Şimdi Ara

bmw 3.20i ed yakıt tüketimi (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
3
Favori
124.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim son uc aylık Ankara Ici kıs lastikleriyle ortalamam 8.3 oldu. Yazın farkediyormu bilmiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2014 mayıs çıkışlı bir 320 ied'ye talibim, 2 arabamızı da satıp bi Bmw alalım dedik, genel olarak sakin araba kullanan biriyim, ve yılda en az iki kez Zonguldak-İzmir arası gidiyoruz. Şehir içi Zonguldakta bayır faktöründen 8/9 lt gibi yakar yalnız ortalama 100-120 km hızda 5,5 olur gibi düşünüyorum. Yanılıyor muyum sonra pişman olmayalım

• 4.5lt yaktigimda tam duz yol ve 100-110km limitor kullandim.biradahkine 110km yol yapip koyacagim, Istanbul-Golcuk arasi olacak yol, tahminim 5-5.5gu hic gecmeyecek. Bu arabayi alirken 9.5lt yaktirmayi goze almistim ama, bu araca 9.5-10 yaktirmak icin biraz ugrasmak gerek.bu arada 7.7lt ortalama su sekilde oldu, yari sehir ici yari sehir disi.

bmw 3.20i ed yakıt tüketimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maliw007 -- 5 Nisan 2017; 21:33:3 >

• Bu hafta evden işe araba ile gittim. Sabah acıbademden şekerpınara gittim. Ortalama 80-90 km hızla 5.1 litre yaktı.
  • Donald Draper kullanıcısına yanıt
    Normalde hic yorum yapmam ama konunun basinda arkadaslar 13-14lt yakiyor diyince cok yaniltici bilgi oldugunu dusundum ve resimler ile ekleme yaptim. Yani gercekten dizeli aratmayan bir arac, tabi eco pro kullanimda. Muhtemelen sizin 5.1 e de araci kullanmayan yorumcular inanmayacaktir :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Donald Draper

Bu hafta evden işe araba ile gittim. Sabah acıbademden şekerpınara gittim. Ortalama 80-90 km hızla 5.1 litre yaktı.

Çoğu kişi inanmadığını söyleyebilir ama siz onlara kulak asmayın hocam. BMW'nin motorları böyle çok az yakabiliyor. 730d ile 5 litre yakanlar var. Az Yakıt tüketimi konusunda hiçbir markanın BMW'nin önüne geçebileceğini sanmam.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Acik konusayim, bmw sahibi olmadan buna inanmak biraz zor oluyor, araci alincada ne kadar dogru bir karar oldugunu anliyor insan. Gercekten bu forumun ve buradaki araci kullanan arkadaslarin ne kadar dogru degerler verdigini gormek insani mutlu ediyor.

• Tekrar selam. 31 Ocakta faturasını kestirdiğim aracımı inciroğlu kayseriden 9 şubatta teslim aldım. kayseriden tokata 98 km/h ortalama hız ve 6.4 lt. ortalamayla geldim. şuan araç şehir içi 20 km/h ile 12.5 lt ortalama gösteriyor. üniye gidip geldigim günlerde 11 lt lere kadar düşüyor. çok sakin kullanmadıgım halde araçtan aldığım performans ve zevke bakarak şükür ediyorum.. şuan 1300 km de rabbim 130000 km leride gösterir inşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafa.262 -- 11 Nisan 2017; 10:14:8 >

• O zaman buda benden gelsin.

İstanbul şehir içi kesinlikle otobana çıkmadan zaman zaman e5'de yol alarak ecopro ortalamam. e5'de önüm açıldımı ara ara sport'a alıp dip gaz yaptım, onları yapmasa idim az daha düşük çıkardı.

• Arkadaşlar 3.20i ed mi yoksa dizel 1.16 veya a180 mi yoksa yakıt tüketiminden cekiniyorum açıkcası

• quote:

Orijinalden alıntı: xxmamixxHSJNVJD

Arkadaşlar 3.20i ed mi yoksa dizel 1.16 veya a180 mi yoksa yakıt tüketiminden cekiniyorum açıkcası

Yakıt tüketimi 9 lt ortalama diye hesap edin. Ona göre. Ama bu araçla 9 ortalamada dizel 7 lt ile gezersiniz. 320d ile ied karşılaşması yaparken bende aynı yolda yaklaşık aynı kullanımda 1 aylık ortalamalar d 7.6 lt ied 9.2 lt idi.
    Aracın masrafları sadece yakıt değil. Kasko bakım mtv vs. De düşünün lütfen.
    İed öneririm çok keyifli bir araç.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkür ederim 😊

• murderer_utku kullanıcısına yanıt
    Kullanıma göre tüketimler çok değişiyor, özellikle sakin kullanımda aradaki fark bayağa azalıyor.

Önceki aracım e90 320d'ydi, 2 ay önce sattım 320ied aldım, ayrıca 420d de mevcut, dolayısıyla üçünün arasındaki farka şuan hakimim.

e90 ile kıyaslamak doğru olmasa da 420d ile kıyaslamam aşağıdaki gibi:

Sakin kullanımda, aynı güzergahta, Istanbul şehir içi/çevreyolu/otoban karışık:

420d: 6.5 lt
    320ied: 7.3 lt

Orta sert kullanımda, aynı güzergahta, Istanbul şehir içi/çevreyolu/otoban karışık:

420d: 7,0 lt
    320ied: 8,2 lt

Sert kullanımda, aynı güzergahta, Istanbul şehir içi/çevreyolu/otoban karışık:

420d: 7,5 lt
    320ied: 10,5 lt

Bunları yazdım ama tüketimleri böyle kıyaslamak çok doğru değil, sonuçta depodaki yakıt miktarı, bagajdaki yük miktarı arttıran faktörler. Özellikle lastik çok önemli faktör, şuan 320ied potenza kullanıyor dolayısıyla dönme direnci yüksek, 420d contisport5 kullandığı için dönme direnci daha düşük, bu bile 0,1-0,3 lt arası tüketimi etkileyebiliyor.

Ayrıca:
    - 320ied kesinlikle rampa sevmiyor, bu güzergahta ciddi bir rampa olsa tüketim olarak ied daha fazla yakardı.
    - 320ied soğuk havaları sevmiyor, soğukken dizele göre fazla yakıyor.
    - 320ied muhtemelen bakımlardan daha fazla etkileniyor, buji değişiminden sonra daha az tüketeceğini düşünüyorum.
    - 420d'yi eco pro ile kullanmak ızdırap, saçma bir gaz tepkimesi oluyor, yokuş aşağı inerken hafif gaz verdiğinizde güç düşüyor tekrar yükseliyor, 320ied ise sakin kullanacağınız zaman eco pro rampasız düz yolda 'sailing' modunu hissetiriyor, hafif gaz verdiğinizde biraz daha ileri atıyor. Dolayısıyla dizelde eco pro bence pek tasarruf sağlamıyor.

Almanya'da 320i benzinli versiyonunu da 1 hafta kullandım, 2000cc olan motor ve mis gibi tertemiz yollarda + otoban kullanımlarımda ne yaptım ne ettiysem 7.5 lt altına düşüremedim. Geçtiğimiz hafta 320ied ile uzuny yol yaptım ve 120-130 km üstü ve altı karışık hızlarda 6,0 lt tüketim yakaladım. PSA 1.6 170 bg 320ied kesinlikle 320i'den 1.5lt civarı daha az yakıyor.

Kısaca dizel motoru agresif dahi kullansanız tüketim 1-1.5 lt farkederken ied agresif kullandığınızda tüketim 3-5 lt ortalamanın üstüne çıkabiliyor. Dolayısıyla dizelin torkuyla umarsızca gaza basarken benzinde pedala bastığınızda içiniz bazen cız edebiliyor. Sürekli spor kullanmayan biri dizel ile aradaki yakıt farkını pek hissetmez bence.

E90 ile F30'u iki küçük notla kıyaslamak gerekirse:
    - E90 çok daha sert bir araç olduğu için ve direksiyonu hidrolik olduğu için yayılarak pek kullanamıyorsunuz. Dolayısıyla yakın pozisyonda daha sert kullanma isteği doğuruyor size. Bu daha zevkli bir sürüşe teşvik etse de konforlu bir sürüş yapamıyorsunuz. Dolayısıyla sakin kullanım ızdırap, agresif kullanım zevk oluyor.
    - F30 ise çok daha yumuşak ve konforlu bir araç olduğundan yayılarak parmağınızın ucuyla bile yolculuk edebiliyorsunuz. Bu şekilde araba kullandığınızda zaten aracı çok sıkıştırmak istemiyorsunuz, keyfiniz ile yavaşça yol almak istiyorsunuz. Istediğinizde sürüş pozisyonuna yakın ayarlıp hem agresif hem konforlu sürüşün keyfini sürebiliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ali® -- 5 Aralık 2017; 11:7:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: xxmamixxHSJNVJD

Arkadaşlar 3.20i ed mi yoksa dizel 1.16 veya a180 mi yoksa yakıt tüketiminden cekiniyorum açıkcası

Araç 116d 2015 dizel otomatik. Sanırım forumdaki 320i ed verilerine göre karşılaştırma yapmanızı sağlar.

Ortalama hızlara bakarsanız, çok aşırı sıkışık tampon tampona duran trafikte olduğunu anlarsınız.
    Bence şehir içi diye paylaşım yapan arkadaşlar da bu ortalama hızlardaki tüketimlerini koyarlarsa gerçekçi olmuş olur. Zira 38-40 km/h ortalama hızları paylaşıp sonra şehir içi demek yanıltıcı oluyor.

Uzun yolu koymaya gerek bile yok. Uzun yolda 4 lt yakıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kkurt80 -- 22 Ocak 2018; 4:21:24 >

• Zaman ve km. kavramı çok önemli arkadaşlar. Çok yakıyor diye az yakan ufak bir 2. araç (dizel) aldım. 16-18 lt. benzin nasıl yakar arkadaş !!! dediğim aynı güzergahta dizel ufak makine de 8.9 lt. yaktı(oldukça kasarak, neredeyse gaz pedalına hiç basmadan). Dizel araç şehirlerarası 5 lt.'nin de altına iniyor. Şehirçi güzergahı, harcanan zamanı iyi tanımlamadan ben İstanbul şehiriçi 7 lt. yaktırdım dememek sanki daha uygun.

3.8 km.lik yol ve sabit 16-18 dk. sürüş zamanı = Dİzel 8.9 lt./100km , benzin 17.3 lt/100 km.

Burada maalesef doğruyu yansıtmak değil de az gösterebilmek çabası bazen ve bazı arkadaşlar için (genelleme yapmıyorum) bir hayli önde geliyor.

Bir arkadaş benim sorunu çözdü, evi Silivri'ye taşıyıp, 3.8 km. yerine 70 km. gidersem ortalama yakıtım düşecekmiş :))))))))) Hah işte dedim, şimdi 8.2 hadi bilemedin 8.7 lt/100 benzin ortlaması garanti :)))

Yabancı forumlara da bakmışsınızdır. En son Singapur menşeili bir forumu gezmiştim. BMW'nin benzinlisinin çok yaktığı konusu her yerde genel bir kanaat. Ancak hepsinin sonu "BMW'ye biniyorsun, bir de yakıt tüketiminin çokluğundan bahsediyorsun" şeklinde noktalanıyor. Yani hiçkimse az yakıyor demiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tk152 -- 23 Ocak 2018; 14:52:32 >

• tk152 T kullanıcısına yanıt
    Günde 7,6 km yapıp da yakıt hesabı yapmak zaten aşırı gereksiz bir hareket.....

Toplamda ayda 230 km yol yapan biri günde 7.6 km yapar.....Kullandığı araç şuanki benzin fiyatıyla 100km/18LT tüketse 1 lira yapar, 100km/9lt tüketse 50 krş yakar.... yani ayda en fazla 115 tl benzin masrafı farkeder ikisinin arasında.

BMW 3 serisi alıp da ayda 115 TL'nin hesabı yapılacaksa zaten alınmasın... Linea Symbol gibi arabalar var onlar alınsın.

Yakıt hesabı yapanlar benim gibi ayda 2500 km civarında yol yapanlar, yani tek seferde 25-30 km'lik menzil katedenler...Çok şükür 320 ied aracım 7,5 civarı yakıyor ve param cebimde kalıyor, keyifli kullanırsam ve basarsam da 8-8,5 lt yakıyor...
  • Ben arabayı alalı 26 ay oldu. Bu süre içinde Sadece Eco pro ve sabit 100-100km aralığında 5,5lt civarı yaktığını gördüm.Kullanım zevkinden taviz verecekseniz az yakıyor gerçekten. Benim ortalamam 9-10lt arası. Otobanda 20lt gördüğümde oldu.
    Bmw gibi bir arabaya 180-200 bin TL verip km'de bilmem kaç kuruş az yaksın diye uğraşmak benim için son derece saçmalık. Bu insanları anlamak zor İlla az yaksın derdindeysen Linea var Clio var varda var ...
  • tk152 T kullanıcısına yanıt
    Herkes sonucta hangi sartlarda yaktigini yaziyor. Neden insanlarin az yaktigini gosterme cabasi icinde oldugunu dusunuyorsunuz. Bakin biraz ustte kac tane BC goruntusu atmislar. Hepsi ayni kisiden gelen farkli sartlarda yapilmis yolculuklar.
  • Merhaba arkadaslar. Usenmedim hepsini okudum 5 sayfayi 2 hafta oldu alalim araba daha 10 binde servise gircek zaten ama shir ici kullanimda 9.8 _ 10 lt nasil yaptiniz da 8.5 yaptiniz.walla soyleyin yapayk leondan duzelden gevctim buna ne battida gectim diyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: boraata

Merhaba arkadaslar. Usenmedim hepsini okudum 5 sayfayi 2 hafta oldu alalim araba daha 10 binde servise gircek zaten ama shir ici kullanimda 9.8 _ 10 lt nasil yaptiniz da 8.5 yaptiniz.walla soyleyin yapayk leondan duzelden gevctim buna ne battida gectim diyorum

10 LT ÇOK İYİ. Kardeşim 116i kullanıyor Ankara da şehiriçi 12,5 lt altına 4 yıldır hiç düşmedi.Kendisi dizel A3 ü satıp aldı.HATA.Daha aşağıya mümkün değil düşmez.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.