Şimdi Ara

BMW 3 serisi (F30) (2619. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
70.286
Cevap
511
Favori
4.411.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 26172618261926202621
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kkurt2002

https://forum.donanimhaber.com/bmw-f30-320i-ed-316i-race-chip-chip-tuning--84023649-82

Dilim döndüğünce yazılım ve chiptuning ile ilgili sorularınızı yanıtlamaya çalıştım,

Keyifli sürüşler

Cok cok teseklur ederim super aciklamissiniz ben kendimi tutamadim yazilimi yaptirdim. Suan icin gayet memnunum :) 50den sonra muhtesem aciyor arac ozellikle manuel kullanimda. Deponun 4te 3u sakin kullanirim ben genelde arabayi. O nedenle dikkat ediyorum bakalim insallah bisey cikmaz...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçen arkadaş benim aracı denerken hız gösterge ışıklarının (kadran komple) beyaz olduğunu gördüm, ama nasıl yaptığını bir türlü anlayamadım. Bende hep kırmızı. Bunu nasıl beyaz yapabiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OyuNKoliX

Ben Mojo'nun araç şampuanını denedim geçenlerde. Son derece memnun kaldım. Cila yani parlatıcı etkiliydi. Bauhaus'tan aldım.

Bu arada aracımı bugün Borusan'a götürdüm arka kapı fitillerimden tıkırtılar geliyordu tümseklerden ve bozuk yollardan geçerken. Servis danışmanım ustaya baktırmış ve izolasyon bandı uygulamasının geçici çözüm olacağını, 4-5 aya kendiliğinden özelliğini kaybedeceğini ve yıkamalarda vs yine kendi kendine çıkma ihtimali olduğundan Almanya'dan yeni kapı fitillerini sipariş geçmiş. Çarşamba sabahı gel takalım dedi. Benzer sorun yaşayan arkadaşlarıma örnek teşkil etmesi açısından yazıyorum.

Ben aynı sorundan bugün 3. Kez gittim ve bant uyguladılar.son çare bu dediler.daha önce sprey vs dedilerdi.fitil değişikliği daha önce yapmışlar ama sonuç değişmemiş diye bilgide verdiler.almanyaya çok yazmışlar bu sorunu.almanya sorun bizde değil yollarınızda demişler

• quote:

Orijinalden alıntı: helpgod

suda kizaklama olayina özellikle 40.yil donanımlı araçların dikkat etmesini neden onerdiginizi tam anlayamadım.rica etsem aciklar misiniz sportline veya diger paketlerle 40. yil paketler arasinda risk neden farklı.Sadece lastik tabanindan dolayi mi?

Bir geminin suda yuzmesi gibi oluyor kizaklama. Fizik kurali olarak bu yani araba suyun uzerine cikma egilimi gosteriyor yuksek hizda ve birkac santimetrelik birikintilerde. Aynen gemilerde oldugu gibi suya temas eden yuzey alani ne kadar genisse o kadar cok kaldirma kuvveti doguyor. 40. Yillardaki arka lastiklerin genisligi sebebiyle ozellikle onlar dikkat etsinler dedim. Formula1 araclarinda cok sık olur bu kizaklama olayi cunku hem hafifler, hem hizlilar hem de lastikleri genis. Onca aerodinamik yere basma kuvvetine karsin aquaplaning etkisi belli bir su yuksekliginde galip gelir. Kis lastikleri de bu konuda daha avantajli tabii ki cunku altlarindaki suyu daha iyi tahliye ederler ve yaz lastiginde oldugu gibi su lastigin altinda birikmez ya da daha zor birikir diyelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: surgeon17

Peki bunu servistemi yaptırdınız. Arka stop lar için ne kadar maliyet çıktı acaba.

Ben tabi euro 3 civarıydı 3800 +kdv gibi bi fiyat tutmuştu

• autolover A kullanıcısına yanıt
    dr_ocean D kullanıcısına yanıt
    2015 model makyajsız Sportline+ aracım. Tüm seride aynı tip fitillerdir diye düşünüyorum aynı üretim bandından çıkıyorlar. Büyük ihtimalle fitiller o yumuşak yapısını ve esnekliğini kaybetti.

@dr_ocean size biraz yanıltıcı bilgi vermişler sanırım. Bu forumda yine fitillerle alakalı konuştuğum bir kaç kişi vardı. Aynı araçta onlarda da bu sorun meydana gelmişti. İzolayson bandı ve silikon sprey uygulamasından sonra yine tıkırtılar devam etti demişti bu arkadaşlar. En son olarak servis onların da fitillerinin hepsini değiştirmişti ve o zamandan bu yana hiç trim sesi gelmediğini belirtmişlerdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ecay

quote:

Orijinalden alıntı: Donanımcı Aras

peki bu tüketim ortalamasının hız ortalaması kaç acaba? belki güzergah paylaştınız ama gözümden kaçtı bilemedim.

teşekkürler bilgilendirmeler için

Foto ekledim hocam.

süper hocam maşallah.

merakımdan soruyorum, 45 km ortalama bir hız ile 80 km bir hızın yaktığı ortalama aynı olur mu? bilmediğim için soruyorum, bu değerlerinizi gündüz vakti istanbul çevreyolunda 45 ortalama ile yakalayabilir miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: autolover

quote:

Hocam sizin kullandığınız ince pasta yani elle uygulanabilen krem gibi.Benim dediğim spreyli kutuda ve araç ıslakken üzerine sıkıp yaydırıyorsunuz, kuruyunca da havlu tarzı bezle üzerinden geçince hem parlaklık veriyor hem de bir miktar su iticiliği sağlıyor.

Bütün bunları niye yapıyorum? Niye oto pasta cila ar-ge peşindeyim? Bu yikamacilardan gına geldi. Ya orada degilsen fircayla girişirler ya tozlu çamurlu sungerle dalarlar ya kurulama bezleri boyayi çizer veya hare oluşturur.
    Daha önce yazdim ; Sonax ın yok efendim VIP yikamasina 75 tl bayıldım arabayı mahvettiler.
    Benzinlilte su sabun kendim halledeyim diyosun sabun dandik su cok kirecli araba resmen matlasiyo.

Çözümü nasil olacak nasil biz araba hastaları rahat edicez vu memlekette?

Çözümü detaylıca açıklıyorum.

1- Sarıyer, Bahçeköy, Kavacık civarindan güzeeeel bir triplex bahceli otoparkli villa sahibi oluyorsunuz

2- Kendinize Karcher marka bir adet yikama makinasi aliyorsunuz

3- Bahceye baglanan su tesisatini önce bir depoya topluyor orda klorlayarak kireci cozuyor arkasindan guzel 2 Karbon filtreden gecirerek makinaya bagliyorsunuz.

4- Biraz daha maliyet arttirarak kaliteli sampuan ve materyalleri ediniyorsunuz.

5- Tum bunlari yaptiktan sonra isinizi ve zamaninizi ayarlamaniz gerekiyor tabiki

6- Ve en önemli madde: Evliyseniz veya kiz arkadasiniz varsa sizi delmemesini otomobilinizle basbasa kalmak istediginizi soyluyorsunuz. (Yapabilinesi en zor madde bu sanirim)

Gönlünüze göre otomobilinizi yikamanizin 6 maddesi bana göre bu :)

• quote:

Orijinalden alıntı: irfanmuratsrr

quote:

Orijinalden alıntı: autolover

quote:

Hocam sizin kullandığınız ince pasta yani elle uygulanabilen krem gibi.Benim dediğim spreyli kutuda ve araç ıslakken üzerine sıkıp yaydırıyorsunuz, kuruyunca da havlu tarzı bezle üzerinden geçince hem parlaklık veriyor hem de bir miktar su iticiliği sağlıyor.

Bütün bunları niye yapıyorum? Niye oto pasta cila ar-ge peşindeyim? Bu yikamacilardan gına geldi. Ya orada degilsen fircayla girişirler ya tozlu çamurlu sungerle dalarlar ya kurulama bezleri boyayi çizer veya hare oluşturur.
    Daha önce yazdim ; Sonax ın yok efendim VIP yikamasina 75 tl bayıldım arabayı mahvettiler.
    Benzinlilte su sabun kendim halledeyim diyosun sabun dandik su cok kirecli araba resmen matlasiyo.

Çözümü nasil olacak nasil biz araba hastaları rahat edicez vu memlekette?

Çözümü detaylıca açıklıyorum.

1- Sarıyer, Bahçeköy, Kavacık civarindan güzeeeel bir triplex bahceli otoparkli villa sahibi oluyorsunuz

2- Kendinize Karcher marka bir adet yikama makinasi aliyorsunuz

3- Bahceye baglanan su tesisatini önce bir depoya topluyor orda klorlayarak kireci cozuyor arkasindan guzel 2 Karbon filtreden gecirerek makinaya bagliyorsunuz.

4- Biraz daha maliyet arttirarak kaliteli sampuan ve materyalleri ediniyorsunuz.

5- Tum bunlari yaptiktan sonra isinizi ve zamaninizi ayarlamaniz gerekiyor tabiki

6- Ve en önemli madde: Evliyseniz veya kiz arkadasiniz varsa sizi delmemesini otomobilinizle basbasa kalmak istediginizi soyluyorsunuz. (Yapabilinesi en zor madde bu sanirim)

Gönlünüze göre otomobilinizi yikamanizin 6 maddesi bana göre bu :)

Diğer maddeleri kolayca çözerim de 1.madde düşündürüyor hocam. Bir donumuz kalmisti ona da devlet göz koydu.Otobana ciksak yine o muhitten villa alamam sahsen.

• helpgod kullanıcısına yanıt

Gece gece kahkaha attırdınız hocam

• quote:

quote:

quote:

peki bu tüketim ortalamasının hız ortalaması kaç acaba? belki güzergah paylaştınız ama gözümden kaçtı bilemedim.

Foto ekledim hocam.

süper hocam maşallah.

merakımdan soruyorum, 45 km ortalama bir hız ile 80 km bir hızın yaktığı ortalama aynı olur mu? bilmediğim için soruyorum, bu değerlerinizi gündüz vakti istanbul çevreyolunda 45 ortalama ile yakalayabilir miyiz?

İmkanı yok hocam.Bu ortalamada neredeyse hiç trafik yok hiç frene basılmadı ve zerre enerji israf edilmemiş ortalamadır.Ancak ortalama 45 km/saat hızla yine aynı şekilde enerji israf edilmeden yapılsa tahmini 4.2-4.4 lt/100km civarı çıkardı diye tahmin ediyorum.Ancak İstanbul'da böyle bir deney yapmak imkansız zaten.Arkadan sıkıştırır dururlar.
  • Uzun aradan sonra merhaba 2014de aldigim 3.16i ye yaklasik 10ay once yazilim yaptirdim. Yazilim yaptiran arkadaslar nasil memnun mu benim gibi sknti yasayan veya extreme seyler daha yapanlar var mi araclarina

• helpgod kullanıcısına yanıt
    Yaş itibariyle geç kalinmis olabilir ismail hocam biraz gencliginizde baslasaydiniz simdi Acarkentte Hollanda dan gelen rulo cimlerinizin uzerinde ciplak ayak yuruyerek elektriginizi atiyor olurdunuz

• irfanmuratsrr İ kullanıcısına yanıt
    Yaş 40 i gecince artik hayallerin yerini umutsuzluk almaya basliyor. Değil otobana cikmak, manukyani mezardan cikarip basima patron koysam o bile benden ekmek cikartamaz 😃
    o degil de su mercedesin amg event ile yaptığı kiyagi bizim gönül verdigimiz bmw niye yapmaz anlamak mümkün değil. c63 sahaneymis resmen genclik iksiri. Parasi olan botoks yaptiracagina gts alsin c63 alsin arkadas.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Foto ekledim hocam.

süper hocam maşallah.

İmkanı yok hocam.Bu ortalamada neredeyse hiç trafik yok hiç frene basılmadı ve zerre enerji israf edilmemiş ortalamadır.Ancak ortalama 45 km/saat hızla yine aynı şekilde enerji israf edilmeden yapılsa tahmini 4.2-4.4 lt/100km civarı çıkardı diye tahmin ediyorum.Ancak İstanbul'da böyle bir deney yapmak imkansız zaten.Arkadan sıkıştırır dururlar.

çok teşekkür ederim hocam eyvallah sağ olasın...

yıkama ile ilgili konu olunca iki kelime de ben yaziyim istedim, yahu bu yıkama işini bu kadar takmayan bir ben miyim acaba :D

ingilterede yaşarken mahalledeki iranlı yıkamacılar öyle bi yıkıyolardı ki, özel cilalı su (son durulama da özel bi depodan gelen suyu da basıyorlardı arabaya) araba o boktan ingiliz havasında bile sanki güneşte gibi parıl parıl parlıyordu. çok enteresan.

burada bunu yapanlar var elbet ama arabanın içindeki kokpit ve trimlerin harelenme endişesi dışında benim bi sıkıntım yok.

mesela geçen camıma biri kağıt bırakmış. yağmur yağmış, güneş açmış ve kağıdın tüm boyası yazılarıyla birlikte cama geçmiş. çıkmıyor..... soluğu yıkamacıda aldım adam ince falçatayla hafif hafif çıkartmaya çalışırken ben de hop dedim çizme camı, yok dedi abi güven bana... bi solüsyon döktü bi anda yok oldu boya rengi ve yazılar vs.

yani bu işler biraz şans işi. ben olsam hayatta takmam kafaya.

biri çok güzel yazmıştı önceki sayfalarda, araba amaç değil araç olsun. yani bin kullan ve bakımlarını eksik etme yeterli. aksi halde insan kafayı yer hele istanbul gibi bir yerde...

hoş bunları diyorum ama benden mükemmeliyetçi yoktur şu forumda. ama arabamı bir araç olarak görüp onun bana hizmet etmesi gerektiğine inanlardanım.
  • quote:

Yaş 40 i gecince artik hayallerin yerini umutsuzluk almaya basliyor. Değil otobana cikmak, manukyani mezardan cikarip basima patron koysam o bile benden ekmek cikartamaz &#128515;
    o degil de su mercedesin amg event ile yaptığı kiyagi bizim gönül verdigimiz bmw niye yapmaz anlamak mümkün değil. c63 sahaneymis resmen genclik iksiri. Parasi olan botoks yaptiracagina gts alsin c63 alsin arkadas.

abi enseyi karartma. bak kumburgaz/güzelce büyükçekmecede emlakçıyım, hemen bi arsa vereyim üstüne villa da dikeriz inşaat işi de var hani :D özel garajını da hazırlarız.

bir pm kadar uzağındayım
  • Birkaç arkadaş kışlık lastik önerisi sormuş,ben de şu anda arayıştayim ve f/p olarak nokian wr d4 rft yi gözüme kestirdim.Araştıranlar buna da baksın derim,zaten yukarıda bir arkadaş normalini almış ve memnunum demiş.
    Bu arada aralık ayında 2. bakıma gitmem gerekiyor,otomol mertere aracını götürenlerin düşüncelerini alabilir miyim? Ayrıca fren hidroliği için bilgisayar mayıs 2017 diyor,bunu şimdi mi değiştirmek gerekir yoksa mayısta tekrar servise gitmek daha mı mantıklı olur acaba?

• Donanımcı Aras kullanıcısına yanıt
    Tam turk esnafisin 😄
    dönerci dükkanı camina kontur yuklenir yazanlar gibi. hem arsayi verip hem insaati yapacaksın.Karcher bayisiysen yikama makinesini de senden alalim para yabancıya gitmesin 😃

• Yıkama işi gerçekten sıkıntı.
    Dışarıda yıkatsan anası ağlıyor, fırçasız süngersiz de olsa kiri kolay çıkarsın diye bol kostik içerikli şampuan nedeniyle matlaşıyor, camların etrafındaki siyah plastik aksam veya krom aksamda geçmeyen izler lekeler oluyor.
    Yine fırçasız süngersiz de olsa kurulama bezleri ve kurulama tekniği nedeniyle çiziliyor.

Benim hortuma erişimim var, eldiven şampuan vs hepsi mevcut. Lakin ayda bir anca yıkayabiliyorsun.

Güzelce bir kere kendim %100 sağlıklı şekilde yıkadıktan sonra Gtechniq c2v3 uyguladım, su iticilik mükemmel, şuanda sonraki yıkamalar için daha rahatım, 6 ayda bir de c2v3'ü yenilersem tamamdır.

Türkiye'nin en başarılı 3 butik detailingçisinden biriyle şunu konuşmuştuk; arabaya ne yaparsan yap çiziliyor, en iyi korumayı da yapsan, çift kova + grit guard ile uygun şampuan ve eldivenle de yıkasan, en iyi ve en temiz bezi de kullansan çiziliyor, fazla kafa yorup komple arabayı şeffaf da kaplatsan bu sefer kaplama çiziliyor :)

O yüzden ben çözümü fazla para harcatmayan şekilde c2v3 ile buldum kendi açımdan.

• Onur__ kullanıcısına yanıt
    Ben de aman cizildi vs dert edecegime komple kaplattim. Gtechniq ürünleri kesinlikle muazzam.

• 
Sayfa: önceki 26172618261926202621
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.