Şimdi Ara

Borcun miras kalması ve eş üzerinden hacz durumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
185
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

kayınbabamın 2000 senesinden beri ödemediği borçlar bugün gün yüzüne çıktı.kendisi 2008 aralıkta vefat etti.toplamda 47.000 tl ödenecek tutar var.evimizde bu tutarı karşılayacak bi eşya yok açıkcası.bu durumda hacz durumu nasıl olur?

• mirasçıların varsa evi, aracı, tarlası, bağı bahçesi üzerine haciz konulabilir. ama borçların ne durumda olduğuna bakmak lazım, zamanaşımına uğramış olanlar olabilir. bir avukattan hukuki yardım almanızda fayda var
  • öncelikle murisin mal varlığından herhangi bir kazanım elde ettiniz mi?bunu yapmadıysanız mirasın hükmen reddi davası açabilirsiniz.
  • selvetarm S kullanıcısına yanıt
    ben 2016 da evlendim onlar 2008 sonundan ,sanırım, maaş almaya başlamışlar.o zaman da mirası red yapmamışlar,kaynanam durumun farkında.o yıllarda eşim 13-14 yaşlarında idi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: montevo

ben 2016 da evlendim onlar 2008 sonundan ,sanırım, maaş almaya başlamışlar.o zaman da mirası red yapmamışlar,kaynanam durumun farkında.o yıllarda eşim 13-14 yaşlarında idi.

Tereke borca batık ise otomatikman miras reddolunmuş sayılıyor hocam.. Borçlar hariç bıraktığı malvarlığı unsuru var mıydı rahmetlinin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • trustem.111 kullanıcısına yanıt
    rahmetlide mal olarak bişey yok gördüğüm akdarı ile.sanırım köyde tarlalar kalmış ona ama pek bi bilgim yok.
  • Borçların zamanaşımı süresi geçmiş görünüyor. Ayrıntılı bilgi için bir avukata danışın derim. Muhtemelen borç ödemezsiniz

• Amme Alacaklarının Usulü Hakkındaki Kanun'un 58. Maddesine istinaden haklarınızı kullanabilirsiniz.
    Ödeme emrine itiraz:
    Madde 58 – Kendisine ödeme emri tebliğ olunan şahıs, böyle bir borcu olmadığı veya kısmen ödediği veya zamanaşımına uğradığı hakkında tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde alacaklı tahsil dairesine ait itiraz işlerine bakan vergi itiraz komisyonu nezdinde itirazda bulunabilir. İtirazın şekli, incelenmesi ve itiraz incelemelerinin iadesi hususlarında Vergi
    Usul Kanunu hükümleri tatbik olunur. Borcun bir kısmına itiraz eden borçlunun o kısmın cihet ve miktarını açıkça göstermesi lazımdır, aksi halde itiraz edilmemiş sayılır.

Tüm bu hususlara rağmen borç sizin uhdenizde ise; daha önce reddi miras davası açılmış mı ? Onu sorgulatın.
  • cevabın için teşekkürler.reddi mirası zamanında dul yetim maaşı keislmesin diyte yapmamış kaynanm.ama öğrendimki dul maaşı ile alakası pek yokmuş.eşimin reddi miras davası açmaya hakkı var.3 ay gibi bi süre var öğrendikten itibaren.bu borçların hepsi tek bir araçtan geliyor galiba ve 20 yıl zaman aşımı sonrası tüm borçlar aşınmış olacakmış avukatın dediğine göre.bu konular döndükçe eşim epilepsi krizlerine giriyor.yok yere derdimiz oldu.
  • montevo kullanıcısına yanıt
    20 yıl zaman aşımı mı olurmuş ? Size ödeme emri geldi mi ?
  • Ödeme emri 2 Gün önce geldi.

• 20 yıllık zamanaşımı olmaz hocam siz o avukatı değiştirin kesinlikle. Zamanaşımı en fazla 10 yıl olur. Sizin borçlarınki de geçmiş. Sizin avukat alacaklıyla anlaşıp size yalan söylüyor olabilir. Piyasada her türlü insan var. Ya başka bir avukata danışın ya da borçların neyden kaynaklandığını yazın biz cevap verelim burada

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ödeme emri gelmiş olabilir. Zamanaşımı süresi geçmiş borç için de ödeme emri yollayabilirler bunun için bir engel yok. Oraya takılmasın kafanız

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • gkhngkhn G kullanıcısına yanıt
    kaynanam borcun 2008de kaza yapan araçtan dolayı olduğunu söylüyor.bence de zaman aşımı 20 değil 10 yıl.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.