Şimdi Ara

BMW'de 'km' düşürme olayını nasıl anlarız ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
42
Cevap
0
Favori
48.286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 5.20 ye merak sardım şu sıralar.2000 model civarı.şunu farkettimki "km" ile cok oynanıyor.ne hikmetse hepsi 150bin kmde.bu arabanın kullanıcıları genel olarak yol yapan insanlar.2004-2005 model arac 150bin olsa anlarım fakat 2000 model ıcın cok az gibime geliyor.original km olanlar belli edio ztn.genelde 220-270bin oluyorlar.

bu anlattıklarım genelleme sadece.kimse kızmasın,original 150bınde var 2000 model die.vardır tabiki,ona diyeceğim yok.

benim asıl sormak istediğim "km"si ile oynanmış aracı nasıl anlarız.bakıpta anlaşılcak bişey değildir tabıkı ama sanayıye goturup kolayca anlaşılabılır mı?? yoksa artık satıcıya mı guvenmek zorundayız??

"km" oynama ile bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum...
    şimdiden tşkler...

• Bu konuyu ben de merak ediyorum.
  • Bende 1995 model 3 serisi var.. gösterge paneli üzerinde kilometre sıfırlama düğmesine basılı tutuyorum kontak anahtarını 1 konumuna getiriyorum ve Test başlıyor . orda aracın gerçek kilometresi yazıyor. Benim araç aldığımda km. 118 bin di.. orda aracın gerçek kilometresi çıkıyor.Aracın bütün sistemleri test ediliyor yani... Benim aracım 400 bin km de.. Ben aracı almadan önce araştırmıştım ve aracı bunu bilerek aldım.Kendim baktım gördüm düşümüşsünüz dedim güldüm geçtim aldım .. 1995 model aracın 150 binde olduğuna kimse inanmaz sonuçta :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: husam74

Bende 1995 model 3 serisi var.. gösterge paneli üzerinde kilometre sıfırlama düğmesine basılı tutuyorum kontak anahtarını 1 konumuna getiriyorum ve Test başlıyor . orda aracın gerçek kilometresi yazıyor. Benim araç aldığımda km. 118 bin di.. orda aracın gerçek kilometresi çıkıyor.Aracın bütün sistemleri test ediliyor yani... Benim aracım 400 bin km de.. Ben aracı almadan önce araştırmıştım ve aracı bunu bilerek aldım.Kendim baktım gördüm düşümüşsünüz dedim güldüm geçtim aldım .. 1995 model aracın 150 binde olduğuna kimse inanmaz sonuçta :)

bilgi için tşkler...
    ilginç bi testmiş doğrusu.coğu kişi bilmiyordur tahminim.
    peki her modeli için geçerlimidir bu test??? 2000model 5.20i ler için mesela,bu olay varmıdır?
  • Valla banada burdaki oto elektrikçi demişti. gizli bir özellik işte.. orda yazan km yi düşüremiyorlarmış sanırım.tabi teknoloji geliştikçe bu tip şeylerde gelişiyor belki ordaki gerçek km yide düşürürler. ama senin aracında aynı şekilde çalışırmı bilmem.. istersen googlede biraz araştır

• quote:

Bende 1995 model 3 serisi var.. gösterge paneli üzerinde kilometre sıfırlama düğmesine basılı tutuyorum kontak anahtarını 1 konumuna getiriyorum ve Test başlıyor . orda aracın gerçek kilometresi yazıyor. Benim araç aldığımda km. 118 bin di.. orda aracın gerçek kilometresi çıkıyor.Aracın bütün sistemleri test ediliyor yani... Benim aracım 400 bin km de.. Ben aracı almadan önce araştırmıştım ve aracı bunu bilerek aldım.Kendim baktım gördüm düşümüşsünüz dedim güldüm geçtim aldım .. 1995 model aracın 150 binde olduğuna kimse inanmaz sonuçta :)

bildiğim kadarıyla o işin konpedanları orayıda istenilen km'ye düşürülüyor.. eğer km'yi düşüren kişi bu işin profesyoneliyse hiçbir şekilde anlayamazsınız..

BMW'de ayrıca yaptığınız her km anahtara kaydedilmekte.. yani aracın normal göstergesindeki km, TEST ekranındaki km aynı olsa bile anahtarı okutarak km'yi ortaya çıkarabilirsiniz..

FAKAT;

1) anahtarın hiç değişmemiş olması

2) yeni anahtar ile değiştirilmemiş olması

3) eski ya da yeni anahtarın kayıdında da bir değişiklik yapılmaması gerekmektedir.. (anahtarın km kaydıyla oynayan amcalarda var )

dolayısıyla prof. birileri tarafından aracın km.si oynanmışsa bunu öğrenmeniz mümkün değil.. ancak bilinçli bir alıcı aracı kontrol ettirmek için yetkili servise götürüp "usta anahtara kayıtlı km'ye de bak" derse ve ANAHTAR KAYDI İLE OYNANMAMIŞ ise ortaya çıkar neyin ne olduğu...

tabii bunun dışında araç satın alırken km'si her noktada oynanmış yani kesinlikle anlaşılmayacak konuma getirilmiş ise (km ekranı, test ekranı, anahtar kaydı vs tek km'ye indirilmişse) aracın başka yerlerine bakarakta tahmini olarak km çıkarımı yapabilirsiniz.. direksiyonun, şöför koltuğunun, vites kolu ya da topuzunun yıpranmışlığı, aracın genel olarak duruşu bunu zaten belli eder.. bu da araç alıp sattıkça kazanılan bir tecrubedir..
  • expertıze gıt cıkarıyor gercek kmyı
  • arkadaşlar ben manisa merkezde anahtarcıyım immobilizer oto anahtarıda yapıyorum ve bmw araçlar anahtar okuyup kopyalamaya yarayan zed-bull cihazla anahtar üzerinden kaç kilometre olduğunu masrafsız ve zahmetsizce görebiliyoruz. çok etkili ve kesin sonuç. bmw kilometresini anahtara da yazmaktadır ....

karaköy çilingir merkez/manisa
    537 662 46 18
  • benim bildiğim de km heryerden değişiyor fakat sadece anahtardan değişemiyor.anahtar içindeki mekanizma kırmadan açılamıyor.dolayısıyla herhangi bi işlem yapılmışsa anlaşılır.

ben galericiyim ve km kontrollerini genelde servislerden yapıyoruz.örneğin araçta 70.000km yazar, biz servislere sorarız, eğer onlar 80.000 bakımı, 100.000bakımı vs. yapıldı veya bu araç 110.000de kaza yapmış, bitakım işlemlerden geçmiş cevaplarını aldıkmı anlarızki km oynanmış. böyle araçlardan uzak durmak lazımdır. kabullenip almak akıl karı değil.satarken çok büyük problem teşkil eder.
  • merhaba;

e39 kasa araçlarda km saklanan 5 yer olduğunu bir bmw ustası söylemişti.
    benim bildiğim ise
    1 direksiyon solundaki gözün altındaki yer
    2 far açma düğmesinin olduğu yer
    3 silecek kısmında

bu tip araçların km silmek çok zor.borusan servisinde çalışana bir arkadaşım var.
    e39 araçlarda km oynanması engelleyen bir sistem olduğunu bunuda ancak yetkili servislerin değiştirip anlayacağını söyledi.
    çoğu özel servislerde ön panelde bulunan km değiştirip kandırma işlemi yaptıklarını söyledi.size tavsiyem aldığınız aracı özel değilde yetkili servise götürüp baktırın elbette ekspertiz fiyatları pahalı ama bunu bir defa yapacaksınız.
    kandırılıp kazık yemeye değmez

iyi günler
  • Borusana götürüp anlayabilirsiniz...

Borusanı asla kandıramıyorlarmış.Çünkü sağlam hacker yok bu işle uğraşan ki borusan gibilerini bile geçsin
  • Borusan expertiz desteği vermiyor.. Sadece araç borusan çıkışlı ve bakımlıysa onların dökümünü veriyor..
    KM düşürme olayını anlamanız zor.. Aracın direksiyonuna, koltukların yanlarının aşınmasına, sahibinin sözlerine bakıp kendi kafanızda bir fikir uyandırabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muratti1905

Borusan expertiz desteği vermiyor.. Sadece araç borusan çıkışlı ve bakımlıysa onların dökümünü veriyor..
    KM düşürme olayını anlamanız zor.. Aracın direksiyonuna, koltukların yanlarının aşınmasına, sahibinin sözlerine bakıp kendi kafanızda bir fikir uyandırabilirsiniz.

kafanızdan atmadan yazarsanız sevinirim...

aracın illa borusan çıkışlı olmasına gerek yok! BMW olması yeterli... gayet güzel serviste kontrolleri yapılıyor! dökümleri istek üzerine çıkartılıyor.. (eğer serviste yapılan işlemler araç sahibi tarafından bir klasörde faturası vs şeklinde toplanmamışsa)

KM düşürme olayı anahtar sayesinde anlaşılabiliyor!!! sadece anahtarların hepsinin değişmesi durumunda anlaşılmaz.. çünkü anahtardaki o bilgiyle oynanamadığı gibi, o bilgiyle oynamak istersen anahtarı kırıp içindeki chipe ulaşman gerek.. bunu da akıl sağlığı yerinde olan birisi yapmaz dimi?!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlkanExclusive -- 24 Ocak 2011; 21:52:38 >
  • Borusan AVCILAR ı arayıp expertiz desteği var mı yok mu diye sormanızı tavsiye ederim.. Kimse kafasından bir şey atmıyor!!..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muratti1905

Borusan AVCILAR ı arayıp expertiz desteği var mı yok mu diye sormanızı tavsiye ederim.. Kimse kafasından bir şey atmıyor!!..

ekspertiz için uyardığımı hatırlamıyorum?!
  • bizim araba 245.000 km de gözüküyor. geçenlerde motor yaptırdık, 2. kez motor yapıldığı ortaya çıktı.
  • quote:

92 model 5.20 de bu özellik yok. bugün denedim olmadı.
  • Merhabalar, arkadaşlar sırf bu içeriğe cevap yazmak için üye oldum, bende de 95 3.18i var. km 190.000de. pazara satılığa çıkardım sonradan bir araç satış şubesinde satış sorumlusu olduğunu öğrediğim birisi aracın gösterge panelindeki tuşa basıp kontağı çevirdi ve yukarıda yazan olay yaşandı. abi aracın kmsi düşürülmüş orijinali 360000 km dedi. şok oldum. sırayla yazan diğer numaraları sordum cevap veremedi. bu özelliği kimse bilmez dedi ve gitti. bir ay boyunca rakamları değişiyormu diye düzenli kontrol ettim. hep sabit rakamlar. sonra internette araştırmaya koyuldum ve öğrendim ki yapılan uygulama orijinal kmyi falan göstermiyormuş. sadece aracın kod numaralarını gösteriyor. üstüne aracın ingilizce servis kitapcığını buldum indirdim orda da aynısı yazıyor, yapılan uygulama sadece aracın cod numaralarını gösteriyor. yani aynı aracı 95 yılında sıfır iken aynı uygulamayı o arkadaşa yaptırsam abi aracım kmsi süşürülmüş diyecek sanırım:) sonra o arkadaşla rastgelmeyi çok istedim. Dün denk geldi. Beni hatırlamadığı için tekrar koltuğa geçti aynı uygulama ve abi aracın km düşürülmüş dedi, yaptığı yanlışlığı yüzüne vurdum çünkü bir beni paranoya yaptı. yanlış biliyormuşum dedi. ama düşünün ağzı gevşek birisi olsa aracınızı piyasada 360000 km araç diye yayar ve satamazsınız. size uygulamanın ingilizce orjinal açıklamasını ekliyorum, codların ne olduğu yazıyor:
    GAUGE TEST
    ========================
    This works on all instrument clusters 1992-1999 E36 - 4 door/coupe/convertible/M3.
    Step 1. Press and hold the mileage reset button.
    Step 2. Put key into ignition switch and turn to position #1

Your LCD display will show something like this "tESt 01"

Step 3. Once "tESt 01" is shown, let go of reset button and the IC (Instrument Cluster) will go through some test cycles. Numbers will be shown and here's what they mean:
    1st display: BMW PART NUMBER (6 digits)
    2nd display: CODE NUMBER (5 digits) Internal Coding Plug #
    3rd display: K NUMBER (4 digits)
    4th display: CHASSIS NUMBER (5 digits) this is part of your VIN
    5th display: SOFTWARE VERSION (3 digits)
    6th display: REVISION INDEX (2 digits) Hardware #

After all 6 displays are finished, an analog gauge test will be performed.
  • Olayı bitimişsin teşekkür ederim..
    Bence de en iyi km . anlama yolu,düzenli servis bakımları(yetkili veya düzgün servis) varsa bunalrın üzerindeki km.ye bakmalı,bir de elbette hor kullanılmadıkça ve kullanan eline ayağına sahip olan düzgün biriyse iç görünüm,bir de arabanın duruşu bile yaşını belli eder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: osiheagle

Merhabalar, arkadaşlar sırf bu içeriğe cevap yazmak için üye oldum, bende de 95 3.18i var. km 190.000de. pazara satılığa çıkardım sonradan bir araç satış şubesinde satış sorumlusu olduğunu öğrediğim birisi aracın gösterge panelindeki tuşa basıp kontağı çevirdi ve yukarıda yazan olay yaşandı. abi aracın kmsi düşürülmüş orijinali 360000 km dedi. şok oldum. sırayla yazan diğer numaraları sordum cevap veremedi. bu özelliği kimse bilmez dedi ve gitti. bir ay boyunca rakamları değişiyormu diye düzenli kontrol ettim. hep sabit rakamlar. sonra internette araştırmaya koyuldum ve öğrendim ki yapılan uygulama orijinal kmyi falan göstermiyormuş. sadece aracın kod numaralarını gösteriyor. üstüne aracın ingilizce servis kitapcığını buldum indirdim orda da aynısı yazıyor, yapılan uygulama sadece aracın cod numaralarını gösteriyor. yani aynı aracı 95 yılında sıfır iken aynı uygulamayı o arkadaşa yaptırsam abi aracım kmsi süşürülmüş diyecek sanırım:) sonra o arkadaşla rastgelmeyi çok istedim. Dün denk geldi. Beni hatırlamadığı için tekrar koltuğa geçti aynı uygulama ve abi aracın km düşürülmüş dedi, yaptığı yanlışlığı yüzüne vurdum çünkü bir beni paranoya yaptı. yanlış biliyormuşum dedi. ama düşünün ağzı gevşek birisi olsa aracınızı piyasada 360000 km araç diye yayar ve satamazsınız. size uygulamanın ingilizce orjinal açıklamasını ekliyorum, codların ne olduğu yazıyor:
    GAUGE TEST
    ========================
    This works on all instrument clusters 1992-1999 E36 - 4 door/coupe/convertible/M3.
    Step 1. Press and hold the mileage reset button.
    Step 2. Put key into ignition switch and turn to position #1

Your LCD display will show something like this "tESt 01"

Step 3. Once "tESt 01" is shown, let go of reset button and the IC (Instrument Cluster) will go through some test cycles. Numbers will be shown and here's what they mean:
    1st display: BMW PART NUMBER (6 digits)
    2nd display: CODE NUMBER (5 digits) Internal Coding Plug #
    3rd display: K NUMBER (4 digits)
    4th display: CHASSIS NUMBER (5 digits) this is part of your VIN
    5th display: SOFTWARE VERSION (3 digits)
    6th display: REVISION INDEX (2 digits) Hardware #

After all 6 displays are finished, an analog gauge test will be performed.

Yanlış bildiğim bir bilgiyi düzelttiğin için teşeşkürler arkadaş...

Bak şimdi arabamı daha çok sevmeye başladım :D

banadfa elktrikçi öyle demişti.. demekki oda birşeyden anlamıyor..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.