Şimdi Ara

BMW 116d otomatik yakıt tüketimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
14.356
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Dün kardeşimin 2016 model 116d otm aracını alarak Ataşehir-Gebze arasında git-gel yaptım. Aldığımda depo tam doluydu, totalde yaklaşık 100km yaptıktan sonra dönerken arabanın deposunun hayli azaldığını gördüm ve bana yakıt tüketimi çok övülen bu araca göre çok fazla geldi. Dur-kalk trafiğe girdiğimde yol bilgisayarını açtığımda 5000 km ortalamasının 8.8 lt olduğunu gördüm, fabrika verisi ortalamada 3.9lt(ş.içi: 4.4lt ş.dışı:3.6lt !.. ) olduğunu düşününce açıkçası şok oldum. Çamlıca gişelerinde dur-kalk yaparken sıfırladım, aracı eco-pro'ya aldım. Klima açık bir vaziyette bir müddet gittikten sonra eve yaklaşırken yol bilgisayarı şu şekildeydi:

Akşam konuştuğumuza göre araç kardeşim tarafından hep dip gaz kullanılıyor(muş). Muş diyorum çünkü benim yanımda aracı pek kullanmıyor ya da arabada bebek olduğu için sakin kullanıyor, hatta "spor modda geziyorum çoğunlukla" diyor. Ayrıca iş güzergahı da sürekli trafikli bir yol yani ya trafik çekiyor, ya da yol açıksa da basıyormuş. Kendisi tüketimden memnun çünkü önceki aracı seat ibiza 1.2 tsi dsg'ye göre bu haliyle bile kendisine az geliyor yakıtı. Seat'ta da 11-12 lt civarı geziyordu yakıyordu,onda da seri kullanırdı. Zaten seri kullanmaya o araçta alıştı ya neyse.

Bu veriler ışığında düşününce bile ne olursa olsun böyle bir aracın 7-7.5 lt üstü yakmaması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle yukarıda verdiğim tüketim düşünüldüğünde, dur-kalk bile olsa 9.5 lt yakıt tüketimi normal mi? Bu araç konusunda bilgisi ve deneyimi olanlar aracı kullandıkları güzergahları(ş.içi-dışı) ve sürüş karakteristiklerini belirterek ortalama yakıt tüketimlerini paylaşırlarsa sevinirim. Eğer tüketimde sıkıntı varsa bakımda yetkili serviste araçta bir sorun olup olmadığını incelemesini isteyeceğiz.

İyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otosarrafı -- 8 Ağustos 2016; 13:51:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: otosarrafı

Merhabalar,

Dün kardeşimin 2016 model 116d otm aracını alarak Ataşehir-Gebze arasında git-gel yaptım. Aldığımda depo tam doluydu, totalde yaklaşık 100km yaptıktan sonra dönerken arabanın deposunun hayli azaldığını gördüm ve bana yakıt tüketimi çok övülen bu araca göre çok fazla geldi. Dur-kalk trafiğe girdiğimde yol bilgisayarını açtığımda 5000 km ortalamasının 8.8 lt olduğunu gördüm, fabrika verisi ortalamada 3.9lt(ş.içi: 4.4lt ş.dışı:3.6lt !.. ) olduğunu düşününce açıkçası şok oldum. Çamlıca gişelerinde dur-kalk yaparken sıfırladım, aracı eco-pro'ya aldım. Klima açık bir vaziyette bir müddet gittikten sonra eve yaklaşırken yol bilgisayarı şu şekildeydi:

Akşam konuştuğumuza göre araç kardeşim tarafından hep dip gaz kullanılıyor(muş). Muş diyorum çünkü benim yanımda aracı pek kullanmıyor ya da arabada bebek olduğu için sakin kullanıyor, hatta "spor modda geziyorum çoğunlukla" diyor. Ayrıca iş güzergahı da sürekli trafikli bir yol yani ya trafik çekiyor, ya da yol açıksa da basıyormuş. Kendisi tüketimden memnun çünkü önceki aracı seat ibiza 1.2 tsi dsg'ye göre bu haliyle bile kendisine az geliyor yakıtı. Seat'ta da 11-12 lt civarı geziyordu yakıyordu,onda da seri kullanırdı. Zaten seri kullanmaya o araçta alıştı ya neyse.

Bu veriler ışığında düşününce bile ne olursa olsun böyle bir aracın 7-7.5 lt üstü yakmaması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle yukarıda verdiğim tüketim düşünüldüğünde, dur-kalk bile olsa 9.5 lt yakıt tüketimi normal mi? Bu araç konusunda bilgisi ve deneyimi olanlar aracı kullandıkları güzergahları(ş.içi-dışı) ve sürüş karakteristiklerini belirterek ortalama yakıt tüketimlerini paylaşırlarsa sevinirim. Eğer tüketimde sıkıntı varsa bakımda yetkili serviste araçta bir sorun olup olmadığını incelemesini isteyeceğiz.

İyi forumlar.

Dizel araba kısa mesafede her zaman çok yakar. Bu kısa mesafede çok sıkışık trafik varsa daha da çok yakar.Ben bir sorun görmüyorum.Dizel araba min. 15-20km yol yaparsanız az yakacaktır.

• Fabrika verisi duz yolda trafiksiz yerde yapiliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • nereden bakarsanız bakın 2 litre fazlası var. ortak üretim ford motoru kullanılıyordu bildiğim kadarıyla. ford'lar fazla yaktığı için o nedenle yadırgamamak lazım.
  • Kısa mesafe dur-kalk dahi olsa bana çok geldi. 7.5 üstüne çok çıkmamalıydı diye düşünüyorum. Aynı aracı olanlar yorumlarsa onlarda durum neymiş görürüz.

@sessizlerin_umudu
    Ş.içi testleri de trafiksiz yerde yapılıyorsa bilmiyorum.

@weba
    Fabrika verisinde 4.1 demiş ş.içi, hadi iki katını yaksın 8 yaksın. 9.5 uçuk gibi.

@K.Kahriman
    Bu motor BMW'nin kendi motoru. 1.5lt, önceden dediğiniz 1.6lt PSA motorunu kullanıyordu dizelde. 1.5 motoru nerde görsem "aman tanrım çok az yakıyor" yorumları görüyordum ondan şaşırdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: K.Kahriman

nereden bakarsanız bakın 2 litre fazlası var. ortak üretim ford motoru kullanılıyordu bildiğim kadarıyla. ford'lar fazla yaktığı için o nedenle yadırgamamak lazım.

116d'deki motor 3 silindirli ve BMW üretimi.

• Hocam ne yaktığını boşver de kardeşinin akıbeti iyi görünmüyor

• Kazara 3.20i ed alsa bak gör cümbüşü. Sorunun kaynağı belli kardeşin araba sürmeyi öğrenme zamanı gelmiş

• Ben kendi eski aurisimi kullanır gibi kullandım, aurisin max 7.0 yaktığı yoğun dur kalk trafikte 9.5 yaktı.

Ayrıca kardeşimin kullanım stiliyle bile olsa 8 üstü yakmamalıydı diye düşünüyorum. Bmw alan özellikle araç yeniyken gazlar ama bmw'nin özelliği zaten gazlasan da nispeten az yakmasıdır. Bmw sahiplerine danışmak için bu konuyu açtım, aynı araçtan olanlar kendi ortalamalarını yazarsa benim açımdan daha açıklayıcı olacak.
  • bizim komşuda var 2016 116 d var beyaz renk 6 bin km'de aldı ikinci el, uzun yolda 5.5 litre, şehir içi yoğun trafikte 8.5 tüketimi gördüğününden bahsediyordu. adam gibi trafikte 7 litrelerde dolaşıyormuş. fabrika verisine çok inanma demişti bana..
  • Ortalama hız gerçekten düşük, sabah köprü trafiği gibi maşallah. Çok yakması normal

• Motoru ne olursa olsun o araba için o değer çok fazla.Dizel motor denildiği gibi kısa mesafede ve ilk çalıştırırken çok yakıyor ama trafiktede olsa 8 i geçmesi abartı olmuş.
  • Arabanın dizel olmasının hiçbir avantajı yok, insan hayret ediyor. Benzinlisi belki daha az tüketir.
  • Benim lpg li 1.6 daha az yakiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeytinkoy

quote:

Orijinalden alıntı: K.Kahriman

nereden bakarsanız bakın 2 litre fazlası var. ortak üretim ford motoru kullanılıyordu bildiğim kadarıyla. ford'lar fazla yaktığı için o nedenle yadırgamamak lazım.

116d'deki motor 3 silindirli ve BMW üretimi.

Bu yeni bmw motorları verimsiz 3silindirli benzinli motorda 1.6 dizelden hAllice performansa sahip.

• birçok benzinli araç bu kadar yakmıyor, bu nasıl dizel böyle?
  • 1700 kg. lik Pug 5008 ile Ankara şehir içi 5.5 lt. yakıyorum. klima açık sürekli..
    Biraz fazla... zf mi.. manuelmi..? benzinli sini alan arkadaşlar var.. Yeni motor. 1.5.. 3 silindir.. soralım..

Otomatikmiş... yeni gördüm..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ganeja -- 5 Ağustos 2016; 20:08:34 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ben kendi eski aurisimi kullanır gibi kullandım, aurisin max 7.0 yaktığı yoğun dur kalk trafikte 9.5 yaktı.

Ayrıca kardeşimin kullanım stiliyle bile olsa 8 üstü yakmamalıydı diye düşünüyorum. Bmw alan özellikle araç yeniyken gazlar ama bmw'nin özelliği zaten gazlasan da nispeten az yakmasıdır. Bmw sahiplerine danışmak için bu konuyu açtım, aynı araçtan olanlar kendi ortalamalarını yazarsa benim açımdan daha açıklayıcı olacak.

Kardeşin yanlıyor bilader başka açıklaması yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: FTHBRK28

quote:

Ben kendi eski aurisimi kullanır gibi kullandım, aurisin max 7.0 yaktığı yoğun dur kalk trafikte 9.5 yaktı.

Kardeşin yanlıyor bilader başka açıklaması yok

Sanmıyorum, o kadar da değildir heralde, kız başına yanlamayı falan da söktüyse helal olsun .

İş güzergahı sıkıntılı hep trafik oluyor, yol açıkken de basıyorsa 7 lt üstü normal ama 8 i aşmaması lazım gibi geliyor, bakicez.

Aracın bende bir hafta gibi kalması lazım test etmem için ama fırsat olmuyor sürekli kullanıyor aracı. Tahminim normal kullanımda 6'yı aşmaz ama işte deneyemedim. Eğer normalde koklayan bir araçsa bizimki böyleyse serviste bir baksınlar bi sıkıntı mı var diye meraklardayım. Arabayı ben tavsiye ettim, böyle yakınca canım sıkıldı yanlış tercih mi yaptırdım diye. A180 cdi hevesi vardı bunu aldırdım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: neilblack

Ortalama hız gerçekten düşük, sabah köprü trafiği gibi maşallah. Çok yakması normal

Evet hocam aşırı kötü bir trafikti paylaştığım. Ama iş güzergahı da kötü kardeşimin. Forumda bahsedilen temde 70'le gittim, şehir içi 6 yaktım trafiği değil. Şerifali-ümraniye eğitim araştırma arası. Şile yolu ve tepeüstü taraflarda sabah ve akşam hep beter bir trafik olur. Ama 9lt de fazla gibi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.