Şimdi Ara

BMW 3 serisi (F30) (3441. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
70.286
Cevap
511
Favori
4.411.368
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34393440344134423443
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

hocam keşke bir youtube kanalı falan açsanız da deneyimleriniz daha geniş kitlelere yayılsa.

• Do It Yourself D kullanıcısına yanıt
    Değerli bilgilerinizle yine bizi aydınlatmaya devam ediyorsunuz hocam

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Alışkanlıktan mı bilemiyorum ama uzun zaman önce Mercedese geçtiğim halde hala buraya gelip başlıklara bakıyorum, yeri geldiğinde mesaj yazıyorum, yeni şeyler öğreniyorum. Bu forumun samimiyetini seviyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beyler yetkili serviste periyodik bakıma girmek ne kadara patlar bilen var mı? 2012 3.16 için.

• quote:

Orijinalden alıntı: Do It Yourself

Alışkanlıktan mı bilemiyorum ama uzun zaman önce Mercedese geçtiğim halde hala buraya gelip başlıklara bakıyorum, yeri geldiğinde mesaj yazıyorum, yeni şeyler öğreniyorum. Bu forumun samimiyetini seviyorum.

bmw nin hangi modeli vardı sizde?

mercedese geçme nedeniniz neydi?

ikisi arasında bir karşılaştırma yapabilir misin?

• LaT1F kullanıcısına yanıt
    7 sene kadar 184ps sport plus e90 320d (ppk ile 200ps) kullandım. Daha sonra 2 sene kadar da f30 320i ed 40. Yıldı. 2011 model, sıfır km aldığım E90 dan çok memnundum aslında artık eski geldiği için kardeşime verip f30 a geçmiştim ama n47 den n13 e geçmek benim için hataydı, n47 nin pürüzsüz ve sorunsuzluğunu (zincir hariç, 30 küsür binde garantiden değişti zincir seti) n13 te yakalayamadım. Aslında onda çok dert değildi kendim hallettim bütün problemlerini motorun (bu arada 38 binde almıştım f30 yaşlı bir araba da değildi) ama direksiyon kutusu sorunu yüzünden satmak zorunda kaldım. Yetkili servisler bir çözüm bulamadım hatasız araca 20-30 bin TL para harcamama rağmen 70-80 km hız arasında direksiyon titremesi ve sağa çekme sorununu çözemedim. Aslında biraz da servis yetersizliği yüzünden bmwden vazgeçtim ama mercedesin de servisi bmw den daha iyi değilmiş onu öğrendim. Ama en azından çözemediğim bir sorunum yok buna da şükür.

2 markayı kıyaslamak çok doğru değil bence aslında ikisi de bambaşka duyulara hitap ediyor, ama söylemem gerek bmwnin en önemli 2 avantaji bana göre; 8hp zf şanzımanı mercedesin 9g tronic şanzımanından çok daha başarılı ve idrive’ı insan arıyor.

Mercedesin de (c180 amg 9g tronic) Bmw ye göre en büyük 2 avantajı; çok iyi yol tutması (harika frenler dahil) ve sorunsuz bir direksiyon kutusu (bozuk balanslı lastiklerle bile pamuk gibi direksiyon ve direksiyonu bırakınca dümdüz gitmesi) tabi bu benim için geçerli, bir çok f30 kullandım sorunsuz direksiyon kutulu, bendeki biraz kısmetsizlikti belki de.

Not: n13 de aslında kötü bir motor değil ama biraz hassas, iyi bakım (zamanından önce), doğru yağ (LL01) istiyor ve bazı parçaları (conta, oring tarzı belli aralıklarda kontrol ve değişim istiyor). yani emin ellerde çok verimli bir motor bence n13

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Do It Yourself -- 27 Haziran 2021; 21:56:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Do It Yourself

7 sene kadar 184ps sport plus e90 320d (ppk ile 200ps) kullandım. Daha sonra 2 sene kadar da f30 320i ed 40. Yıldı. 2011 model, sıfır km aldığım E90 dan çok memnundum aslında artık eski geldiği için kardeşime verip f30 a geçmiştim ama n47 den n13 e geçmek benim için hataydı, n47 nin pürüzsüz ve sorunsuzluğunu (zincir hariç, 30 küsür binde garantiden değişti zincir seti) n13 te yakalayamadım. Aslında onda çok dert değildi kendim hallettim bütün problemlerini motorun (bu arada 38 binde almıştım f30 yaşlı bir araba da değildi) ama direksiyon kutusu sorunu yüzünden satmak zorunda kaldım. Yetkili servisler bir çözüm bulamadım hatasız araca 20-30 bin TL para harcamama rağmen 70-80 km hız arasında direksiyon titremesi ve sağa çekme sorununu çözemedim. Aslında biraz da servis yetersizliği yüzünden bmwden vazgeçtim ama mercedesin de servisi bmw den daha iyi değilmiş onu öğrendim. Ama en azından çözemediğim bir sorunum yok buna da şükür.

2 markayı kıyaslamak çok doğru değil bence aslında ikisi de bambaşka duyulara hitap ediyor, ama söylemem gerek bmwnin en önemli 2 avantaji bana göre; 8hp zf şanzımanı mercedesin 9g tronic şanzımanından çok daha başarılı ve idrive’ı insan arıyor.

Mercedesin de (c180 amg 9g tronic) Bmw ye göre en büyük 2 avantajı; çok iyi yol tutması (harika frenler dahil) ve sorunsuz bir direksiyon kutusu (bozuk balanslı lastiklerle bile pamuk gibi direksiyon ve direksiyonu bırakınca dümdüz gitmesi) tabi bu benim için geçerli, bir çok f30 kullandım sorunsuz direksiyon kutulu, bendeki biraz kısmetsizlikti belki de.

Not: n13 de aslında kötü bir motor değil ama biraz hassas, iyi bakım (zamanından önce), doğru yağ (LL01) istiyor ve bazı parçaları (conta, oring tarzı belli aralıklarda kontrol ve değişim istiyor). yani emin ellerde çok verimli bir motor bence n13
    teşekkürler. n13 motorun dilinden anlamak gerekiyor. ikinci el aldığım aracımda ilk aldığım gaz ve vites tepkilerini şuan alamıyorum. ustam bir sıkıntı yok desede ben sürekli sürdüğümden anlayabiliyorumdum. 2 bakımda ll04 yağ kullanıldı. ve az da olsa yağ eksiltmede yaşadım. şimdi ll01 yağ koydum. ondan mı bilemiyorum. buji değişimi de yaptım. özellikle yakıt çok seçiyor. aracın sürekli şehir içinde düşük devirde kullanılmasıda buna etki etti galiba diye düşünüyorum.
    şanzıman konusa kesinlikle katılıyorum . ben mercedesin şanzımanını test etmedim ama dsg den zf8 in iyi olduğunu düşümüyorum. hissiyatı çok güzel. dsg de bir yapaylık hissediyorum. ama tabiki çok seri bir vites dsg de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LaT1F -- 27 Haziran 2021; 22:38:37 >
  • Beyler istanbulda temiz f30 satan var mi? Tercihen 300bin alti modeller iyi olur, butce ve cekilecek tuketici kredisinin geri odemesi zorlama yapabilir cunku

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar f30 bmwlerde deri direksiyon soyulma problemi mi var?

Araç alacagım diye borusan vb epey araç dolaştım 100bim civari özellikle bej direksiyonlarda daha belli olmak üzere hepsi soyulmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

Arkadaşlar f30 bmwlerde deri direksiyon soyulma problemi mi var?

Araç alacagım diye borusan vb epey araç dolaştım 100bim civari özellikle bej direksiyonlarda daha belli olmak üzere hepsi soyulmuş.

Merhaba

aynen bahsettiğiniz sorun genel olarak var diyebiliriz ama döşemecilerde komple deri kaplama olarak 1e1 aynısını yapabiliyor ki ben yaptırdım 3 sene önce ve hala sorunsuz kullanıyorum (ben yaptırdığımda 150 liraydı şuan 250-300 olmuştur) bunun dışında iç kapı kolçak yerleri de soyuluyor/eriyor zamanla bilginize

• Arkadaşlar selam .
    2013 2014 model bmw 316 4 kişilik aile için uygun mudur? Aslında ailecek kullanmak için suv bakıyorduk fakat bmw sempatim çok büyük ne yaptıysam baskilayamiyorum :)) 2013 2014 model 160 bin imlerde kazasız denk geliyor zaman zaman bu yıl ve km deki araçlar ne gibi masraf çıkarma durumları var daha önce hiç bmw sahibi olmadım. Şanzımanlarda sorun çıkma ihtimali nedir? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ßyİsMaİLCaN -- 30 Haziran 2021; 18:42:11 >
  • Alt takimdan gelen bir ses var gecen sene direksiyon kutusundan geliyor denmişti revize edildi simdi yine aynısı geliyor bu sefer rot başı dendi. Düşük hizlarda kasislerden gecerken daha cok geliyor. Rot basini bu sekilde bir sorunda degistiren oldu mu? Direksiyon kutusundan geliyorsa oek tamiri de olmuyor dediler, yandık 30bin deniyor.

LL-98 ile LL-01 yağ özellikte yağlar mı, yani LL-01 yerine LL-98 yağ da kullanılabilir mi?

• LL-98, LL-01 den daha eski bir standart olduğu için kullanılamaz. Ama tam tersi yani LL-98 şartı olan bir motorda LL-01 kullanabilirsiniz. Zaten Bmw tarafından da artık LL-98 şartnamesi kullanılmıyor.

LL-98 daha eski bir standartsa ve BMW tarafından kullanılmıyorsa neden yağ şirketleri bu standartta yağ üretiyor olabileler ki, mesela linkte paylaştığım yağı da mı önermez siniz?
    https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-0w30-motor-yagi-synthoil-longtime-5-litre-8977

• Bu yağda hiçbir araç üreticisinin onayı yok aslında. Kafa karıştırmak için tavsiyeler diye bir kısım yazmış, Liqui molyde dikkat etmek lazım bu olaya.

https://products.liqui-moly.com/synthoil-longtime-0w-30-1.html

BMW 3 serisi (F30)

O zaman bu yağı da listenizden çıkaralım

• Yağ konusu çok göreceli bence. Son 50.000 km dir hep motul 8100 x-cess 5w-40 kullanıyordum, sarsıntı ve ses konusunda hiç bir problem yaşatmadım 10.000 km de 1 lt eksiltti hep. Burda ki yorumları baz alarak shell helix ultra 5w-30 yağa geçiş yaptım bu yağ da ll-01 onaylı. Psikolojik mi bilyorum ama bariz olarak daha titreşimli oldu motor, özellikle ışıklarda araç d vitesteyken hafif hafif koltuktan titreşimi hissedebiliyorum. Belki normali budur bilemiyorum ama shell pek güzel gelmedi bana.

• Arkadaşlar merhaba, nbt hirsizliklari devam ediyor mu?

M direksiyon ve nbt yaptirasim var ama çekiniyorum.

• Öncelikle merhabalar.

Peugeot Rcz'den, 2013 3.16i F30'a geçiş yaptım.

Araba'nın içi akşam vakti biraz cansız geliyordu. Şöyle bir trim paketi aldım Amazon'dan. Sök tak yapmadan, montajı yapılabildiği için tercih ettim. Öncesinde elimi sadece kapıya koyduğumda varlığını farkettiğim ışıklar, şuan en azından görülebilir bir çizgi oluşturuyor. Bana kalırsa ciddi maliyet, sonucu gördükten sonra pişman oldum biraz:

BMW 3 serisi (F30)
     BMW 3 serisi (F30)amazon.com
    Ambient LED Light Strips Covers for BMW 3 Series F30 / F31 / F80 - Interior Upgrade for Sharpened Lines
    https://www.amazon.com/Ambient-LED-Light-Strips-Covers/dp/B07SG65LWJ

Aliexpress üzerinden de ledli radyo çerçevesi satın aldım, kargom Türkiye'ye gelmiş 1-2 güne kapıya gelir:

BMW 3 serisi (F30)
     BMW 3 serisi (F30)aliexpress.com
    21.7US $ 43% OFF|B M W 3 serİsİ için F30 Lci radyo Trim Led pano merkezi konsol Ac Panel AYDINLATMA|Car Light Assembly| - AliExpress
    https://tr.aliexpress.com/item/33049005276.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.73384c4dvlBHjJ

Şuan en büyük sıkıntım 2011 Peugeot arabada bile olan Bluetooth ile müzik dinleme fonksiyonunun bu arabada bulunmayışı can sıkıcı. Yani Bluetooth üzerinden sadece telefon görüşmesi yapabiliyor olmak saçma geldi.

İnternet üzerinde bir sürü Android işletim sistemli geniş ekran satılıyor. Ciddi maliyeti var bunun, sizce sırf bluetooth için bu değişimi yapmaya değer mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RobinvanPersie -- 6 Temmuz 2021; 2:17:39 >
  • 
Sayfa: önceki 34393440344134423443
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.