Şimdi Ara

**BOSCH CONDENS 2300** Kullanıcıları (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.290
Cevap
24
Favori
167.837
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Blowout

Kutusu cok korunaklı degıl ınternetten almanızı tavsiye etmem
    İnternete bende güvenemiyorum gidicem kendi yerinden alıcam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • disintegration, verdiğiniz yararlı bilgiler için çok teşekkür ederim.

İstanbul Pendik'te, 75 M2, 2+1 , yalıtımsız evim için bozulan Vaillant kombi yerine acilen kombi almam gerekiyor. Kombi arayışına girince bu konuyu ve sizin ısrarlı tavsiyenizi gördüm, araştırdım.

Evimde klima, alarm, çamaşır, bulaşık, kurutma vs hep Bosch.. markaya güvenim tam...

Başka konularda farklı kombileri de öneriyorsunuz, bütçe problemim yok ama gereksiz yere para harcamayı da kimse istemez. Uzun vadede sorun çıkarmayacak, verimli çalışarak ekonomi sağlayacak bir model arayışındayım.

Bütçe mevzusunu bir yana bırakırsak, son karar Bosch 2300 mü diyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulashcan -- 6 Kasım 2019; 14:46:12 >
  • ulashcan U kullanıcısına yanıt
    bosch ve buderus kombiler aynı şirketin markalarıdır
    piyasada bu markaların cihazlarını incelediğinizde özelliklerine oranla en uygun fiyata bosch condens 2300 satılıyor
    yani diğer modellere nazaran bu model öne çıkıyor
    1/8 modülasyon ve 28kW sıcak su gücü var
    internet fiyatlarına göre yorumlayacaksak 4200 4400 fiyat skalasında satılıyor
    bosch condens 2300, tüm bosch/buderus kombiler karşılaştırıldığında f/p öne çıkan cihaz

200 300 lira daha ucuza 1/5 modülasyon ve 25kW sıcak su gücünde olup satılan condens 2200 var
    1000 1500 lira daha pahalıya bosch condens 7000 var ama 2300 ile çok fark yok.
    ben daima f/p cihazlar öneriyorum tercih sizin
    alabiliyorsanız bosch cr10 veya cr50 modülasyonlu oda termostatı da alın iyi bir kombinasyon olur cihaz oda sıcaklığına göre modülasyon özelliğinde çalışır

• Teşekkür ederim yanıt için, mutlaka oda termostati da alacağım. Şu anda Cosa kullanıyorum, ama modülasyon özelliği olmadığından mecburen cr50 ye geçeceğim sanırım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • herkese merhaba. disintegration hocam özeelke sizin tavsiyelerinizi bekliyorum. ben 120 m2 3+1 arakat daire aldım. ısı yalıtımı olan, 5mt petek boyu ve banyoda havluan olan bir daire. kombi bağlantısını balkona yapmışlar. kombi taktırmak için 3-4 gündür araştırma yapıyorum.kombimodel, montaj ,ısı yalıtımı, tasarruf vs. işinin ne kadar detay ve bilgi, deneyim isteyen bir uzmanlık dalı oldğunu farkettim. buradan ve ustalardan bir sürü değişik marka ve model kombi tavsiyeleri var. bana şuan en yakın gelen bosch 2300i-w ve 2200 iw modeli. airfel digifel, baymak duotec, warmhaus priwa diğer kombileri servis ve oda termostatları konusunda yeterince araştıramadığım için şimdilik düşümüyorum.
    bosch 2300i-w alırsam yana modülasynu ve programlı bir oda termostatı da alyım hatta diğer odadai peteklere termostatik ana taktırayım diye düşünüyorum. anladığım kadarıyla modülasyonu oda termostatı kombiyi on-off çalıştırmayan , tabiri caizse gazını kısarak çalıştıran sistem luyor. bosch cr-10 modülasyonlu, cr-50 programlı-modülasyonlu. ama bunlar kablolu. benim merak ettiğim şuan için modülasyonu kablosuz bosch oda termostatı yok mu? başka marka kablosuz modülasyonu oda termostatları ile bosch kombileri çalıştırabilir miyim. kombiyi açmak için servis geldiğinde oda termostatını da ücretsiz bağlarlar mı? yani sonradan oda termostatı alıp bir daha servis çağırıp fazladan para vermeyim diyorum. kablolu oda termostatları beni montaj konusunda endişelendiriyor.duvar delindek yşam odası ile evin diğer ucundaki balokndaki kombiye o kablo o kadar kapıdan geçip nasıl ulaşacak diye enişeleniyorum. çünkü ne kombi mntajı nede oda termostatı montajı hiç bilmediğim konular. bu konuda bana bilgi verebilir misiniz. meela bosch 2300i w modeli en iy seçim bu kombi ile cr-50 oda termostatı kulln. motaj konusunda endişelnem duvarları delmezler, kablo ların kapılardan geçmesi sorun olmaz, kablo çok göze batmaz vs. diğer peteklere de dunfoss ra-2000 vana kulan vs. diyebilir misiniz. ya da kablolu oda termostatı için duvar delimeli ya da duvarın üstüne takılan kablo hoş durmaz, kapılardan geçmesi sorun olur. duvar delinmesi montajı çok pahalı olur gibi bir bilgi verebilir misiniz. universal yani her kombi ile uyumlu şu marka modülsyonlu-kablosuz oda termostatı var. bu markaoda termostatı ile şu marka kobi senin için daha uygun bir seçim our gbi bir tavsiyeniz olur mu? biraz uzun yazdım ama çok bilimeyenli bir denkleme düşmüş gbiyim.her seçimin eksisi ve artıarı oluyor ve benm hiç bilgim veya tecrübm olmadığı bir kou. ustalarsa ben takayım para mı alayım da sonrası beni ilgilendirmez,tasarrufmuş, yalıtımmış, oda termostatıymış vs onlar beni bağlamaz kafasında. sonradan zamanında bilseydim böyle yapmazdım diyeceğm tercihler yapmak istemiyorum.iyi günler

• haimakuria H kullanıcısına yanıt
    bosch'ta kablosuz+modülasyonlu o.t yok, on-off o.t var bosch tr 24 rf ve bosch 36rf,
    bunları alırsanız o.t kombiyi aç kapa şeklinde çalıştırır kombi yine modülasyonlu çalışır ama kendi dönüş suyu modülasyonuna göre çalışır yani tesisatta dolaşan su miktarına göre modülasyon yapar
    bosch cr50 ve cr10 başka bir tür modülasyon yapar buna oda sıcaklığına göre modülasyon denir
    yani modülasyonu tesisat suyuna göre değil evdeki ortam sıcaklığına göre yapar
    bunu belirteyim
    kablosuz+modülasyonlu oda termostatı istiyorsanız baymak,warmhaus ve buderus almanız lazım bunlarda bu seçenekler var
    ama pekala bosch condens 2300 alıp yanında bosch tr 36 rf olabilir
    diğer odalara da danfoss termostatik vanalar taktırırsanız tasarrufunuz artar
    önemli olan o.t olan odada termo vana olmayacak buna dikkat edin
    ayrıca bosch marka o.t alırsanız,ve kablolarını .vs hazırlarsanız servis kombinin garantisini başlatmaya geldiğinde bosch marka o.t yi kombiye bağlayıp işletmeye açara hatta oda termostatı nasıl çalışır özelliklerini anlatmak zorundadır bu onları görevidir,servisi sonra çağırırsanız ücret isterler

hem bosch 2300 hemde 2200 alınabilir ama 2300 modeli kağıt üstünde biraz daha iyi kombidir

• broşür de cr 10 ile cr 50 de oda sıcaklığı kontrolü yazıyor cr 100 de ısıtma devresi kontrolü yazıyor aradaki fark nedir bilen varmı?

• Bu kombiyi Honeywell yada benzeri başka bir markanın akıllı/modülasyonlu oda termostati ile birlikte kullanmak mümkün değil mi?

• İyi günler İndirim günü 2 tane kombi alsam. Önümüzdeki yaz 2 daire için dogazgaz cektirecegim. Sıkıntı yaşar mıyım. Doğalgaz çeken kişi bulabilirmiyim. Kombiyi onlardan almadigim için

• akifbagci kullanıcısına yanıt
    bu durumu önceden konuşmanız lazım bazı kombiciler kabul ediyor

• Merhaba. Termostatik vana ve oda termostati alacağım yarın. Ama bir noktada kararsız kaldım.

Cr50 takmayı planladığım oda(salon) mutfağa komşu. Normalde genellikle salonu kullanıyorum günün genelinde. Sadece bir duvarı delerek kablo çirkinliği derdi olmadan montaj yapabiliyorum. Ama evin en iyi ısınan iki odası burası(salon) ve mutfak. Diger odalar normal şartlarda bu iki odadan 2 ser derece daha düşük oluyor. Cr50 yi buraya takip örneğin 23 dereceye ayarlarsam şu andaki şartlarda diğer odalarım 21-21.5 derece olur. Ama kış şartlarında daha da aşağiya düşer diye korkuyorum.(diğer odalar hem kuzeyde, hemde 120 cm çıkmanın üzerinde) bu kurulumda termostatik vanaya ihtiyacım yok. Çünkü diğer odalarım her halükarda çok daha az ısınıyor. Ama diğer odaların yeteri kadar isinacagindan şüpheliyim. (Salon hızlı ısındığı için) Bunu çözmek için aklıma salondaki petekleri kısmak geldi. Salon daha uzun sürede isinacagi için diğer odalar biraz daha iyi isinabilir gibi geliyor.

Diğer bir kurulum şekli en uzak ve en soğuk odaya(oturma odası) termostat takmak. Çamaşır kuruttugumuz oda olduğu için çok soğuk olmaması lazım. Ama orada oturmuyoruz. Yalnız uzak olduğu için sadece kablosuz oda termostati takabilirim oraya. Diger odalara da termostatik vana takabilirim. Salon koridor ve mutfak bu odadan daha iyi ısınıyor. Termostatik vana aşırı isinmalarini engelleyecek anladığım kadarıyla bu odaların. Çocuk odası ve yatak odası by odayla aynı cephede. Onlara da termostatik vana takarak istediğim sıcaklıkta tutabilirim herhalde.

Bu iki kurulumdan hariç sadece termostatik vana da kullanabilirim. Ama pek mantıklı gelmedi benim ev için. Hangi seçeneği secmem gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustaac -- 11 Kasım 2019; 22:17:25 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• mustaac M kullanıcısına yanıt
    koridor iyi ısınıyorsa
    cr50'yi koridora taktırın. salon+mutfak+odalara termostatik vanalar taktıtın bu durumda kombinin devir daim etmesi için banyodaki havlupan ve 1 petek sürekli açık olmalı ki pompa suyu çevirsin
    mutlaka oda termostatı kullanın ya cr50 veya bosch marka kablosuz bosch tr 24 veya 36 rf. oda termostatsız kombi başıboş çalışır

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

koridor iyi ısınıyorsa
    cr50'yi koridora taktırın. salon+mutfak+odalara termostatik vanalar taktıtın bu durumda kombinin devir daim etmesi için banyodaki havlupan ve 1 petek sürekli açık olmalı ki pompa suyu çevirsin
    mutlaka oda termostatı kullanın ya cr50 veya bosch marka kablosuz bosch tr 24 veya 36 rf. oda termostatsız kombi başıboş çalışır
    Hocam kabloluyu sadece salonda kullanabilirim. Orası da koridor gibi iyi ısınıyor. O odanın peteğini kısarak Cr50 yi takabilirim. Sağlıklı olur mu bilemedim. Ama petegi full açarsam çok çabuk ısındığı için diğer odalar isinmayacak zannımca.

Bana kablosuz seçenek daha mantıklı geliyor arkadaki geç ısınan odalar yüzünden. Tr36rf yi en az ısınan odaya koyup 22 dereceye ayarlamayi düşünüyorum. Diger odalara termostatik vana takıp çok ısınmalarini engelleyebilir miyim teoride? Her halükarda 3 oda geç ısınıyor devir daim olur gibi şekilde banyodaki petekle birlikte.

termostatik vanaları petekleri kısacak şekilde ince bir ayarla ayarladığınız sürece termo vanalardan randıman alırsınız
    termo vanada 3 numara 20c 3.5numara 22-23c 4 numara ise 24c yapar. tabi bu aletler mekanik çalıştığı için yarım derece sapma yapabiliyor oda termostatı gibi olmuyor ama petekleri kıstığı zaman da faturaları etkilyecek şekilde tasarruf yaptırır
    1metre standart petekte ortalam 6 litre su var giren çıkan boruları da hesaplayın
    tr 36 rf +danfoss termostatik vanalar da iyi bir kombinasyon burada dikkat edeceğiniz nokta 36rf olan odada veya yerde termo vana olmayacak çakışma yapar 36rf sağlıklı ölçüm yapıp çalışmaz

• N11 indiriminden yararlanılıp 3750 TL ye getirdim kombiyi. Cr 50 oda termostati da sipariş ettim ayrıca , o da kupon indirimi ile 400 TL civarına mal oldu. Montaja 250, İGDAŞ belgesine 125 TL vereceğim. 4500 TL ye (neredeyse sırf kombiyi bu fiyata satıyorlar) hepsini birden halletmiş olacağım. Inşallah kargoda gelirken bir sıkıntı olmaz da ağız tadıyla kullanmaya başlarım.

• ulashcan U kullanıcısına yanıt
    çok uyguna mal ettiniz hayırlı olsun. kaliteli donanımlı kombi aldınız

• quote:

Orijinalden alıntı: mustaac

Hocam kabloluyu sadece salonda kullanabilirim. Orası da koridor gibi iyi ısınıyor. O odanın peteğini kısarak Cr50 yi takabilirim. Sağlıklı olur mu bilemedim. Ama petegi full açarsam çok çabuk ısındığı için diğer odalar isinmayacak zannımca.

Bana kablosuz seçenek daha mantıklı geliyor arkadaki geç ısınan odalar yüzünden. Tr36rf yi en az ısınan odaya koyup 22 dereceye ayarlamayi düşünüyorum. Diger odalara termostatik vana takıp çok ısınmalarini engelleyebilir miyim teoride? Her halükarda 3 oda geç ısınıyor devir daim olur gibi şekilde banyodaki petekle birlikte.

Alıntıları Göster
    Bence termostatik vanayi tam tersine, ısınmayan odaya değil, çok ısınan odaya takmalisiniz.

Benim de salon iyi ısınıyor ama uzaktaki banyo ve yatak odası buz gibi. Salona mutfağa termostatik vana taktım, 2,5 - 3 konumunda tutuyorum. Böylece sıcak su salonda dolaşmadan doğruca yatak odasına gidiyor, daha dengeli ısınma oluyor. Uzaktaki soğuk odaya termostatik vana takarsan hiç bir faydası olmaz ki...

• disintegration kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, tamamen sizin bu topicteki yorumlarınız üzerine fikrimi değiştirdim, eğer sorun cikartirsa kapınıza dayanırım,

• quote:

Orijinalden alıntı: ulashcan

Bence termostatik vanayi tam tersine, ısınmayan odaya değil, çok ısınan odaya takmalisiniz.

Benim de salon iyi ısınıyor ama uzaktaki banyo ve yatak odası buz gibi. Salona mutfağa termostatik vana taktım, 2,5 - 3 konumunda tutuyorum. Böylece sıcak su salonda dolaşmadan doğruca yatak odasına gidiyor, daha dengeli ısınma oluyor. Uzaktaki soğuk odaya termostatik vana takarsan hiç bir faydası olmaz ki...

Alıntıları Göster
    Aynı seyi diyoruz aslında. Bence de ısınmayan oraya termostatik vana takmanın anlamı yok.

Tamam o halde...

Diğer bir kurulum şekli en uzak ve en soğuk odaya(oturma odası) termostatik vana takmak.

Yazmışsınız, ona istinaden yazmıştım.

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.