Şimdi Ara

Boğaziçi - Yönetim Bilişim Sistemleri(MIS) - ANA KONU (44. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
946
Cevap
41
Favori
106.801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4243444546
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba, ben bu sene boğaziçi uluslarası ticaret bölümüne yerleştim ve seneye yönetim bilişim sistemleri bölümüne geçmek istiyorum. Aşağıda eklediğin linkleri incelemiş olmakla beraber bilim sınavının içeriği hakkında taze girmiş olduğun için beni biraz aydınlatabilirsen hatırladığın kadarıyla çok sevinirim. Farklı bölüm okuyacağımdan bilişim alanında eksik olacağım, sene boyu kendim çalışıp bu sınavda başarımı arttırmaya çalışmak mantıklı bir strateji olur mu? Hangi konularda gelişmemi önerirsin? Seneye geçecek de olsam şimdiden dikkat etmem uğraşmam gereken noktalar neler olacaktır? Ya da benim aklıma gelmeyen fakat benim durumumdaki birine önerebileceğin değinmek isteyeceğin ekstra şeyler var mı acaba?
  • deltaozan D kullanıcısına yanıt
    Selam, oncelikle eski olmasina ragmen sinav icerigi ve soru cikan alanlar da dahil olmak uzere linkin buyuk bolumu gecerli. MIS ile INTT derslerini karsilastirdim, sinavda cikmasi olasi konularin buyuk cogunlugunu zaten bolumde goruyor olacaksin. Bu elini epey guclendiriyor. Gormediklerin;

-Pazarlama
    -Programlama
    -Bilisim Teknolojileri

Bunlari da internette online derslerle (tabii siki calisma ve not tutarak) halledebilirsin. Ben oyle yapmistim. Programlamaya kolay bir giris yapmak istiyorsan Python dilini tavsiye ederim, ogrenmesi en kolay dillerdendir. Sinavda da istedigin dille yazabiliyorsun kodu.

Geriye 3.25 kotasini (kurumici basvurularinda ayni mi bilmiyorum, bi kontrol edersin) tutturmak kaliyor. Bu sene INTT'den MIS'e gecen arkadasin ortalamasi 3.90'di, boyle ornekler cikabiliyor. Bu yuzden ortalamani olabildigince yuksek tutmani tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Makunouchi İppo M kullanıcısına yanıt
    3.90 iddialıymış gerçekten. Teşekkür ederim öneriler için. Öyleyse programlama öğrenmeye başlayacağım, eğer hala 10'dan fazla soru sorup 6'sının cevabını istiyorlarsa yeterli olacaktır anladığım kadarıyla bölümümün derslerinin üstüne.

• Merhaba ben kilyos yurda basvurmustum ama bana kac kisilik odada kalmak istersiniz diye sormadılar rastgele mi oluyor

• bounmisss B kullanıcısına yanıt
    Rastgele dağıtılıyor yurda yerleşmeye gittiğin gün öğreneceksin hangi dairede ve hangi odada olduğunu, 1-2-3-4 kişilik odalar var şansına artık
  • Bilgisayar olarak ne onerirsiniz mac air zor olur mu

• quote:

Orijinalden alıntı: bounmisss

Bilgisayar olarak ne onerirsiniz mac air zor olur mu
    Olur ama bazı Microsoft uygulamaları MacOs’da olmuyor, Microsoft Access, Visual Studio gibi. Onlar için mac’e windows kurarsın, sorun olmaz.

• bugün itibari ile ben de ybs öğrencisi oldum
  • Hocam Boğaziçi hariç okusak iş imkanı olmaz mı ? Yazılımcı olunamaz falan diyenler var alakasız bölüm okuyup yazılımcı olanlar var bence olunur ama sizin de görüşünüzü almak isterim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-B7BA8EA93

Hocam Boğaziçi hariç okusak iş imkanı olmaz mı ? Yazılımcı olunamaz falan diyenler var alakasız bölüm okuyup yazılımcı olanlar var bence olunur ama sizin de görüşünüzü almak isterim.
    Merhaba,

Tabi ki Boğziçi dışında da iş bulabilirsin ama başka tercihleri de değerlendirmeni tavsiye ederim. İş bulmak sadece okuduğun okula bağlı değil.

Yazılımcı olmak terimini ben de üniversite tercih döneminde kullanıyordum ama IT sektöründe çok fazla ünvan var. Genelde herkesin bildiği yazılımcı aslında kod yazan developer olmak. Bunun dışında yapabileceğin yüzlerce rol var IT’de. Developer’da olabilirsin tabi ki. Ama mesela ben IT’de çalışmak istiyorum ama developer olmak istemiyorum kesinlikle. İş kollarını iyice araştırmanı tavsiye ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: iDenis

Merhaba,

Tabi ki Boğziçi dışında da iş bulabilirsin ama başka tercihleri de değerlendirmeni tavsiye ederim. İş bulmak sadece okuduğun okula bağlı değil.

Yazılımcı olmak terimini ben de üniversite tercih döneminde kullanıyordum ama IT sektöründe çok fazla ünvan var. Genelde herkesin bildiği yazılımcı aslında kod yazan developer olmak. Bunun dışında yapabileceğin yüzlerce rol var IT’de. Developer’da olabilirsin tabi ki. Ama mesela ben IT’de çalışmak istiyorum ama developer olmak istemiyorum kesinlikle. İş kollarını iyice araştırmanı tavsiye ederim

Alıntıları Göster
    Bu bölümün dalları hakkında bilgim az olsa da var.SAP uzmanı , yönetim alanında bir çok iş imkanı var.Cevabınız için teşekkür ederim.YBS çok fazla değer aldı Boğaziçi'ni istiyordum ama 2k'ya girmek herkesin yapabileceği bir iş değil.Yeditepe ilgimi çekti şu aralar 25 binde kapatmış.

• quote:

Orijinalden alıntı: Towns

Bu mesaj silindi.
    Almanya var, Fransa bilmiyorum

• Güzel bölüm ama kamuda ataması olmaması en büyük eksiği. Kendini geliştirmek önemli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7D338611B -- 2 Haziran 2021; 21:29:52 >
  • Merhaba
    Ben de bu bölümde okumak istiyorum ama iş konusunda endişelerim var. BOUN'u belki kazanabilirim.
    Bu bölüm neden birçok üniversitede yok?
    BOUN'un avantajları nelerdir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Makunouchi İppo

http://adaylar.boun.edu.tr/tr-TR/Sayfa/Basvuru/Yurt_Ici_Kurumlararasi_Yatay_Gecis/Yonetim_Bilisim_sistemleri

http://bahadirefeoglu.com/gizemli-bilim-sinavi-hakkinda/#more-112

http://bahadirefeoglu.com/bogazici-universitesine-yatay-gecis/

Yeditepe MIS'ten ortalama + bilim sinavi + mulakatla gectim. BUEPT'e girmedim TOEFL verdim. Ortalamam 3.67 idi. Ustteki linkler tum sorulariniza yanit olacaktir.
    Hortlatmış gibi olacağım da şu an memnun musun okuldan ve bölümden Boğaziçi'nde?Ben de senin gibi geçiş yapma planları yapıyorum.Ortalamadan yana sıkıntım yok tek korktuğum TOEFL taktiğine ihtiyacım var :d Alırım diye düşünüyorum ama dil bu hiç belli olmuyor.

• up
  • iDenis kullanıcısına yanıt
    Benim de bilgisayara ve ekonomiye ilgim var. Bu bölümü düşünüyorum. Boğaziçi'nde tanıtım bölümünden iki kişiyle görüştüm. Bölüm ve okul hakkında güzel şeyler söylediler.

Bu bölümden mezun olup yazılım alanında ise girme olasılığım da varmış, yazılım dersi de alabilirmi?im. Teknoloji şirketlerinde çalışabilirmi?im yani iyi. Ben de teknoloji sektöründe çalışmak istiyorum zaten

Boğaziçi'nin sıralaması yüksek ve önümüzde daha da yükselme ihtimali var. Boğaziçi olmasa da İstanbul'da bu bölümü okuyacağım başka güzel okullar var mı? Yurt dışında iş bulma imkanları nedir? Maaşlar nasıl?

• quote:

Orijinalden alıntı: Cagtay13

Hortlatmış gibi olacağım da şu an memnun musun okuldan ve bölümden Boğaziçi'nde?Ben de senin gibi geçiş yapma planları yapıyorum.Ortalamadan yana sıkıntım yok tek korktuğum TOEFL taktiğine ihtiyacım var :d Alırım diye düşünüyorum ama dil bu hiç belli olmuyor.

Alıntıları Göster
    Yeditepe MIS'teki ortamdan pek farkı yok eğitim kalitesi açısından. Özellikle 1 & 2. sınıf derslerini veren çok niteliksiz hocalar var. Yüksekokul dışı seçmeli ders çok az var. Ders programı seçme diye bir durum yok, derslerin hepsi tek section, hazır geliyor. Lise gibi o açıdan. Yüksekokul Boğaziçi'nin kalanından izole bir yerde, Hisar Kampüsü'nde. Hisar Kampüsü kot farkı olan, eski, labirent gibi, iç karartıcı bir bina. Hisar MYO diyorum ben ortamımıza şaka yollu. Laboratuvar imkanlarımız çok kötü. Adı sanı duyulmamış, 300 bin ile alan bazı MIS bölümlerinin bile fiziksel imkanları daha iyi araştırdığım kadarıyla. Buraya 2 bin sıralama yapıp gelsem depresyona girerdim sanırım, bence bölümün hakkı temizinden bi 100 bin falan. Sadece Boğaziçi'nin adından kazanıyor. Tabii bunlar tamamen benim görüşüm, halinden memnun olan birçok öğrenci de var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Makunouchi İppo

Yeditepe MIS'teki ortamdan pek farkı yok eğitim kalitesi açısından. Özellikle 1 & 2. sınıf derslerini veren çok niteliksiz hocalar var. Yüksekokul dışı seçmeli ders çok az var. Ders programı seçme diye bir durum yok, derslerin hepsi tek section, hazır geliyor. Lise gibi o açıdan. Yüksekokul Boğaziçi'nin kalanından izole bir yerde, Hisar Kampüsü'nde. Hisar Kampüsü kot farkı olan, eski, labirent gibi, iç karartıcı bir bina. Hisar MYO diyorum ben ortamımıza şaka yollu. Laboratuvar imkanlarımız çok kötü. Adı sanı duyulmamış, 300 bin ile alan bazı MIS bölümlerinin bile fiziksel imkanları daha iyi araştırdığım kadarıyla. Buraya 2 bin sıralama yapıp gelsem depresyona girerdim sanırım, bence bölümün hakkı temizinden bi 100 bin falan. Sadece Boğaziçi'nin adından kazanıyor. Tabii bunlar tamamen benim görüşüm, halinden memnun olan birçok öğrenci de var.

Alıntıları Göster
    Yuh hocam ne kadar kötülemişsin Tabii ki senin fikrin öyle olabilir ben de birkaçına cevap yazmak istedim

1) İsim tabii ki vermem ama 1-2 hoca dışında akademik kadronun çok iyi olduğunu düşünüyorum. Neredeyse çoğu yurtdışı görmüş akademisyenler ve bu öğretmenler hem akademik hem de kurumsal şirketlerden gelen insanlar. Amerikada ekonomi okumuş bir ekonomi hocamız var mesela. Ayrıca yazılım derslerimizden birinin hocası bu dönem YapıKredi Investment ve Teknoloji'nin CIO'suydu. Başka bir yerde bulamazsın bence böyle akademisyenleri.

2) Seçmeli dersler belirlenen ana dersler dışında diğer bölümlerle aynı, ilk sene iki dönemde de birer tane sınırsız seçmeli ders hakkın var istediğini alıyorsun. Kota yüzünden girememek okulun sorunu bölümün değil

3) Boğaziçinin kalanından izole dediğin yer bütün kampüslere 5dk uzaklıkta ki, kuzeyden güneye gitmek de zaten o kadar sürüyor. Ve Hisar kampüsten diğer kampüslere shuttle var. Her dersin sonunda servisle 1dk da diğer kampüslere gidebiliyorsun zaten. Ayrıca hisar kampüs yemekhanesi okulun en güzel manzarasına sahip yeri, bir kuzey yemekhaneye bak bir de bizimkine derim ağaçların içinde boğaz manzaralı yemek yiyorsun

4) Laboratuvar imkanları okulun mali durumundan dolayı her yerde kötü zaten. Bilgisayar mühendisliği laboratuvarlarına hiç gittin mi? Hiçbir farkı yok bizimkilerden. Adı sanı duyulmamış daha iyi laboratuvarlar var dediklerin özel üniversiteler zaten.

5) Hepsine ek olarak kariyer açısından en iyi bölümlerden biri. Bu yaz için Koç ve İTÜ Bilgisayar&Endüstri mühendislerinin kabul alamadığı birçok yere kabul aldık arkadaşlarım ile.

6) Okulun en iyi Erasmus&Exchange programlarından birine sahibiz, bu dönem korona olmasaydı bizim dönemden Boston college, Utrecht university gibi yerlere gidecektik.

Ben 4k ile girmiştim, hayatımda verdiğim en iyi karar diyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iDenis -- 16 Haziran 2020; 16:5:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: iDenis

Yuh hocam ne kadar kötülemişsin Tabii ki senin fikrin öyle olabilir ben de birkaçına cevap yazmak istedim

1) İsim tabii ki vermem ama 1-2 hoca dışında akademik kadronun çok iyi olduğunu düşünüyorum. Neredeyse çoğu yurtdışı görmüş akademisyenler ve bu öğretmenler hem akademik hem de kurumsal şirketlerden gelen insanlar. Amerikada ekonomi okumuş bir ekonomi hocamız var mesela. Ayrıca yazılım derslerimizden birinin hocası bu dönem YapıKredi Investment ve Teknoloji'nin CIO'suydu. Başka bir yerde bulamazsın bence böyle akademisyenleri.

2) Seçmeli dersler belirlenen ana dersler dışında diğer bölümlerle aynı, ilk sene iki dönemde de birer tane sınırsız seçmeli ders hakkın var istediğini alıyorsun. Kota yüzünden girememek okulun sorunu bölümün değil

3) Boğaziçinin kalanından izole dediğin yer bütün kampüslere 5dk uzaklıkta ki, kuzeyden güneye gitmek de zaten o kadar sürüyor. Ve Hisar kampüsten diğer kampüslere shuttle var. Her dersin sonunda servisle 1dk da diğer kampüslere gidebiliyorsun zaten. Ayrıca hisar kampüs yemekhanesi okulun en güzel manzarasına sahip yeri, bir kuzey yemekhaneye bak bir de bizimkine derim ağaçların içinde boğaz manzaralı yemek yiyorsun

4) Laboratuvar imkanları okulun mali durumundan dolayı her yerde kötü zaten. Bilgisayar mühendisliği laboratuvarlarına hiç gittin mi? Hiçbir farkı yok bizimkilerden. Adı sanı duyulmamış daha iyi laboratuvarlar var dediklerin özel üniversiteler zaten.

5) Hepsine ek olarak kariyer açısından en iyi bölümlerden biri. Bu yaz için Koç ve İTÜ Bilgisayar&Endüstri mühendislerinin kabul alamadığı birçok yere kabul aldık arkadaşlarım ile.

6) Okulun en iyi Erasmus&Exchange programlarından birine sahibiz, bu dönem korona olmasaydı bizim dönemden Boston college, Utrecht university gibi yerlere gidecektik.

Ben 4k ile girmiştim, hayatımda verdiğim en iyi karar diyorum

Alıntıları Göster
    Hocam Selam,

1) Verdiğin ilk örnek zaten burada geçirdiğim 1 senede aldığım tüm dersler içinden tatmin edici tek ders. İkinci verdiğin örnekteki hocanın çok övüldüğünü ben de duydum, dersini almak için de sabırsızlanıyorum ancak benim söylediklerim 1. ve 2. sınıf derslerini veren hocalar için geçerliydi. İsim vermeden bazılarını tanıtayım ben de madem :)

X Hocası: Sabah 9 dersine gelemeyeceğini 8:30'da mail atıyor, kafasına göre ders iptal edip telafisini yapmıyor. Bir sonraki derste kendisine bu durum sorulduğunda "İnsana belli bir yaştan sonra erken kalkmak külfet geliyor." gibi pişkince bir cevap veriyor. İngilizcesi bölümdeki tüm öğrencilerin İngilizcesinden daha kötü. Derslerine maksimum 3-4 kişi gidiyorduk.

Y Hocası: Slaytlardan anlatıyor klasik, İngilizcesi yine sıkıntılı, zaten part-time öğretim görevlisi. Vizesi 80+, finalinde de 80-90 civarı beklenilen dersin a) final sonuçlarını açıklamadan dönemi bitiriyor. b) harf notunu dönem bitişine bir saat kala giriyor, kimse itiraz edemiyor. c) yukarıda belirttiğim notlarla AA beklerken CB alıyorum :) bu dersi senin de almış olman lazım bu sene.

Z Hocası: Bölümdeki öğrencilere bu kişi hakkında bir dokun bin ah işit. İngilizce ne dediği anlaşılmıyor, quizlerde ve ödevlerde ne istediğini anlamak için ekstra bir yetenek gerekiyor. Kendisinden memnun olan bir kişi bile görmedim. Karantina süresinde de ilk 2 ay ne ders yaptı, ne ders videosu yükledi. Yıllardır her ders değerlendirme döneminde şikayet edildiğini duyuyorum kendisinin, ama dokunulmazlığı var sanırım bölüm nezdinde.

Dediğim gibi 1. ve 2. sınıflara ders vermeyen bazı değerli hocalar olabilir, ben sadece aldığım dersler üzerinden konuşuyorum. Derslere düzenli katılan, 3.5 ortalamalı bir öğrenciyim. Düşük not aldığım derslere/hocalara karşı cephe aldığım sanılmasın.

2) Kota sorunu okulun sorunu olsa da en nihayetinde bölüm de bu sıkıntıdan muaf değil ve okulun herhangi bir bölümü incelenirken eksilere bu da eklenmeli bence.

3) Güney girişe yürüyerek 10 dakika. Shuttle var evet. Ama bu izole olmasını değiştirmiyor. Zaten dönem başı 1 seçmeli ders oluyor, onun haricinde ders amaçlı diğer kampüslerle işi yok öğrencinin. Kulüp aktiviteleri vb. ile vakit geçirilebilir tabii.
    Yemekhanemiz evet, tek kelimeyle harika. Üç kampüste de yedim, açık ara en iyisi Hisar. Manzarası ve ortamı çok iyi. Hisar'ı çekilir kılan az sayıda şeyden biri. Onun güzelliğini aşırı kalitesiz ürünleri normal fiyatının 2-3 katına satarak gölgeleyen bir kantinimiz de var tabii. 1 litre suyu 2.5 liraya almıştım geçen dönem.

4) İzmir Bakırçay YBS, DEÜ YBS, Sakarya YBS gibi bölümlerin laboratuvarlarını inceleyebilirsin. Bizden çok daha iyi imkanları var ve bunlar devlet üniversitesi.

5) Bu kısma katılıyorum. Zaten bana bölümü bitirme motivasyonu veren tek faktör bu. Ama bunun da ben Boun MIS'in verdiği kaliteli eğitimden kaynaklandığını düşünmüyorum, tamamen Boğaziçi'nin etiketi sayesinde olduğunu düşünüyorum. Tabii sebebi fark etmeksizin sonuç olarak iyi yerlerdeyiz, ben de 2. dönem Coca Cola İçecek'te part-time başladım.

6) Erasmus için bizim bölümde gidilebilecek okullar felaket kısıtlı. Almanya-İsveç'ten başka ülke seçeneği yok neredeyse. Exchange imkanları belirttiğin gibi çok zengin (yine bölümün değil okulun artısı) ama ona da gidebilecek maddi duruma sahip kitle bölümün çok küçük bir azınlığını oluşturuyor.

5. madde olmasa gözümü bile kırpmadan geldiğim okula geri dönerim, kalan tüm faktörlerde geldiğim yer buradan daha iyi diyorum ben de :) Ama günün sonunda diğer bütün faktörlerin toplamına ağır basıyor para kazanma derdi.

• 
Sayfa: önceki 4243444546
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.