Şimdi Ara

BORSACILARIN BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU ! (856. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33.600
Cevap
535
Favori
1.161.946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 854855856857858
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Shattered Glass

quote:

Orijinalden alıntı: plantamax

quote:

Orijinalden alıntı: abrahamme

Şimdi bu Standard & Poor's un samimiyetine ve dürüstlüğüne kim inanır. Kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Neymiş AAA dan AA ya düşmüş. Ya bırakın bu işleri. 14 trilyon dolar baba. Paraya bak sen. 14 trilyon dolar borcun olacak, memurların maaşını veremeyecek durumda olacaksın, sosyal devletin çökmüş durumda olacak ve kredi notu AA olacak. bi s.. gidin ya. bence ÇÖP seviyesinde. İsterdikleri kadar AA desinler.

Amerika şuanda kredi borcu olmayan insan yok. Herkesin 10-20 yılı ipotek altına alınmış. Putin bile çıkmış posta koyuyor. Parazit gibi başka ülkelerden geçiniyor şuanda diyorki %100 haklı az bile söyledi. Ee bu ülkenin notunu indirdik. AAA dı biz onu AA ya indirdik :) Vallahi çok komikler yahu. Küfür et daha iyi. Tüm dünyayı keriz yerine koyuyorlar.

Amerika batıyor diye mutlumusun ?

Şu kadarını net söylebilirim, amerikadaki o en üst yönetim kadrosundaki kişiler ve dünyanın en üst tabaka burjuvaları mutsuz olursa; sonunda dünya mutsuz olur. Bu lafıda anlayan anlar.

Peki sen neden dün amerika'nın notu indirildi haberini sevinçle karşıladın? Sen mutlu olmamışmıydın? Neden kendini inkar ediyorsun?

Hiç açıklama bile yapmana gerek yok sadece dengesizliğini millet görsün yeter.

Dur yaa adam alttan mal toplayacak sonra tekrar çıkarırlar Amerika'nın notunu AAA'e

@plantamax

İMKB'de yeni dip ne olur, tahminlerin var mı?
  • plantamax ne zaman uğrasa endeks dönüyor. Yine geldiğine göre kısa zamanda endeks dönecektir diye umut ediyorum.
  • Tüm küresel ve yurt içindeki sütü bozuk akbabalara gelsin

Yiğit Bulut

Piyasalarda ‘Türkiye üstüne’ oynayanlara!
    2011-08-06

CUMA günü çok ilginç hareketler gördük piyasada... Dolar 1.75 sınırına yaklaşıp sürekli satış görürken, yıkılan İMKB'ye rağmen faiz sakin ve "etkilenmez" olmaya devam etti... Türkiye "üstüne oynayanların" gücü, İMKB'de "yapılan yeni düzenlemeler" sayesinde, "burayı hallaç pamuğu" gibi atmaya yetiyordu ama "derinlikli piyasalarda" elleri kısa kalıyordu! Bu hareketi yapan yerli-yabancı arkadaşlara, yorumlarıyla TV ve gazetelerde "yardım ve yataklık" edenlerin çabası da görmeye değerdi! Platform bulabildikleri her alanda "seslerini-yüzlerini" gösterdiler ve "Türkiye BATIYOR" diye var güçleriyle çığırdılar!
    Sevgili dostlar, Türkiye 1946 sonrası iki "vesayet" altında yaşadı; birincisi yerli ve küresel işbirliği tarafından yürütülen ekonomik vesayet, diğeri de ekonomi-siyaset-sosyolojinin bozulması sonucu güçlenen askeri vesayet! Bugünlerde "sivilleşme" sonucu "askeri vesayet" sona ererken, Türkiye üstünde ekonomik vesayet sahibi olanlar "yerlerinde" kalmak için büyük bir savaş veriyorlar!
    Türk piyasalarında gördüğünüz ve "içeriden-dışarıdan" onlarca kurum ve kişinin "olumsuz yorumları" ile desteklenen "negatif dalgalanmanın" altında da işte bu GERÇEK yatıyor. Türkiye "dünyanın en borçsuz" ülkesi, en sağlam makro dengesine sahip ve en önemlisi "gelişmeye uygun" belki "tek bölgesi" ama birileri ısrarla "bu gerçeği anlamamızı, dünyanın buna inanmasını" engellemeye çalışıyor.
    Sevgili dostlar, gelişmiş ülkelerin borçlarına ve özellikle milli gelirleriyle kıyaslanmalarına baktınız mı? Bakmadıysanız lütfen bir göz atın ve Türkiye'nin "Amerika, Kanada, Japonya ve Avrupa ülkelerine" göre nasıl durumda olduğunu analiz edin! Türkiye "rasyosu" % 40'ın altında olan tek ülke! Başka bir açıdan bakalım; Fransa, Almanya, İtalya, Amerika ve Japonya'nın bir yıllık "milli gelirinden" daha fazla kamu dış borcu var!
    Türkiye'nin kamu dış borcu, "milli gelirinin" 8'de birinin de altında. Hazine garantili özel sektör borcu ise "yok" denecek kadar az! Bu ne demek? Şu demek: Türkiye "var olan borç yapısının" 10 katı "büyüklüğünde" bir borcu çevirebilir, dünyada para satmak isteyenlerin "tek güvenli" adresi olabilir!
    Sonuç: Türkiye'nin "sağlam" mali yapısı ve ACİL borç almak zorunda olmaması "Türkiye'yi sömürmek" isteyenleri inanılmaz rahatsız ediyor. Onların yüksek faizle Türkiye "gibi" borcunu ödeme potansiyeli "olan" bir ülkeye "acil durum" altında "yüksek faizli" para satmaları lazım ama bir türlü yapamıyorlar. ARTIK DERVİŞ ağabeyleri de yok, IMF babaları da!
    Son söz: Türkiye "kalkınma potansiyelini" hayata geçirmek için "3 trilyon dolara" kadar rahatlıkla "proje finansmanı" yapabilir ve bunu çok kolay kaldırıp döndürebilir. Türkiye her anlamda daha BAKİR ve önünde inanılmaz bir "gelişme" potansiyeli var. Bu sürece ortak olmak isteyenlere bir çağrım var: Bırakın bu ayak oyunları ile burayı sömürme denemelerini, "ADAM GİBİ" gelin "dünya kriterlerine göre" uygun finansman sağlayın ve bu ülkenin gelişiminden payınızı alın! AKSİNE oynayanlar başarı kazanamayacakları gibi "Ekonomik suç kapsamı" altında çok yakında hesap vermeye başlayacaklarını da asla ama asla unutmasınlar!
    Not: İtalya çok doğru bir hamleyle "ülkeyi ekonomik olarak kötü gösterip çıkar sağlayanlara" karşı cuma günü "savcılık kanalıyla" bir operasyon başlattı ve KÜRESEL ÇETENİN "algılamasını" yöneten reyting kuruluşlarının büroları ve "onların adına" olumsuz yorumlar yapan adamları, karşılarında savcı ve polisi gördüler! İtalya "Finansal Ergenekon'una" karşı operasyona başladı, umarım Türkiye de bu konuda aynı hassasiyeti gösterir ve Türk Devleti de harekete geçer! Türkiye "ekonomik-finansal vesayeti" kırmadıkça asla ama asla istediği-özlediği yola tam olarak çıkamaz!
  • quote:

Bir kaç ay önce dolarda 1.55 geçilmez diyen kimdi ??? Biraz hafızaları yoklayalım. Ve bu gün dolar nerde buna bir tekrar bakalım...

kurukalem

Paylaşım için tşkler...

• quote:

Bir kaç ay önce dolarda 1.55 geçilmez diyen kimdi ??? Biraz hafızaları yoklayalım. Ve bu gün dolar nerde buna bir tekrar bakalım...

kurukalem

Paylaşım için tşkler...

Amerika batarsa inan çok mutlu olurum. O ensesi kalınlar mutlu olacağına ben mutlu olayım. Ekonomiden anlamayan biri değilim kesinlikle bunu belirteyim.

Amerika batarsa 50 sene geriyemi gidicez. Kardeş ben 100 sene geri gitmeye razıyım. Oturur kuru ekmek yerim. Arazi çok. Buğday ekeriz. Ülkenin 3 tarafında da deniz var. Balıkta tutarız. Trilyonerde olsan yediğin 1 tabak yemek değilmi ? Ben razıyım kardeş. 100 yıl geri gideceğimizi bilsem eyvallah der kabul ederim.
  • arkadaslar su an fenerbahcenın hıssesı taban yaptı sızce bu hısse sımdı alınır mı?
  • quote:

quote:

quote:

kurukalem

Paylaşım için tşkler...

Amerika batarsa inan çok mutlu olurum. O ensesi kalınlar mutlu olacağına ben mutlu olayım. Ekonomiden anlamayan biri değilim kesinlikle bunu belirteyim.

Amerika batarsa 50 sene geriyemi gidicez. Kardeş ben 100 sene geri gitmeye razıyım. Oturur kuru ekmek yerim. Arazi çok. Buğday ekeriz. Ülkenin 3 tarafında da deniz var. Balıkta tutarız. Trilyonerde olsan yediğin 1 tabak yemek değilmi ? Ben razıyım kardeş. 100 yıl geri gideceğimizi bilsem eyvallah der kabul ederim.

Görüşünüze saygı duyarım. Fakat keşke, sadece aza kanaat etmek ile bütün sorunlar çözülecek olsa.

Dünyada daha sonu gelmeyen hiç birşey olmadı bugüne kadar. Herşeyin sonu geldi. Ve her gidenin ardından başka birşey geldi. Şimdi bir düzen var. Kapitalist sistem. Bu sistem dünya var olduğundan beridir olan bir sistem değil. Buda başka sistemlerin yerine gelmiş bir sistem. Ve bunun da sonu var. Benim fikrim kapitalizmin ömrünün çok fazla kalmadığı yönünde. Bunları yazıyorum ama beni komünist filan sanma. Aslında ben eski tabirle sağcıyım yani kapitalist lerin olduğu gibi. Kapitalismin şuanda eşit anlamı amerikan doları. Piyasada ne kadar amerikan doları var ? Tüm dünyadan bahsediyorum. Ve bukadar doların karşılığı varmı ? kesinlikle yok. Başka bir ülke amerika kadar para bassaydı şimdi tarih olmuştu.

Amerikanın ayakta durmasının tek bir sebebi var şuanda. Oda dünyanın her yerinde doların ortak para birimi gibi kullanılması. Baba ülkelerden 3-5 tanesi bir araya gelse, biz borcumuz olan şukadar doları şukadar bilmem neye çevirdik dese, örnek veriyorum altın diyelim. Hepimiz birbirimize olan dolar borcumuzu altına çevirdik ortak para birimimiz bundan sonra altındır dese, işte amerikanın tarih olduğu gündür ogün. Bunu bir ara iran teklif etti. Sonra rusyda buna sıcak baktığını söyledi ama sonuçlanmadı. Bellimi olur bir iki kişi daha bu fikre sıcak bakarda bir kongre düzenlerler ise işte ozaman amerika ne yapacak çok merak ediyorum.

Daha önce yazmıştım ama hatırlatayım yine, geçen gün Putinin söylediği söz hiçte basit bir söz değil, Amerika diğer ülkelerin sırtından geçinen parazittir dedi. Kesinlikle üzerine kitap yazılacak bir söz bu. ve %100 doğru. Bu sözü önemli kılan büyük bir ülkenin liderinin açık açık bunu söyleye bilmedir. Düşünülmesi gerekn bir sözdür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enico

arkadaslar su an fenerbahcenın hıssesı taban yaptı sızce bu hısse sımdı alınır mı?

Taban yapmayan hisse varmı ?

Ayrıca fenrbahçe ile ilgili önceki sayfalara göz at. Defalarca konuşuldu.
  • quote:

quote:

arkadaslar su an fenerbahcenın hıssesı taban yaptı sızce bu hısse sımdı alınır mı?

tamam bakayım ama hangı sayfaya 288 sayfa var? fener kagıdı ıcın genel gorus al yonunde mı alma yonunde mı
  • quote:

quote:

quote:

tamam bakayım ama hangı sayfaya 288 sayfa var? fener kagıdı ıcın genel gorus al yonunde mı alma yonunde mı

Kimse al yada alma diyemez. Bu yasak. Ama son 20 sayfaya hızlıca göz atabilirsin. yada 30 sayfaya.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Kimse al yada alma diyemez. Bu yasak. Ama son 20 sayfaya hızlıca göz atabilirsin. yada 30 sayfaya.

bak bak bitmiyor sayfalara bunun kolay bir yolu yok mu.aratıorum forumda ole de bulamıorum
  • Bir daha fazlaca yazmam diyordum ama benim goruslerime deger verfigini soyleyen arkadaslar oldu. Bu bulanik gunlerde biseyler yazayim endekse dair..

55.600 seviyesi stop loss olmak uzere pozisyon almayi dusunebilirsiniz. Pazartesi eksi gapli acilis olma olasiligi SP karari sonrasi cok yuksek, lakin bu verdigim seviye altina dusme ihtimalini zayif goruyorum..

Borsanin genel yonu hala asagi ama tepki olmadan dusmeye devam etmesini gerektirecek kriz daha yok.. O sebeple bu seviyeye yaklastikca alim mantikli.. Altina sarkarsa 51.000 ilk hedef olur. Usd bazli grafikletden 3 cent saglam dedtek simdilik.. Usd dustukce bu destekde duser biline..

SP usa notunu kirdi ama daha baslangic gibi.. AB ulkelerinde de puan dusurmeler olabilir bu da onumuzdeki dususlerin bahanesi olur..

Eger ki mal alacak olursaniz, garan, krdmd, eregl, ttrak gibi bilancosu iyi olan/olacak olan tahtalari dusunun. Tepki olursa ilk hedef 57.700 olur, onu kirarsa 58,600 ve 60.200.. Otesi 61.400 olur, onu gecerse adi "tepki" degil ralli olur..

Sevmesem de GARAN su an tepkide en guzel cikacak kagittir.. Endeksi de yukari yapacaklar kolayca.. Sonra yine dograma..

Malda olan icin yapilacak en buyuk hata pzts eksi acilista satis yapmak olur.. Zaten olan olmus.. Pzts sattiktan sonra daha da dusse bile 1-2 hafta icinde o fiyatlari geri gormesi olasidir.. Tepkisiz dusmeyiz daha..

Shattered'a katildigim yerler var(vay anasina) :)
    SP karari coktan satildi. Ama yine de son bir kotkutma dususu gelecrktir..

Pzts eger 55.600 alti kapanirsa.. 4X.XXX gormemiz kacinilmaz olur

Usd dusecek.. Euro cikacak kisa vade icin..

Cumleten iyi geceler :)
  • quote:

sevindi42

İlk etapta 29-30 dolar arasındaki noktalar test edilebilir. Fakat doların değeri TL cinsinden sürekli oynadığı için; bu dolar değeri aralığına göre, imkb 100 endeks hesabıda, 200-250 puan kadar hesap kaymaları olabilir...

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

Mantıklı bir öngörü aslında. Olumsuzluklar devam ettiği sürece o seviyeleri göstermeleri zor değil.
  • plantamax

Not indirim haberi ile elbette amerika çökmez ben çökeceğini ima etmedim ima etmeye çalıştığım şey senin tutumun. Not indirimi haberini gülerek karşılaman ve amerikanın mutsuz olması durumunda herkesin mutsuz olması tezindeki dengesizliği irdeledim. Not indirimi haberide mutsuzluk için bahane ve o haber bir iki gündür fiyatlanıyor zaten.

Çok bilmek ile çok para kazanmak aynı şey değil arkadaşım o zaman analistler stratejistler bu dünyanın en zengin insanları olurdu değilmi? Ben yıllardır deneyimlerim sayesinde hiç para kaybetmedim deneyimler birikimler ergeç işe yarıyor. Akıllı insan deneyimlerini gelecekte doğru yerde kullanmasını bilmesi gerekir. Bir insan para kaybetsede bu onu akılsız yapmaz senin hesabıan göre yapıyorsa sen akılsızın önde gidenisin o zaman. Ergenliğe adım attığım o yaşlarda bile bundan daha ufak çaplı piyasa krizlerine yakalandım satmadım bekledim beklerken kayıptaydım ama o zaman süresince benim hafızama bilgi akıyordu. Borsaya veya piyasalara yeni giren bir yatırımcı stoplos yapıp çıktığında piyasalar adına hiç bir şey öğrenemez çünkü o korkak yatırımcı daha sonraki deneyimlerindede korkup ilk başta malını satan adam olacaktır. Bazen para kaybedilir ama o esnada bilgi kazanılır daha sonra kazandığın bilgiyi paraya çevirirsin. Bu yüzden yıllardır 1 lira bile kaybetmedim. Forumda bir günde tavan yapacak hisse biliyormusun diye hisse dilendiğin günü unutma sen yatırımcı asla değilsin borsaya kesinlikle kumar gözüyle bakıyorsun. Yatırımcı gözüyle bakan bir insanın piyasa değerlendirmesi çok farklıdır ve bir günde tavan yapacak hisse dilenmez insanlardan. Bir kaç günlük alt sat yapan insanlar yatırımcı değildir ve kesinlikle oynadıkları şey borsa içinde kumardır. Sen günlükçü olduğun için kendi gölgesinden korkan para kazanmaya aç birisin. Bu yüzden senin değerlendirmelerin havada kalıyor. Çünkü sen piyasanın aylardır düşeceğini istediğin için yorumlar yapıyorsun. Yani bir insan 4 ay endeks düşecek derse elbette düşer ki sen buraya sadece düşüşlerde geliyorsun piyasanın düşmesini bilmek ile düşeceğini istemek çok farklı şeyler kendi içinde bunun farkına varamadıysan şuanda varmanı dilerim. Daha önce bir örnek vermiştim yaptığın şey cenaze evinde herkes ağlarken espri yapıp sonra gülmek kadar dengesiz ve talihsizce bir tutum. Mal almak için için endeksin düşmesini bekleyebilirsin ama insanlar zarardayken gelip gülemezsin yaşın ya 15 yada bigparadaki paralı dengesiz bunaklar gibi 55 daha önceki yatırım deneyimlerin senin sinir balanslarına kalıcı zarar vermiş. Ben burda her borsa düşecek diyenlerede karşı çıkmıyorum filmdükkanı da bir kaç hafta önce endeks 55000 olabilir demişti. Bunu söylerken hayvanı bir zevk içersinde değildi nitekim bunu kendi söylediği halde malını satmadı. Riski doğru yönetememek akılsızlık değildir şansızlıktır.

Yaptığım yorumlar gördüğüm şeyler bu işi profesyonelce yapan insanlarla birebir örtüşüyor. Piyasayı çok güzel değerlendiriyorum ama kontrol edemiyorum. Ağustos ayında bu düşüşü ben kesinlikle bekliyordum ve 1 ağustos da bu aydan korktuğumu belirtmiştim çünkü geçen sene yaşadım yine yanıltmadılar beni.

Ayrıca hal ve hareketleri dengesiz bir insan evladının başka insanları akıllı akılsız diye ayırt etmesi pek mümkün değil. Ama senin gözünde akılsız olmak benim için ayrıcalıktır senin akıllı dünyanda hiç yer almak istemem. Ben insanların kurduğu ve seçtiği kelimelerden çok iyi karakter analizi yaparım ve %75 yanılmam o insan hakkında. Burdaki herkesin az çok kişiliğini hafızama oturttum. Benim için siyasi düşünce ve fanatizm geri planda ne düşünürse düşünsün benim o insan hakkında irdelediğim ve gördüğüm şey çok farklıdır. Kısacası senin elle tutulur hiç bir yanın yok?

Üstelik piyasalardaki kıyım üzerine aldığın zevk ile dinlediğin efkarlı şarkı arasında da dengesizlikler var hayırdır karadenizde gemilerin mi battı derler adama?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shattered Glass -- 7 Ağustos 2011; 5:30:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muhendis78

Shattered'a katildigim yerler var(vay anasina) :)
    SP karari coktan satildi. Ama yine de son bir kotkutma dususu gelecrktir..

Abicim katıl yada katılma ben burda tamamen kendi kişisel görüşlerimi paylaşıyorum kimsenin onaylaması veya onaylamaması umrumda değil. Düşündüğüm şeylerin ekonomi kanallarında dillendirilmesi bana yetiyor. Beni kopyalıyorlar imasında bulunmuyorum o benim haddim değil ama onlarla aynı görüşte olmak bana mutluluk veriyor.

Ayrıca şuanda tekniğin beş para etmediği bir dönem içersindeyiz ne yukarı nede aşağı hiç bir destek direnç seviyesi yatırımcıların umrunda değil. Piyasalar ne zaman yukarı dönecekse bu destek seviyesi şu olduğu için değil artık satışların doyuma ulaştığının yatırımcıların zihinlerinde yer edinmesiyle olacaktır. Piyasa krizde (hala kriz demiyorum ama satışların boyutu için doğru kelime seçemiyorum) olduğu zamanlar teknik değerlendirme fayda etmez. İMKB daha çok düşmeden 58000-58500 seviyesini önemsiyordum çünkü kırılmıyordu o seviyeler kırılmaz piyasa yukarı dönerse alım yapılmasını eğer o seviyeler kırılırsa alım için acele edilmemesini önermiştim. 58000 kırıldıktan sonra teknik analiz yerini kestirilemeyen panik satışlara bıraktı bu yüzden teknik analiz bir fayda etmiyor. Pazartesi günü hiç malda olmayanlar için AL öneriyorum yakın çevreme tabiki burdaki herkes zaten malda maliyet düşürmek isteyenler piyasanın gerçekten döndüğüne inandığı zaman alım yapmalı.
  • Gerçekten hakkımda ne yazdın ettin bilmiyorum ama okuduysam tuttuğum oruç kabul olmasın ki okumayacağım. Cevap verirsem uzayacak o yüzden boşveriyorum. Ben kendimi biliyorum yanlış anlaşılmaları gidermek veya zihinlerde kötü bir imaj edinmeme adına kendimi savunurum ama insanların inanıp inanmaması benim açımdan hiç bir şey değiştirmez. Allah biliyor çünkü ona kendimi anlatmak için çaba göstermiyorum zihnimi okuyor bu yüzden yazdığım şeylerde vicdanım rahat. Herkesin mutluluğuyla mutlu olacağımı üzüntüsüylede üzüleceğimi biliyor. Burda bana çok iftira atıldı ordan burdan okuyup kendi fikrinmiş gibi insanlara yiteliyorsun diye bunları iddia eden kişiler sen dahil olmak üzere aslında sizin kendi yaptığınız şeyler. Bir kez daha belirtiyorum yaptığım değerlendirmeler tamamen kendi kişisel görüşümdür doğru veya yanlıştır o benim düşüncemin getirisi olacaktır. Nitekim düşündüğüm fikirlerin ekonomistlerle paralel gitmesi benim onlardan etkilendiğim anlamınada gelmez. Bu bilgiler bir zamanlar kaybederken kazandığım bilgilerin satırlara yansıması. Bunu hala başkalarından çalmak olarak attığınız iftiralar kişisel hazımsızlığınızı ve cahilliğinizi ele verir. Diyorum ya allah biliyor vicdanım rahat burdaki insanları ne kadar yanıltmaya kalksanızda bir şekilde dengesizliklerinizle açık verir millete sakız olursunuz. Ben artık sizi çiğnemekten yoruldum ve yere tükürdüm şuanda.

Hakkında yazdığım satırlarca yazı senin amacını ve ne yapmak istediğini özetliyor. Ne kadar aksini iddia etsende ancak ettiğinle kalırsın çünkü ben seni çok iyi tanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shattered Glass -- 7 Ağustos 2011; 6:33:53 >

• Richard yana yakıla benim üye olmamı bekliyor. Birde kendi çapında kurallar koymuş ismi yine beğenmedim İMKB borsa ne demek yahu anlatım bozukluğu İMKB zaten borsa adını "Borsa Kulübü" olarak değiştir bence.

Bu arada grubuna üye olmam için bir şartım var bir sonraki türkiye ziyaretinde bana amerika baskı kill bill box set dvd getir. Fiyatı sanırım 12 dolar senin gibi nasdaq kaçkını biri için hiçbir şey değil bu meblağ

• PANİK YAPMAYA GEREK YOK.
    Şu anda zararda olabilirsiniz, fakat satarsanız zararı cebe koymuş olursunuz. Fakat satmayıp sabırla beklerseniz zarardan kurtulup kara geçersiniz.
    Şunu unutmayın, sizin 10 bin zararınız varsa büyükbaşların 10 milyon zararları var. Eğer borç, kredi vb durumunuz yoksa sabırla bekleyiniz. Altta kalanın canı çıksın deyip geçiniz. Hatta espri bile yapın. Paranız, birikiminiz dolarınız, altınınız varsa düşük fiyatlardan alabildiğiniz kadar sağlam hisseleri alın. Elbet diğer yatırım araçlarından para kazananlar karlarını cebe atıp iştah kabartan fiyatlardan borsaya girecekler. Elbette yıllık %8 faize para yatıranlar paralarını burada heder etmek yerine borsaya gelecekler. Speklerde portföylerini zarardan kurtarmak için yeniden yukarı hareket edecekler. İşte o zaman sabreden derviş muradına erecek. Eskiden köylerde camişler olurdu. Bir su birikintisi gördüklerinde çamurlu suya yatar yuvarlanırlardı. Ben kendimi o camişlerin sırtındaki bir ky yatırımcı olarak görüyorum. Bu camişler çamurlu suda ne kadar yuvarlanırsa yuvarlansın asla kendilerini çamurlu suda boğmazlar. :)
    Borsada Irak savaşını da gördüm, 15 bin TL olan portföyün 3 bin TL ye düştüğünü de gördüm. Daha sonra yukarı harekette tekrar 30 bine çıktı. Ondan sonraki krizde 60 binden 20 bine düştü, düşük fiyattan korkmadan alabildiğim kadar aldım yukarı harekette 100 bini geçti. Sonuçta sabredeceksin. Kredi ile borçla borsaya girmemişsen eğer sabretmeyi bileceksin. Mecbur kalmadıkça zararına hisse satma. İhtiyacın varsa sadece ihtiyacını karşılayacak kadar sat. Zaten borsadan zararına hisse sattığında nereye gideceksin. Döviz mi, altın mı yoksa faize mi gideceksin?
    Bu panikle diğer yatırım araçlarına gidersen bir de orada kaybedersin. Zararın çifte kavrulmuş antep fıstığı gibi olur bir daha ayağa kalkamazsın.
    Az önce mynet finansda bir arkadaşın yazısını okudum. 170 bin TL zarardayım satayım mı diye soruyordu. Satarsan 170 bin TL zararı cebe atmış olursun. Başka yerden de bu zararı çıkarman mümkün olmaz dedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HayatBoş

PANİK YAPMAYA GEREK YOK.
    Şu anda zararda olabilirsiniz, fakat satarsanız zararı cebe koymuş olursunuz. Fakat satmayıp sabırla beklerseniz zarardan kurtulup kara geçersiniz.
    Şunu unutmayın, sizin 10 bin zararınız varsa büyükbaşların 10 milyon zararları var. Eğer borç, kredi vb durumunuz yoksa sabırla bekleyiniz. Altta kalanın canı çıksın deyip geçiniz. Hatta espri bile yapın. Paranız, birikiminiz dolarınız, altınınız varsa düşük fiyatlardan alabildiğiniz kadar sağlam hisseleri alın. Elbet diğer yatırım araçlarından para kazananlar karlarını cebe atıp iştah kabartan fiyatlardan borsaya girecekler. Elbette yıllık %8 faize para yatıranlar paralarını burada heder etmek yerine borsaya gelecekler. Speklerde portföylerini zarardan kurtarmak için yeniden yukarı hareket edecekler. İşte o zaman sabreden derviş muradına erecek. Eskiden köylerde camişler olurdu. Bir su birikintisi gördüklerinde çamurlu suya yatar yuvarlanırlardı. Ben kendimi o camişlerin sırtındaki bir ky yatırımcı olarak görüyorum. Bu camişler çamurlu suda ne kadar yuvarlanırsa yuvarlansın asla kendilerini çamurlu suda boğmazlar. :)
    Borsada Irak savaşını da gördüm, 15 bin TL olan portföyün 3 bin TL ye düştüğünü de gördüm. Daha sonra yukarı harekette tekrar 30 bine çıktı. Ondan sonraki krizde 60 binden 20 bine düştü, düşük fiyattan korkmadan alabildiğim kadar aldım yukarı harekette 100 bini geçti. Sonuçta sabredeceksin. Kredi ile borçla borsaya girmemişsen eğer sabretmeyi bileceksin. Mecbur kalmadıkça zararına hisse satma. İhtiyacın varsa sadece ihtiyacını karşılayacak kadar sat. Zaten borsadan zararına hisse sattığında nereye gideceksin. Döviz mi, altın mı yoksa faize mi gideceksin?
    Bu panikle diğer yatırım araçlarına gidersen bir de orada kaybedersin. Zararın çifte kavrulmuş antep fıstığı gibi olur bir daha ayağa kalkamazsın.
    Az önce mynet finansda bir arkadaşın yazısını okudum. 170 bin TL zarardayım satayım mı diye soruyordu. Satarsan 170 bin TL zararı cebe atmış olursun. Başka yerden de bu zararı çıkarman mümkün olmaz dedim.

Adam Haklı beyler :)
  • @Hayatboş
    Haklısın sonuna kadar ben böyle durumlarda bekleme taraftarıyım.
    Hatta böyle düşüşlerden sonra eğer endeks dönerse nakitte olan paramı spek hisselerine (eurom,emkel,trnsk,vakko) gibi hisselere yatırmayı dusunuyorum.
    Mesela tahta sahibinde 28milyon lot var.. bi aralar 1.60dan dusmustu su aralar 0.77lerde falan. E bi zahmet adam biraz zararda olsun veya kar etmeyi istesin.

@Plantamax
    Senin yazılarını okuyorum, tespitlerinde haklı cıkıyorsun kutlarım. Herşeyine kadar okey de gelip burda malda olanlara takılmanı sevmıyorum, insanca yazsan başlarda sana forumca başta ben olarak, bu kadar tepki vermezdik. Shattered konusuna gelince de o mahlukata ne dersen de "en iyisi benim" havasında olacagından boşuna kendini yorma, ağır kıt bir insandır, umursama ne yazarsa yazsın bilgisi yoktur hiç bir konuda. Endeks 29-30 dolara geriler dedin, sence oralarda destek yapar mı?
  • 
Sayfa: önceki 854855856857858
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.