Şimdi Ara

BOŞA 2 YILLIK OKUMAYIN (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
4
Favori
165.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 yıllık teknik bölümlerden birini, yada sağlıkla alakalı bir bölüm bitirmişseniz, özelde olsun, devlette olsun ,rahat iş bulursunuz tabiki ilk etapta çok büyük paralar alma şansınız yok gerçi 4 yıllık bile bitirince yeni mezun olmuş tecrübesiz biri zaten çok büyük paralar kazanamaz ama dedigim gibi devlete gireb,lme şansınız olursa bu bölümlerden mezun olanlar iyi maşlar alıyor abim harita teknikeri teiaşta çalışıyor neredeyse 2000 tl gibi bir maaşı var dışarıya göreve çıkıyorlar harcırah alıyorlar yazın özellikle onları çok fazla ölçüm işleri oluyor 1 ay göreve çıktıkları oluyor maaş harici para alıyorlar kendi maaşından daha fazla mesela şuan arada hafta sonları çalışıyor cumartesi pazar çalıştıgı zaman 2 gün için en az 250-300 tl alıyordur ama abimin söyledigi onların kurumda elektrik teknikerlerinin maaşı daha iyiymiş 2 yıllık bitirip kafayı kullanan 4 yıllık bitirmiş birinden çok daha fazla para kazanabilir ama bu tarz kurumlarda mühendis olmakta iyidir

son olarak bu kurumlara girebilmek içinde kpss den en az 90 almak lazım yani bende 2 yıllık bitiren birini rahat etmek emeginin karşılıgını biraz olsun almak istiyorsa devlete girecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berrakk -- 16 Nisan 2012; 13:17:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dergul

quote:

Orijinalden alıntı: mrt__gl

quote:

Orijinalden alıntı: nightmare06

quote:

Orijinalden alıntı: Pretender

Sen git meslek lisesinde yat. Sınav mınav yok direk geç 2 yıllığa sonra mühendis benden yüksek alıyor diye ağla...
    Ağla ağla açılırsın...

kim yatıyomuş meslek lisesinde

valla yatış bende meslek lisesinde okuyorum yatış

ne yazıkki son yıllarda meslek lisesine doğru düzgün öğrenci gelmiyor. ya 11. sınıfta lgs-lys sınavlarına ağırlık vermeye başlıyorlar. döve döve iş yaptıramayacağımıza göre notlarını düşük veriyoruz. ortalamayı tuttursak yeterli olur diye düşündükleri için, bunuda takmıyorlar. öğrencilerin yatmalarını bıraktık, bazı öküzlerin malzeme ve eşyaları kırıp dökmemelerinede razıyız.

ama önemli değil, çünkü öğretmenlik sadece başlangıç olacaktır. piyasa üniversite mezunlarına doydukça tıpış tıpış, meslek edindirme kurslarına geleceksiniz. o zamanda meslek liseleri ve myo'larına yıkama yağlama yapacaksınız.

Size %100 katılıyorum.. bende meslek lisesi cıtroen (motor) bölümü son sınıf öğrencisiyim.. yaklaşık yılda 350-360 a yakın mezun oluyo bunlardan taş çatlasa 5-10 tanesi mesleğini yapıyor yada meslekte yükseliyor.. geri kalanlar da üniversite hayaliyle ne meslek ediniyolar nede sınavda iyi not alabiliyolar.. sonra aldıkları diplomaya güvenip vasıfsız olarak iş arıyolar.. bulamayıncada işsizlik artıyo ddiyolar.. arkadaş önce bi hayatı öğren sonra keyfine düş.. ( şuan cıtroen yetkili serviste stajımı yapıyorum 2 yıldır ve bu meslekte aranan elemanlardan olma yolunda ilerliyorum ve ilerledikçe daha şimdiden iş teklifleri geiyor )

• ko tamamen saçmalık Piyasada Teknikerler Varki Mühendisler Ayakta duruyor 4 Tekniker 1 Mühendisi oluştur bunu unutmayın Belkide benm işimn piyasası böyle bilemem ama Mühendis demek son nokta kontrol ve imza demek işi yapan teknikerdir yardım aldığı danıştığı nasıl bir yol izlemesi gerektiğini sorduguda mühendistir. arkadaşlar demiş ki imza yetkisi yok mok işi ben yapıorum tmm ama işimi yanlış yaptığımda bana hiç birşey olmuyo mühendis gümbürdüyo saygılarr ...
  • teknikerlerin sınırlı olsa da imza ve kontrol yetkileri vardır. sadece kullanmıyorlar(yada kullandırtmıyorlar.) ayrıntıları fen adamları yönetmeliğinde inceleyebilirsiniz.

http://imarkanunu.uzerine.com/index.jsp?objid=1450
  • bir 2 yılllık uzatmalıda olsa bologna sürecine dahildim tam tamına 4 yılda mezun oldum 2 yıllığı ne çan ne yaz okulu ne büt vardı bu 2 yıllığı çıkaranların belasını versin hiç bi işe yaramıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Donanımcı Aras

Arkadaşlar, gençler...

Size çok önemli bilgiler vericem...

Bunu ister okuyup kendinizi bu kılıfa sokarsınız, isterseniz okumadan sallar gidersiniz...

Tek bir yazma nedenim var, o da yukarda bi arkadaşın "motivasyonu kırma, heves umut köreltme" demesi...

* * *

Lisenin en haylaz en serseri öğrencilerinden biriydim.

Serseri derken öyle kavga gürültü çıkış mevzusu falan filan değil...

Tembellik, hayatı ciddiye almama, tınlamama...

Klasik ergen psikolojisi...

Neyse bu ergen gitti zar zor mezun oldu açıköğretime kaydoldu (2 yıllık bile kazanamamıştım)

Bir gün kız arkadaşımla bilgi ve akıl konusunda bişey tartışıyoduk...

Neyse uzatmayayım...

"Sende daha şunu bilmiyosun aptal mısın" gibisine bişey dedim...

Kızın verdiği cevap; "benim okuduğum okul ortada"

O gün (aöf 2'deyim) şalter attı ve hemen gittim (nisan sonu) öss'ye kaydımı yaptırdım.

O sene giremedim... Ertesi sene tekrar denedim...

Ve aöf'de 3. sınıfı bitirirken yani 4'e geçerken, öss'den puanım çıktı...

Gittim okul araştırdım ve yarı burslu özel bir okulun pazarlama bölümüne girdim...

Kendimi geliştirmeye devam ettim...

Hem aöf hem pazarlama okuyodum artık... (şu beğenilmeyen 4 yıllık ve ekstra örgün 2 yıllık)

O beğenilmeyen 4 yıllıkta aldığım tüm dersleri, 2 yıllıkta muaf ettim...

Hop, matematik işletme türkçe iktisat istatistik ıvır zıvırdan kurtuldum ve branş derslerine asıldım...

Derken aklımda master yapmak vardı (dikkat!!! kapı gibi 4 yıllık diploma üstüne master yapabilirsiniz)

Araştırdım ve yurtdışında okulları kafama koydum...

Niyet ve referans mektubu lazımdı, onu da hor görülen iki yıllıktaki hocalarımdan aldım (aöfle gidebilirsiniz, ama ref mektubu için aöfden muhatap bulmak çooook zor)

Ve şimdi ingilterede pazarlama masterı yapıyorum...

* * *

Velhasıl, hayatta hiç bi zaman umudunuzu ve hedefinizi kaybetmeyin. Büyük hedefler koyun...

Hedefiniz ne kadar büyük olursa, varacağınız nokta o kadar prestijli ve büyük olur...

Şimdi başa dönün ve o hayatı iplemeyen liseden ZORLA mezun edilmiş öğrenciye bakın...

Ne kadar fark var değil mi?...

Ben o gün pes etseydim eğer, bugün burada yabancı dilde master yapamazdım...

O gün pes etseydim, açıköğretimi hafife alsaydım ve derslerden çaksaydım (motivasyon eksikliğinden) bugün burada olamazdım...

* * *

Hayatta hep gerizekalı ve embesil insanlarla muhatap olacaksınız...

Askerde, iş hayatında ve her yerde...

Siz suyun üstüne çıkın, gerisini sallayın...

2 yıllıkmış, aöfmüş bunlara takılmayın...

2 yıllığa girersin, eşşek gibi okursun, kendini geliştirici kurslara gidersin ve kendini o branşta geliştirirsin...

Paran yok mu? Belediyenin kurslarına gidersin...

Ha orada öne çıkarsan kendini ispat edersen, belediyede kadroya bile girersin (memurluktan çok daha büyük artısı/getirisi vardır)

Ben 2 yıllık okurken staja girmiştim... Türkiyenin en büyük devlet bankasının genel müdürlüğünde...

Adamlara kendimi gösterdim ve master dönüşü gel bizde başla diye söz aldım...

* * *

Önce kendini geliştir, ardından kendini ispatla...

Kendini geliştirdikçe etrafındaki insanlardan bi adım öne çıkarsın...

Bir adım öne çıkarsan, sen seçilirsin...

Hep bir adım öne çıkmaya bakın...

Kendinizi geliştirin ve öne çıkın...

Bakın bir fıkra...

quote:

Temel ve Dursun ormanda kamp kurmuşlar. Birden çok şiddetli bir kükreme duymuşlar. Sesin geldiği yöne bakınca da bir arslanın üzerlerine doğru geldiğini görmüşler. Temel hemen spor ayakkabılarına sarılmış. Temel ayakkabılarını bağlarken, Dursun sormuş:

- Ula Temel ne bu telaş, arslandan daha hızlı koşabileceğini mi sanıyorsun?

Temel:

- Ula senden hızlı olsam yeter!...

* * *

Benden bu kadar, gerisi sizin işiniz gençler...

quote:

handanovic

bir 2 yılllık uzatmalıda olsa bologna sürecine dahildim tam tamına 4 yılda mezun oldum 2 yıllığı ne çan ne yaz okulu ne büt vardı bu 2 yıllığı çıkaranların belasını versin hiç bi işe yaramıyor

en üstteki yazıyı okursan, sorunun myo'da mı, yoksa kendinde mi, olduğunu anlarsın.

• Ya arkadaş 100 defa sölüyorum bu ülkede 30 bin insan gereksiz yaşıyor diye Doğru tahmin etmişim ya arkadaş istedğim yorumu yazarım hemen niye maydonoız oluyosunuz hayret bişey ya
  • Kardeş 2 yılık eleman arıyo şirketler şöyle düşün Bi fabrikada Rütbe artıkça o rütbedekı elman sayısı azalır Örn . 2 mühendis 6 tekniker i 10 teknisyen olu gibi . şimdi herkes muhendsılık okuyor teknıker yok ortlıkta..
  • bende istediğim yorumu yazarım. birisi meslek liselerini ve meslek yüksek okullarını kötülerse, tam aksini söylerim.
  • Sağlık hizmetleri m.y.o okumak en mantıklısı !
  • şöle düşünün sen meslek lisesi mezunusun baban şirket müdürü seni şirketin sahibi yapmassa benim adım handanovic değil ama her şey sende bitiyor yabancı dilin olmak zorunda yeterki tanıdığın olsun
  • 2000 2500 liraya burnu havada mühendis çalıştıracağıma 2 tane mühendisten pratikte daha iyi 1500 liraya tekniker çalıştırmak en iyisidir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: u9ur10

2000 2500 liraya burnu havada mühendis çalıştıracağıma 2 tane mühendisten pratikte daha iyi 1500 liraya tekniker çalıştırmak en iyisidir...

sana katılıyorum milyonlarca mühendis var tekniker hem meslek lise mezunu hemde yüksekokulu ama günümüzde süper liseden mezun olmuş mühendisler kendini birşey zannediyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

quote:

Orijinalden alıntı: Bodyguard_26

quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

2 yıllık üniversite mezunu olarak devlette güzel kadrolar var.Özel sektörde çalışabilirsin gerekli kurslara gidersin özgeçmişin zenginleşir.Herkesin kısmeti farklıdır kimi 4 yıllık güzel bir yerde okur aç gezer kimi 2 yıllık okur belki hiç okumaz ama para resmen akar.Ayrıca 4 yıllığa tamamlama olayı var.
    4 yıllık üniversite bazen dezavantaj oluyor.Mesela benim birer tane 2 yıllık ve 4 yıllık diplomalarım var.2 yıllıkla kpss'de çok güzel kadrolar var ama 4 yıllık olduğu için 2 yıllığı kullanamıyorum.

Bunu gençlere anlatamıyoruz işte Calpi..
    Adam illa 2 yıllık okuyacağım , ardından dgs kasıp 4 yıllıktan mühendisliğe (veya ilgilendiği örgün öğretim yapan fakülteye) girerim diyor.Ama kazın ayağı öyle değil.
    Yapamıyor.
    DGS de kontenjan azlığı , yetersiz çalışma v.s.. sebebleriyle DGS de hiçbir fakülteyi kazanamıyor.
    Daha sonra çark edip ; askerlikten yırtmak veya askerde daha iyi konumda olmak için ( ki bu askerlik dönemi ömür boyu değil ) AÇIKÖĞRETİM e sığınıyor.
    Açıköğretimden mezun olursa ; 2 yıllık okuduğu okul aslında boşa da gidiyor.
    ...
    -Bu sadece KPSS için geçerli...Devlet kadrosu için-

Kısacası ; her 2 yıllık bölümü okumak karlı değil...

Vallaha ben dgs denen sınavla 4 yıllığı kazanmış sayılırım.Almam gereken puandan 20 puan fazlasını aldım.Ancak 4 yıllığa gitme heveslisi değilim.Ağustos başında yeni yönetmelik çıktı artık 2-3 senede lisans diploması alınmıyor.2 yıllıkta geçilen derslerin sayılması üniversitelerin insafına bırakıldı.
    Ayrıca 2 yıllık mezunuyken iş bulamazken 4 yıllık bitirince tüm kapılar açılmayacak.Öyle büyük bir uçurum yok 2 yıllıkla 4 yıllık arasında.Bazı teknik bölümlerde ünvan farkı olabilir ama diğer bölümlerde pek farketmiyor.Zaten 4 yıllık mezunlarında istenenlerle 2 yıllıktan istenenler bir değil.Aradaki fark sadece diploma değil.
    Artık aöf'ten lisans tamamlama olayı bozuldu.Alakasız bölümler okuyup askerlikten yırtmak için işletme okuyanlar vardı.Şimdi 1. sınıftan başlama durumu var.İyi oldu elektrik mezunu adam 2 senede işletme mezunu oluyordu.

Bu mesajları hatırlatmak gerekir.

• Şimdi okunabilecek, iş bulma kaygısı fazla olmayan, geleceği açık, maaşı kötü olmayan 2 senelik bölümler nelerdir? Bilgisayar Veritabanı Programcılığı çıkışlıyım ve bu bölüme gitmicem kesinlikle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akeneton34

Şimdi okunabilecek, iş bulma kaygısı fazla olmayan, geleceği açık, maaşı kötü olmayan 2 senelik bölümler nelerdir? Bilgisayar Veritabanı Programcılığı çıkışlıyım ve bu bölüme gitmicem kesinlikle.

kardeş ben sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu anestezi de okuyorum...ve 2 yıllık sağlık bölümlerinden hariç hiç bir bölüm tavsiye etmiyorum...kpss de de 75-80 aldın mıda atanırsın ve maaş+döner sermayeyle en az 2.500 lira alırsın eğer özel hastanelerdede ek iş yaparsan maaşın uçar...her iki yıllık bölümü bir tutmayın...bugün bi öğretmenliğin öss puanı kpss puanı ve maaşı ortada...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yousuf189

quote:

Şimdi okunabilecek, iş bulma kaygısı fazla olmayan, geleceği açık, maaşı kötü olmayan 2 senelik bölümler nelerdir? Bilgisayar Veritabanı Programcılığı çıkışlıyım ve bu bölüme gitmicem kesinlikle.

kardeş ben sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu anestezi de okuyorum...ve 2 yıllık sağlık bölümlerinden hariç hiç bir bölüm tavsiye etmiyorum...kpss de de 75-80 aldın mıda atanırsın ve maaş+döner sermayeyle en az 2.500 lira alırsın eğer özel hastanelerdede ek iş yaparsan maaşın uçar...her iki yıllık bölümü bir tutmayın...bugün bi öğretmenliğin öss puanı kpss puanı ve maaşı ortada...

anestezi okuyormuşsun birşey soracagım
    tam olarak ne yapıyorsunuz
    sadece hastayı mı bayıltıyorsunuz
    hastaya çok narkoz veya az narkoz veririm diye endişe duyor musun böyle bir durum söz konusu olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: mrt__gl

quote:

Orijinalden alıntı: yousuf189

quote:

anestezi okuyormuşsun birşey soracagım
    tam olarak ne yapıyorsunuz
    sadece hastayı mı bayıltıyorsunuz
    hastaya çok narkoz veya az narkoz veririm diye endişe duyor musun böyle bir durum söz konusu olabilir

biz anestezi uzmanının teknikeriyiz...ameliyatta uzmana hastanın kilosunu boyunu yaşını cinsiyetini söyleriz oda bize hangi ilactan kaç doz vuracağımızı söyler

• Yapı Denetim bölümü mezunuyum 2 yıllık. Bu sene bitti ve diplomamı 550tlye kiraladım sigortamda yatıyor aynı zamandada inşaat mühendisliğine geçiş yaptım okuyorum.

Önceleri çok az yetkimiz vardı ama bu sene 3byede bakma yetkimiz geldi. Asansörlü binaları denetliyemiyoduk ama artık onlarıda denetleyebliyoruz.

Diplomamı verdiğim yer gel çalış 1300le başlarsın artar maaşında dedi.

İş bulamayanlar popolarınızı oturduğunuz yerden kaldırıp dolaşın biraz herşekilde bulunur yattığınız yerden kimse size iş getirmez.

Yeni mezun olmui bi inşaat mühendisinin 30.000m2 denetleme alanı teknikerin 10.000m2 denetleme alanı var ve diplomanızın imza yetkisi var unutmayın. Yönetmeliği iyi okuyun.
  • Okul mokul hikaye.. İstatiklere göre lisans mezunu işsiz sayısı lise mezunu işsiz sayısından daha fazla. Liseden geçen hafta cuma mezun oldum , geçen hafta aöf 2 yıllık adalete kayıt oldum 3 yıldır özel bir şirketin bilgi işlem birimindeyim 1600 lira maaş alıyorum.
    Lisans mezunlarının çoğu ot gibi ders çalışmaktan kendini geliştiremiyor o yüzden işsiz kalıyor.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.