Şimdi Ara

BMW 3 serisi (F30) (2097. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
70.286
Cevap
511
Favori
4.411.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 20952096209720982099
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aracımı pazartesi teslim aldım. sürüşe diyeceğim birşey yok zaten :) elektronik ekipmanları kurcalıyorum.

connected drive ozelliğini aktif etmeye calıştım. sanırım artık paralı olmuş 1650 tl :)
    telefondan aracı kontrol etmek guzel olurdu ama bunun ıcın bu parayı vermem.

eskıden cıtroen c4 kullanıyordum dıreksyondan muzık ayarları albumler arası gecıs cok kolay telefon rehberıne kadar dıreksıyondan kontrol edebılıyorudum ı drıve bıraz karmasık gıbı ama yakında alısırım.

170 hp de bu arac ıcın gayet yeterlı olmus surus keyfını sonuna kadar alıyorsunuz.

cc baglantısı ıle ılgılı olarak bende ıstınye borunsanla gorusmeyı dusunuyorum bu konuda bılgısı olan arkadasların yorumlarını beklerım.

herkese ıyı forumlar.

320i ED sport line plus
  • Arkadaşlar LED far dönüşüm ile alakalı halen bir bilgi edinemedim. Bu konuda bilgi sahibi olanlar bana yardımcı olabilir mi? LED farlar için de xenondaki gibi beyin gerekiyor mu? Far setini alsam ya da çıkma bulsam araca taktırabilir miyim? Bu soruların cevabını hiçbir yerden alamıyorum
  • beyoglubeyy B kullanıcısına yanıt
    Vitesi P konumuna getırın korna çalmaz sız büyük ıhtımal N bırakmışsınız o Zaman öter

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: s_hakan_guler

Arkadaşlar LED far dönüşüm ile alakalı halen bir bilgi edinemedim. Bu konuda bilgi sahibi olanlar bana yardımcı olabilir mi? LED farlar için de xenondaki gibi beyin gerekiyor mu? Far setini alsam ya da çıkma bulsam araca taktırabilir miyim? Bu soruların cevabını hiçbir yerden alamıyorum

Merhaba;

Yanlis anlamazsaniz kendi fikrimi beyan ettigimi belirtmek istiyorum. LED far a dönüşüm icin bana kalirsa macera ariyorsunuz. Bunu yapsa bile kodlayabilecek ariza isigi yakmadan oldurabilecek biri oldugunu dusunmuyorum. Bana kalirsa eBay den Aliexpress ten orijinal mercekli fari temin edin. LED icin daha piyasaya dusmemis olabilir onu da bulursaniz ne âlâ tabi... Hem mevcut farinizi kullanilamaz hale getirmekten kacinirsiniz hemde oldu olmadi korkusu yasamazsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: irfanmuratsrr

quote:

Arkadaşlar LED far dönüşüm ile alakalı halen bir bilgi edinemedim. Bu konuda bilgi sahibi olanlar bana yardımcı olabilir mi? LED farlar için de xenondaki gibi beyin gerekiyor mu? Far setini alsam ya da çıkma bulsam araca taktırabilir miyim? Bu soruların cevabını hiçbir yerden alamıyorum

Merhaba;

Yanlis anlamazsaniz kendi fikrimi beyan ettigimi belirtmek istiyorum. LED far a dönüşüm icin bana kalirsa macera ariyorsunuz. Bunu yapsa bile kodlayabilecek ariza isigi yakmadan oldurabilecek biri oldugunu dusunmuyorum. Bana kalirsa eBay den Aliexpress ten orijinal mercekli fari temin edin. LED icin daha piyasaya dusmemis olabilir onu da bulursaniz ne âlâ tabi... Hem mevcut farinizi kullanilamaz hale getirmekten kacinirsiniz hemde oldu olmadi korkusu yasamazsiniz.

Yok yanlış anlamam, teşekkür ederim. Aslında yapmak istediğim tam da bu. Mevcut farımı lede dönüştürmek istemiyorum. Orjinal led farı temin etsem araca taktırabilir miyim?
  • arkadaslar benim aracin akibeti degismeye basliyor, az once aradilar aracimi teknik inceleme departmanina gotureceklermis, bende dunku yumusak tavrimdan daha sert ve arac degisim istedigimi soyledigim bir arama yaptim,

firmaya guvendigimi ve hukuki yollara basvurmadan arac degisimi yapilmasini, aracimin ekonomik yonden deger kaybettigini bu durumda ayipli mal kategorisinde oldugunu dusundugumu soyledim bundan sonra ne olacak bilemiyorum

• quote:

quote:

quote:

Merhaba;

Yok yanlış anlamam, teşekkür ederim. Aslında yapmak istediğim tam da bu. Mevcut farımı lede dönüştürmek istemiyorum. Orjinal led farı temin etsem araca taktırabilir miyim?

Bunu hic bir yetkili servis in takacagini dusunmuyorum ancak disarda takip yazilimini da kurabilecek kisiler var. Disarda NBT taktiran arkadaslarimiz mevcuttu burda onlar daha iyi cevap verebilirler. Ender Elektronik in internet sitesinde fiyat bulunmasi lazim en azindan kilavuz olur.

• quote:

quote:

quote:

Merhaba;

hocam halojen farınızın içindeki ampulü söküp ledli bir far takmaksa amacınız ( ben başından beri makyajlı kasanın komple farını kendi aracınıza adapte etmeye çalıştığınızı düşünmüştüm) işiniz çok basit ama karşılaşmanız muhtemel sıkıntılar var.
    Şöyle ki ben kendi aracımın sislerine çin den deneme yanılma yöntemiyle denediklerim içinde en iyi aydınlatanı bulup taktım yine de aydınlatma görevini layığıyla yapmıyor yani sadece görüntü düzeldi. Piyasadaki en üst kalite ledlerden biri de cree marka olanlar ama bunlarında iyi ve kötü serileri var catalogdan bakıp en iyi ışık gücünü vereni bulup ondan sonra da çinli satıcılardan bu ledleri kullanıp üretilmiş H-7 soketli ampul bulmanız gerek. f30 kasa halojen farlı araçların hem uzun hem kısa ampulleri H-7 soket görünüyor realoem de. Siz çinliden cree ledli H-7 soketli ampul bulup alsanız bile yeteri kadar verim alıp alamayacağınız meçhul. Ama ben olsam denerdim. Diğer yandan sahibinden ilanlarında H-7 led yazınca farklı ampullerde var istanbuldaysanız gidip yerinde deneyebilirsiniz diye düşünüyorum.
  • helpgod kullanıcısına yanıt
    Siz doğru anlamışsınız. Amacım makyajlı kasaya ait olan orjinal farı kendi aracıma uygulatmak. Ama verdiğiniz bilgiler çok değerli. Teşekkür ederim.
  • MADDE 4. - 4077 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    Ayıplı Mal
    Madde 4. - Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilânlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.
    Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.
    İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına göre kredi veren ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz.
    Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut ve tatil amaçlı taşınmaz mallarda beş yıldır. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.
    Ayıplı malın neden olduğu zararlardan sorumluluğa ilişkin hükümler dışında, ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mallar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanmaz.
    Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde "özürlüdür" ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur. Malın ayıplı olduğu hususu, tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde gösterilir.
    Güvenli olmayan mallar, piyasaya özürlüdür etiketiyle dahi arz edilemez. Bu ürünlere, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanır.
    Bu hükümler, mal satışına ilişkin her türlü tüketici işleminde de uygulanır.

Arkadaşlar forumda konuyla ilgili bana destek olanların anlattığı tuketici hakları koruma kanununun bu maddesiyle benim sorunum arasındaki ilişki kanuna bakınca yüksek bir korelasyon olduğunu düşünüyorum, bu madede belirtilmemiş ama üretici/satıcı eğer malın ayıbını gizlemeye yönelik bir harekette bulunursa tüketicinin ayrıca tazminat isteme hakkı da varmış,

hayırlısı diyorum umarım yaşananlar lehime sonuçlanır
  • orhansen O kullanıcısına yanıt
    Hocam sizin yazdıklarınız biraz tetikleyici oldu ama diğer arkadaşların dediği gibi belki bu arıza araç değişimini gerektirecek kadar büyük bir sorun değildir.

Bugün öğlenleyin aracımı bmw teknik inceleme departmanına götürüyor olduklarına dair aldğım bilgiden sonra bu işin küçük olamayacağını düşünmeye başladım,
    Basit bir punta hatası yetkili bir serviste çözülememiş ve araç tıpkı yoğun bakımdaki hastalar gibi sevk edilmiş bu biraz beni korkuttu ama yenisiyle değişimi konusunda da ümit verdi, bekleyip göreceğiz..
  • bigtiger1 B kullanıcısına yanıt
    Hocam cevabınız için teşekkürler müşteri hizmetlerinden henüz bir yanıt gelmedi konuyla ilgili şuan beklemedeyim tüm süreci birşekilde foruma yansıtmaya çalışıyorum ki bana yol göstersinler

iyi forumlar
  • mtutun M kullanıcısına yanıt
    Hocam bugüne kadar vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim, sizin ve diğer arkadaşların sayesinde içimde bir umut oluştu çünkü bmwyi seviyorum hernekadar aracımda bu sorun olduysa da hatalarının arkalarında duracaklarını ve belki de en tatmin edici hakları bana sunacaklarına inanıyorum.

İyi forumlar...
  • quote:

Siz doğru anlamışsınız. Amacım makyajlı kasaya ait olan orjinal farı kendi aracıma uygulatmak. Ama verdiğiniz bilgiler çok değerli. Teşekkür ederim.

F30LCI nin komple ledli ön farını alıp makyajsız kasaya uygulamaya kalkarsak önümüze çıkacak muhtemel farklılıkları yazarsak

1. ilk olarak yeni farın ölçüleri,montaj tırnak yerleri, farın arkasında bulunan girintiler / çıkıntılar montaj aşamasında en önemli kriter olacaktır. Far yerine tam oturmazsa proje başlamadan bitebilir.

2. Diyelim far yerine sorunsuz oturdu. Kablo soketlerinin birebir aynı olması düşük ihtimal çünkü en basiti xenon da selektör motoruna giden elektrik hattı yenide olmayacak peki soketteki o pin boş mu yada hiç mi yok. Diyelim soketin arkasında bir miktar kablo payı bırakıp keserek yeni sokete uyumlu şekilde kabloları bağladık.

3. Xenon ile led devresi akımları farklı bu bir arıza koduna sebep olacaktır mutlaka, bu kodu vermemesi için kodlamayı kim yapacak ve maliyeti ne olacak?

4. xenonlar ilk çalışma anında fazla akım çeker ve aracın elektronik kontrol ünitesi bu fazla çekilen akımı kısa süreliğine gözardı ederek (belki de check kontrol işlemini geciktirerek) aşırı akım ikazının oluşmasını engeller. Bu devreye led sisteminde gerek olmayacak ama bununla ilgili bir sorun olur mu bilemiyoruz.

ilk etapta aklıma gelenler bunlar. Daha önce eşimin opel corsa d kasa aracının halojen farlarının yerine uzakdoğu malı komple mercekli far almıştım ve içine direkt aküden kalın bir kablo ve role bağlayarak, farın içine de sinyal için sarı, gündüz ledi olarak beyaz ve ccfl tabir edilen floresan ampullerden çift angel halkası monte etmiştim. İlk defa ( hem de son kez ) böyle bir işe kalkıştım fena olmamıştı özellikle angellar çok ilgi çekiyordu ama corsa da çok karmaşık elektronik engeller olmamasına rağmen çok uğraştırmıştı. Şu an sizin projenizi gerçekleştirmenizi gönülden isterim hatta kocaeli veya istanbula yakınsanız gerektiğinde memnuniyetle destek de olurum ama dürüstçe söylemekte fayda görüyorum oldukça iyi bir bedeli olacak ve randıman alıp alamayacağınız meçhul gibi geliyor. Yine de elektronik bilgisi çok daha iyi olan forumdaşların yorumları olursa yol gösterici olur.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: esOess

Ürünler bunlar, mutlaka denemenizi öneriyorum meguiars next şampuan ve cila aracı bambaşka bir seviyeye taşıyor. Önceki aracımda kullanıyordum, yeni aldığım araca seramik kaplama yaptırdım, cilaya pek gerek yok ama yine de kullanacağım, boyadaki katmana zarar vermiyor.
    Bu mesaja eklenen görseller:

BMW 3 serisi (F30) BMW 3 serisi (F30)

Merhabalar;

Araciniz hayirli olsun oncelikle kavustunuz artik umarim mutlusunuzdur.

Bakim urunleri olarak nxt yi de kullandim gayet verimli sonuclar aldim. Hatta su anda da Detailer i kullanmaya devam ediyorum Meguiars urunlerinden.

Sampuan olarak Würth ün profesyonel konsantre sampuanini kullaniyorum. Bulunmasi pek kolay degil isyerime gelen satis temsilcisi sayesinde elde etmistim. Ancak onla iki uc yikamadan sonra inanin cam su kaydirici etkisi bile oldu.

Su anda havalar arac yikamaya cok musait olmadigi ve islerim baya yogun oldugu icin disarda yikatmak zorunda kaliyorum. Onda da sizin bu kullandiginiz sampuani kullaniyorum. Gayet guzel bu da memnunum bende.

Değerli bilgiler için teşekkürler. Benim gördüğüm bir de arabanın B sütunu (ön ve arka kapı camlarının birleştiği yer) üzerindeki siyah yerde kılcal çizikler oluyor ve bunlar daha çok göze batıyor. Orası için de aynı ürünleri mi kullanyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oz80

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: esOess

Ürünler bunlar, mutlaka denemenizi öneriyorum meguiars next şampuan ve cila aracı bambaşka bir seviyeye taşıyor. Önceki aracımda kullanıyordum, yeni aldığım araca seramik kaplama yaptırdım, cilaya pek gerek yok ama yine de kullanacağım, boyadaki katmana zarar vermiyor.
    Bu mesaja eklenen görseller:

BMW 3 serisi (F30) BMW 3 serisi (F30)

Merhabalar;

Araciniz hayirli olsun oncelikle kavustunuz artik umarim mutlusunuzdur.

Bakim urunleri olarak nxt yi de kullandim gayet verimli sonuclar aldim. Hatta su anda da Detailer i kullanmaya devam ediyorum Meguiars urunlerinden.

Sampuan olarak Würth ün profesyonel konsantre sampuanini kullaniyorum. Bulunmasi pek kolay degil isyerime gelen satis temsilcisi sayesinde elde etmistim. Ancak onla iki uc yikamadan sonra inanin cam su kaydirici etkisi bile oldu.

Su anda havalar arac yikamaya cok musait olmadigi ve islerim baya yogun oldugu icin disarda yikatmak zorunda kaliyorum. Onda da sizin bu kullandiginiz sampuani kullaniyorum. Gayet guzel bu da memnunum bende.

Değerli bilgiler için teşekkürler. Benim gördüğüm bir de arabanın B sütunu (ön ve arka kapı camlarının birleştiği yer) üzerindeki siyah yerde kılcal çizikler oluyor ve bunlar daha çok göze batıyor. Orası için de aynı ürünleri mi kullanyorsunuz?

Piano Black ler amansiz hastalik ne yazikki onlara yapilabilecek hic bir sey yok... Yani benim bildigim yok diyeyim daha dogru olur. Belki el ile ince pasta gecilerek ciziklerden kismen de olsa kurtulabiliriz denemek lazim.

Onlari ihmal ettim bende ilk gun oraya seffaf folyo yapilabilirdi. Belki goze hos gelmezdi ama en azindan koruyucu olurdu.

• Yakın zamanda serviste / özel serviste balata değiştiren oldu mu?
    Dört balata fiyatı olarak kaça yaptırdınız?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • dr.trust kullanıcısına yanıt
    Hocam yanlis hatirlamiosam balatalar toplami iscilik haric 1600-1700 civari
    Benim arac icin (f30 316) sormustum 4 balata + 4 disk iscilik haric 4000 tl fiyat aldim 3 hafta kadar oluyor

• Arkadaşlar trafik sigortasını yenileyen oldumu bu ara fiyatlar nedir 477 tl olan sigotaya 827 tl dendi yenilemek için

• dr.trust kullanıcısına yanıt
    Geçen sene benden bakımla beraber 5 bin tl ye yakın birakam istediler kosifler oto

• 
Sayfa: önceki 20952096209720982099
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.