Şimdi Ara

BMW 3 serisi (F30)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
12 Misafir Kullanıcı, 6 Masaüstü Kullanıcı, 6 Mobil Kullanıcı ( 6 Mobil Cihaz )
67.880
Cevap
513
Favori
3.811.048
Tıklama
Giriş
    7 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: temurcan

Başka firmalarda fiyatlar böyle olsa da ne çıkar ki! Dün Borusan'a uğradım gitmişken sportplus fiyatı alayım dedim. 4,11 euro kuruyla 320i ed liste fiyatını 220000 TL çıkardı. Ardından şu indirimi bu indirimi derken 220000 liste fiyatı dediği aracı 170000'e bıraktı. İnanılır gibi değil, bence Türkiye'de bmw ikinci el fiyatını Borusan kendi eliyle öldürüyor. Başla markalar ikinci elde pirim yaparken biz karşısında zarar ediyoruz, diğer markalar pirim yapmasa sorun değil ama onlar artarken bmw gibi bir aracın değer kaybetmesi çok üzücü.

Ben daha 5 ay önce aracımı alırken 40. yılı 166 bin TL'ye veriyorlardı.Tabi sonra euro ve ötv den dolayı fiyatlar uçtu.
    |
    |

Orijinalden alıntı: Marmaratic

quote:

Orijinalden alıntı: firataksahin

Herkese merhabalar geçenlerde aracımın balatasının bitmeye yakın olduğu söylendi servis tarafından ancak balata ve diskleri serviste yaptırmak istemiyorum İstanbul içi özel bir yer önerecek olan var mıdır? Yada hangi marka balata önerirsiniz eminim forumda daha önce servis dışında balata değiştirmiş birileri vardır?

Fırat selam, ben daha önce değiştirmedim ama ileride lazım olur diye forumda balata ile ilgili yazılan bir kaç yazının ekran görüntüsünü almıştım. Belki işine yarar.

BMW bildiğim kadarıyla Jurid kullanıyor. Textar ise özel ürün üretiyor, piyasadaki malıyla alakası yok. Yani piyasadan OEM'e muadil alabileceğiniz en iyi balata Jurid, sonra ise ATE.
    |
    |

• Binbaşı
    1597 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: autolover

quote:

Orijinalden alıntı: alperxxxxx

Evet bir sorum daha olacak..yanıt gelmeyecek muhtemelen..
    1-BMW 320i ED kaç lt yağ alıyor..
    2-Yetkili servise yağ değişimine kendi yağımızı götürsek oluyor mu_?
    3- Ben eski toyota racıma bile Mobil 1 o-40 tam sentetik koyuyordum. Bu yağı BMW ye de koymak isterim..Serviste konulan yağ bundan daha iyi olamaz..Ama sorun olur mu bilmiyorum..
    Serviste konulan marka ve cinsi biliyormusunuz_?
    tskler

Filtre dahil 4.7lt civari bir yag alir 5 lt yi bulmaz.

Suan aldigim duyumlara gore servisler kafalarina gore takiliyor. Shell e gecenler var hala castrol koyanlar var.

Disaridan yag kabul etmedikleri söyleniyor.

LL04 kodunu karsilayan her yag olabilir.

Secme sansiniz varsa Mobil tavsiye ederim.

BMW Global olarak Shell ile anlaştı. Logolu yağlar bir süredir Shell tarafından üretiliyor.

Yağ 5.5 lt olması gerekiyor.

Yağ bakımının yetkili serviste yapılmasını şiddetle tavsiye ederim, ileride bir arıza halinde iyi niyet garantisi kapınız tamamen kapanır.
    |
    |

• Binbaşı
    1597 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: dream of ice

Gecen araci dynoya sokmustum 183hp cikti bmwnin motorlarinda hpyo biraz dusuk gosterdigi soylenir sizce bu kadar fark var midir gercekten?

Dyno değerlerini ciddiye almayın, %90'ı doğru göstermez. Motorda güç kaybı var mı ölçmek için en doğru tercih kompresyon testi. Dediğiniz olaya gelince, BMW M Performance Kit takıp Dyno'da 220 beygir çıkan piyasa yazılımlı arabaları geçiyorlar, internette videoları bile var, BMW ise bu kit sonucu gücün 205'e çıktığını söyler, reelde ise 220-225 gücünde gibi...
    |
    |

Orijinalden alıntı: erciftci

quote:

Orijinalden alıntı: ecay

quote:

quote:

Acil şekilde ithal araçlarda tek el kaldırılmalı.Galeriler bütün marka araçları getirebilmeli.Hatta şahıs bazında ülke içinde garantisiz kalacak bile olsa kişi araç getirtebilmeli.Bunun önü açılmalı.

Bunu yapmanıza engel bir kanun ya da düzenleme var mı ? İstediğiniz ülkeden istediğiniz aracı getirtebilirsiniz. İthalat kısıtlaması falan yok ülkemizde.

Benim ana fikrim rekabetin bir şekilde sağlanması gerekliliği.Belki yasal engel yok ama kolay da değil demek ki ki getiren yok.Geri kalan uygulamaları bilmiyorum sadece forumda getirilemediği yönünde mesajlar görmüştüm.

Mesela galeriler de getirebiliyor mu?

EDIT:Biraz daha araştırdım şahıs veya galeriler getirebiliyorlarmış.Bunda bir engel yok.Demek ki rekabeti sağlayıcı başka formüller düşünmek lazım.

Dediğiniz güzel ama fiyat olarak yılda 20bin araba satan distribütör ile rekabet etmek kolay değil. Bir yatırım yapıyor, sermaye koyuyor ve karşılığı alıyorlar, bu gayet doğal.

Aracın vergisiz almanya fiyatına bakın, mesela boşline 330i 34 bin euro civarında, üstüne gümrük vergisi koyun, ÖTV koyun, taşıma masrafları vb. Borusan'dan ucuza geliyorsa getirtin.

Her vatandaş ya da şirket getirtebilir, fabrikanıza makina almak ile araba almak arasında ticari olarak bir fark yok, vergilendirmesi dışında. Tabii ki galeriler getirtebiliyor. Ama ikinci elde bakın Doğuş Porscheleri ile Galeri Porscheleri arasında ciddi fiyat farkı var, çünkü galeriye güvenmiyor insanlar, vergileri eksik yatmıştır diye. Çok olay oldu bununla ilgili 3-5 sene önce, en meşhuru Sibel Can'ın Hummer'ı idi.

Teşekkürler hocam bilgilendirme için.Sonuçta bir de garanti hizmeti veriyorlar.Ama yine de bu işte bir yanlışlık var gibi geliyor.Özellikle 1.6 motorlu araçların 2.0 motorlusundan pahalıya satılması, %60 ÖTV li bir aracın parçalarının toplamı sadece %18 KDV ile araba fiyatının 2-3 katının etmesi,Altı-üstü 3 filtre 1 yağ değişiminin dışarıda yapıldığında garantiyi bozması,Disk-balata gibi parçaların orjinallerinin piyasada servis dışında bulunamaması(mesela bunlar Almanya'da kolaylıkla uygun fiyata bulunabiliyorlar nasılsa?) gibi konular kafamı çok kurcalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecay -- 27 Ocak 2017; 10:57:11 >

GIGABYTE AORUS Z370 GAMING 7 / i7 [email protected] & NOCTUA NH D-15 / Gskill TRIDENT-Z 2x8 GB CL17 3600 MHZ DDR4 / Samsung 960 EVO 500GB / ZOTAC GTX 1080 TI AMP! / HAF 912 / COOLERMASTER GX80 PLUS 750W / Corsair K95 RGB PLATINUM MX SPEED / Zowie EC2-A & SteelSeries QCK Heavy / Creative OMNI & Hyperx Cloud II / PIONEER BDR-209EBK

Zowie BenQ XL2540 @ 240 Hz

**Sammy FARHA & Tony G. the table dominators!!! "Do you feel my pawa?!"

• Yüzbaşı
    639 Mesaj

Denedim hocam olmuyor. Galiba harici birimden muzik dinliyoruz diye. Aracin kendi hafizasi ve klasorleri olsa sanirim olur. Klasorlere kisayol olmuyor maalesef bu yuzden ben sonuc alamadim yine deneyeyim buraya yazarim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    cseyfe kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

resimdeki ekrandan bir alttaki search (mercek) tuşuna basıp

tüm dizinleri tara derseniz, usb içindeki klasörlere ulaşırsınız.

en başa gidip kayanklardan usb seçmenize gerek kalmaz.

yine uzun bir yol..ama en başa gitmekten daha kısa

|
    |
    Bahsedilenler: cseyfe , ccolt kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

quote:

quote:

quote:

quote:

Acil şekilde ithal araçlarda tek el kaldırılmalı.Galeriler bütün marka araçları getirebilmeli.Hatta şahıs bazında ülke içinde garantisiz kalacak bile olsa kişi araç getirtebilmeli.Bunun önü açılmalı.

Bunu yapmanıza engel bir kanun ya da düzenleme var mı ? İstediğiniz ülkeden istediğiniz aracı getirtebilirsiniz. İthalat kısıtlaması falan yok ülkemizde.

Benim ana fikrim rekabetin bir şekilde sağlanması gerekliliği.Belki yasal engel yok ama kolay da değil demek ki ki getiren yok.Geri kalan uygulamaları bilmiyorum sadece forumda getirilemediği yönünde mesajlar görmüştüm.

EDIT:Biraz daha araştırdım şahıs veya galeriler getirebiliyorlarmış.Bunda bir engel yok.Demek ki rekabeti sağlayıcı başka formüller düşünmek lazım.

Dediğiniz güzel ama fiyat olarak yılda 20bin araba satan distribütör ile rekabet etmek kolay değil. Bir yatırım yapıyor, sermaye koyuyor ve karşılığı alıyorlar, bu gayet doğal.

Aracın vergisiz almanya fiyatına bakın, mesela boşline 330i 34 bin euro civarında, üstüne gümrük vergisi koyun, ÖTV koyun, taşıma masrafları vb. Borusan'dan ucuza geliyorsa getirtin.

Her vatandaş ya da şirket getirtebilir, fabrikanıza makina almak ile araba almak arasında ticari olarak bir fark yok, vergilendirmesi dışında. Tabii ki galeriler getirtebiliyor. Ama ikinci elde bakın Doğuş Porscheleri ile Galeri Porscheleri arasında ciddi fiyat farkı var, çünkü galeriye güvenmiyor insanlar, vergileri eksik yatmıştır diye. Çok olay oldu bununla ilgili 3-5 sene önce, en meşhuru Sibel Can'ın Hummer'ı idi.

Teşekkürler hocam bilgilendirme için.Sonuçta bir de garanti hizmeti veriyorlar.Ama yine de bu işte bir yanlışlık var gibi geliyor.Özellikle 1.6 motorlu araçların 2.0 motorlusundan pahalıya satılması, %60 ÖTV li bir aracın parçalarının toplamı sadece %18 KDV ile araba fiyatının 2-3 katının etmesi,Altı-üstü 3 filtre 1 yağ değişiminin dışarıda yapıldığında garantiyi bozması,Disk-balata gibi parçaların orjinallerinin piyasada servis dışında bulunamaması(mesela bunlar Almanya'da kolaylıkla uygun fiyata bulunabiliyorlar nasılsa?) gibi konular kafamı çok kurcalıyor.

1.6 ile 2.0 araçtan farklı vergi alırsanız (bir de fiyata göre de değişiyor artık), adamlar da ona uygun fiyatlandırma ve pazarlama geliştirmek zorunda kalırlar, kimse zarar etmek için iş yapmıyor

Servis şikayetlerinizde ise haklısınız, ama pek çözülecek gibi değil.
    |
    |

• Yarbay
    8347 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: dream of ice

Ben de buradan bakmistim aciklamalarda bmwde hangi modellerde kullanildigina dair bilgi yok, zf8-50hp versiyonun karsisinda f30lci gorunce 3.20iedlerde de kullanilmistir diye dusundum.

@Marmaratic Atenin seramik balatalari daha iyi diyenler var textarin piyasada yan sanayi olani cokmus takip memnun olmayanlar var.

quote:

BMW bildiğim kadarıyla Jurid kullanıyor. Textar ise özel ürün üretiyor, piyasadaki malıyla alakası yok. Yani piyasadan OEM'e muadil alabileceğiniz en iyi balata Jurid, sonra ise ATE.

Teşekkürler arkadaşlar

|
    |
    Bahsedilenler: firataksahin
    quote:

quote:

quote:

Belki tax free olayı vardır. Almanyadan ürün alınca gümrükte %19 vergi iadesi alıyoruz ya. O şekilde hesaplamak lazım.

|
    |

• Yarbay
    3742 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

yanlış hatırlamıyorsam eskisi gibi degil. artık tr ye giren aracın fiyatı ne olursa olsun distributor geliş fiyatı uzerinden vergileniyordu.

daha once konusulmuştu. eskiden galericiler direk getiriyordu. hukumet bunu engellemek için yeni yasa cıkarmıstı.
    |
    |

• Binbaşı
    1527 Mesaj

Connedted Drive hizmetleri satin almak lazim hocam onun icin. Ben de cok istedim kullanabilmeyi ama 1650 lira da veremem. Sizin araba 40. yil oldugu icin ilk x yil ucretsiz. O yuzden kullanabiliyosunuz. (X'in kac oldugunu unuttum 1 miydi 2 miydi? 3de olabilir)

|
    |
    tnakreslorav kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

|
    |

Würth silikon sprey mi?

Henkel Tereson mu?

Hw Specs; Intel i7-2600K @5.0 GHz / Asus P8Z68 Deluxe / 24GB Corsair-G.Skill DDR3 2133 MHz / Asus Strix GTX 1080 O.C 11Gbps / Eizo Foris FG2421 120Hz-240Hz & Samsung SA550 / 2x Intel DC S3700 100GB SSD - OCZ Vertex4 120GB SSD – 2x WD Green-Black 1TB HDD / Razer Blackwidow Chroma v1 / James Donkey 007 / CM Cosmos 1000 / Logitech C920 Fhd Webcam
  • Binbaşı
    1527 Mesaj

Bi yerde wurth'un faydali oldugunu okumustum.

|
    |
    OyuNKoliX kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Würth daha işlevsel yani bu konuda?

|
    |
    Gus Fring kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Hw Specs; Intel i7-2600K @5.0 GHz / Asus P8Z68 Deluxe / 24GB Corsair-G.Skill DDR3 2133 MHz / Asus Strix GTX 1080 O.C 11Gbps / Eizo Foris FG2421 120Hz-240Hz & Samsung SA550 / 2x Intel DC S3700 100GB SSD - OCZ Vertex4 120GB SSD – 2x WD Green-Black 1TB HDD / Razer Blackwidow Chroma v1 / James Donkey 007 / CM Cosmos 1000 / Logitech C920 Fhd Webcam
  • Yüzbaşı
    849 Mesaj
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alperxxxxx

arkadaşlar bir önceki messajda dikkatlerden kaçabilir..

2000 motor ile 1.6 motor e serisi araç türkiye de aynı fiyat. Örneğin dolu E180 amg ile E200 amg her ikiside 274 bin..

bu araçları alacak kişi bu durumda bir tercih yapacak... ama söyle bir sorun var..

2000 motorlu aracın ötv vergisi %110 iken 1.6 nın %60.. yani çıplak e200 fiyatı 110 bin, e180 fiyatı ise 145 bin..

Şimdi tuhaflığı anladınız umarım...2000 motor araç daha ucuz... tersten bakarsak herhalde mercedes e180 i daha maliyetli ürettmemiş ise çıplak fiyatı da 110 olmalı..

Buna vergileri koyunca E180 tr fiyatı 208 binlerde olmalıydı:))) ama değil 274 binlerde.. bu da 65 bin tl fark demek...

Alanlar bu hesapları yapar mı??? Zannetmem...

MTV ve dizel çılgınlığını en uç noktalarda kullanan firma Mercedes.Dizel E serisinde 60-80 bin pahalı veya C serisinde 25 bin pahalı.Şimdi de E serisinde 1.6 ile 2.0 motoru aynı paraya satıyorlar.Devlet buna ÖTV düzenlemesi dışında müdahalede de bulunamıyor.

Ebaydan aliexptessten 40 usd lik birsey getiremiyorsun da 30-40 bin Avroluk araba getirmenin önü açılacak?

Bence ülkemizde hayal bu.

Edit: Gumruk vergi ugrasayim desende getirecegin tek araba astari bezi gecer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi autolover -- 27 Ocak 2017; 13:33:33 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    849 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: exenjiu

aslında sanzıman ile ilgili parçalara bakarak bunu anlıyabiliriz. Bmw nin de resmi yedek parca için sitesi var. biraz kurcalamak lazım.

Bana sorarsan ETK sitesinin bilgieri güvenilir.

320i ed facelift lerin sanzimani zf8-50 hp.

Kaynak tüm geninue spare part satan sasi ile sorgulanan diyeyim siteler .

Parcalarda farklilik görünmüyor.

|
    |

bu ürünü öneririm, kendim de sprey olanını kullanıyorum ama bu daha kullanışlı stick şeklinde sürülüyor.

https://shop.wurth.com.tr/lastik-bakim-ve-parlatici-75ml
    |
    |
    OyuNKoliX kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: OyuNKoliX

Kapı fitil ses ve bakımı için silikon sprey alacağım hb'den.

Würth silikon sprey mi?

Henkel Tereson mu?

Beyler başka cevaplayacak olan var mı?
HızlıCevap
Reklamlar
Mobilya Takımları
Canlı Tv izle
son dakika
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,297
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.