Şimdi Ara

BORSACILARIN BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU ! (1561. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
10 Misafir - 10 Masaüstü
5 sn
33.606
Cevap
535
Favori
1.162.470
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 15591560156115621563
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Tarila

climanjero hocam Petkim’de A/S oranı 1,06 olmasına rağmen %-3 olması bende bir spekülasyon olduğu hissi uyandırdı yanlış mı düşünüyorum
    ya maalesef ortalığı gereğinden fazla bulandırıyorlar bazen böyle.

petkim'de bugün 6.00 üstü kapanış beklemiştim ama 5.82 den kapanış oldu, ama hala dönüş şansımız yüksek diye düşünüyorum.
    daha düşerse bir miktar daha alım yapabilirim.
    bist100 100.866 kapanış oldu , artık biryerden tepki gelmesi lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MacGyver.

Üstad merhaba,

Fikirlerini merak ettiğimden soruyorum;

1) Seçimden önce halkbank/ hakan atilla davası var. 16 mayıs'ta alehte bir karar çıkarsa bundan nasıl etkileniriz? Zaten yerinde duramayan döviz daha da uçmaz mı? ayrıca bist de değer kaybetmez mi?

2) seçim demek belirsizlik demek, belirsizliğe doğru yaklaştıkça stres artacak ve bu da TL'de daha fazla değer kaybına yol açacak diye düşünüyorum. özellikle sonuç 2.aşamaya kalırsa yine tl'nin değer kaybedeceğini düşünmek yanlış mı?

3 ) Diğer yandan Merkez bankası zaten müdahale ediyor ama sonuç alamıyor. Hatta bugün bile müdahale oldu ancak bana mısın demedi. Gerçekten de MB'nin ya da devletin doları 4,26'dan 3,90'a düşürebilecek gücü var mı sence? Seçime yaklaşırken bütün kartlarını oynayacaklarını söylemek istiyorsun sanırım ama o da yeterli olmayabilir diye düşünüyorum.

4) Bu arada seçimden sonra bizleri sabit kur, döviz hesaplarına blokaj gibi uygulamalar bekliyor mu sence?

Alıntıları Göster
    halkbank'ı zaten ezdiler yeterince 7.88 gün kapanışı , 15.37 zirvesinden bu yana neredeyse %50 eridi halkb dolaysı ile olası bir olumsuz dava neticesi satın alındı karar olumsuz çıksa dahi bunun etkileri beklendiği gibi uçuk kaçık olmaz bu saatten sonra.
    seçim belirsizlik demek ama her durum için tepki verebilir piyasalar.
    yabancı yatırımcı'nın nasıl bir tepki vereceğini bilemeyiz ama her iki yönede hareket bekliyorum ben , borsa'yı önce yukarı sonra tekrar dibe vurdurabilirler. yabancı sermaye akışıyla dövizde önce aşağı seçime doğru veya seçimden sonra tekrar yukarıya döner belki.
    -dolar 3.90-4.00 arasına düşerse sonra tekrar 4.15+ yapabilir.yani böyle bir harekette mümkün.
    -MB'nin şu aşamada dövizi ciddi anlamda aşağıya çekebilecek tek gücü agresif bir faiz artırımı olabilir 500-600bp+ gibi.
    -sabit kur veya hesaplara blokaj gibi bir uygulama sözkonusu olmaz , böyle bir hareket zaten kırılgan olan ekonomiyi anında yerin dibine batırır

• Takip ettiğim bir yorumcu bist in 90 bin lere kadar ineceğini öngörüyor kendisi düşüşten 1 ay önce de bu düşüşü yazmış olduğundan bahsediyor (ben o yazısını okumadım)

şahsi görüşüm bistin 100 bin noktasının altına çok kolay geçeceği
  • quote:

Orijinalden alıntı: TIGERSHARK

Takip ettiğim bir yorumcu bist in 90 bin lere kadar ineceğini öngörüyor kendisi düşüşten 1 ay önce de bu düşüşü yazmış olduğundan bahsediyor (ben o yazısını okumadım)

şahsi görüşüm bistin 100 bin noktasının altına çok kolay geçeceği
    Ince bir cizgi kaldi resmen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • msci verisi 2008 krizinden beri 2. dibinde..

big crash mi geliyor yoksa?
  • climanjero C kullanıcısına yanıt
    MB 500-600 baz puan artirim yapmasi imkansiza yakin 200 baz puan beklenirken 75 baz puan zoraki artirdi.

• MacGyver. kullanıcısına yanıt
    İstediğim sorudan başlayabilirim :)

3. Soru cevabı

1.Ohal kalkacak

2.Yargı bagımsızlıgı

3.Kuvvetler ayrılıgı

4.Liyakata göre işe alımlar

5.Dünya ile entegrasyon

6.Diplomasi kullanımı

7.Arge ve teknolojiye yatırım

8.Boş polemikler yerine taş üstüne taş koymaya calışmak

9.Kaliteli eğitim bilim ve teknolojiye dayanan

10.Tarımın tekrar ayağa kaldırılması

Dolar anında 4 altına düşürecek reçete farklı bir görüşü olan varsa belirtsin işe yaramaz diye beyin fırtınası yapalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TESLA37 -- 7 Mayıs 2018; 22:55:31 >
  • TESLA37 kullanıcısına yanıt
    OHAL kalksın ve mb 200 baz puan arttırsın faizleri dolar 2 en fazla 3 günde 3.80 görür .

• quote:

Orijinalden alıntı: TESLA37

İstediğim sorudan başlayabilirim :)

3. Soru cevabı

1.Ohal kalkacak

2.Yargı bagımsızlıgı

3.Kuvvetler ayrılıgı

4.Liyakata göre işe alımlar

5.Dünya ile entegrasyon

6.Diplomasi kullanımı

7.Arge ve teknolojiye yatırım

8.Boş polemikler yerine taş üstüne taş koymaya calışmak

9.Kaliteli eğitim bilim ve teknolojiye dayanan

10.Tarımın tekrar ayağa kaldırılması

Dolar anında 4 altına düşürecek reçete farklı bir görüşü olan varsa belirtsin işe yaramaz diye beyin fırtınası yapalım
    Bence, 1 2 3 4 5 6 8 hiç bir işe yaramaz maddelerdir. Bunlarin ekonomi ile ilgisi belkide hic yoktur. Ekonomi demek ya kara para aklicaksin yada yeralti olacak yada ureteceksin demektir

Dunya uretimi cine kaydirdi. Neden. Bunlar var diyemi?

Trump, geleceksiniz burda ureteceksiniz dedi, uretim maliyetlerinin artmqsi pahasina tamam dediler. Bu maddelerin hic biri icin geri donmediler abd ye.!

Neden dunyanin en gelismis ulkelerinde devasa fabrikalar yok. Luxembug norvec isvec isvicre? Bu maddeler hayvan gibi isliyor oysaki bunlarda!

Neyse, maliyet herseydir. Istikrar bunun yaninda cocuk oyuncagi kalir. Belki diplomasi bunlar arasindan sıyrılır. Oda sınır ve vergi anlasmalari icin.

• Benim düşüncemin uluslararası anlaşmalarda yeri nedir bilmiyorum ama;

Mesela biz de çin gibi ürünlerimizi yurtdışına satıp, kargoyu ücretsiz veya cuzzi bir ücretle devletin karşılaması gibi bir durum olabilir mi? Bu şekilde hem ihracat hem üretim çok hızlı yükselir. İç piyasada rekabet çoğaldı fiyatlar maliyete çok yaklaştı. Eğer ihracat yapabilseydik en azından dolar / euro farkından iyi para kazanma şansımız da olabilirdi. Bu şekilde iş yeri açmak isteyen gençler de bu dalgadan ciddi derecede etkilenerek birşey yapabilirler diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
  • Elindeki 3-5 kuruş TL yi, reel enflasyon asgari %20 iken; %14 mevduat faiziyle eritmekten farklı bir alternatif becerisi olmayan ve doların 3,80 e düşmesi fantezisini kuran (dünyanın akıllısı o ya, 3,80 e düşerse oradan alıp mevduatta çakılı kaldığı %14 le eriyen parasını telafi edecek) andavalları göstermiştir. (hayellerde yaşıyor bazı ....)
  • hay ben sizin

dolar düşmeye eğilimli... bir aşağı verseler rahatlayacak piyasa'da işte naz yapıyor sabırla beklemeye devam
    bist100 95.000'ler için henüz erken bence. öncelikli hedef 114.000 , 95.000'ler çok daha sonra gelecek diye bekliyorum ben.
    kesinlikle YTD
  • PETKİme girelimmi hocam 5.69 a kadar düştü

• Az bekle o zaman (sabreden derwiş...), 3,80 e düşünce oradan alırsın....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zvzv -- 8 Mayıs 2018; 11:5:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdifb10

PETKİme girelimmi hocam 5.69 a kadar düştü
    valla ben 6.00 üstünden alım yaptım bir miktar size alın yada almayın diye tavsiye veremem ama almak istiyorsanız buradan bir miktar girin , eğer düşmeye devam ederse ortalama düşürmek için sermayeniz olsun ama. biraz fazla speküle ediliyor PETKM bu aralar.
    güçlü bir çıkış yakalanabilmesi için 6.00-6.10+ gibi bir kapanış yapsa iyi olacak bu hafta.
  • erdifb10 E kullanıcısına yanıt
    Borsa genel anlamda düşüyor ve düşüşün devam etmesi bekleniyor ben şahsen naktim olsa seçime kadar hicbirseye para baglamam üstelik parami da dövize çeviririm çünkü belli oldu ki mb dolara karsi harekete geçmeyecek ve bu doların yükselişi 4.50 lere kadar gidecek
    Ben full malda yakalandım artik ALLAH sonumuzu hayır etsin kötü girdiki bistten çıkıp nakite geçemiyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TIGERSHARK -- 8 Mayıs 2018; 12:0:47 >
  • PETKM A/S 1,10 oldu topluyor gibi bakalım .

• Tarila T kullanıcısına yanıt
    5.66....

• erdifb10 E kullanıcısına yanıt
    tüpraş 145 lerden 130 lara gelince millet alım fırsatı diye aldı. şimdi ise 99-100 bandında. petkim'e de temkinli yaklaşmak gerek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tarila

PETKM A/S 1,10 oldu topluyor gibi bakalım .
    5.55 gördüldü , beklediğimde fazla satış yiyiyor hisse ,
    yarında böyle olursa bir parça daha ekleme yaparım.
  • 
Sayfa: önceki 15591560156115621563
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.