Şimdi Ara

BORSACILARIN BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU ! (1102. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
33.606
Cevap
535
Favori
1.162.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 11001101110211031104
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ogameci

quote:

Orijinalden alıntı: huntelarr

quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

quote:

Orijinalden alıntı: huntelarr

quote:

Orijinalden alıntı: 58_transporter_58

61 TL'den ASLAN aldim bugun.2B den, 3.kopruden ve kentsel donusumden oldukca umutluyum.

borsa böle bişey işte. 5-7 hafta önce 29 tl iken yazıp anlatmıştım ben 45 lerden satıp çıktım çok yükseldi diye, AMA şimdi 61 lerden ucuz diye alanda oluyor.
    İŞTE BORSA BÖYLE BİŞEY.................O KADAR İLGİNÇ...
    -
    bol şans bol kazanç.

190 ları nasıl görmüş ya

maşallah

YUKARIDA sormuşsun ya halka açıklık ORANINI öneminini veya sonuçlarını...........
    -
    ÇOK İYİ BİR ÖRNEK................ASLAN ÇİM..SON 1,5 YILDA 190TL DEN 29 TL YE ORDAN 72 TL YE.................
    -
    BU AKILLARA ZARAR FİYAT HAREKETİ..............nasıl mümkün.........
    -
    HALKA AÇIKLIK ORANI %3 evet aşağı yukarı %3..................
    --
    KURAL 1_ HERZAMAN OLMASA BİLE(çoğuzaman) HALKA AÇIKLIK ORAN DÜŞTÜKÇE VOLATİLİTE ARTABİLİR...

huntelarr dostum cevabın için teşekkür ederim

şunuda öğrenmek istiyorum

%97 Financiere Lafarge ve Agretaş Agrega İnş'ta geri kalan hisseler

bunların elinde ki hisseler dolaşıma kapalı hisseler değil mi

bu volatilite nasıl oluşuyor onu anlamak istiyorum ?

evet dolaşıma kapalı sadece %3 civarı borsada işlem gören tipte.
    -
    ama şuda var küçük bi şirketin %99 u halka açık olabilir ama toplamda parasal olarak küçüktür ve onlardada sert hareketler olabilir ama,garanti gibi tüpraş gibi devasa şirketlerde halka açıklık oranı çokk yüksek olmasa bile %300-500 gibi fiyat hareketleri olmaz yada çokk zor olur...
    Yani aslında halka açıklık oranına bakarak kesin bi yargıya varılmaz ama.Gelişmiş ülkelerde halka açıklık oranının yüksekliği olumlu algılnır,
    Bizim memlekette bazı kansızlar 2 liradan sadece %10 unu arz eder,sonra haber pompalar şirketin fiyatı 5 tl ye gelir şişer, hoppp elinde kalanlardan basar satar borsada halka açıklık %10 dan %49 a çıkar ordan hisse gümmmm bu satışlarla 2 tl ye düşer..................olan imkb ye ve halka arzlara inanan yatırımcıyada olur.

• Gunaydin dostlar;

Dun cok az aldigim 2.86 maliyetli KRONT lari 2.85 den verdim.

Veris nedenim; Sirketin genel mudur yardimcisinin 2.90 dan 32 bin lot hisse satmasidir.

Sizler satarsaniz bende hayli hayli satarim. Bekleyip gorecegiz. Yaaa daha uygun fiyata gelip almamiza izin verecekler yada KRONT olgunlasip gercek bir yatirim kagidi oldugunu ispat edecek ve oyle alacagiz.

Dun temettu haberi esnasinda 1.55 maliyetli yuklu ALKA aldim. Firma guzel temettu orani acikladi. ALKA nin FK, PD rasyolarida hosuma gitti. Sans eseri takip listemdeydi. Aldik bakalim. Bekliyorum. Ayrica son sanieyelerde biraz da cok harika noktadan tofas aldim.

Bu iki cihazdan ekmek yiyecegiz gibi genelde yedirmezler ama bakalim.

Bu arada uzun vadeli guzel kagit olarak bilgisine ve analizlerine cok guvendigim bir dost dan Konfurt degerlendirmesi aldim. Hisseyi takip edip geri cekilmelerde degerlendirile bilir. Hisse 6-12 ayda iyi yerlere gelebilir.

Herkese bol kazanclar.

Yazdiklarim yatirim amacli degildir.

• MRSHLL 3 gunden beri sert dususunu devam ettiriyor forekste de UYUM %200 bedelliye gitmesine ragmen %62 dusus gostermis.
  • Dostlar alka ile disco ya devam:)
    Vurdim oni
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemele

Dun temettu haberi esnasinda 1.55 maliyetli yuklu ALKA aldim. Firma guzel temettu orani acikladi. ALKA nin FK, PD rasyolarida hosuma gitti. Sans eseri takip listemdeydi. Aldik bakalim. Bekliyorum. Ayrica son sanieyelerde biraz da cok harika noktadan tofas aldim.

Bu iki cihazdan ekmek yiyecegiz gibi genelde yedirmezler ama bakalim.

Bu arada uzun vadeli guzel kagit olarak bilgisine ve analizlerine cok guvendigim bir dost dan Konfurt degerlendirmesi aldim. Hisseyi takip edip geri cekilmelerde degerlendirile bilir. Hisse 6-12 ayda iyi yerlere gelebilir.

Herkese bol kazanclar.

Yazdiklarim yatirim amacli degildir.

Ellerimi seveyim comert davranip mala fena asilmistim. Tut konumunda bekliyorum

Amortiden cikti ama ne demisim hissenin FK, PD ve temettu orani hosuma gitti demisim. Yani analizi yapmisim dostlar.

• Tesekkurler ALKA kardes temettumuzu pesin alip 1.70 den ayrildim

Boyle bir havada bana boyle guzel bir gun yasattigin icin cok tesekkurler listemdesin ve adamimsin
  • quote:

Tesekkurler ALKA kardes temettumuzu pesin alip 1.70 den ayrildim

Boyle bir havada bana boyle guzel bir gun yasattigin icin cok tesekkurler listemdesin ve adamimsin

bereketini gör :)
  • Arkadaşlar aşağıdaki hisselere girmiş bulunuyorum...Önleri ..istikballeri açık mı ne dersiniz???

PETKİM
    SAFGY
    GÖZDE
    AKSA
    PİNSU
    ŞEKERPİLİÇ
  • Eyvallah saol tolga kardes.
  • quote:

Arkadaşlar burda yeniyim şu temettü olayını anlayamadım.Şimdi bir hissenin temettü vermesi iyi bir şey mi yoksa kötü birşey mi?
    Yani temettü verrirse yükselir veya düşer diye kesin bir yargıda bulunabilir miyiz? Temettü vermeden hemen önce mi yoksa verdikten sonra mı çıkmak gerekir hisseden...????
    veya hiç mi çıkmamak gerekir???Eğer yükselecekse.....

• quote:

Orijinalden alıntı: samilto

Arkadaşlar aşağıdaki hisselere girmiş bulunuyorum...Önleri ..istikballeri açık mı ne dersiniz???

PETKİM
    SAFGY
    GÖZDE
    AKSA
    PİNSU
    ŞEKERPİLİÇ

Petkim: 2017-2018 senesi icinse onu cok acik.
    Gozde: cok yakin zamanda haberler dusebilir.
    Akilli tablet, ucuncu kopru ve cevre yolu, migros.
    Aksa: sectorunde lider ilerisi icin umut verici.

Digerlerimi bilmiyorum. Pinsu ucuz ise bu sene toplanip gelecek sene bu zamanlar satilabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Arkadaşlar aşağıdaki hisselere girmiş bulunuyorum...Önleri ..istikballeri açık mı ne dersiniz???

PETKİM
    SAFGY
    GÖZDE
    AKSA
    PİNSU
    ŞEKERPİLİÇ

Petkim: 2017-2018 senesi icinse onu cok acik.
    Gozde: cok yakin zamanda haberler dusebilir.
    Akilli tablet, ucuncu kopru ve cevre yolu, migros.
    Aksa: sectorunde lider ilerisi icin umut verici.

Digerlerimi bilmiyorum. Pinsu ucuz ise bu sene toplanip gelecek sene bu zamanlar satilabilir.

TŞK dostum.su ve piliç yaz için:) herhalde yaza prim yapar geçen sene gibi....safgy içinde 2 katı olur diyorlar.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samilto -- 21 Mart 2012; 17:46:31 >

• Borsada bazen dış etkenler büyük korku yaratıyor.
    Dünki Çin ekonomisinin biraz gerilemesi tüm borsaları etkiledi.

2 Gün önce Türkiye dış işleri Suriye topraklarındaki tüm vatandaşlarını acilen geri çağırdı.

Bugüne kadar Suriye'ye müdehale edilmemesinin tek sebebi arkasında gizli gizlide olsa Rusya ve Çin'in destek vermesiydi.
    Onlarda bugün BM tarafına geçtiler ve Suriye yalnız kaldı.

Tahminim 1 ay içinde Suriye 'ye ABD başta olmak üzere saldırılar başlar.

Olay şu ki biz neyapacağız?
    Eğer biz destek vereceksek ki vermemiz lazım, hiç bişey yapmasak bile lojistik destek vermek durumundayız.
    Kaldı ki bundan 3 ay önce nerdeyse biz tek başımıza girecektik Suriye 'ye gövde gösterisi için

Diğer bir soru şu ki biz Saldırılara destek verince Suriye bize ne yapacak?
    Bildiğim kadarı ile Suriye'nin elinde Rus yapımı uzun menzilli (Ankara ya kadar ulaşan) füzeleri var.

Uzun vadeli düşünenlere bir lafım yok ancak, kısa vadelilere mal da yakalanmamalarını tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: SebastianTR

Borsada bazen dış etkenler büyük korku yaratıyor.
    Dünki Çin ekonomisinin biraz gerilemesi tüm borsaları etkiledi.

2 Gün önce Türkiye dış işleri Suriye topraklarındaki tüm vatandaşlarını acilen geri çağırdı.

Bugüne kadar Suriye'ye müdehale edilmemesinin tek sebebi arkasında gizli gizlide olsa Rusya ve Çin'in destek vermesiydi.
    Onlarda bugün BM tarafına geçtiler ve Suriye yalnız kaldı.

Tahminim 1 ay içinde Suriye 'ye ABD başta olmak üzere saldırılar başlar.

Olay şu ki biz neyapacağız?
    Eğer biz destek vereceksek ki vermemiz lazım, hiç bişey yapmasak bile lojistik destek vermek durumundayız.
    Kaldı ki bundan 3 ay önce nerdeyse biz tek başımıza girecektik Suriye 'ye gövde gösterisi için

Diğer bir soru şu ki biz Saldırılara destek verince Suriye bize ne yapacak?
    Bildiğim kadarı ile Suriye'nin elinde Rus yapımı uzun menzilli (Ankara ya kadar ulaşan) füzeleri var.

Uzun vadeli düşünenlere bir lafım yok ancak, kısa vadelilere mal da yakalanmamalarını tavsiye ederim.

Düşündüğünüz senaryo için altının akıbeti ne olur diye tahmin ediyorsunuz? Saygılar.

• Aksine ben suriyeye olacak bir mudahele ve esed in yikilmasinin imkb de kisa sureli mal kapmak icin panik yaratacagini ama uzun orta ve uzun vadede turkiye ve imkb icin olumlu olacagini dusunuyorum.
    1.) suriyeye mudahele supriz olurmu? Degil bir cok taraf istiyor zaten. Eninde sonunda esed gidecek.
    2.) turkiyenin su anki ekonomik iliskileri ve hacmi zaten dusmus durumda. Turk mallarina extra vergiler, kamyon soforlerine zorluklar, ozellikle guneydogu insaat sectoru basta adana cimento zaten etkilendi.
    3.) pkk ya kucak acan ve turkiyenin sildigi bir yonetimin ulkeye uzun vadede hic bir etkisi olmaz.
    4.) kanayan bir yaranin ameliyet ile temizlenmesi saglikli bir vucut icin gerekli.
    5.) osmanli gibi ummetcilikten ziyade artik ticari menfaatler onde tutularak suriyedeki bu anti demokratik yonetimin gitmesi bolge icin ve turkiye icin uzun vadede iyi olur.
    Ben suriye saldirsinda sadece nakitlerimi posizyonumu mal almak icin kullanirim.
    Sonuc: su anki sartlarda bu suriye yonetimi ile bizim aramizin duzelmesi imkansiz. O zaman yeni kosullara hazirlik icin posizyonu almak gerekir. Hukumette almistir almaktadir.

Ytd

• Altın ile hiç işim olmaz.
    Benim bildiğim az bulunan şey her zaman değerlidir.
    Ve altın kısa vade al-sat değil al unut tarzı bir yatırım aracıdır asla kaybettirmez.
    Altından uzun vadede kaybetmek için komple altından oluşan bir gezegen keşfetmeleri lazım, hatta oda yetmez oraya gidip ordan altın getirecek teknolojinin olması lazım.

Esad'ın gitmesini tüm dünya + bizde istiyoruz evet ancak sıkıntı Esad giderken ne yaparak gidecek?
    Suriye nin zaten bize ekonomik manada çok büyük katkısı yoktur siler geçersin. Ekonomik olarak bizi o etkilemez.
    Suriye nin bize saldırması demiyelimde ordan buraya çocuk gibi taş atması büyük sıkıntı doğuracaktır.
    Böyle bir ortam oluşursada elinde ne olursa olsun patlar uzun bir müddet beklersin.

Tabiki benimkiler tahmin tutar tutmaz orasını zaman gösterecek.

Ancak gelişen olaylardan anladığım çok kısa sürede Suriye ye saldırı olacak ve Suriye açık bir şekilde komşularımızdan bize saldıranlara karşılık vereceğiz demişti.

• quote:

Orijinalden alıntı: SebastianTR

Altın ile hiç işim olmaz.
    Benim bildiğim az bulunan şey her zaman değerlidir.
    Ve altın kısa vade al-sat değil al unut tarzı bir yatırım aracıdır asla kaybettirmez.
    Altından uzun vadede kaybetmek için komple altından oluşan bir gezegen keşfetmeleri lazım, hatta oda yetmez oraya gidip ordan altın getirecek teknolojinin olması lazım.

Esad'ın gitmesini tüm dünya + bizde istiyoruz evet ancak sıkıntı Esad giderken ne yaparak gidecek?
    Suriye nin zaten bize ekonomik manada çok büyük katkısı yoktur siler geçersin. Ekonomik olarak bizi o etkilemez.
    Suriye nin bize saldırması demiyelimde ordan buraya çocuk gibi taş atması büyük sıkıntı doğuracaktır.
    Böyle bir ortam oluşursada elinde ne olursa olsun patlar uzun bir müddet beklersin.

Tabiki benimkiler tahmin tutar tutmaz orasını zaman gösterecek.

Ancak gelişen olaylardan anladığım çok kısa sürede Suriye ye saldırı olacak ve Suriye açık bir şekilde komşularımızdan bize saldıranlara karşılık vereceğiz demişti.

Suriyeyi abartmamak lazim.
    Zamaninda babasida sinirda hafif bir govde gosterisinde ne yapmisti.
    Hem icerden karismis bir ulkenin hareket kabiliyeti ne olcude olabilir?
    Turkiye ye yapacagi bir saldiri emin ol aninda puskurtulur.

İrak olayinda saddam zamaninda gorduk suriyenin teknolojiside o kadar. Atacagi fuzeler daha hafada infilak eder.
    Savasin iyisi olmaz savas savastir etkisi illaki olacaktir onemli olan bir koyum bes almak mantigindan ziyade bu cografyanin gonlunu kazanmaktir. Esed i korumak yada mevcut duzeni savunmakla yada bakar kor olmakla bu is saglanmaz.

Hos olmasada bu yeni bir dunya duzeni ve halka halka yeniden kuruluyor. Tunus-libya, misir-yemen-irak sirada suriye.
    Sonra iran-arabistan v.b leri.

Keske burdaki olanlari buralarin halklari belirlese ama baskalari belirliyor. Bu oluyor ve olacak bu asamada en azindan aktor olmak lazim. Bu bolgede olanlarin ilerde bizim basimiza gelmemesi icinde uyanik olmak lazim.

Gun gelir devran doner sira sana gelir. Bu yuzden her turlu seffaflasma ve yeni anayasa onem arz etmektedir.

• quote:

quote:

Arkadaşlar burda yeniyim şu temettü olayını anlayamadım.Şimdi bir hissenin temettü vermesi iyi bir şey mi yoksa kötü birşey mi?
    Yani temettü verrirse yükselir veya düşer diye kesin bir yargıda bulunabilir miyiz? Temettü vermeden hemen önce mi yoksa verdikten sonra mı çıkmak gerekir hisseden...????
    veya hiç mi çıkmamak gerekir???Eğer yükselecekse.....

Bu konu uzerinde cok sey soyledim. Bir kez daha gorevimi ve misyonumu kisaca anlatayim.

Temettu: Bir firmanin yapmis oldugu yillik kaar yada gecmis donem kasasinda birikmis kaarlarini hissedarlari ile paylasmasina denir.
    Bunu gelenek haline getirmis imkb de firmalar var ve bunlar her yil duzenli kendilerini zora sokmamak kaydi ile temettu oder.

Ornek: tupras bu yil nisan 9 da 3.43 tl temettu odemesi yapacak. Yani 100 lot tupras i olan biri yaklasik 340 tl nakit para alacak.
    9 nisanda ki odeme genelde iki is gununde hesabina yatar. Bu temettuyu almak icin hisse senedinin temettuden bir gun onceki islem gununun kapanis seansinda elinde olmasi yeterlidir. Temettu odemesi yapildigi gun hisse bir onceku gunun agirlikli ortalamasindan brut temettu kadar dusuk acilir. Yani misal temettuden bir islem gunu once tupras in agirlikli fiyat ortalamasi 44 tl ise temettu gunu tuprasin fiyati 40 tl olarak acilir.
    Simdi diyeceksin benim kaarim ne oluyor bu durumda? Asil mesele burda guclu firmalar eger ortamda musait ise verdikleri temettuyu kisa surede tekrar prim olarak kaydeder.
    Onemli olan burda temettu parasi ile tekrar hisse almaktir. Her yil bunu uygun yerlerde yaparsan lot sayin artar yillara doktugunde kartopu gibi buyur. Sende her yil daha cok hisse ile temettu alir payin artar.

• Samilto, cepten yaziyorum detay veremiyorum.
    Temettu konusunda su ornegi verim.
    2004 yilinda 2.4 tl den bir ttrak alan hissedar yillarca aldigi temettuleri ve hissenin primini hesaplasiginda hic bir yerde kazanamaycagi elde etmistir. Yaklasik 15 kat prim ve yillardir verilen temettuler.

İlk etapta aklima gelen yuksek temettu odeyen sirketler: ttrak, tupras, ttkom, ford, mardin cimento, pinsut, petun, adana cimento, unyec,

Bu hisseleri buyuk dususlerde almak hatta agustos gibi bir sonraki yilin temettusune hazirlik yapmak gerekir.

Misal alka temettu acikladi %7 prim yapti.
    Ama bu hisse 1 tl nin altini gordu. Yada tupras agustosda 29 tl yi for 9.95 i gordu. Simdi bu rakamlara yakin yerden alinsa temettu buyuk anlam kazanir. Yoksa su anda ati alan uskudari gecti.

Maliyetler dusuk ise senedi satmadan yillarca temettu alip bu temettulerle hisse payini sabirla biriktirmek yillar sonra piyango gibi doner.
    Bu sabir isidir.

• 
Sayfa: önceki 11001101110211031104
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.