Şimdi Ara

Bosch Condense 2000 w Yoğuşmalı Kombi Almaya karar verdim Ne dersiniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
42
Cevap
0
Favori
45.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar, evin kuzey cepheli mantolama var ve 3. kat.
    Forumuları araştırdıktan sonra Bosch Condense 2000W kombi almaya karar verdim.Toplam ısıtma alanı yaklaşık 90-95 m2 arası.Doğramalar egepen çift cam.Evim için ortalama kaç metre petek kullanmalıyım?Kombiyi 1450tl'ye alacağım bu fiyat aralığında tavsiye edebileceğininz daha iyi bir kombi varmıdır?
    Teşekkürler

• aynı paraya premix yoğuşmalı kombi öneririm
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

aynı paraya premix yoğuşmalı kombi öneririm

Nedir Mesala?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kobe_bryant1977

quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

aynı paraya premix yoğuşmalı kombi öneririm

Nedir Mesala?

ariston clas premium

demirdöküm nitromix

ortalama fiyatları 1500lira
  • arıston clas premıum yogusmalı şiddetle tavsiye ederim
  • yoğuşmalı kullanılıp kullanılmayacağı petek metrajına göre değişir... Ki eğer ısıl alan 95 m2 ise bence boşa masraftır sizin için...
  • quote:

Orijinalden alıntı: 41TDaY41

yoğuşmalı kullanılıp kullanılmayacağı petek metrajına göre değişir... Ki eğer ısıl alan 95 m2 ise bence boşa masraftır sizin için...

Evime toplamda 8 metre kadar petek takacağım ayrıca izmir'de yaşadığım içinde kazan ısısı 45-50 derece civarında olacak.
    Neden boşa masraf acaba açıklarmısınız?
  • quote:

quote:

yoğuşmalı kullanılıp kullanılmayacağı petek metrajına göre değişir... Ki eğer ısıl alan 95 m2 ise bence boşa masraftır sizin için...

Evime toplamda 8 metre kadar petek takacağım ayrıca izmir'de yaşadığım içinde kazan ısısı 45-50 derece civarında olacak.

kesinlikle yoğuşmalı kombi öneririm
    petek metrajı gibi argümanlar kesinlikle gerçek dışıdır,yani lafı güzaftır

klasik kombici satış taktikleridir
    avrupada normal (konvansiyonel) kombiler yasaklanmaya başlandı
    ülkemizde ısrarla normal kombiler satılmaya çalışılıyor.

bende izmirliyim.izmir gibi ılıman iklimlerde yoğuşmadan maximum verim alırsınız
    ısıtma sezonunun nerdeyse tamamında kombiniz yoğuşma yapar
    ancak erzurum gibi iklimlerde çok soğuklarda kombiyi yüksek kazan sıcaklığında kullanırsanız
    kombinin yoğuşma verimi düşer
    ama izmirde böyle sakıncalar yoktur.yoğuşma her durumda olur
    ve bu da faturalara tasarruf olarak yansır
    evinizde kombiyi bir kış mevsimi boyunca 55c ve altında kullanırsanız (yani ısınabilirseniz ki izmirde bu derecelerde sorun cıkmaz)

geri dönüş suyu 50c nin altında olduğu sürece
    yoğuşmalı kombi alır

hatta kombi yoğuşma yapmazsa bile hatta az yapsa bile yoğuşmalı kombilerin eşanjörü büyük olduğu için (condense yoğuşmalılarda)

verimi daha fazladır

veya premix yoğuşmalı kombide premix brülör ve modülasyonlu fan olduğu için her durumda verim en üst düzeyde olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 24 Şubat 2012; 21:58:33 >
  • quote:

quote:

@disintegrationun belirttiği gibi premix almanız daha iyi olacak ama bu cihazıda alabilirsiniz premix olarak classic condense modeli daha başarılı. Ayrıca oraya buraya yoğuşmalı olmaz diyenlere inanmayın kombi öneri sayfalarında gerekli acıklamalar var bir kaç sayfa geriye gidin yazılanları okuyun yeterli. Anladığım kadarıyla siz zaten bu konuda bilinclisiniz öyle algıladım fikrinizi değiştirmeyin bütceyi biraz daha yukarı cekebilirseniz classic condense alın aksi durumda tercihinizi sonuçlandırın.
  • değerli yorumlarınız için teşekkürler.Ariston'a açıkçası marka imajından dolayı sıcak bakmıyorum, Bosch daha güven veriyor hem marka olarak hemde servis açısından.Doğalgazımı ağustos ayı sonu gibi taktırmayı düşünüyorum bu süre zarfı içinde belki fiyatlar bir miktar daha düşer
  • quote:

değerli yorumlarınız için teşekkürler.Ariston'a açıkçası marka imajından dolayı sıcak bakmıyorum, Bosch daha güven veriyor hem marka olarak hemde servis açısından.Doğalgazımı ağustos ayı sonu gibi taktırmayı düşünüyorum bu süre zarfı içinde belki fiyatlar bir miktar daha düşer

ayrıca baymak falke condense öneririm
    internette fiyarı 1700lira civarındadır
    http://www.baymak.com.tr/UserFiles/AttachmentFiles/Kombi/ID_686_tr_TR/1.Bro%C5%9F%C3%BCr.pdf
    premix yoğuşmalı
    baymak yoğuşmalı kombileri:baxi group teknolojisi barındırıyor,baxi avrupanın üçüncü büyük ısıtma şirketidir

http://www.baxigroup.com/
    baymak yoğuşmalı kombiler 7 yıl garantilidir
    http://www.baymak.com.tr/tur/kampanyalar_/yogusmali-kombinin-liderinden-7-yil-garanti__.baymak?c=3785&m=1100
    izmirde 7x24 saat teknik servis desteği vardır
  • bence 95m2 alana izmir gibi bi memlekette 8mtül radyatör çok fazla. (Tabi eğer PK yada PKP serisi değil ise.)

şu şekilde anlatayım:

Bir odanın petek ihtiyacının hesaplanması odanın hacimini hesapla. yani boy x en x yükseklik.
    izmirde ısıl değer ortalama 50 dir. bulduğun rakamı 50 ile çarp.
    ve ardından birim başına radyatörlerin 1 saatte verdiği kcal'a bölünür.

Mesala demirdöküm plus için 2000 kcal/h , maktek için 1800, E.C.A için 1800 ,Auer için 1950 alınır.
    Ve sonuç olarak senin odanın gerekli olan petek ölçüsü ortaya çıkar.

Örnekleyelim ve petek olarak Aueri ele alalım:

Formül: En x Boy x yükseklik x 50 / 1950 = petek ölçüsü

Örneğin 4 x 4 x 3 x 50 / 1950 = 1.23 yani bize izmirde 4m2 bir odada verimli bir ısınma için 1200x600 lük bir petek yeterli.

bu formulü her mahal için uygulayabilirsin
  • quote:

bence 95m2 alana izmir gibi bi memlekette 8mtül radyatör çok fazla. (Tabi eğer PK yada PKP serisi değil ise.)

şu şekilde anlatayım:

Bir odanın petek ihtiyacının hesaplanması odanın hacimini hesapla. yani boy x en x yükseklik.
    izmirde ısıl değer ortalama 50 dir. bulduğun rakamı 50 ile çarp.
    ve ardından birim başına radyatörlerin 1 saatte verdiği kcal'a bölünür.

Mesala demirdöküm plus için 2000 kcal/h , maktek için 1800, E.C.A için 1800 ,Auer için 1950 alınır.
    Ve sonuç olarak senin odanın gerekli olan petek ölçüsü ortaya çıkar.

Örnekleyelim ve petek olarak Aueri ele alalım:

Formül: En x Boy x yükseklik x 50 / 1950 = petek ölçüsü

Örneğin 4 x 4 x 3 x 50 / 1950 = 1.23 yani bize izmirde 4m2 bir odada verimli bir ısınma için 1200x600 lük bir petek yeterli.

bu formulü her mahal için uygulayabilirsin

İzmir'de net 95m2, kuzey cepheli ve mantolamalı ev için 8m (PKKP 22/600) petek çok fazla demişsiniz. Önerdiğiniz formüle göre hesapladığımızda:

95m2 x 3m x 50kcal/h.m3 = 14250 kcal/h---> maksimum ısı kaybı

14250 kcal/h : 1950 kcal/h.m = 7,3m petek ediyor. Arkadaşın yaptıracağı 8m den sadece 70cm kısa. Bu fark için bence itiraz edilmez.

Ben olsam bu mekan için ortalama ısıl değeri 50 yerine 35kcal/h.m3 alırdım. (Kullandığınız değer İzmir gibi ülkemizin en ılıman 3-5 ilinden birisi için
    oldukça yüksek.)
    Ayrıca 1800-2000 kcal/h.m petek ısıl değerleri, 80C tesisat suyu olduğunda elde edilebildiği için yerine 75/65C gidiş/dönüş işletmesi (70C tesisat suyu)
    için kullanılan (ortalama olarak) 1500 kcal/h.m değerini kullanırdım. (Zira kombiler en soğuk günlerde bile en fazla bu sıcaklıkta kullanılmalı.) Formülü yeni rakamlarla uygularsak:

95m2 x 3m x 35 kcal/h.m3 = 9975 kcal/h ---> maksimum ısı kaybı

9975 kcal/h : 1500 kcal/h.m = 6,65 metre petek eder.

Bence bu petek metrajı arkadaşın evi için yeterli denebilir.. Yani yaklaşık 1,35 m daha fazla petek mesafesine gerek yoktur. Ama evin yalıtımı yetersizse
    ve hesaplanmayan başka faktörler de varsa 7-8 metre petek düşünülebilir.

Saygılar, iyi forumlar...
  • Sizin dediğiniz gibi yoğuşmalı bir kombide (örnek verirsek) almayı düşündüğüm Bosch condense 2000w ;
    6.5 metre petek ile 8 metre petek arasında TL yada metreküp cinsinden ayda ne kadar doğalgaz farkı olur? yada
    Yoğuşmalı yerine normal kombi taktırsam aynı metraj petekte fark ne olur?
  • quote:

Sizin dediğiniz gibi yoğuşmalı bir kombide (örnek verirsek) almayı düşündüğüm Bosch condense 2000w ;
    6.5 metre petek ile 8 metre petek arasında TL yada metreküp cinsinden ayda ne kadar doğalgaz farkı olur? yada
    Yoğuşmalı yerine normal kombi taktırsam aynı metraj petekte fark ne olur?

Evinizin 95m2 alanına WC, kiler vb dahilse 6,5-7m petek yeterli olur. Değilse 8m petek koydurmanız uygun olur. Mantolama kalitesi iyiyse bu ölçüler yeterlidir.
    Tabi bu metrajlar yaklaşık olup petek boyutlandırmasının odaların m2 ölçüsüne, cephe, köşe/ara oda durumuna ve pencere yoğunluğuna göre yapılması gerekir.
    Gereksiz fazla olmamak şartıyla 1-1,5m petek fazla olması DG tüketimini azaltır ama kesin bir rakam verilemez. Önerdiğim metrajlar yoğuşmalı kombi için yeterlidir.
  • biraz geç cevap oldu ama yinede yazayım. Aynı cihaz bende de var yaklaşık petek 7,5 m ama 2 m salonu açmıyorum. Ev ara kat üü cephe açık yalıtım yok. Camlar pen çift cam.
    Tr15 termostat holda duruyor 22 derecede.Holda petek yok 8 m2 civarı.DD plus radyatör. İzmir de oturoyorum. Bu sene 210-220 Tl fatura ödedim.:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakkin

biraz geç cevap oldu ama yinede yazayım. Aynı cihaz bende de var yaklaşık petek 7,5 m ama 2 m salonu açmıyorum. Ev ara kat üü cephe açık yalıtım yok. Camlar pen çift cam.
    Tr15 termostat holda duruyor 22 derecede.Holda petek yok 8 m2 civarı.DD plus radyatör. İzmir de oturoyorum. Bu sene 210-220 Tl fatura ödedim.:)

Termostat 22C'ye ayarlıyken salon ve diğer alanlar kaç derece oluyor(du)?
    Soğuklarda kombi kaç saatte/dakikada bir devreye giriyordu?
    Net alanınız kaç m2?
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

biraz geç cevap oldu ama yinede yazayım. Aynı cihaz bende de var yaklaşık petek 7,5 m ama 2 m salonu açmıyorum. Ev ara kat üü cephe açık yalıtım yok. Camlar pen çift cam.

Net alanınız kaç m2?

şöyleki;
    Mutfak: 13m2 1,10 petek
    oturma odası:15 m2 1,20 petek
    Çocuk odası : 13 m2 1,10 petek
    Y.odası: 10 m2 0,80 cm. petek
    banyoda havlupan 60x1,10

diğer odalarda oturabilir derecede 24-25 derece ortalama kombinin devreye girme derecesini incelemedim ancak kapatmadım hiç.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: memint

quote:

Net alanınız kaç m2?

şöyleki;
    Mutfak: 13m2 1,10 petek
    oturma odası:15 m2 1,20 petek
    Çocuk odası : 13 m2 1,10 petek
    Y.odası: 10 m2 0,80 cm. petek
    banyoda havlupan 60x1,10

diğer odalarda oturabilir derecede 24-25 derece ortalama kombinin devreye girme derecesini incelemedim ancak kapatmadım hiç.

Kombinizi hiç kapatmamanız iyi olmuş, zira oda termostatı kombiyi ısıya gerek olmadığında zaten kapatacaktır. Dış sıcaklık, mekanın ısı kaybı, petek metrajı, oda termostatı ayar derecesi ve mevcut iç sıcaklık değerine göre kombi kendisi bir çalışma proğramı oluşturur. Örneğin 18C dış sıcaklıkta iç sıcaklık (holde) 22C iken kombi çalışmaz ama dış sıcaklık 18C'den aşağıya inince, belli bir süre sonra holdeki sıcaklık da 22C'den aşağı iner ve sözgelimi 21,5C olunca kombi start alır. Örneğin hol 22,5C oluncaya dek çalışır ve yine kapanır. Dış sıcaklık 15C iken bu çalışma süresi nispeten kısadır ama dış sıcaklık örneğin 3C olunca kombinin sıcaklığı 21,5C'den 22,5C'ye çıkartma süresi 3-5 katına çıkar. Dolayısıyla gaz tüketimi bu oranda artar. Yalıtım ve petek metrajları ne kadar yeterliyse bu süre de o nispette kısa ve sarfiyat düşük olur. Bir diğer sarfiyatı belirleyen husus kombinin kaç derece kazan sıcaklığında kullanıldığıdır. Klasik kombilerde oda termostatı ile kullanımda 60-70 derece kazan gidiş suyu ayarları idealdir ama yoğuşmalı kombide bu ayarı 50-55C olarak sınırlamak gerekir. Aksi halde yoğuşmalı kombiniz yoğuşma yapmaz ve klasik bir kombi gibi çalışır. Bu şekilde %10-15 tasarruftan olursunuz. Soğuk günlerde ortalama 40-50 derece (en fazla 55C) kazan sıcaklığı ile ısınabilmek için yeteri kadar petek metrajı ve tüm peteklerin açık olması gerekir.
    Salonu yazmamışsınız ama 2m petek olduğuna göre yaklaşık 23-25m2 olsa, ayrıca 10-15 m2 kadar da antre + koridor olsa toplamda 80-90 m2 kadar net ısıtma alanı var denebilir. Toplam 7,5 metre petek boyu yeterli olabilir ama petekleri tam kapatmayın, kısın. Yoksa bitişik komşunuzun salonunu yakmaması nasıl ki size fazla sarfiyat demekse bu da aynı şey.
    İyi forumlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memint -- 23 Nisan 2012; 15:52:33 >
  • * ev 100m2 den küçükse

*kuzey cephe yoksa

*enaz öğlene kadar güneş alıyorsa

*ev ara kat ise

*içten dıştan ısı yalıtımı yapılmış,parke döşeli,üzerinde de halı varsa..

YOĞUŞMALI şartmıdır??

ör: my home
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.