkala 0 dan 100 e olan ağırlıktır makinaya çamaşır yükledikçe ağırlığını tartar onun deterjan önerisi diye bişey yokk idosta manuel dozajlamada ise tek yapılacak şey elle dozajlamaa :))) yarım bardak çay bardağı ön yıkama için yaptıracaksanız ortalama 1 çay bardağı yıkama için örnektir bu amaa bu kadar deterjanada idosta gerek yok daha az deterjanla aynı sonucu alırsını

bende herhangi bir rakam çıkmıyor. sadece çamaşır koydukça soldan sağa doğru uzayan bir çubuk çıkıyor. siemens mağazasında baktığım idosta da herhangi bir rakam çıkmıyordu. sizde rakam çıkıyor mu?
  • Ayrıca idos ile was serisinin arasındaki fiyat farkına bilmem kaç kilo deterjan alınır ve o aradaki tasarruf farkından daha avantajlı olur gibime geliyor :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: By_C@BB@R

Arkadaşlar ben o kadar çok program istemiyorum ya temiz yıkasın yeter gerisi göz boyama faso fisodan ibaret >)

Tabi sessiz olması da en önemli etken :)

gerisi faso fiso gelebilir size....ihtiyaçlar-beklentiler herkeste farklıdır. sizin ihtiyacınız yoktur ya da sadece yıkasın diyebilirsiniz. ama kimisinin gömleği-tişörtü çok çıkıyorsur buna özel program ister, kimisinin cildi hassastır ya da bebeği vardır buna uygun program ister...bu böyle çoğalır...size fasafiso gelen şeyler bunlardır.
  • quote:

Ayrıca idos ile was serisinin arasındaki fiyat farkına bilmem kaç kilo deterjan alınır ve o aradaki tasarruf farkından daha avantajlı olur gibime geliyor :)

bu açıdan bakarsanız 500 tl.lik bir makine alarak, was serisi ile arasındaki fark ile ömür boyu deterjan-yuuşatıcı alabilirsiniz....

kaldı ki was serisinin hangisiyle arasındaki fark? 1000 devirlik mi, 1200 devirlik mi, 1400 devirlik mi? bunlar arasında da fark var. 20461 de was serisidir ama was2x763 serisinin bir altdır özellik olarak.
  • Abilerim ablalarım faso fiso dediğim şeyler benim için geçerli birşeydir.
    Ben gider 500tl li makine de alırım ama benim de istediğim güzel temiz ve son teknoloji olarak yıkamasıdır.
    Özellikle LG nin buharla yıkama özelliği mesela süper.
    Fakat servisine güvenim yok.

O nedenle de Bosch daha mantıklı duruyor almışken de herkesin istediği gibi bende uzun ömürlü bir makine istiyorum.
    Özellikle de Alman malı istiyorum.

20763 olarak kararımı verdim ama yine değişebiliyor acelem olmadığı için sürekli araştırıyorum.
  • quote:

Abilerim ablalarım faso fiso dediğim şeyler benim için geçerli birşeydir.
    Ben gider 500tl li makine de alırım ama benim de istediğim güzel temiz ve son teknoloji olarak yıkamasıdır.

O nedenle de Bosch daha mantıklı duruyor almışken de herkesin istediği gibi bende uzun ömürlü bir makine istiyorum.

20763 olarak kararımı verdim ama yine değişebiliyor acelem olmadığı için sürekli araştırıyorum.

buharlı yıkamanın bişeye benzemediğini yazanların sayısı, memnun olanlardan daha fazla idi bu forumda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

quote:

Abilerim ablalarım faso fiso dediğim şeyler benim için geçerli birşeydir.

buharlı yıkamanın bişeye benzemediğini yazanların sayısı, memnun olanlardan daha fazla idi bu forumda.

<o zaman o da hikaye.
    Ben bosch 20763ün siparişini ve sms58m88tr yi vereyim.

Ankastre seti Progilo FRMA801 ve setini düşünüyordum ama galiba Profilo ile Bosch aynı fabrika üretimi değilmiş.
    Bosch o zaman bariz bir şekilde daha üstün olur o ndenle ben Profilodan bayağı soğudum.

• İkisi de aynı fabrika üretimi. Hatta parçalarının tamamına yakını da ortak zaten.

Denk modelleri karşılaştırdığınız sürece aralarında fark yoktur.
  • Bosch WAY24840TR ( Yeni İ-Dos Serisi ) Çamaşır Makinesi alarak aranıza katıldım. Herkese saygı ve sevgiler.

http://forum.donanimhaber.com/m_63509691/mpage_1/f_/key_//tm.htm

• i dos makinam var daha çok yeni kullanım klavuzumu bulamıyorum çocuk kilidinden nasıl çıkarabilirim bilgilendirirseniz sevinirim
  • makineyi alalı yaklaşık 2 sene oldu. gerçi 100 defa kullanmamışımdır. bu süre zarfında, idos1-detarjan; idos2-yumuşatıcı olacak şekilde kullandım. ancak yumuşatıcıların son durulamadan sonra çamaşıra ilave edilmesi, kimyasal bir bileşiğin durulanmadan cildimle temas etmesi, basında izlediklerim ve okuduklarım beni yumuşatıcıdan soğuttu. yumuşatıcı bittikten sonra ilgili tankı yıkadım ve renkli deterjanı ekledim. artık idos1de de 2de de detarjan var. idos2 menüsünden deterjan/yumuşatıcı seçiminde, deterjanı seçtim. bu durumda hem idos1 hem idps2 aynı anda aktif olamıyor. 1 açıkken 2 kapalı, 2 açıkken 1 kapalı. zaten olması gereken de budur. eğer böyle olmasaydı, açma-kapama işini her yıkama başında elimle yapmak zorunda kalacaktım.

2 sene boyunca hiç otomatik programını kullanmamıştım. ilk defa geçen haftasonu renkli havluları bu programda yıkadım. ancak yıkamadan önce varsayılan deterjan miktarını girmek için biraz bocaladım.

neden mi?

şimdi otomatik programın max kapasitesi 6 kg. dolayısıyla benim mantığım otomatik programda deterjan miktarını da mx kapasite olan 6 kg.a uygun olarak girilmesi yönünde idi. dolayısıyla 30-40 derece sıcaklıkta yıkanacacğı için 8ml/kg omo totali ayarladım.

şimdi, ben bu otomatik programda örneğin 4 kg çamaşır yıkamak istiyorum. programın doğası gereği, makinenin çamaşırı tartıp kilosuna uygun deterjan alması gerekir değil mi? yani 4 kg çamaşır için 32 ml.

yoksa; otomatik olmayan diğer programlarda olduğu gibi, kaç ml girersem onu mu çeker gözden? ama o zaman da otomatik programın bir anlamı kalmaz.
    bu soruyu müşteri hizmetlerine de sormak istiyorum. ama tatmin edici bir cevap, hatta doğru bir cevap alabileceğimi pek düşünmüyorum. çünkü daha öncebir soru sormuştum, hiç alakası olmayan bir cevap vermişlerdi. o yüzden önce burdan sormak istedim.

idosun internetteki tanıtımından:

"Çamaşır yıkamada yeni, konforlu ve tasarruflu bir çağın adı: Bosch i-DOS

Bosch i-DOS çamaşır makineleri, sahip olduğu akıllı otomatik dozaj sistemi ile makinenin deterjan çekmecesine, şişenin tamamı bir kez konan sıvı deterjan ile bir daha deterjan çekmecesini açmaya gerek kalmadan 40 defaya kadar yıkama yapıyor. Bu da, ortalama bir ay boyunca bir daha deterjan koyma derdine son veriyor. Ayrıca, kirlendiği için deterjan gözünü çıkarıp yıkama derdini de ortadan kaldırıyor. Bosch HomeProfessional i-DOS, aynı zamanda, çamaşır makinesinin deterjan gözünde bulunan üçüncü çekmece ile klasik toz deterjanlar ile de yıkama yapılabiliyor. Özel sensörleri sayesinde makineye yüklenen çamaşırın ağırlığını, kirlilik derecesini ve kumaş cinsini belirliyor. Bu bilgilere dayanarak da kullanacağı yıkama programını, uygun sıcaklık derecesini ve devir sayısını kendi seçiyor, ne kadar deterjan ve yumuşatıcı alması gerektiğini de kendi belirliyor"

• quote:

makineyi alalı yaklaşık 2 sene oldu. gerçi 100 defa kullanmamışımdır. bu süre zarfında, idos1-detarjan; idos2-yumuşatıcı olacak şekilde kullandım. ancak yumuşatıcıların son durulamadan sonra çamaşıra ilave edilmesi, kimyasal bir bileşiğin durulanmadan cildimle temas etmesi, basında izlediklerim ve okuduklarım beni yumuşatıcıdan soğuttu. yumuşatıcı bittikten sonra ilgili tankı yıkadım ve renkli deterjanı ekledim. artık idos1de de 2de de detarjan var. idos2 menüsünden deterjan/yumuşatıcı seçiminde, deterjanı seçtim. bu durumda hem idos1 hem idps2 aynı anda aktif olamıyor. 1 açıkken 2 kapalı, 2 açıkken 1 kapalı. zaten olması gereken de budur. eğer böyle olmasaydı, açma-kapama işini her yıkama başında elimle yapmak zorunda kalacaktım.

2 sene boyunca hiç otomatik programını kullanmamıştım. ilk defa geçen haftasonu renkli havluları bu programda yıkadım. ancak yıkamadan önce varsayılan deterjan miktarını girmek için biraz bocaladım.

neden mi?

şimdi otomatik programın max kapasitesi 6 kg. dolayısıyla benim mantığım otomatik programda deterjan miktarını da mx kapasite olan 6 kg.a uygun olarak girilmesi yönünde idi. dolayısıyla 30-40 derece sıcaklıkta yıkanacacğı için 8ml/kg omo totali ayarladım.

şimdi, ben bu otomatik programda örneğin 4 kg çamaşır yıkamak istiyorum. programın doğası gereği, makinenin çamaşırı tartıp kilosuna uygun deterjan alması gerekir değil mi? yani 4 kg çamaşır için 32 ml.

yoksa; otomatik olmayan diğer programlarda olduğu gibi, kaç ml girersem onu mu çeker gözden? ama o zaman da otomatik programın bir anlamı kalmaz.
    bu soruyu müşteri hizmetlerine de sormak istiyorum. ama tatmin edici bir cevap, hatta doğru bir cevap alabileceğimi pek düşünmüyorum. çünkü daha öncebir soru sormuştum, hiç alakası olmayan bir cevap vermişlerdi. o yüzden önce burdan sormak istedim.

idosun internetteki tanıtımından:

"Çamaşır yıkamada yeni, konforlu ve tasarruflu bir çağın adı: Bosch i-DOS

Bosch i-DOS çamaşır makineleri, sahip olduğu akıllı otomatik dozaj sistemi ile makinenin deterjan çekmecesine, şişenin tamamı bir kez konan sıvı deterjan ile bir daha deterjan çekmecesini açmaya gerek kalmadan 40 defaya kadar yıkama yapıyor. Bu da, ortalama bir ay boyunca bir daha deterjan koyma derdine son veriyor. Ayrıca, kirlendiği için deterjan gözünü çıkarıp yıkama derdini de ortadan kaldırıyor. Bosch HomeProfessional i-DOS, aynı zamanda, çamaşır makinesinin deterjan gözünde bulunan üçüncü çekmece ile klasik toz deterjanlar ile de yıkama yapılabiliyor. Özel sensörleri sayesinde makineye yüklenen çamaşırın ağırlığını, kirlilik derecesini ve kumaş cinsini belirliyor. Bu bilgilere dayanarak da kullanacağı yıkama programını, uygun sıcaklık derecesini ve devir sayısını kendi seçiyor, ne kadar deterjan ve yumuşatıcı alması gerektiğini de kendi belirliyor"

Otomatik programda ayarlama kendiliğinden oluyor. Yaklaşık 32 ml civarında deterjan alıyor. Önemli olan çamaşır miktarı. Programı seçip başlat düğmesine basıyorsunuz yani sadece

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• @CAN@ kullanıcısına yanıt
    Can bey, siz ne sıklıkta kullanıyorsunuz otomatik programı?

temizliğinden memnun musunuz?

beyazları yıkadınız mı hiç?

sonuç nasıl acaba?

süre kısa olduğu için biraz tereddütlüyüm de. bu program 1 saatten biraz uzun sürüyor çünkü.
  • quote:

Can bey, siz ne sıklıkta kullanıyorsunuz otomatik programı?

temizliğinden memnun musunuz?

beyazları yıkadınız mı hiç?

sonuç nasıl acaba?

süre kısa olduğu için biraz tereddütlüyüm de. bu program 1 saatten biraz uzun sürüyor çünkü.

Beyazları hiç yıkamadık ama geçen beyaz yastık kılıfı yıkadık. Leke falan yoktu iyiydi. Ben sıkça kullanırım ama beyazlar için yorum yapamam. Koltuk örtüsü falan için oldukça iyi. Yani genelde renklilerde çok iyi sonuç aldım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de daha önce sorduğum sorulara net bir cevap alamadığım için kafam karışık. Şöyleki:

1) Öncelikle makineye çamaşır koyunca kapasite çubuğu ilerliyor, çamaşırı koyup elimizi geri çekince kapasite çubuğu başlara geliyor.
    Makineyi tepeleme doldurunca bile aynısı oluyor.O yüzden ben bu kilo sorununu çözemedim.
    2) tül perdeleri hangi programda yıkamam gerekiyor.

3) battaniyeleri hangi programda yıkamam gerekiyor.

4) Renklileri yıkarken ( bu aralar toz deterjan kullanıyorum) beyazlar/renkliler kısmında yıkıyorum. Ama nedense temiz yıkamıyor ve çamaşırın özelliğini
    bozuyor. Yani sertleştiriyor. O yüzden eşim normal tişörtlerini makinede yıkatmıyor.Kuru temizlemeye götürmeye başladı. Deterjandan olabilir mi
    yoksa makine mi iyi yıkamıyor anlamadım. Az bir deterjanım kaldı.Deterjanı değiştirip tekrar denicem. Sonuç aynı olursa ben bu makineyi ne yapayım bilmiyorum. Baştan beri problemli çıktı zaten. Birincisi bozuk çıktı. Bu ikincisi. Genelde yorumları okuyorum.Temiz yıkadığı söyleniyor. Ben çok kirli çamaşır atmadığım halde temiz değil.

• mıragen kullanıcısına yanıt
    sorularınıza cevap vermeye çalışayım:

1. normalde böyle bir sorunun olmaması gerekir. en azından bende olmuyor. yük sensörünüz arızalı olabilir. makineyi boş olarak açın. elinizle tamburu 2-3 kez döndürün. tekrar deneyin. düzelemzse bu işlemi 1-2 kez daha tekrarlayın. sorun düzelmezse serivs çağırın.

2. perdeleriniz hassas bişeyse (hani oluyor ya dantelli mantelli falan, çok da anlamam) hassas programda, değilse sentetikler programında 30-40 derecede, kolay ütüleme açık olarak yıkayıp 600-800 devirde sıktırabiirsiniz. aslında en iyi yol, hiç sıktırmadan fazla suyunu atıp, öyle asmak. bu şekilde yapınca kırışma olmuyor, ya da en az şekilde oluyor.

3. battaniyeleri de hassas programda yıkayabilirsiniz. ancak 2-3 kg.ı geçmesin (tüller için de aynı)

4. bu sorunun makineden kaynaklandığını zannetmiyorum. kullandığınız deterjan, program seçimi, sıkma devri, sıcaklık derecesei ve yumuşatıcı kullanıp kullanmamanız sebep olabilir. renkli iç çamaşırları, havlu, nevresim gibi nisbeten daha dayanıklı çamaşırları beyazlar/renklilerde 30-40 derecede yıkamanız, bir sorun yaratmyacaktır. ama tişörtleri de bu programda yıkarsanız, sorun olabilir. ben evin içinde giydiğim eski giysilerimi beyazlar/renkliler programında, ancak diğer tişörtlerimi gömlek/bluz programında, koyu renkliyse soğuk suda, açık renkliyse 20-30 derecede yıkıyorum. yumuşatıcı kullanırsam gayet yumuşacık çıkıyor ve elbise dolabında 2-3 hafta beklese bile (temiz olarak tabi) yumuşatıcı kokusu ve yumuşaklığı gitmiyordu. (şimdi yumuşatıcı kullanmayı bıraktım). bu arada ben sürekli sıvı deterjan kullanıyorum. renkliler için şu an persil color, beyazlar için omo total, koyu renkliler için perwoll, hassas çamaşır-yünlüler için ise pembe renkli woolite var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 21 Ağustos 2013; 10:02:48 >

• @CAN@ kullanıcısına yanıt
    teşekkürler cevap için.

• Cevaplara yeni baktım.Gerçekten çok teşekkür ederim cevaplarınız için.
    Diğerlerini anladım ama bu makinenin kilogram işini anlamadım hala. Boşken deneyin demişsiniz. Öncelikle olması gereken nasıl ben onu bileyim.
    Ben boşken açtığımda tamburu çevirdiğimde ya da elimle çamaşır varmış gibi biraz bastırdığımda çubuk ilerliyor, elimi çektiğimde çubuk başa dönüyor.
    Çamaşır koyunca da aynı şekilde. Sadece çamaşır koyduğum zaman önceden de dediğim gibi çubuk ilerliyor, tepeleme çamaşır koysam bile sona kadar gidiyor çubuk. Elimi makineden çıkardığımda çubuk başlara geliyor.(Yani boşken sıfırlanoyor, çamaşır varken başlara geliyor) Ben çamaşırın kilosunu, ne kadar koymam gerektiğini vs. nasıl anlıcam? Sizin makinede de böyle mi?
  • mıragen kullanıcısına yanıt
    rica ederim.

ben boşken yapılan denemeleri kalibrasyon için söyledim. normalde makinenin içi boşken elinizle bastırdığınızda çubugun ilerlemesi, bırakınca da başa dönmesi olağandır. ancak; içine çamaşır yükledikçe çubugun ilerlemesi, max kapasiteye gelince de çubugun full olması gerekir. yani makinenin içinde çamaşır varken, çubugun çamaşır miktarına uygun uzunlukta olması gerekir. eğer içinde çamaşır varken tekrar başa dönüyorsa, bir sorun var demektir.
  • Yine sorun.Bu makineyi aldım alalı bir sorun yaşıyorum zaten. Bu çubuk olayını anlamamıştım baştan beri. Demek problem varmış.
    Yani içine çamaşır koyunca çamaşırın miktarına göre çubuk sabit kalmalı öyle mi. Bende başa dönüyor her zaman.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.