Şimdi Ara

BMW 3 serisi (F30)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
11 Misafir (4 Mobil) - 7 Masaüstü4 Mobil
5 sn
68.948
Cevap
514
Favori
4.033.978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 3 sa. önce
  • Cevaplayan Üyeler 2612
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 14
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 8 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 7
  • Favoriye Eklediklerim 514
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • helpgod (1163 mesaj) jonywayt (1132 mesaj) erciftci (1036 mesaj) kkurt2002 (997 mesaj) JN008 (979 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (21670 mesaj) Mobil (23978 mesaj) Tablet (4511 mesaj) (10 mesaj) Mini (962 mesaj) Uygulama (1198 mesaj)
  • @
26 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Markalar >> Bmw >> BMW 3 serisi (F30)
Giriş
    1508 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: STRYKERRRR

Bu Bilgileri Nasıl Edindiniz Anlamadım.3.20 D Ekonomik Değil.Kim Söyledi Bunu Size.Şehir içi 11-12 Litreden aşağı yakmıyor.Uzun yolda da 7-8 litreden aşağı düştüğünü görmedim.Tabi ki güçlü.Abimde var 2013 Modeli.bende de 3.16 i f30 var 2012 M.Uzun yolda 5.5 litre'yi Gördüğüm Oldu.

Ayrıca 3.20'ye Krank Milinden Komple Motor Yaptırdık.1 sene Önce.30 bin Paramız gitti.100 Bin sonrası Risk 3.20 D.Alacağın Adam Boşa Satmıyordur onu.Ya Motoru Sorunludur yada zincir Değişimi Gelmiştir.Dikkat et.3.20 D'nin Kronik Sorunları Aşırı Fazla.100 Bİn Km Altı olsa Alırdım ama.

Şimdide Bizim 3.20'nin zincir Bakımı Geldi araç 183 Binde.15 Bin para İstiyorlar.Ses Yapıyor Çünkü.Bezdik.

Çok Sorunlu bir Motor.Uzak Dur derim.Bunları Bildiğim için 3.16 i Benzinli Aldım.25 Bin km oldu.160 Küsür binde şu anda.Harcadığım Para 2-3 bini geçmez.Gayet memnunum.

N13 Motorun Kronik Bazı sorunları var ama Servis bile Normal karşılıyor.Ağır Bir MAsraf açtığını Görmedim.En Azından Motoru Elinize Almazsınız. :)

Kahramanmaraş Antep Civarlarında iseniz 3.20 D ve 3.16 i İki aracımızı da Göstereyim.
    Değil 320 D ile 320 D xdrive ile bile 12 litre yakmaya çalışsan yakamazsın. İlginç bir durum.

• Yüzbaşı
    960 Mesaj
    Beyler yardım çıldırmak üzereyim. Araç 320ied bir sorun var çözemiyoruz. Sorun şu; sadece cold start yaparken devir 1000 devire gelince hırr hırr ediyor devir dalgalanıyor araba sallanıyor ve 10 saniye sonra düzeliyor ta ki tekrar cold start yapana kadar. Mavi role,bobin,buji,akışmetre ve benzin pompasında sorun yok.
    Bu namussuzun derdi ney ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzbaşı
    657 Mesaj

Intake ve exhaust vanos selonidlerini kontrol ettiniz mi. Geç yağ değişimi tıkayabiliyor. Ayrıca gaz kelebeğini de kontrol etmeyi ve temizlemeyi öneririm. Maf sensöründen sonra cold starttaki rölanti dalgalanmasının en büyük sorumlusudur, özel temizleyicileri var piyasada bir çok markanın. Bazı araçlarda rölantiyi düzenleyen bir valf vardır, idle air control valve (IACV). Ama n13 motorda bu işi direkt gaz kelebeği ile yapar ve kirlendiği zaman belli devirlerde tutukluk yaptırabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    veni60 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    657 Mesaj

Bu konuda katılıyorum e90 da ve f30 da n47 motorda tüketimi sıfırlayıp anlık basmalar hariç çift haneli rakam görmedim hiç. Görebilen varsa da helal olsun derim yetenektir bence.

|
    |
    bps kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    960 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Do It Yourself

Intake ve exhaust vanos selonidlerini kontrol ettiniz mi. Geç yağ değişimi tıkayabiliyor. Ayrıca gaz kelebeğini de kontrol etmeyi ve temizlemeyi öneririm. Maf sensöründen sonra cold starttaki rölanti dalgalanmasının en büyük sorumlusudur, özel temizleyicileri var piyasada bir çok markanın. Bazı araçlarda rölantiyi düzenleyen bir valf vardır, idle air control valve (IACV). Ama n13 motorda bu işi direkt gaz kelebeği ile yapar ve kirlendiği zaman belli devirlerde tutukluk yaptırabilir.
    Hocam teknik bilgim kısıtlı biraz da anlamadım kısaca gaz kelebeğini mi temizletin diyorsunuz ?

• Yüzbaşı
    657 Mesaj

Aynen gaz kelrbeği ve vanos selonoidlerini temizlemenizi öneririm, exhaust selenoidini sökmek biraz zordur onun dışında gaz kelebeği sökmeden bile kısmen temizlenmebilir. intake selenoidi sökmesi takması kolaydır, sökerken biraz yağ akabilir altına bez, kova gibi bir şeyler koymak gerekebilir. Zaten bu işi bir ustaya yaptıracaksanız o biliyordur inceliğini.

|
    |
  • Yüzbaşı
    960 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Do It Yourself

Aynen gaz kelrbeği ve vanos selonoidlerini temizlemenizi öneririm, exhaust selenoidini sökmek biraz zordur onun dışında gaz kelebeği sökmeden bile kısmen temizlenmebilir. intake selenoidi sökmesi takması kolaydır, sökerken biraz yağ akabilir altına bez, kova gibi bir şeyler koymak gerekebilir. Zaten bu işi bir ustaya yaptıracaksanız o biliyordur inceliğini.
    Çok teşekkürler sabah ustama söyleyim temizlesin onu. Duruma göre alıntılarım tekrardan sizi

|
    |
  • Yüzbaşı
    676 Mesaj
    Arkadaslar merhaba. F30 larda turbodan bir zirilti geliyordu cold starta. Bunu wolkswagende satilan bir parcayla cozebiliyorduk. Parcanin numarasini resmini bilen varmi? Ziriltiyapan turbonun icerisine giren demiri sıkılastiriyordu galiba. Tesekkurler

• Yüzbaşı
    657 Mesaj

Bunu arıyorsunuz galiba.

https://mobile.donanimhaber.com/bmw-n13-cold-start-wastegate-rattle-kismi-cozum--140407526

|
    |
    ccolt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Teğmen
    102 Mesaj

Merhabalar.

Bizim 13 Araçlık BMW Grubu-Arkadaşlarımız var.Ben Gördüklerimi-Karşılaştığım Arızaları Anlattım. F30 Lar dışında Grupta 2016-2017 5.30i - 4.18- 4.20 Coupe bile var.

En çok Konuştuğumuz İki şey var.

3.20 D'lerin Bitmek Bilmeyen Motor Arızaları ve Sürekli Çıkma Parça-Motor Aramamız.(60 Bin km de bile Eline Alan var.Düzenli kullanılması ve Servis Bakımlı Olmasına rağmen)

İkincisi de 5.20 i Lerin şehir içi neredeyse 15 litre Yakması.

Daha Önce f30 Dizel var diyorsunuz fakat Yİnede Tavsiye istiyorsunuz.Orası ayrı bir garibime gitti.Tecbübeli olmanız gerek çünkü.

Bizdede Aynı Araç Var Ben Neden Kötüleyeyim.

Maslak sanayisini Bilmem ama Ankara Şaşmaz-ostim Bmw servislerine bir sorun bence.Sizin Dediğinizin Tam tersini söylerler.

Yakıta Gelince 5-6 litre şehir içi yakıtı yaksın ben aracımı size bedava vereyim.İstanbul-Ankara çevre yollarında şehir içi testi yapıyorsunuz herhalde.Benim f30 benzinlide oralarda 6-7 litre yakıyor uzun yol gibi.uzun yoldan farkı yok.İlçelerde Dur kalklı ışıklı yollarda gerçek tüketim belli olur.En az 10 litre yakar.Normaldir çünkü kasa ağır motor güçlü.

a3 ler leonlar astralar insignia lar Tampona Yapışsınlar.3.16 i Sport yada sport plasta Geçemezler ki :) Ben görmedim böyle bir babayiğit.

İlle de alacaksanız Saygı duyarım.Ben Şahsen 100 binden sonra Bulaşmam.Polemik yaratmak gibi bir gayemde yok.Kendi Görüşüm Bu.
    |
    |
    M.Polat1905 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    257 Mesaj
    tampona yapışan apaçi olursa ben yol veririm ha geçselerde sıkıntı yok başıma öne eğerim :)
    |
    |
  • Teğmen
    102 Mesaj

Benzinli 3.16 i F30 bile en az 8-9 litre ortalamada Şehir İçi.

3.20 D 184 Hp ve 2.0 Motor.Şehir içi 100 Km'ye 5-6 Litre ile nasıl gidecek.8-9 litre Standart Şehir içi Sakin Kullanımda Yakıyor zaten.Biraz Basayım desen 10-11.

Her ikiside var bizde.Walla Aracımdan Şüphe ettim.

Yada Yazılım Yapıp Beygirimi Düşürdünüz Anlamadım. :)

Vergisi bile bin küsür lira daha geçen ay ödedik.3.16 i f30'un 3 katı vergisi var.

Aynı Araçtan mı Bahsediyoruz ?
    |
    |
  • Teğmen
    102 Mesaj

Bu Parçadan Yapabiliyor.Benimde Başıma geldi.

Motorun sağ ve solunda Birer adet Bulunuyor.Resim Kendi Aracımda ki parçaya ait.Selenoid yada Manyetikf valf deniyor bu parçaya.Değişken Mili ve subap zamanlamasını Ayarlıyor,Yağın Akışını Yönlendiriyor.Önemli bir parça.

Yağ kaynaklı bu arıza oluşmuştu.Filtre İyi Süzememişti.Yağda pislik vardı.

İlaçlı Temizliğe Göndermiştik.Kurtarmadı.Bende Değiştirdim.Tanesi 1300 TL Civarı.

Motor Üstünde ki bir parça olduğu için sökümü kolayt.1 saatlik bir işlem ile Halledilebilir.MOTOR SOĞUKKEN yapılacak ama dikkat et.
    |
    |

• Binbaşı
    1508 Mesaj
    quote:

Benzinli 3.16 i F30 bile en az 8-9 litre ortalamada Şehir İçi.

3.20 D 184 Hp ve 2.0 Motor.Şehir içi 100 Km'ye 5-6 Litre ile nasıl gidecek.8-9 litre Standart Şehir içi Sakin Kullanımda Yakıyor zaten.Biraz Basayım desen 10-11.

Her ikiside var bizde.Walla Aracımdan Şüphe ettim.

Yada Yazılım Yapıp Beygirimi Düşürdünüz Anlamadım. :)

Vergisi bile bin küsür lira daha geçen ay ödedik.3.16 i f30'un 3 katı vergisi var.

Aynı Araçtan mı Bahsediyoruz ?
    Zaten dizel motorun özelliği az yakması. Yoksa mazot üç kuruş ucuz diye tercih edilmiyor. Dizeller Litre olarak az yakıyor. Üstelik BMW 2.0 D diğer markaların aynı hacimli motorlarından da az yakıyor. Gerçi benim araba makyajlı seri 190 lık ama 184 lükte o kadar yakmaz. Zaten dizel o kadar yaksaydı kimse dizel almazdı.Siz arabanızı bir kontrol ettirin.

Fabrika verisi
    1.6 benzinli şehir içi : 7,3 litre
    2.0 dizel şehir içi : 4,8 litre

• Binbaşı
    1508 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: gorkem_gorkem

yakıt tüketimi konusundaki yorumunuza katılıyorum.

şehir içi ani hızlanmalarda dizel avantajlıdır ona da okey.

fakat 3.20ied ile 3.20d'nin 0-100 değerleri aynı.
    0-100 değerleri aynı değil.
    1.6 7,6 saniye
    2.0 d 7,2 saniye
  • Teğmen
    102 Mesaj

Hiç güleceğim yoktu.

Fabrika verisi 5.8 litre Veriyor.4.8 Değil.

Ayrıca adı Üstünde Fabrika Verisi Zaten Kim İnanır :)

Hala Az Yakıyor diyorsunuz.2.0 184 HP'den bahsediyoruz 8-9 litre en az aşağı da düşmedi.Biraz sporda yarış yapıp bassak 10'u geçiyor.

Sordum yeni 3-4 arkadaşıma aynı 3.20 D Araçtan olanlara.

Bende mi Sorun var acaba diye ama dur Kalklı İlçede Şehir içi Deneyelim.8 litrenin altına Düşmezse anahtarını alırız dediler ve güldüler.

Arabasına İDDİASINA GİREN VARSA Gelsin.Kendi Arabamızdan ŞÜphe eder oldum.

ÇEvre yollarında Şehiriçi ayağına İstanbul ankara'da tabiki o değerler tutar.Nede olsa uzun yol gibi trafiksiz,Dur Kalksız yollar var.

Satışı da Ağır zaten biz 2 ay satamadık.2.0 Deyince birde 150 bini geçti mi insanlar tırsıyor bu arızaya müsait diye ve de haklılar.

Birde vergisi olunca pek kimse tercih etmiyor.Yakıtı ve sorunları fazla.
    |
    |

• Binbaşı
    1508 Mesaj
    quote:

Hiç güleceğim yoktu.

Fabrika verisi 5.8 litre Veriyor.4.8 Değil.

Ayrıca adı Üstünde Fabrika Verisi Zaten Kim İnanır :)

Hala Az Yakıyor diyorsunuz.2.0 184 HP'den bahsediyoruz 8-9 litre en az aşağı da düşmedi.Biraz sporda yarış yapıp bassak 10'u geçiyor.

Sordum yeni 3-4 arkadaşıma aynı 3.20 D Araçtan olanlara.

Bende mi Sorun var acaba diye ama dur Kalklı İlçede Şehir içi Deneyelim.8 litrenin altına Düşmezse anahtarını alırız dediler ve güldüler.

Arabasına İDDİASINA GİREN VARSA Gelsin.Kendi Arabamızdan ŞÜphe eder oldum.

ÇEvre yollarında Şehiriçi ayağına İstanbul ankara'da tabiki o değerler tutar.Nede olsa uzun yol gibi trafiksiz,Dur Kalksız yollar var.

Satışı da Ağır zaten biz 2 ay satamadık.2.0 Deyince birde 150 bini geçti mi insanlar tırsıyor bu arızaya müsait diye ve de haklılar.

Birde vergisi olunca pek kimse tercih etmiyor.Yakıtı ve sorunları fazla.
    Fabrika verisi 4,8 190 lık makyajlı kasa onu belirttim. Makyajsız olanın yakıt tüketimi üzerinden gidelim. Aynı arabanın dizeli fabrika verisinin iki katınımı yakıyor. İki katı bile yaksa 12 yapmıyor. Dizel fabrika verisinin iki katını yaktı diyelim peki nasıl oluyor da benzinli fabrika verisine yakın yakıyor. Fabrikalar verileri verirken sadece dizellerimi düşük yazıyorlar kataloğa.
    320 d ye her türlü çamur atılabilir ama çok yakıyor denemez, diyene de kimse inanmaz. Sen istediğin kadar yakıyor de otomobil piyasasında neyin ne olduğu belli.
    |
    |

• Yüzbaşı
    676 Mesaj

Teşekkürler hocam.

|
    |
    Do It Yourself kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    960 Mesaj
    quote:

Bu Parçadan Yapabiliyor.Benimde Başıma geldi.

Motorun sağ ve solunda Birer adet Bulunuyor.Resim Kendi Aracımda ki parçaya ait.Selenoid yada Manyetikf valf deniyor bu parçaya.Değişken Mili ve subap zamanlamasını Ayarlıyor,Yağın Akışını Yönlendiriyor.Önemli bir parça.

Yağ kaynaklı bu arıza oluşmuştu.Filtre İyi Süzememişti.Yağda pislik vardı.

İlaçlı Temizliğe Göndermiştik.Kurtarmadı.Bende Değiştirdim.Tanesi 1300 TL Civarı.

Motor Üstünde ki bir parça olduğu için sökümü kolayt.1 saatlik bir işlem ile Halledilebilir.MOTOR SOĞUKKEN yapılacak ama dikkat et.
    aynen selenoid valf deniyor bende bunun temizliğini yaptıracaktım öncelikle. Benim anlattığım sorunun aynısını mı yaşadınız tam olarak ? Teşekkürler bilgi için, o parçayıda alıp değişirim yeterki kurtulayım şu beladan

• Teğmen
    105 Mesaj
    quote:

Merhabalar.

Bizim 13 Araçlık BMW Grubu-Arkadaşlarımız var.Ben Gördüklerimi-Karşılaştığım Arızaları Anlattım. F30 Lar dışında Grupta 2016-2017 5.30i - 4.18- 4.20 Coupe bile var.

En çok Konuştuğumuz İki şey var.

3.20 D'lerin Bitmek Bilmeyen Motor Arızaları ve Sürekli Çıkma Parça-Motor Aramamız.(60 Bin km de bile Eline Alan var.Düzenli kullanılması ve Servis Bakımlı Olmasına rağmen)

İkincisi de 5.20 i Lerin şehir içi neredeyse 15 litre Yakması.

Daha Önce f30 Dizel var diyorsunuz fakat Yİnede Tavsiye istiyorsunuz.Orası ayrı bir garibime gitti.Tecbübeli olmanız gerek çünkü.

Bizdede Aynı Araç Var Ben Neden Kötüleyeyim.

Maslak sanayisini Bilmem ama Ankara Şaşmaz-ostim Bmw servislerine bir sorun bence.Sizin Dediğinizin Tam tersini söylerler.

Yakıta Gelince 5-6 litre şehir içi yakıtı yaksın ben aracımı size bedava vereyim.İstanbul-Ankara çevre yollarında şehir içi testi yapıyorsunuz herhalde.Benim f30 benzinlide oralarda 6-7 litre yakıyor uzun yol gibi.uzun yoldan farkı yok.İlçelerde Dur kalklı ışıklı yollarda gerçek tüketim belli olur.En az 10 litre yakar.Normaldir çünkü kasa ağır motor güçlü.

a3 ler leonlar astralar insignia lar Tampona Yapışsınlar.3.16 i Sport yada sport plasta Geçemezler ki :) Ben görmedim böyle bir babayiğit.

İlle de alacaksanız Saygı duyarım.Ben Şahsen 100 binden sonra Bulaşmam.Polemik yaratmak gibi bir gayemde yok.Kendi Görüşüm Bu.
    Sırasıyla cevap vereyim konuyu kapatayım

13 kişilik bi grup güzel ve eğlencelidir eminim ki. Arızalardan bahsetmeniz araçlardan konuşmanız en doğal şey n47 işe ilgili olan sorunlu görüşünüz şaşırtıcı ben katılmıyorum.

F30 alıp sattığımda 170 bin tl bandındaydı. Şuan 285 bin tl ve makas aralığı çok açık. Galerici olmadığım için güncel fiyat konularında bilgi istemek çok garip gelmedi bana açıkcası.

Aracınızı tabi kötülemezsiniz ama benziliyi dizele göre sorunsuz görmeniz garip.

Maslak Askar servisi veysel usta diyede bakabilirsiniz.

Bmw nin dizel motor ve n47 motor tarihçesini araştırınız google a yazınca çıkar , 24 saat yarışlarında neden 1. Olduğunu görürsünüz sloganını da öğrenmiş olursunuz. Ayrıca yakıt tasarrufu ile ilgili resim paylaşayım sadece yakıt değerine bakmayın km ve hareket süresine bakın. İstanbulda heryer trafik ışık etkili.

Sürüş modunu değiştirdiğinizde araç +beygir gelmiyor sadece gaz tepkimeleri değişiyor.

Teşekkür ederim yinede tavsiyeniz için gönül isterdiki donanımlı bi 320ied alayım ama motor gücü sağlamlığını tercih edeceğim.

Keyifli forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M.Polat1905 -- 24 Eylül 2020; 22:39:41 >

Reklamlar
Radyo Dinle
Pubg mobile uc
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
konkasör
Cancer Clinical Trials
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,875
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.