Şimdi Ara

'Bölümü Etkin Olarak İşaretle' yi kaldırma? (ÇÖZÜLDÜ)

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
15
Cevap
0
Favori
8.015
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> 'Bölümü Etkin Olarak İşaretle' yi kaldırma? (ÇÖZÜLDÜ)
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    1025 Mesaj
    Arkadaşlar iyi günler. 3TB My Book harici HDD kullanıyorum ve 'Disk Yönetimi'nden sağ tık yaparak bu HDD'yi biçimlemek isterken yanlışlıkla "Bölümü Etkin Olarak İşaretle"yi seçtim ve bir daha da geri getiremedim. Yani hep seçili olarak saydam kaldı.

Ardından belki bu etkinliği başka bir HDD'ye atarsam taşınabilir diskimde etkinlik kalkar diyerek sistemin kurulu olduğu ve C-D şeklinde ikiye ayırdığım 1TB'lık HDD'nin C (Sistem) bölümüne sağ tık yaparak "Bölümü Etkin Olarak İşaretle"yi seçtim ama buna rağmen diğer 3TB harici diskimde bu tık hala kalkmadığı gibi üstüne bir baktım artık ikisinde de bu tık işaretli bir şekilde saydam kaldı. Bu ayarın, sistem yüklenirken hangi HDD'den başlamaya çalıştığı ile alakalı olduğunu biliyorum lakin sırf içim rahat etmediği için bari 3TB'lık harici diskimden bu tık'ı kaldırmak için bilgisayara tekrar format attım, atarken de 1TB'lık ana diskimde bir veri olmadığı için komple silip yeniden bölümleyip sistemi kurdum ve onda bu tık kalkmış oldu ama 3TB harici diskimde hala durduğunu fark ettim. Bu işaretten 3TB'lık HDD'ye komple format atmadan kurtulamaz mıyım yani? Zira 2TB'ı dolu olduğu için yedekleyip tekrar komple format atmam şu anlık imkansız. Ve bu iş gerçekten canımı sıktı, yani 3TB diskimde bu tıkın işaretli olması ileride herhangi bir soruna yol açar mı açmaz mı bilmiyorum ama gene de takıntı yaptığım için kaldırmak istiyorum. Acaba bu mümkün mü? Yoksa diski komple biçimlemeden kaldırmam imkansız mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 29 Mart 2015; 15:58:10 >

|
    |
    Intel® Core 2 Quad Q9400 (OC 3.5Ghz) / Gigabyte GA-EP45T-UD3R / Corsair Vengeance 8GB (4x2GB) (OC 1.75Ghz) / Akasa Venom İşlemci Soğutucu / Gigabyte Nvidia Geforce GTX 460 / Corsair CX600 / WD 1 TB Caviar Black / LG Super Multi DVD-RW / Cooler Master Kesik Yan Kapak, Şeffaf Pleksi Kaplama Mavi Şerid Ledli Kasa / Samsung SyncMaster 920N Black 19" LCD / LOGITECH X-540 70W 5 1 Hoparlör / HP C3180 Yazıcı

• Binbaşı
    1025 Mesaj
    Konu hakkında bilgisi olan biri yok mu?
    |
    |
    Intel® Core 2 Quad Q9400 (OC 3.5Ghz) / Gigabyte GA-EP45T-UD3R / Corsair Vengeance 8GB (4x2GB) (OC 1.75Ghz) / Akasa Venom İşlemci Soğutucu / Gigabyte Nvidia Geforce GTX 460 / Corsair CX600 / WD 1 TB Caviar Black / LG Super Multi DVD-RW / Cooler Master Kesik Yan Kapak, Şeffaf Pleksi Kaplama Mavi Şerid Ledli Kasa / Samsung SyncMaster 920N Black 19" LCD / LOGITECH X-540 70W 5 1 Hoparlör / HP C3180 Yazıcı
  • Yarbay
    2314 Mesaj

Sürücü Harfi atarsanız düzelebilir ama tam emin değilim, HDD' in içine ulaşabiliyorsanız fazla dert etmeyin
    |
    |
    Bahsedilenler: radyoaktif

Cevap için teşekkürler lakin sürücü harfini değiştirmek de fayda etmedi;

Diske ulaşıyorum o kısımda sıkıntı yok lakin bu konularda biraz takıntılı bir kişiliğe sahip olduğum için, şahsımca 'sorun' olarak algıladığım bu durumu eski haline getirmek istiyorum ve bunu da diski komple yeniden biçimlendirmeden yapmak istiyorum. Ama sanırım bu mümkün değil, ne alaka anlamış değilim ama illa ki yapılan bir değişiklik geri alınamıyorsa bunun altında bir bit yeniği arama fikri benliğimde tezahür etti hepsi bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 20 Kasım 2014; 0:55:27 >
    |
    |
    GENERAL006 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    438 Mesaj
    bölüm zaten etkin olduğu için pasif görünüyor, birimi sil diyerek eski haline alabilirsin.

Etkinliği kaldırmak için birimi silmenin dışında bir yöntem sordum zaten dostum. Zira diskin 1TB'ı dolu. Biraz daha araştırdıktan sonra sanırım birimi silmeden bu etkinliğin kalkması imkansız. Neyse biraz daha durayım bakalım olmadı yersiz takıntıdan vaz geçip bu durumu kabullenirim.
    |
    |
    narcose kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    438 Mesaj
    ok ben yanlış anladım, evet birimi silersen ne var ne yok gider,

birimi etkin olarak işaretlemek şudur aslında, eğer ki o disk birden fazla bölümlenmiş olsa idi (senin hdd tek bölüm görünüyor) etkin olan bölüm hangisi ise bios o bölümü görerek üzerinde işletim sistemi varsa başlatabiliyor demektir.

"Bir mantıksal sürücüyü veya genişletilmiş bölümü etkinleştiremezsiniz. Yalnızca birincil bölüm etkinleştirilebilir.

Her fiziksel sabit disk için yalnızca bir etkin bölüm olabilir.

Bilgisayarınıza takılı birden fazla sabit disk varsa, her sabit diskte etkin olarak ayarlanmış bir bölüm olabilir. Ancak, bilgisayarınızın BIOS'u tarafından algılanan ilk sabit diskteki etkin bölüm, bilgisayarı başlatacak olan bölümdür."

sonuçta çok da kafaya takılacak bir durum değildir.

• Binbaşı
    1025 Mesaj

Evet aynen bahsettiğin işe yarıyor. Misal sistemin şu an kurulu olduğu 1TB HDD için konuşursak, hem sistemin yüklü olduğu bölüm (C) hemde depo olarak kullandığım bölüm (D) etkin olmamasına rağmen bios birincil olarak bu diski görüyor. Haliyle bu bölümleri tekrar etkin olarak işaretlemenin bir mantığı yok.

Zira dediğim gibi biraz takıntılı bir kişiliğe sahip olduğum için yanlışlıkla etkin olarak işaretlediğim bu bölümü geri alabilir miyim diye düşündüm. Hak verirsin ki, yanlışlıkla yaptığın bir değişikliği, hiç bir sorun teşkil etmese dahi geri alamaman can sıkıcı bir durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 20 Kasım 2014; 14:21:45 >
    |
    |
    narcose kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
    76 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: radyoaktif

Cevap için teşekkürler lakin sürücü harfini değiştirmek de fayda etmedi;

Diske ulaşıyorum o kısımda sıkıntı yok lakin bu konularda biraz takıntılı bir kişiliğe sahip olduğum için, şahsımca 'sorun' olarak algıladığım bu durumu eski haline getirmek istiyorum ve bunu da diski komple yeniden biçimlendirmeden yapmak istiyorum. Ama sanırım bu mümkün değil, ne alaka anlamış değilim ama illa ki yapılan bir değişiklik geri alınamıyorsa bunun altında bir bit yeniği arama fikri benliğimde tezahür etti hepsi bu.

Paragon Haddisk Manager veya Paragon Partition Manager yazılımlarından biri ile (menüden "Mark Partition as Inactive" seçeneğini tıklayarak) ikinci harddisk (örneğinizde; disk 1)üzerindeki "etkin" işaretini kolayca ve sorunsuzca (veri kaybı olmaksızın) kaldırabilirsiniz.
    |
    |

• Binbaşı
    1660 Mesaj
    Windows üzerinde diskpart komutlarıyla halledebilirsiniz...
    başlat--->tüm programlar--->donatılar--->komut istemi programını çalıştırınız...
    aşağıdaki komutları yazıp entera basıp komutu uygulayınız...

diskpart ..... ENTER burada diskpart operasyonunu başlatıyoruz....
    list volume ..... ENTER burada tüm partionların volüme numarasını veya harfini görebilirsiniz...
    select volume F ..... ENTER burada söz konusu partitionun harfini giriyoruz örneğin F olsun...
    inactive ..... ENTER bu komutla active durumundan çıkartmış oluyoruz...
    exit ..... ENTER diskparttan çıkıyoruz...

komut istemini kapatıyoruz...
    kolay gelsin...

komutlardan sonraki .... lar komuta dahil değildir...
    boşluk bıraktım olmadı bu yüzden....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vtnsvr -- 6 Ocak 2015; 10:34:38 >

eyvallah
    |
    |
    vtnsvr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

In WİN kasa inceleme ve mod

İntel
    Core i7-8700K 5.3 ghz 1.48 vcore /EK-Supremacy EVO
    || ROG MAXIMUS X APEX || IN Win 909 Silver Aluminum Tempered Glass Full Tower || G.SKILL TridentZ Series F4-4000MHz 16GB || Corsair AX1200i 80 PLUS Platinum || EVGA GTX 1080 SC SLI || Samsung 950 PRO M.2 PCIe 3.0 (x4)NVMe(Raıd 0) || Asus ROG Swift PG278Q || Logitech G502 Proteus Spectrum RGB Gaming Mouse || Corsair Gaming K70 Lux Rgb Cherry MX Red || Logitech G430 Surround Sound Gaming Headset Dolby 7.1
  • Binbaşı
    1025 Mesaj
    Yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara canı gönülden teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.
    |
    |
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    16 Not
    Probleminiz çözüldükten sonra başlığa çözüldü yazsanız çok iyi olur .
    |
    |

Daha onceden yine bu sekilde olmustu. Yanlislikla yapmistim duzeltemedim. Kapattim bilgisayari bir daha acilmamisti, bende format atmistim. O zamandan tecrubeliydim bir daha format atmak yerine arastirdim... Sayenizde formqt atmaktan kurtardim. Bahsettiginiz yontemle sikintidan kurtardim. Tesekkurler...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    vtnsvr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: vtnsvr

Windows üzerinde diskpart komutlarıyla halledebilirsiniz...
    başlat--->tüm programlar--->donatılar--->komut istemi programını çalıştırınız...
    aşağıdaki komutları yazıp entera basıp komutu uygulayınız...

diskpart ..... ENTER burada diskpart operasyonunu başlatıyoruz....
    list volume ..... ENTER burada tüm partionların volüme numarasını veya harfini görebilirsiniz...
    select volume F ..... ENTER burada söz konusu partitionun harfini giriyoruz örneğin F olsun...
    inactive ..... ENTER bu komutla active durumundan çıkartmış oluyoruz...
    exit ..... ENTER diskparttan çıkıyoruz...

komut istemini kapatıyoruz...
    kolay gelsin...

komutlardan sonraki .... lar komuta dahil değildir...
    boşluk bıraktım olmadı bu yüzden....
    Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim. Ben de disk yönetimini kurcalarken c sürücüsünü etkin yaptım ve bir daha açılmadı laptop. Bir çok yol denedim olmadı. Hard diski söküp disk kutusu ile başka bilgisayara bağladım ama yine çözemedim.

Format usb'si oluşturdum, ve tam formata başlıyordum ki bu yazıyı gördüm. Hiç bir verim silinmeden her şey yoluna girdi. Kaç yıl da geçse üstünden yazı kalıyor. Boşa dememişler söz uçar yazı kalır diye.

Tekrar çok teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Tercümesi: Eşek koştu koştu koştu, suya düştü... Boğuldu!

Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Media Sözlük
SEO
Sohbet
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,671
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.