Şimdi Ara

Bokeh efektli fotoğraflar çekebileceğim makine tavsiyesi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar ; Örnekteki gibi fotoğraflar çekmek istiyorum. Film veya fotoğrafçılıkla çok ilgilenmiyorum. Genelde sadece Bokeh efektli fotoğraflar çekebileceğim makine tavsiyesibu tarz fotoğraf çekmek için tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı ?
    Bütçe max 1000 tl. (1000 tl altı olursa daha iyi olur.)

• Bokeh efektini makine yapmaz, lens yapar, ya lensi değiştirilebilen bi kamera alıp F1.4-1.7-2.0 Değerlerine sahip bir lens ile kullanman lazım veya yine bu diyafram değerlerine sahip lensi olan büyük sensörlü premium kompakt kameralara bakman lazım ama bu tip makinelerin fiyatı giriş seviye dslr kameralardan bile daha pahalı oluyor.

Bu sebepten en mantıklı çözüm giriş seviye bir dslr veya aynasız kamera+açık diyaframlı bir lens ile mümkündür. Mesela biraz araştırmayla temiz 2. el bi 600d-650d canon gövde ve 50 mm 1.8 af lens 1000 tl nin altına bulunabilir .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kurs@tz -- 14 Nisan 2018; 22:21:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kurs@tz

Bokeh efektini makine yapmaz, lens yapar, ya lensi değiştirilebilen bi kamera alıp F1.4-1.7-2.0 Değerlerine sahip bir lens ile kullanman lazım veya yine bu diyafram değerlerine sahip lensi olan büyük sensörlü premium kompakt kameralara bakman lazım ama bu tip makinelerin fiyatı giriş seviye dslr kameralardan bile daha pahalı oluyor.

Bu sebepten en mantıklı çözüm giriş seviye bir dslr veya aynasız kamera+açık diyaframlı bir lens ile mümkündür. Mesela biraz araştırmayla temiz 2. el bi 600d-650d canon gövde ve 50 mm 1.8 af lens 1000 tl nin altına bulunabilir .
    Teşekkür ederim. Canon 600d modelini araştırıyordum bende. Sony rx100 modeli hakkında ne düşünüyorsunuz ? İşimi görür mü acaba ?
  • The Loner kullanıcısına yanıt
    Merhaba amacınız örnek fotoğraftaki gibi bokeh elde etmek ise RX100 işinizi görmez.

Lens dışında büyük sensör de gerekli böyle fotolar için.

İmzamdaki linkin ilk sayfasında ayrıntılı açıklama var. Tıkladıktan somra Bokeh yazıp sayfada aratırsanız bulabilirsiniz

Ben de 50 mm 1.8 veya manuel 50mm 1.4 lens ve ona uygun gövde öneririm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: multimatom

Merhaba amacınız örnek fotoğraftaki gibi bokeh elde etmek ise RX100 işinizi görmez.

Lens dışında büyük sensör de gerekli böyle fotolar için.

İmzamdaki linkin ilk sayfasında ayrıntılı açıklama var. Tıkladıktan somra Bokeh yazıp sayfada aratırsanız bulabilirsiniz

Ben de 50 mm 1.8 veya manuel 50mm 1.4 lens ve ona uygun gövde öneririm.
    Peki canon 550d işimi görür mü body olarak. Yoksa 600d'den aşağı body olmaz mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Loner

Peki canon 550d işimi görür mü body olarak. Yoksa 600d'den aşağı body olmaz mı ?

Alıntıları Göster
    Görür sensör ebatına bakarsanız Canon 80D'nin de 550D'nin de aynıdır. Bokehi yapan sensör + bahsedilen lens ise 550D'de aynı bokehi yapabilecektir uygun lens ile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Görür sensör ebatına bakarsanız Canon 80D'nin de 550D'nin de aynıdır. Bokehi yapan sensör + bahsedilen lens ise 550D'de aynı bokehi yapabilecektir uygun lens ile.

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.
  • Aynen böyle

450D bile olur, yeter ki büyük sensörlü olsun ve 50 mm 1.8 lens takılabilsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: multimatom

Aynen böyle

450D bile olur, yeter ki büyük sensörlü olsun ve 50 mm 1.8 lens takılabilsin.
    Teşekkürler. Body olarak uygun fiyata 600d bulabilirsem onu alıcam yoksa 550d alırım. Lens olarak da 50 mm 1.8 lens almayı düşünüyorum.
  • Belki aşağıda yazdıklarım hakkında bilginiz vardır. Eğer yoksa bilginiz olsun diye yazdım.
    Makine ve lensi alınca örnekteki gibi arka planı flu fotoğraf çekebilmek için:
    -Çekim yaparken diyafram öncelikli mod (mod tekerini A ya, Canonlar'da Av ye getirin) kullanın. Çekimde diyaframı lensinizin izin verdiği en küçük değere ayarlayın (mesala 1.8)
    -Fotoğraf çekeceğiniz kişinin görüntüsü örnekteki gibi ekranı doldursun. Ne kadar kişiye yakın olursanız arka plan o kadar flu olur. (Kişiye duruma göre yaklaşıp veya uzaklaşarak ayarlayın.)
    -Kişinin arkasında ne kadar boş alan olursa o kadar arka plan fluluğu elde edersiniz. O yüzden kişi ile arka plan arasında mümkün olduğunca boşluk olsun.
    -Çekeceğiniz mesafeyi ayarladıktan sonra netlemeyi kişinin gözüne yapın ve çekimi yapın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: coldasice

Belki aşağıda yazdıklarım hakkında bilginiz vardır. Eğer yoksa bilginiz olsun diye yazdım.
    Makine ve lensi alınca örnekteki gibi arka planı flu fotoğraf çekebilmek için:
    -Çekim yaparken diyafram öncelikli mod (mod tekerini A ya, Canonlar'da Av ye getirin) kullanın. Çekimde diyaframı lensinizin izin verdiği en küçük değere ayarlayın (mesala 1.8)
    -Fotoğraf çekeceğiniz kişinin görüntüsü örnekteki gibi ekranı doldursun. Ne kadar kişiye yakın olursanız arka plan o kadar flu olur. (Kişiye duruma göre yaklaşıp veya uzaklaşarak ayarlayın.)
    -Kişinin arkasında ne kadar boş alan olursa o kadar arka plan fluluğu elde edersiniz. O yüzden kişi ile arka plan arasında mümkün olduğunca boşluk olsun.
    -Çekeceğiniz mesafeyi ayarladıktan sonra netlemeyi kişinin gözüne yapın ve çekimi yapın.
    Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
    Daha önce Dslr makine kullanmadım. O yüzden yazdığınız şeyleri bilmiyorum.
    Dslr makine almaya karar vermemin sebebi telefonumdaki performansı yetersiz bulduğum içindi. Çünkü konudaki örnekte verdiğim tarzda fotoğrafları çekmek için telefonun yetersiz olduğunu anladım.
    Benim için tek sıkıntı olan şey bütçe şuan. 1000 tl altı bir body ve lens arıyorum. Canon 550d çok rahat bulunabiliyor ama 600d modeli biraz daha pahalı oluyor benim için. Biraz fiyat araştırması yapıyorum. Alabilirsem body olarak 600d almaya çalışacağım.

• The Loner kullanıcısına yanıt
    eğer hareketli döner ekranı olması önemli değilse 550d ve 600d arasında fazla para vermeye değecek bir fark yok
  • Cornucopia. kullanıcısına yanıt
    600d modelinde beni tek cezbeden şey döner ekranın olması
    Bu yüzden 600d alırım gibi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.