Şimdi Ara

BMW E46 / 3 SERİSİ TÜM PAYLAŞIMLAR (93. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2.437
Cevap
73
Favori
581.730
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9192939495
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyi aksamlar, bir sorum olacakti sizlere

2000model e46 3.20ci kullaniyorum
    bugun sanziman arizasi kismi yandi yani araba sanki el freni cekili gibi gitmiyordu zorlanarak gidiyordu.

"d" isaretinin oldugu yerde manuel almaya calistim sonmedi "m1" almaya calistim gecmedi daha sonra 1km kadar gittim sağ çekip durdum ariza gibi yanmadigi icin pek farketmedim el freni ile alakali sandim.

Daha sonra 2-3 kez calisitirip durdum daha sonra kendiliginden "d" harfi kendiliginden geri geldi.

Daha once boyle bir olayla karsilasan oldu mu ?

İmla hatalari olduysa affola.

Duzeltme: km 277.000 bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fathmetinol -- 2 Aralık 2015; 21:55:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: retchop

quote:

Orijinalden alıntı: eaglemania

Arkadaşlar motor yağı var iken özellikle hızlı iken (100 km/h üzeri) motor yağı uyarısı sarı yanıyor, yavaşlayınca sönüyor.

Ne olabilir sizce?

Bu tür bir durumla karşılaşan oldu mu?

Evet bende de oluyor. Aracınız büyük ihtimalle yağ yakıyor veya müşürde bir sorun var. Benim araç yağ yakıyor,hızlı gittiğimde daha fazla yakıyor ve sarı ışık daha hızlı yanıyor. Yavaş gidersem uzun süre yanmıyor. Motordan yağ miktarınızı kontrol etmenizi öneririm.

Hocam çok çok özür dilerim. Geçen yağa baktık, normal seviyede idi, 4000 KM gittim son yağ eklendikten sonra.

bende yanan radyatör sıvısı ışığıymış. Geçen yağ seviyesini kontrol ettikten sonra acaba yanlış mı biliyorum diye kılavuza bakınca farkettim :(

Hızlıyken (110 üzeri) veya klima açıkken sarı yanıyor. sanırım radyatör suyunda eksilme var, ama hararet normal gözüküyor. Deneyimli bir abi dedi ki, eğer hararet ibresi normal gözüküyor ve ikaz ışığı yanıyosa ikaz ışığını yakan sensör bozuk olabilir dedi. İbre mekanik sensör, ikaz ışığı ise elektronik sensör gibi düşün dedi. Yani sıvı azalmış olsa her daim yanardı ve aracın hararet göstergesi yüksek olurdu dedi.

Sizdeki yağ eksiltme, burada okuduğum kadarıyla bazı arkadaşlarda da oluyor, sanırım kalıcı bir çözümü yok, airbag sensörünün bozuk olup ikaz göstergesinin yanması gibi :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fathmetinol

İyi aksamlar, bir sorum olacakti sizlere

bugun sanziman arizasi kismi yandi yani araba sanki el freni cekili gibi gitmiyordu zorlanarak gidiyordu.

"d" isaretinin oldugu yerde manuel almaya calistim sonmedi "m1" almaya calistim gecmedi daha sonra 1km kadar gittim sağ çekip durdum ariza gibi yanmadigi icin pek farketmedim el freni ile alakali sandim.

Daha sonra 2-3 kez calisitirip durdum daha sonra kendiliginden "d" harfi kendiliginden geri geldi.

Hocam çok çok geçmiş olsun.

Bende (2001 320i otomatik şanzıman) 2-3 ay önce şanzıman bozuldu.

Arızanın olduğu sabah aracın altından sanki klima sıcak tarafı açık gibi sıcak geliyordu, anlayamadık niye olduğunu, yağ pompası mı ne bozulmuş, sıcak yağ alttan aracın her yerine dağılmış. Daha sonra öğlen gibi araç otoban'da orta şeritteyken birden durdu, direksiyon dönmedi. 2-3 kere çalıştırmaya çalıştım, 1-2 dk sonra çalıştı, devam ettim, yaklaşık 20km sonra eve geldiğimde bir baktım aracın geldiği her yer yağ :( servise götürdüğümde şanzıman gitmiş dedi usta (202000'de idi araç).

Bence yarın ilk işiniz sanayiye/servise götürüp gsöteriniz/anlatınız. Allah korusun otobanda orada burada durması kabus gibi bir şey (bu tabir çok hafif kaldı bile) :(

Tekrardan çok çok geçmiş olsun. Umarım çok önemli bir sorun çıkmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eaglemania

quote:

Orijinalden alıntı: Fathmetinol

İyi aksamlar, bir sorum olacakti sizlere

Hocam çok çok geçmiş olsun.

Bende (2001 320i otomatik şanzıman) 2-3 ay önce şanzıman bozuldu.

Arızanın olduğu sabah aracın altından sanki klima sıcak tarafı açık gibi sıcak geliyordu, anlayamadık niye olduğunu, yağ pompası mı ne bozulmuş, sıcak yağ alttan aracın her yerine dağılmış. Daha sonra öğlen gibi araç otoban'da orta şeritteyken birden durdu, direksiyon dönmedi. 2-3 kere çalıştırmaya çalıştım, 1-2 dk sonra çalıştı, devam ettim, yaklaşık 20km sonra eve geldiğimde bir baktım aracın geldiği her yer yağ :( servise götürdüğümde şanzıman gitmiş dedi usta (202000'de idi araç).

Bence yarın ilk işiniz sanayiye/servise götürüp gsöteriniz/anlatınız. Allah korusun otobanda orada burada durması kabus gibi bir şey (bu tabir çok hafif kaldı bile) :(

Tekrardan çok çok geçmiş olsun. Umarım çok önemli bir sorun çıkmaz.

Alıntıları Göster
    arkadaslar 2003 model 3.20i 170 bg e46 almak uzereyim ,lpg taktıracagım ,performans beklentim yuksek ,bunun yanında otomatik şanzımanı arıza ihtimali çokmudur ,sonradan masraf etmek istemiyorum ..
  • texmo kullanıcısına yanıt
    Arac temizse hor kullanilmamissa bir sıkıntı yasamazsiniz . Kendim 3.30i e46 aracim var . Pasa pasa biniyorum yillardir . Araci hor kullanmiyorum, temiz bakiyorum . Araci yazin bir kac kere . Kışın ise diger araclari cekip hep buna biniyorum. Bmw arabasina temiz bakarsaniz, bakimlarini eksiksiz yaparsanjz sorun yasamazsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alibjk1903183

Arac temizse hor kullanilmamissa bir sıkıntı yasamazsiniz . Kendim 3.30i e46 aracim var . Pasa pasa biniyorum yillardir . Araci hor kullanmiyorum, temiz bakiyorum . Araci yazin bir kac kere . Kışın ise diger araclari cekip hep buna biniyorum. Bmw arabasina temiz bakarsaniz, bakimlarini eksiksiz yaparsanjz sorun yasamazsiniz.
    Arkadaşlar 2001 model e46 3.18ci alarak aranıza katıldım. 1 aydır falan klima sorunsuz çalışıyordu kompresörü adam yeni değiştirmişti bizde filtreleri vs. değiştirdik iyiydi herşey ama son bir haftadır fan kademesini arttırıyorum ancak hiç hava üflemiyor. Buğu oluyor diye en son 30derecede çalıştırıyorduk ön camlar için. onla mı alakası var acaba anlamadım. sizce neden hava üflemiyor? Birde dayımda golf 5 var onda motor sıcaklığını kullanıp yakıtı etkilemeden içeriye sıcak hava veriyordu eco mod gibi bişey. bundada bir sürü tuş var ama hangi tuş ne işe yarıyor bilmiyorum. temsili foto attım yardımcı olursanız sevinirim.

BMW E46 / 3 SERİSİ TÜM PAYLAŞIMLAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Germ -- 7 Aralık 2015; 14:51:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Germ

Arkadaşlar 2001 model e46 3.18ci alarak aranıza katıldım. 1 aydır falan klima sorunsuz çalışıyordu kompresörü adam yeni değiştirmişti bizde filtreleri vs. değiştirdik iyiydi herşey ama son bir haftadır fan kademesini arttırıyorum ancak hiç hava üflemiyor. Buğu oluyor diye en son 30derecede çalıştırıyorduk ön camlar için. onla mı alakası var acaba anlamadım. sizce neden hava üflemiyor? Birde dayımda golf 5 var onda motor sıcaklığını kullanıp yakıtı etkilemeden içeriye sıcak hava veriyordu eco mod gibi bişey. bundada bir sürü tuş var ama hangi tuş ne işe yarıyor bilmiyorum. temsili foto attım yardımcı olursanız sevinirim.

Alıntıları Göster
    bütün BMW hastası, ustası arkadaşlara selam olsun. arkadaşlar 35000-45000 TL bütçe ile alabileceğim temiz 3 serisi e46 tavsiyesi verebilirmisiniz. 3,16i, 3,18i, veya 3,20i almak istiyorum, tabi biraz da dolu olacak. Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler
  • Benim arabamda motor lambası yanıyor air bag lambası yanıyor ve arabayı calıştırırken oil service yazıyor nası ıl silebilirim
  • Germ kullanıcısına yanıt
    En soldaki 3 düğmeyi bilirsiniz sanırım. üste hava ortadan hava ve ayaklara.
    auto tuşu ayarladığınız sıcaklık değerine göre fanı arttırır azaltır. mavi ve kırmızı düzeğmeler sıcaklık ayarı. yanındaki fan ayarı
    fan hızı attırıp azaltmanın sağındaki en karmaşık olanı:
    Eğer yanmıyorsa dışardan hava alıp ısıtıyor veya soğutuyor demek.
    'A' da ise dışardaki zararlı havayı otomatik tespit ediyor ve ona göre ya dışardan hava alıyor yada araç iç havasını döngüye sokuyor
    boş daire ise araç iç havasını sirküle ediyor demek

sağ üstteki ön cam buğu çözücü
    ortadaki klimayı açıp kapatan tuş. o tuş aktif ise istenilen sıcaklığa klima getiriyor demek. aktif değilse dışarıdan veya araç içinden aldığı havayı dengeliyor demek
    yani motor sıcaklığı ile havayı ısıtsın derseniz o tuş aktif olmayacak. ama yazın soğutmada işe yaramaz tabi.
    sağ alttaki de arka cam rezistansı
  • hansbey H kullanıcısına yanıt
    aracı pc ye bağlatıp sildirebilirsiniz.oil service kendinizde silebilirsiniz. bi tuş kombinasyonu vardı aklımda değil. ama pc ye bağlayınca toptan hepsini silin. motor lambası sıkıntılı gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheRecruit

aracı pc ye bağlatıp sildirebilirsiniz.oil service kendinizde silebilirsiniz. bi tuş kombinasyonu vardı aklımda değil. ama pc ye bağlayınca toptan hepsini silin. motor lambası sıkıntılı gibi
    @TheRecruit çok teşekkür ederim her şeyi tam istediğim gibi detayına inerek açıklamışsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Germ

@TheRecruit çok teşekkür ederim her şeyi tam istediğim gibi detayına inerek açıklamışsınız.
    @TheRecruit bir sorunum daha var yardımcı olursan sevinirim. klimayı açınca ufak bi hırıltı sesi geliyor ama hava üflemiyor kesinlikle. sigortaya bak dediler açtım anormal bi durum göremedim. bıçak sigortalardan 1 tane boş yer var ama klimayla ilgilimidir bilmiyorum. fotosunu ekledim. radyatörün arkasındaki klima fanı çalışmıyor hiç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Germ -- 13 Aralık 2015; 12:46:04 >
  • Herkese iyi forumlar. Abim Gürcistandan e46 323i almayi düşünüyor 2000 model. Bi tane arac bulmus. Gidisinde falan problem yokmus ama egzoz ışığı yanıyormuş aracin. Sorun ne olabilir ya da benzer problem basina gelmis olan var mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamdi mert

Herkese iyi forumlar. Abim Gürcistandan e46 323i almayi düşünüyor 2000 model. Bi tane arac bulmus. Gidisinde falan problem yokmus ama egzoz ışığı yanıyormuş aracin. Sorun ne olabilir ya da benzer problem basina gelmis olan var mi ?
    gürcistandan araç olayı yılbaşından sonra çevirdiklerini bağlamaya + vergi kaçakçılığından idari mahkemeye sevk söz konusu olabilr. Devlet şu an göz yumuyor gibi gözüksede bu gibi durumlarda affetmez, bence uzak durun.

Bu arada ekim ayında aldığım aracımın vanos ve egzantrik zinciri değişimi icap etti

2 adet vanos 1,500 x2 =3000
    egzantrik zzincir seti 500 tl gibi bir maliyeti var

uzun bir araştırma sonucu hepsini 1700 civarında toparladım - şans faktörü oldu biraz.

işçiliğie de sanırım 400-600 arası bir rakam isterler..

Daha öncede söylediğim gibi BMW marka araç alacaksanız cebinizde fazladan 5000 TL bulundurmanızda fayda var, 2010 yılından beri bu 6. bmw her birine ciddi masraflar yapmak icap etti, tabiki tamirci işi yapıp çıkma parçalarla sanayideki ustada kucaktan kucağa gezmekte vardı ama ben aracımı sevdiğim için çıkma parça kullanılan yada abuk sbuk ustaların ellediği araca binmek istemem.
  • Abim orada çalışıyor hocam alip gelme gibi bir durumu olmayacak yani. Ama aklinda soru isareti kalmis o egzoz isaretiyle ilgili. Cok buyuk bir sorun teşkil eder mi ?
  • Germ kullanıcısına yanıt
    Aracınızda hız sabitleme varmı. Onlardan bi tanesi onla alakalı olabilir. Malesef ondan çok anlamam bi elektirikçiye göster daha kesin bişey söyler sigorta konusunda. Klima dan gelen ses devamlı mı geliyor.
  • Arkadaşlar benim de sizlere bi sorum olacaktı. Benim araba 2005 model e46 316i n45 motor.
    Aracında hız sabitleme yok. Bi arkadaş bu forumda bi kitten bahsetmişti. Ebay da buldum ama benim araca uyarmı uymazmı acaba. TR de bildiğiniz satan ve takan biyer varmı acaba?
  • Fonksiyonel direksiyon yokmu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheRecruit

En soldaki 3 düğmeyi bilirsiniz sanırım. üste hava ortadan hava ve ayaklara.
    auto tuşu ayarladığınız sıcaklık değerine göre fanı arttırır azaltır. mavi ve kırmızı düzeğmeler sıcaklık ayarı. yanındaki fan ayarı
    fan hızı attırıp azaltmanın sağındaki en karmaşık olanı:
    Eğer yanmıyorsa dışardan hava alıp ısıtıyor veya soğutuyor demek.
    'A' da ise dışardaki zararlı havayı otomatik tespit ediyor ve ona göre ya dışardan hava alıyor yada araç iç havasını döngüye sokuyor
    boş daire ise araç iç havasını sirküle ediyor demek

sağ üstteki ön cam buğu çözücü
    ortadaki klimayı açıp kapatan tuş. o tuş aktif ise istenilen sıcaklığa klima getiriyor demek. aktif değilse dışarıdan veya araç içinden aldığı havayı dengeliyor demek
    yani motor sıcaklığı ile havayı ısıtsın derseniz o tuş aktif olmayacak. ama yazın soğutmada işe yaramaz tabi.
    sağ alttaki de arka cam rezistansı

hocam çok güzel ve net bir şekilde özetlediniz, çok teşekkürler

hızlanınca veya klimayı açınca (ön cam buğulandığında özellikle mecburen dağıtmak için 10-15 sn kadar açıyorum) radyatör suyu göstergesi sarı yanıyor, klimayı kapatınca ve/veya hızımı azaltınca sönüyor, acaba radyatör suyu mu azaldı? Ufak bir ihtimal sensör de bozuk olabilir mi?

Yani su az ise göstergenin her daim yanması gerekmez mi?
  • Fonksiyonel direksiyon yok. 3 kollu direksiyon var.
  • 
Sayfa: önceki 9192939495
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.