Şimdi Ara

BMW 320i [ F30 ] Uzun Yol Yakıt Tüketimi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
8.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, 2016 model BMW 320i (F30) aracım var. Uzun yol tüketimini paylaşmak istedim.

2 Gün önce İzmir Ankara arası yol yaptım. Yakıt tüketimi şu şekilde oldu. [ Fotoğraf koyacaktım ancak Bilgisayar Telefonu Görmüyor ]

İzmir ----------> Ankara ( Toplam Gidilen Mesafe 600 Km Civarı )
    Ortalama Hız ---> 102 km
    Yakıt Tüketimi 5.2 LT
    Yol Boyu Eko Modu Kulandım ve Ancak yakıt tasarrufu için çok da dikkatli oldum diyemem. Yeri geldi ani hızlanmalar yaptım.

Ankara ---------> İzmir ( Toplam Gidilen Mesafe 600 Km Civarı )
    Ortalama Hız ---> 141 Km
    Yakıt Tüketimi 6.8 LT
    İzmir'e dönerken acelem vardı, yokuş çıkarken vs. hız kesmedim. Sadece Şehir girişlerinden, şehir çıkışına kadar tabelalara uydum.

Giderken'de Dönerken de bagaj doluydu ve 4 kişi gidip geldik.

Yorum: Yüzlerce metre yokuş çıkarken gaza ne kadar gaza yüklenirseniz motor talebinizi karşılıyor.
    Ankara'ya giderken Yakıt tüketimi için pek özen göstermeden gittim, çok fazla yokuş vardı ona rağmen 5.2 LT Yaktı araç.
    Düz yolda Panelden anlık tüketime bakınca 2.8-3.1 arasında geziyordu değerler.
    Eğer 2300-2500 devir aralığında kalmaya özen gösterseydim ortalama değer 4.1 olurdu diye düşünüyorum.

Lastik içinse Pirelli Lastikler mevcut. Forumda çoğu kişi pirellinin lastiklerinin yol tutuşu kötü diyor ama bence alakası yok. Zaten internette yabancı forumlara bakarsanız lastik hamur karşılaştırmaları mevcut Pirelli Büyük üreticiler arasında bu segmentteki en yumuşak hamurlardan birini üretiyor. Dolayısıyla yol tutuşu daha iyi.

Yol boyu Kurallara Uyalım... ve yolda selektör yapan koca yürekli insanlara da selam olsun.

• 4.1 olmasi imkansiz arkadasim anca 100 km yokus asagi gitmen lazim 4.6 falan anca oluyor sahsen denedim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuzluSoğan

İzmir ankara 5.2 değerini 1.4 honda jazz da göremedim, çok gerçekçi gelmiyor bu değerler maalesef.

1.4 de gormek zor zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuzluSoğan

Neyin kafasını yaşıyon kardeşim bu aracın şehir dışı yakıt tüketim 4.2 mi ne ona rağmen göremedim. 170 hp turbo araçla 5.2 gerçekçi gelmedi. 80 e sabitleyip mi gittin naptın.

Turbo olunca daha fazla yakacagini dusunen bir beyin daha.. Adam bilmiyor ki turbo daha az yakmasini sagliyor.

• uzun yolda 5 litreler için epeyce kasmak lazım yol şartlarının da uygun olması gerek.Uzun yolda benzinli araç basmayınca yakmıyor zaten sıkıntısı basınca dizelle tüketim makasının açılması.Şehiriçinde 8 litre altı mucize zaten basmasan bile bu araçta.
  • 1700 kg 1.6 F10 5.20i 7 lt yakiyorsa 3 serisi 5 civari normal bence adam yaln soyleyecek hali yok..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu tür iddialarda bulunan arkadaşlar resimli yol bilgisayarı resimlerini paylaşmalarında fayda var.
    Zira ben kullandım bu aracı.Bu kadar yaksa hayatta satmazdım.İstanbul ortalamam 9,2'nin altına düşmedi.
    O yüzden alacak arkadaşlara fikir olması açısından bu şekilde daha sabit datalar paylaşmalılar.Yoksa benim gibi kişiler asla inanası gelmiyor:)
    Hani kullanmamış olsak tamam.Üstelik 140 km ortalamayı tutturması için bir kişinin malum 160-170km'leri yolculugun %80 in de en az sürekli hale getrimeli.
    Yoksa 140 açıktım sabitledim diyorsa.Ortalama 95-100 olacaktır.....
    O yüzden lütfen resimle iddialı rakamlara destek olalım....
    Çünkü önünüze sollayamadığınız en az 40 pozisyon gelir ki.Orada hızını 80-110 lar altına geriler.Bu da bahsettiğim hızların ortalamasına denktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi certac -- 11 Mayıs 2017; 13:30:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tolgao2000

1700 kg 1.6 F10 5.20i 7 lt yakiyorsa 3 serisi 5 civari normal bence adam yaln soyleyecek hali yok..

mesele o değil robot gibi 90-100 kmh sürünce 6 silindir arabada 8-10 litre yakar..Emekli devlet memuru gibi kullandıktan sonra araban 200 hp olmuş yakıtın 7 litre olmuş ne anlamı var.

Ben 180-200 kmh allah ne verdiyse basmayı kastetmiyorum ama bazen de gaza basarsın..
  • Değerler bana da biraz ütopik geldi ama olabilir de bişey diyemem kullanmadım 320i. Benim kendi aracım 320d ppk e90 140km/h yol bilgisayarı ortalamasıyla 5.5 gösteriyor. Eşimin f20 1.16d (3 silindir 1.5 motor) aracı uzun yolda 140 km/h ile 6.7 110 km/h ile 4.8 litre gösteriyor, yani bu mantıkla, daha az yakması gereken (fabrika verisi bu yönde olan) araç büyük ve eski motordan fazla yakıyorsa, sizin yakıt değeriniz de mümkün olabilir gibi geliyor, Katalog verisine pek inancım kalmadı artık benim.

• ortalama hız yol bilgisayarının ortalmasımı yoksa sizin ortlama şu süratte gittim ortalamasımı, özellikle dönüşteki ortalama 141km çok garip geldi, 600km de ortlama 141 görmek için yer yer 200ün üstüne çıkmak lazım, ben istanbuldan kırıkkaleye 120-140 arası gittim, geldim mecburi yavaşlamalar hariç hiç düşmedim yol bilgisayarının ort. hızı 82km idi. bu arada aracım 320D

bu çamlıca gişelerden çıktıktan sonra sıfırlama..

bu kırıkkalye varış

bu da ist. dönüş evin önü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @p4p800se -- 18 Mayıs 2017; 19:38:6 >

• Herkesin arabası az yakar bu çok normal.

Gaza basınca da 300 basar:)

• Kimler Konuya Yorum Yapmış?

Araç sahibi olmayanlar, başka marka ve motor hacmine sahip kişiler, beni yalancılıkla suçlayanlar.

Yorumlara kısaca cevaplar

1) emre72 Demiş ki
    "4.1 olmasi imkansiz arkadasim anca 100 km yokus asagi gitmen lazim 4.6 falan anca oluyor sahsen denedim "
    Cevabım: Bu yorumu yapan arkadaş hiç bir şekilde bişeyi denememiş, nereden anladım yokuş aşşağı aracı sürünce yani gazı çekince aracın anlık tüketimi 0

2) TuzluSoğan
    "İzmir ankara 5.2 değerini 1.4 honda jazz da göremedim, çok gerçekçi gelmiyor bu değerler maalesef."
    Cevabım: Motor Hacmi Küçüldükçe düşük devir ve hızlarda tüketim değerleri de düşer. Motor Hacmi büyüdükçe yüksek devir ve hızlarda tüketim daha azdır.
    Motor hacminiz zaten 1.4 Benim aracım 1.6 üstelik turbo benim şehirler arası yolda elde ettiğim değerler sizin aracınızdan TABİİ Kİ Düşük olacak...

3) TuzluSoğan 2. Yorumu
    "Neyin kafasını yaşıyon kardeşim bu aracın şehir dışı yakıt tüketim 4.2 mi ne ona rağmen göremedim. 170 hp turbo araçla 5.2 gerçekçi gelmedi. 80 e sabitleyip mi gittin naptın."

Cevabım: Turbo yakıt tüketimini arttırmaz. NEED FOR SEPEED'den öğrendiğiniz Turbo acaba sizin zihninizde nasıl birşey?
    Umarım NOS İle karıştırmıyorsunuzdur???

4) bianconera
    "uzun yolda 5 litreler için epeyce kasmak lazım yol şartlarının da uygun olması gerek.Uzun yolda benzinli araç basmayınca yakmıyor zaten sıkıntısı basınca dizelle tüketim makasının açılması.Şehiriçinde 8 litre altı mucize zaten basmasan bile bu araçta."
    Cevabım: Böyle bir değer için hiç kendimi kasmadım zaten hız sabitleyici var ;) Eğer Yol düz ise anlık tüketim 85 ile giderken 2.9-3.1 oluyor

GELELİM İŞİN MANTIĞINA

Motor Hacmi 1.4 Ford Fiesta Aracım vardı. 80-85 arası düşük tüketim değerlerine ulaşıyordum. Ne zaman 110 ve yukarısına çıksam yakıt tüketimi katlanarak artıyordu
    Motor Hacmi büyüdükçe Yüksek devir ve/veya hızlarda tüketim azalır. İdeal tüketim değeri 90-100 arası bu araç için.

Motor hacmi ve yakıt tüketimi hakkında googleden kısa bir araştırma yapmanızı öneririm.

SONUÇ:
    Ben BMW'nin Taraftarı, aşığı, bmw'nin reklamını yapmaya çalışan biri veya bmw'yi övmeye çalışan biri değilim
    Üstelik kimseye yalan borcum yok.
    Sırf tartışma konusu olsun diye yalan yere böyle bir yazı yazmak için kendi zamanımı boşa harcamam da.
    Aracımı 2016 da aldım, bu aracı alacak arkadaşlar için tüketim hakkında bilgi vermek amacıyla yazdım

Size doğa üstü bir olayı olayı anlatmadım sadece Aracımın tüketim değerleri bu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sismologger -- 22 Mayıs 2017; 21:2:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sismologger

Kimler Konuya Yorum Yapmış?

Araç sahibi olmayanlar, başka marka ve motor hacmine sahip kişiler, beni yalancılıkla suçlayanlar.

Yorumlara kısaca cevaplar

1) emre72 Demiş ki
    "4.1 olmasi imkansiz arkadasim anca 100 km yokus asagi gitmen lazim 4.6 falan anca oluyor sahsen denedim "
    Cevabım: Bu yorumu yapan arkadaş hiç bir şekilde bişeyi denememiş, nereden anladım yokuş aşşağı aracı sürünce yani gazı çekince aracın anlık tüketimi 0

2) TuzluSoğan
    "İzmir ankara 5.2 değerini 1.4 honda jazz da göremedim, çok gerçekçi gelmiyor bu değerler maalesef."
    Cevabım: Motor Hacmi Küçüldükçe düşük devir ve hızlarda tüketim değerleri de düşer. Motor Hacmi büyüdükçe yüksek devir ve hızlarda tüketim daha azdır.
    Motor hacminiz zaten 1.4 Benim aracım 1.6 üstelik turbo benim şehirler arası yolda elde ettiğim değerler sizin aracınızdan TABİİ Kİ Düşük olacak...

3) TuzluSoğan 2. Yorumu
    "Neyin kafasını yaşıyon kardeşim bu aracın şehir dışı yakıt tüketim 4.2 mi ne ona rağmen göremedim. 170 hp turbo araçla 5.2 gerçekçi gelmedi. 80 e sabitleyip mi gittin naptın."

Cevabım: Turbo yakıt tüketimini arttırmaz. NEED FOR SEPEED'den öğrendiğiniz Turbo acaba sizin zihninizde nasıl birşey?
    Umarım NOS İle karıştırmıyorsunuzdur???

4) bianconera
    "uzun yolda 5 litreler için epeyce kasmak lazım yol şartlarının da uygun olması gerek.Uzun yolda benzinli araç basmayınca yakmıyor zaten sıkıntısı basınca dizelle tüketim makasının açılması.Şehiriçinde 8 litre altı mucize zaten basmasan bile bu araçta."
    Cevabım: Böyle bir değer için hiç kendimi kasmadım zaten hız sabitleyici var ;) Eğer Yol düz ise anlık tüketim 85 ile giderken 2.9-3.1 oluyor

GELELİM İŞİN MANTIĞINA

Motor Hacmi 1.4 Ford Fiesta Aracım vardı. 80-85 arası düşük tüketim değerlerine ulaşıyordum. Ne zaman 110 ve yukarısına çıksam yakıt tüketimi katlanarak artıyordu
    Motor Hacmi büyüdükçe Yüksek devir ve/veya hızlarda tüketim azalır. İdeal tüketim değeri 90-100 arası bu araç için.

Motor hacmi ve yakıt tüketimi hakkında googleden kısa bir araştırma yapmanızı öneririm.

SONUÇ:
    Ben BMW'nin Taraftarı, aşığı, bmw'nin reklamını yapmaya çalışan biri veya bmw'yi övmeye çalışan biri değilim
    Üstelik kimseye yalan borcum yok.
    Sırf tartışma konusu olsun diye yalan yere böyle bir yazı yazmak için kendi zamanımı boşa harcamam da.
    Aracımı 2016 da aldım, bu aracı alacak arkadaşlar için tüketim hakkında bilgi vermek amacıyla yazdım

Size doğa üstü bir olayı olayı anlatmadım sadece Aracımın tüketim değerleri bu...

arkadaşım değerlendirmeniz için teşekkürler benim gibi 320ied alacak olan arkadaşlara faydalı olacaktır bu yazdıklarınız şehir içi ne kadar yakıyor bu alet

• Sismologger kullanıcısına yanıt
    Ben de tamamen katılıyorum size, zaten az yukarıda söylediklerinize örnek teşkil edecek bir mesajım da bulunuyor. Düşük hacimli motor düşük devir,düşük hızlarda çok verimliyken otoyol hızlarında aksine verim falan kalmıyor, 320d aracımı mumla aratıyor. Mantığı doğru kurup kullanım tarzına göre araç seçmek lazım bu yüzden. Güzergah otoyol ve hız 130+ ise 2.0 ve üzeri motor. Yok şehir içi, dur kalk ise 1.6 ve altı mantıklı oluyor. Zira ben öyle yapıyorum şehirler arası 320d ile 160-180 gidiyorum 5.2lt ile rahat rahat (f20 1.5d 7lt yakıyor) ama şehir içi sıkışık trafikte de f20 5.5 lt yakıyor (320d de o şartlarda 6.5 - 7 yakıyor). Aracı tasarlandığı şekilde kullanmak lazım sonra benim gibi 1.5 arabayla 150-160 gidip de bu araba çok yakıyo diyor insanlar, ben de aynı hataya düştüm sonra farkettim bu araba (f20 1.5d) 130dan fazla basarsan 2.0 dan fazla yakıyor, böyle tasarlamış Hanslar.

• Kocaeli-Antalya arası yaklaşık 670 km yol gitmiştim 2-3 sene evvel.

Denemek için dikkatli kullandım. Hız sabitleyici yok. Hız limitleyiciyi 120 ye ayarladım. Hızlanmaları hep sakin yaptım. Eco modda "charge-power" göstergesini bilirsiniz. Mavi şeritleri geçmeyecek kadar gaza basarak ivmelendim. Bagaj ful. Tek başıma. Klima hep açık. (Yaz). Biraderin evinin önünde durduğumda ortalama hız tam 100 km yakıt 5.8 lt gösteriyordu. Çıkış deniz seviyesi varış deniz seviyesi olduğundan dönüşe hiç bakmadım. Hanım ve çocukları almak için havaalanına yetişmem lazımdı. Sürekli 140-160 bandında kullanmaya çalıştım. Virajlarda hız kesmedim. Ne yaktı hiç bilmiyorum ama o kadar güzel gidiyor ki ne yaktıysa helal olsun...

• Burada yazılan değerler benim bu güne kadar kullandığım dizel araçlardan bile daha iyi.

Şöyle bir özetle

160-180 giden 320d 5,2 litre

141 km ortalama hızı olan ied 6,8 litre

102 km ortalama 5,2 litre. 4 kişi +full bagaj bonusu ile.

Ankara İstanbul arası 141 km ortalamayı tutturmak bile başlı başına bir olay. Yolu ezbere bileceksin , gece yarısı çıkacaksın , çelik gibi refleks olacak ,şahin gibi göz olacak , 160-180 altına hiç düşmeyeceksin, sabit radar koridorlarından da tam gaz geçeceksin falan filan. Tabii ki yapılabilir. Yapılamaz demiyorum da yakıt beni düşündürdü. Her şeyden önce bu ortalama tüketim yol bilgisayarından 500 küsür km nin ortalaması 141 olarak görünüyorsa bu araç yakıt almadan nasıl gitti o kadar ??? Yakıt almaya durdu ise zaten o hız ortalaması için 180 kulllanım da yetmez. Ayrıca 4 kişi + bagaj ile bu ortalama yapıldı ise yukarıda yazdığım Vasıf'lar da yetmez bu iş için , yarış tecrübesi lazım. Zira o yükte, ağırlık dengesi bozuk arabayı 4 saat boyunca 160 -180 sürmek her babayiğidin harcı değildir. 4 saat diyorum çünkü muhtemelen 4 saatte izmir e gelmiş olmanız lazım.

Bir yerde hesap hatası olmalı. Konu sahibi arkadaşımız bir noktayı atlamış olabilir. Belki cruise ile 140 sabitledi, uzun süre o şekilde gittiği için ortalama 140 yazmıştır.

İed nin bazı şartlarda az yaktığı doğrudur fakat , burada yazılı bilgiler biraz yanıltabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ridleyscott -- 26 Mayıs 2017; 12:20:18 >

• ben golf 7 tdi aracımla geçenlerde antalyaya gidip geldim. 112 km ortalama hız ile dizel aracım 6.5 lt yaktı bu araç 140 km ortala hız ile nasıl 6.8 lt yakıt yakmış anlamadım
  • Bırakın kardeşim resim yoksa inanmayın, son Yalova Balıkesir arası Bursa'ya kadar max 160 Bursa otobanda max 210 otoban çıkışı Balıkesir arası max 160 ile gittim araba 5.3 yaktı araç F30 3.20D ortalama hızım yinede 93 km/h idi adam birde 141km/h ortalama demiş. Yav he heee

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Uzunyolda az yakmak istiyorsan önden giden yüksek bir aracın arkasında sper olacaksın,otobüs iyi olur. Rüzgarı delme işini o yapacak sizde avantadan 2-3lt az yakıp yola devam edeceksiiz

• Ankara İzmir arasını ortalama 141 km hız ile nasıl tamamladınız Allah aşkına.Onu tutturmak için çoğu yerde 200 le gitmak lazım.Bi anlatsanız da öğrensek.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.