Şimdi Ara

s

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
4.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grup_34 -- 9 Aralık 2021; 20:53:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Evet...Şirkete ortak olunuyor...
    5 milyon ile de ortak olunur,5 bin lira ile de...Bu şirketin büyüklüğüne bağlı...
    Öyle hisseleri alıp da şirket sahibini kovmak kolay işler değil,olur ama çok çok zor...
    Her şeyin düzgün gittiği,kanunla yönetilen ülkelerde bir şirketin hisselerinin düşmesi demek
    şirketin doğru dürüst iş yapamadığını,kâr edemediğini gösterir,bu durumda da şirket iflas eder...
    Başka tür ülkelerde ise bu işlerde yüzlerce antin kuntin iş çevrilip,paralar kaçırılıp şirketler batırılabilir...
    Yine normal ülkelerde hisselerin düşmesi şirketin kötü yönetildiğini gösterir,bu durumda şirket batma noktasına geleceği için sadece borsa gelirinin azalması ile kurtulamaz...

Baya büyük,karışık ve alengirli işlerdir bu işler...
  • Harcarlar seni güzel kardeşim. Git başka şeyleri merak et. Ne merak ediyorsan et ama başka bir şey et.

Arkadaş iyi niyeti ile açıklamış şirketler kar yapar yeni şirket alır veya ortaklık kurar ve değerleri artar seninde hissen artar diye. Bunlar kağıt üzerine böyledir. Sadece belirli bilinen şirketlerde geçerlidir. Garanti,Thy,Turkcell vb.

Bunun dışında çakalların organize olduğu bir kağıda suni talep oluşturup kağıdın değerlenmesini sağlayıp.( Örnek 4-5 trilyonluk alım yaparlar ) Orda burda manipilasyon bilgilerle de insanları bak kağıda talep arttı çünkü söyle söyle olacaklar ile gazı verip. Seni kağıda yüksekten sokarlar. Sonra kendileri satar gider.

Bu tarz durumlarıda başta şirketlerin kendileri yapar. Birilerine yaptırır. Olacak bir gelişmeyi yasak olmasına rağmen cevresine önden haber verir. ( Örnek : 3 ay sonra yeni fabrika açıyoruz gibi veya direk bilançosunun kar yaptığını paylaşır )

Uzatmıyayım..Git dalma,balık adami,dağcılık,fotoğrafcılık, tarım, bilim, din , kişisel gelişim bunları merak et.

• quote:

Orijinalden alıntı: Halkçı2013

Harcarlar seni güzel kardeşim. Git başka şeyleri merak et. Ne merak ediyorsan et ama başka bir şey et.

Arkadaş iyi niyeti ile açıklamış şirketler kar yapar yeni şirket alır veya ortaklık kurar ve değerleri artar seninde hissen artar diye. Bunlar kağıt üzerine böyledir. Sadece belirli bilinen şirketlerde geçerlidir. Garanti,Thy,Turkcell vb.

Bunun dışında çakalların organize olduğu bir kağıda suni talep oluşturup kağıdın değerlenmesini sağlayıp.( Örnek 4-5 trilyonluk alım yaparlar ) Orda burda manipilasyon bilgilerle de insanları bak kağıda talep arttı çünkü söyle söyle olacaklar ile gazı verip. Seni kağıda yüksekten sokarlar. Sonra kendileri satar gider.

Bu tarz durumlarıda başta şirketlerin kendileri yapar. Birilerine yaptırır. Olacak bir gelişmeyi yasak olmasına rağmen cevresine önden haber verir. ( Örnek : 3 ay sonra yeni fabrika açıyoruz gibi veya direk bilançosunun kar yaptığını paylaşır )

Uzatmıyayım..Git dalma,balık adami,dağcılık,fotoğrafcılık, tarım, bilim, din , kişisel gelişim bunları merak et.

bu tür manipülasyonları takip eden, tespit ettiğinde ceza kesen bir kurum yok mu?

anlattığınız şekilde çok para kaybeden insanlar duymuştum.

yalnız büyük şirket kağıdında kalıp iyi kar ettiğini söyleyende vardı.

• Merhaba,
    sorduğunuz borsa ile ilgili çok temel kavramları bilgmediğiniz gösteriyor.
    Diğer arkaşarların sen uzak dur tavsiyeleri ise, bu kavramları bilmeden paranızı riske atıp kaybedebileceğiniz için.

Bence uzak durmayın ama bu ilginize var ise öncelikle bu işleri kapsamlıca öğrenin.
    google üzerinden yapacağınız aramalar ile kısa sürede konuyu anlayabilirsiniz.

bu konda istanbul borsasının bir projesi var :http://www.bilincliyatirimci.org/ (henüz tamamlanmadı=

Alternatif olarak temel borsa bilgilerini aratınca karşınıza çıkacak örnek başlıklar:
    http://www.paralimani.com/borsa-hakkinda-bilinmesi-gereken-temel-bilgiler-haberi-38187/

Türkiye'de bu konuları araştıran fazla kişi yok, ortalama yatırımcı profili ise bilgi olarak vasatın altında.
    Örnek vermek gerekir ise, borç içinde yüzen, birini satmadan öteki futbolcuyu bile alamayan futbol klüplerinin hisseleri prim yapıyor :))
    İnsanlar takım tutar gibi, marka olmuş isimleri alıyor, veya sağdan soldan tüyo bekleyip insanların ağazına bakıyor.
    Bunu fırsata çevirenler yok değil mi ? Elbette var, biraz daha ileri seviyelerde facebook vb grupları göreceksiniz. diyecekler ki XYZ kağıdı çıkacak, asılın. işin tabiyatı gereği talep artar ise kağıdın değeri artar, böylece o işi başlatan sizin sayenizde para kazanır.

sorularınıza gelince:
    1) şirket hisselerinin belirli bir kısmını dışarı açabilir, yatırımcı gelip kağıdı alıp ortak olabilir.
    şirketin ortaklık yapısı ve dağılımı çok önemlidir, teknik olarak şirketin hissesini alarak yönetim kurulunda oturabilir ve hatta yönetim kurulunu yönetebilirsiniz. (Basitleştirilmiş şekilde yazıyorum, tek başına hisse payı ortak yapısına göre yeterli olmayabilir.)

2)şirketin değeri düşer ise o şirket için işler zorlaşır. peki ya şirketin değeri nedir?
    şirketin değeri tek bir hesap ile bulunamaz, bir çok farklı şirket değeri vardır, entellektüel değer, (çalışanlar ve know-how) üretim gücü, müşteri memnuniyeti, marka bilinirliği ... finansal açıdan ise borsaya kote şirketlerde piyasa değerini berlileyen çarpanlardan birisi de hisse senedi değeridir. hisse senedi değeri düşen bir firmanın piyasa değeri düşer ve bu onların işlerini zorlaştırır. örneğin; daha az değerli firmaya bankalar daha pahalı kredi satarlar.

3)aslında 2.de bunu da biraz açıklamış oldum.
    Evet, hisse senedi satışından şirket bir gelir elde eder, fakat bu karşılıksız değildir. siz de karşı tarafa şirketinizde ortaklık verisisiniz.
    Kaldı ki bu geliri birincil piyasa denilen ilk satışlarda alırsınız, ikincil piyasalarda XYZ şirketinin hissesi ikinci el ürün gibi ahmetten mehmete, A şirketinden B şirketine satılır.

Başka bir örnek, XYZ şirketinin 1 hisse 10 tl iken talep arttı 1 hisse 50 tl oldu. şirket %20 sini halka arz etmiş ise, tekrar bir %10 borsaya açacak ise artık hisse başı 50 tl den alıcısı var demektir. şirket elinde olan %80 hissesi 5 kat değerlendi. negatif yönde ise tam tersi bağlantı kurabilirsiniz.

temel kavramları anlamanız ve sorularınıza cevap bulabilmeniz için basitleştirerek yazdım, ilerleyen dönemde eğer araştırma yapıp öğrenirseniz işlerin biraz daha karmaşık yürüdüğünü görebilirsiniz.

• Adam şirkete kafayı taktıysa
    şirkeyin %50den fazlası da borsaya açıksa
    Şirket sahibi hisseleri kontrol etmiyorsa
    Hisseler saldım çayıra mevlam kayıra pozisyonunda ise
    Şirketi alacak adam hisseleri toplar
    Göze batmasın diye 3-5 aracı kurum tarafından toplar
    Farklı kişiler üzerinden toplar
    Sonra üzerine alır tüm hisseleri
    Hisse sayısı %50,01 ise şirkette en büyük söz ona aittir
    Yönetimsel alt yapılarda hazırsa şirket sahibini kovar, onu yardımcı yapar her şeyi yapar
    Şirketin yeni sahibi olur
    Borsaya açık şirketler hisselerini kontrol ederler
    Çok nadir kontrol etmeyenler, onlarda zaten kontrol etmiyorsa şirketin elden gitmesi normal, gitsin zaten
    Yatırımcısını düşünmüyorsa, yıllardır hisseleri süründürüyorsa o şirketten bişey olmaz
  • Ayrıca borsaya açık şirketten 1 adet hisseniz bile olsa şirketin Genel Kurul Toplantılarına girme hakkınız var. Girip olup bitenleri dinleyebilir, kahve, kurabiye, meyve, çerez yiyip çıkabilirsiniz.

Buda ölücüler için iyi olabilir
    3 TL'lik 1 hisse alıp 20 TL'lik yemek yenebilir hahaha
  • forumix kullanıcısına yanıt
    Ceza çok az. SPK perşembe günleriydi sanırım bülten yayınlıyor orda manipülasyon tespit edilenlere ceza veriyor 21 bin tl civarı. Ama adam zaten milyon tl kaldırmış yemiş 21 bin tlsini. Yada uzaklaştırma veriyor. Versin ne olacak başka birinin üzerine hesap açıp devam ediyor. Ben tam anlamda küçük yatırımcıyı koruma göremedim.
    Hisse tavan tavan gider devamlı seans durdurma. Hisse taban taban gider kimse bişey demez.
    Falan filan işte
  • C3z in yazısını birkaç kez okuyun güzel yazmış.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: m_xtar

Adam şirkete kafayı taktıysa
    şirkeyin %50den fazlası da borsaya açıksa
    Şirket sahibi hisseleri kontrol etmiyorsa
    Hisseler saldım çayıra mevlam kayıra pozisyonunda ise
    Şirketi alacak adam hisseleri toplar
    Göze batmasın diye 3-5 aracı kurum tarafından toplar
    Farklı kişiler üzerinden toplar
    Sonra üzerine alır tüm hisseleri
    Hisse sayısı %50,01 ise şirkette en büyük söz ona aittir
    Yönetimsel alt yapılarda hazırsa şirket sahibini kovar, onu yardımcı yapar her şeyi yapar
    Şirketin yeni sahibi olur
    Borsaya açık şirketler hisselerini kontrol ederler
    Çok nadir kontrol etmeyenler, onlarda zaten kontrol etmiyorsa şirketin elden gitmesi normal, gitsin zaten
    Yatırımcısını düşünmüyorsa, yıllardır hisseleri süründürüyorsa o şirketten bişey olmaz

ALTIN HİSSE NEDİR?

http://kanberkilinc.com.tr/altin-hsse-nedr.htm

• forumix kullanıcısına yanıt
    Kurum mu?

Hangi kurum kardeşim. Layığı ile işleyen kurum mu var-kaldı. Sen başka şey merak et. Doğal yollarla sebze üretimi balkonda felan güzel olur.

Yok ben ille yasak elmayı yicem diyorsan.a sınıfı kağıtlara uzun vadeli gir. Ekrana sürekli bakıp panik olma. Ama bu ülkede ben şunu gördüm çok istikrarsız herşey.

Bir rus uçağı düşürdük. O zaman borsadan taşı taragi topladım. Sonrası zaten başkanlık seçimi referandum darbe Almanya Hollanda katar ypgye silah verilmesi.

Neyse borsa nasıl bu seviyede anlamıştı değilim tarihi rekorlar kırdı. Açıklaması zor ülke.

• Halkçı2013 H kullanıcısına yanıt
    Paradoks mal ucuz olunca kıymetli göstermek kolay oluyor kurun etkisini arındırsak bile BİST'in değeri 80in altında olmalıydı.
    İstikrarsız piyasa istikrarla gidiyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hazır hisselerden konu açılmışken benimde uzun zamandır aklımda bir soru var . Garanti bankası hisselerinde neden bu kadar fazla işlem hacmi oluyor ? yakın zamanda koç holdingide geçerek borsadaki en değerli şirket oldu garanti bankası . ben kaç zamandır bakıyorum günlük hisse işlemleri hacmi bakımından da garanti lider hep . 40 - 80 milyon lot işlem hacmi var bunun mantığı nedir ? günde 400 milyon tl bi el değiştiriyor yani
  • quote:

Orijinalden alıntı: Misha Collins

Hazır hisselerden konu açılmışken benimde uzun zamandır aklımda bir soru var . Garanti bankası hisselerinde neden bu kadar fazla işlem hacmi oluyor ? yakın zamanda koç holdingide geçerek borsadaki en değerli şirket oldu garanti bankası . ben kaç zamandır bakıyorum günlük hisse işlemleri hacmi bakımından da garanti lider hep . 40 - 80 milyon lot işlem hacmi var bunun mantığı nedir ? günde 400 milyon tl bi el değiştiriyor yani

cünkü garanti sekötründe lider, insanların güveni tam, en azından garantinin para kazanacağına güveni tam.

aynı durum globalde de var.

mesela google hissesi zarar ettirmez, seneye de ettirmez :)
  • Borsada senet toplayarak şirketi ele geçirme olayı 1990 yıllarda yasandı...N.AYAN AFYON çimento hisselerini topladı...ALTIN hisse olayını girdiği genel kurulda öğrendi...Kibında yazdımı bilmiyorum...O yıllarda 4 aracı kurum sahii idi...

• expertadvisor kullanıcısına yanıt
    Herkese cevaplar icin cok tesekkur ederim cok bilgilendim,bu konularin uzmani megersem sicak firsatlardaymis

Mesala thyao %53 acik halka.Sirketin sundugu belirli adet kagit var mi yoksa direk sinirsiz mi?Ben bu hissenin %50.1 ini satin aldim sirket benim mi?Istedigimi yapabilirmiyim?

2.) Mesala spek denen olay var hisse islem gorunce yukseliyor bu tek kullanicidan cok fazla para girince mi yoksa fazla kullanicidan az para girincemi oluyor?Diger turlu cok fazla para ile kagidi ucurup para yapilmaz mi?

3.)Hisse 1.70 tl ben 1.30 tl yazdim sattim diger hesapta 1.30 tl al yazdi kime gider sirkete mi adama mi

• m_xtar M kullanıcısına yanıt
    Hocam is bankadi bim vs. bunlarda hisselerim var nasil katilirim maksat ortami gormek.

• www.traderturk.net

Kaliteli traderlar var..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.