Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

BMW 1 SERİSİ F20

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Mandalena Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 4 Misafir Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı  ( 1 Mobil Cihaz  )
39.181
Cevap
306
Favori
2.260.201
Tıklama
Giriş
      1496 Mesaj
      05 Mayıs 2018 01:55:38
      Arkadaşlar garip bir sorunum var. Aracı 2.el almıştım 116d ed. 16 jantlar var üstünde. Sorunum şu ki normal düz yolda giderken 70-80km ile giderken yolda çok yaylanıyor araç. Önceki aracım leon frdı böyle değildi. Baya aracın içinde aşağı yukarı yaylanıyoruz. RFTleri çıkarıp normal hankook ventus prime 3 takmıştım. Ondan olabilir mi acaba diye düşünüyorum ama bilemedim. Var mı başına gelen ?
      |
      |

193∞
    • Yüzbaşı
      355 Mesaj
      05 Mayıs 2018 09:25:24
      quote:

Orijinalden alıntı: blacksnake03 beyler b sütunundan ses geliyor diye düşünüyordum sonra sesin kaynağının sunrooftan olduğunu buldum, fitilleri yağlayınca kısa bir süreliğine ses azalıyor ancak sonra gelmeye devam ediyor, kapalıyken ve üstten açıkken ses geliyor. tam açıkken ses yok. tavsiyeniz var mı
      Selamlar Arkadaşlar,

Ben bu işi kafaya takmış biri olarak en net çözümleri size anlatayım daha öncede soran arkadaşlar olmuştu ancak paylaşabiliyorum. Benim aracım makyajsız kasa olan black edition sportline dolu bir f20 lakin yalıtım konusunda vasat idi. Keşif yaparak a-b ve c sütunlarındaki çeşitli koşullarda ses gelen bölgeleri tespit ettim;

1) Öncelikle aracın tavanından başlamak gerek. Aracın tavanında hiçbir yalıtım malzemesi bulunmamakta. Aşağıdaki resimdeki gibi. Yağmur yağdığında radyoyu dinleyemiyorsunuz o derece rahatsız edici. Yalıtım için 3 adet 5m 20X10cm bitüself + 5m2 top halinde firex denilen kendinden yapışkanlı 1mm kalınlığında izolasyon süngeri satın aldım.(Reklam olmasın firma adını PM den gönderebilirim) Geçen sene kur daha düşüktü toplamda 160tl gibi bir maliyeti olmuştu. Öncelikle bitüselfi direk sac kısma yapıştırarak rezonansı ve titreşimi engelledim, üstünede firex yapıştırarak olması gereken db sessizliğine ulaştım. Döşemede yeterli pay olduğu için kurtardı geri takarken problem yaşamadık.İşlemi tamamen kendim yaptığım için yorgunluktan bitmiş halinin resimini çekemedim fakat aşağıdaki resimde anlaşıldığını düşünüyorum. Artık yağmurda ve genel anlamda araç olması gereken sessizlikte.

2) Geldik b sütununa. Aracın kapıları kapalıyken yüksek seste müzik açarak sesin nerelerden sızdığını anlamaya çalıştım. B sütununda ön kapının kapandığı yerden bariz şekilde ses çıkıyordu.Buraya nasıl bir işlem yapabilirim diye araştırken malum aliexpress sitemizde çoktan bunun için çözüm bulduklarını gördüm. Aşağıdaki üründen sipariş ettim. Yaklaşık 1.5ayda elime ulaştı. Fakat alırken dikkat edin bu fitilin 2 çeşidi var yapışkanlı ve metal geçmeli, ben metal olandan aldım yapışkan zamanla özelliğini yitirir düşüncesiyle, iyiki de öyle yapmışım tam oldu. Bu çözüm sayesinde rüzgar sesi 150-170km civarlarına kadar tamamen kesildi, BMW nin bir ayıbını daha çözmüş oldum.

3) Bu işlemi yaptıktan sonra a sütununa da incelemede bulundum ve ne yazıkki makyaj öncesi kasada bu bölgeninde açık olduğunu üzülerek gördüm. Makyajlı F20 leri incelediğimde bu bölgeleri köpükle kapamışlar bu yüzden makyajlı araç sahiplerinin bu işlemi yapmasına gerek yok. Aynı siteden Z tipi kendinden yapışkanlı fitil aldım. ön kapının kaputla birleştiği yere uyguladım. Ayrıca ön kaputtan o açık bölgeye bir şekilde ulaşarak bauhaustan aşağıdaki resimdeki boru izolasyon köpüğünden buldum ve şekil aldığı için tam o kısımı kapatmış oldum.

4) Son olarak kapı içleri,bagaj içi,ön davlumbaz ve arka davlumbazın iç kısımlarını elimde kalan bitüself+fireks köpük ile kapladım ve istediğim sessizliğe ulaşmış oldum. Bu iş gerçekten emek isteyen ve yorucu bir iş ve kafaya taktığınızda gerçekten sonu yok. Bu yüzden vaktinizin bol olduğu bir dönemde yapmanızı öneririm. Bu arada aracında trim sesi varmı diye soranlara aracımda hiç bir takırtı tukurtu yoktur, acele etmeden klipslere zarar vermeden söküp takarsanız problem olmuyor korkunuz olmasın.

İş gereği yurt dışında bulunuyorum. Merak eden arkadaşlar bayram sonrası haftası istanbulda çay eşliğinde sessizliği test edebilirler bir organizasyon yapabiliriz, selamlar.
      |
      |
      Panthér bu mesajı paylaştı

• Yarbay
      18641 Mesaj
      05 Mayıs 2018 12:02:59

Güzel çalışma olmuş. Bilgi için teşekkürler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      kanu55 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

➤ 2017 BMW 118i ZF8 JOYPLUS LCI2 BEYAZ

★ Simon's Cat /★ RallyCross / ★ Hot Wheels / ★ Akustikhane / ★ JoyTurk Akustik
    • Yüzbaşı
      994 Mesaj
      05 Mayıs 2018 12:30:30

Örnek olacak bir çalışma yapmışsınız. Elinize sağlık. Ama trim sesi olur veya eskisi gibi tam oturmaz diye döşemeleri sökmeye korkarım ben.

Görselleri ile detaylı bir gönderi oluşturduğunuz için ayrıca teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

Yıllanmış Apple'cı.
    • Çavuş
      93 Mesaj
      05 Mayıs 2018 13:02:52
      benim arabamın kilometresinden dolayı bakım zamanı geldi, zaten yağ değişim uyarısı verdi bende Ankara’daki Konya yolu üzerindeki Borusan servisine gittim, 2 hafta önce servise başka sıkıntıyla gitmiştim o zaman çok merak etmiştim bakım ücreti ne kadar diye sormuştum 650- 700 tl dedi, dün servis danışmanına sordum 800 tl dedi, gerçekten fiyatları çok yüksek bir de benim arabamda cam suyu var koyulmasını istemiyorum dedim, yine de faturaya yansıtmışlar olacak gibi değil, insanları salak yerine koyuyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinan1984 -- 5 Mayıs 2018; 13:3:43 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      268 Mesaj
      05 Mayıs 2018 14:47:54
      Arkadaşlar merhabalar f20lci 118i aracım var vitesi d ye aldığımda ayak frendeyken araç öne doğru bir eğilim yapıyor kıç tarafı yere iniyor bu normal mi ? Motor ısındıktan sonra start stop kapalı iken ayak frende bi süre bekledikten sonra öne doğru eğilim normale dönüyor sanırım şanzımanı boşa alıyor yük bindirmesin diye yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler :)

İ7 9700K - Asus Maximus XI Formula - Corsair H150İ - Evga 1000P2 - Asus Rog Strix OC Gtx 1070 - Gskill Trident Z Rgb 16Gb 3200 C14 - Corsair Crystal 570X Red - Sp 120 Rgb 6x - Asus MG248Q 144hz 1ms - Samsung 860 EVO 250GB - Wd Blue 1TB Ssd
    • Onbaşı
      23 Mesaj
      05 Mayıs 2018 15:29:55

Merhabalar,

Fotoğraf destekli detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Gerçekten yadsınamayacak bir emek ve mesai harcamışsınız. Müsait olduğunuzda çay eşliğinde sohbet etmeyi, tanışmayı isterim.

İyi hafta sonları.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
      |
      |
    • Yüzbaşı
      295 Mesaj
      05 Mayıs 2018 18:45:53

Aynı araçtan bendede var ve aynı seslerden müzdaribim. Bu çay ve paylaşım olayı beni çok memnun eder. En azından parça siparişlerinde bize yardımcı olabilirsiniz. İyi günlerde kullanın aracınızı elinize sağlık.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      Bahsedilenler: kanu55

• Yarbay
      3255 Mesaj
      05 Mayıs 2018 22:40:40

size özelden de yazdım, b sütünu için aliexpressten hangi satıcıdan hangi ürünü aldınız link koyabilir misiniz
      |
      |

• Yüzbaşı
      355 Mesaj
      06 Mayıs 2018 08:28:39
      quote:

Orijinalden alıntı: blacksnake03 size özelden de yazdım, b sütünu için aliexpressten hangi satıcıdan hangi ürünü aldınız link koyabilir misiniz Alıntıları Göster
      Aşağıdaki linkten "Steel Large Gap" olan ürünü seçin. Ben buradan almıştım. Metale şekil verip sıkıştırabiliyorsunuz böylece çıkmıyor fazlalığıda makasla kesersiniz.

https://www.aliexpress.com/item/2-x-85cm-B-Pillar-Anti-Noise-Dustproof-Sealing-Strips-Trim-Rubber-For-Auto-Car-Front/32735666626.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.iEwpyd
      |
      |

• Yüzbaşı
      355 Mesaj
      06 Mayıs 2018 08:36:03
      quote:

Orijinalden alıntı: erdknt Örnek olacak bir çalışma yapmışsınız. Elinize sağlık. Ama trim sesi olur veya eskisi gibi tam oturmaz diye döşemeleri sökmeye korkarım ben.

Görselleri ile detaylı bir gönderi oluşturduğunuz için ayrıca teşekkür ederim Alıntıları Göster
      Rica ederim çok teşekkürler. Bahsettiğim gibi trim sesi verdiğiniz emeğe, dikkate göre değişir. Benim yaptığım işlemi para versem oto döşemeciler yapmıyor yani, zor ve sabır isteyen bir iş. Boş zamanlarımda araçla ilgilenmeyi, sökmeyi takmayı sevdiğim için uğraşmıştım :) Uğraştıkça BMW ye kızdım oda ayrı tabi, şimdi kapı sesimde golf gibi tok, tavanımda yağmurda veya yanımdan kamyon geçince yankı yapmıyor 360 derece bir tokluk oldu arabada.
      |
      |

• Yüzbaşı
      355 Mesaj
      06 Mayıs 2018 08:45:47
      quote:

Orijinalden alıntı: ogrenmeistegi Merhabalar,

Fotoğraf destekli detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Gerçekten yadsınamayacak bir emek ve mesai harcamışsınız. Müsait olduğunuzda çay eşliğinde sohbet etmeyi, tanışmayı isterim.

İyi hafta sonları.
      Çok teşekkürler rica ederim, memlekete dönünce bayramdan sonra inşallah bir forum toplanması yapılabilir İstanbulda olan arkadaşlar ile güzel olur. Size de iyi haftasonları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kanu55 -- 6 Mayıs 2018; 8:46:44 >
      |
      |

• Yüzbaşı
      343 Mesaj
      07 Mayıs 2018 08:43:07

Oncelikle elinize sağlık eminim ki aracınızdan daha fazla zevk alıyorsunuzdur şuan. Bende bu yazdıklarınızdan sdece B sütununa yaptığınız uygulamayı yapmaya karar verdim fakat bizim araçlarımız beyaz bu yapacağımız uygulama sanki hiç güzel durmayacak ve çok belli olacak gibi bir his var içimde. Sizce tereddütte yanılıyormuyum?
      |
      |

2015 BMW 118i MayFest Edition(F20 LCI) (In Use) - 2013 Audi A3 1.6 TDI Ambition (8V) (Sold) 2016 Yamaha Xmax 250 ABS (Sold) 2015 Giant Halfway (In Use) - 2016 Tern Link D8 (In Use) - 2012 Giant Revel 0 (In Use) 2014 Macbook Pro (Mid 2014) - 2012 MacBook Air (Mid 2012) - 2008 MacBook White (Late 2008) Software Engineer
    • Yüzbaşı
      963 Mesaj
      07 Mayıs 2018 09:00:47

Normal, araç gitmeye hazır halde bekliyor. P'den D'ye aldığınızda ilk seferinde bu hareketi yapar. Normal kullanımda (eco ve comfort) frene yarım basmıyorsanız ve ilk hareketi yaptıktan/ilerledikten sonra durduysanız araç yüke geçmez. Bir nevi şanzıman ile motoru ayırır, öyle bekler.

Eğer comfort veya eco-pro modundaysanız, biraz ilerleyip durduktan sonra sport moda alırsanız aynı şekilde yüke biner. Bunu frene basılı haldeyken sport'a alarak deneyimleyebilirsiniz. Aynı şekilde şanzımanı sola çekip spor vitese geçerseniz 1.vites takılı şekilde bekler araç.

Motorun ısınması ile ilgili değil. Şanzımanın yazılımı bu şekilde ayarlanmış. Herhangi bir problem yok gibi gözüküyor bahsettiğiniz durumda.
      |
      |
      dtmnyars kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      268 Mesaj
      07 Mayıs 2018 09:51:29

Tamamdır çok teşekkür ederim :)

|
      |
      tuzunoglu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

İ7 9700K - Asus Maximus XI Formula - Corsair H150İ - Evga 1000P2 - Asus Rog Strix OC Gtx 1070 - Gskill Trident Z Rgb 16Gb 3200 C14 - Corsair Crystal 570X Red - Sp 120 Rgb 6x - Asus MG248Q 144hz 1ms - Samsung 860 EVO 250GB - Wd Blue 1TB Ssd
    • Yüzbaşı
      355 Mesaj
      07 Mayıs 2018 14:12:32
      quote:

Orijinalden alıntı: copural Oncelikle elinize sağlık eminim ki aracınızdan daha fazla zevk alıyorsunuzdur şuan. Bende bu yazdıklarınızdan sdece B sütununa yaptığınız uygulamayı yapmaya karar verdim fakat bizim araçlarımız beyaz bu yapacağımız uygulama sanki hiç güzel durmayacak ve çok belli olacak gibi bir his var içimde. Sizce tereddütte yanılıyormuyum? Alıntıları Göster
      Rica ederim teşekkürler. Tabiki araç konfor anlamında değişti şu an tatmin ediyor. BMW 3.20 ve coupe araçlarda b sütununa bakarsanız orada kauçuk olduğunu göreceksiniz. Bizim arabadan kırpmışlar bunu. Yani arabanın standart parçası gibi duruyor kauçuk olduğu için bence en kolay ve etkili çözüm yollarından bir tanesi. Kapının çerçevesindeki kauçuk fitilin devamı gibi duruyor bence sıkıntı olmaz.
      |
      |

• Yarbay
      2259 Mesaj
      07 Mayıs 2018 15:11:53

Elinize sağlık. Guzel bir paylaşım olmus. B sütununa sipariş vermis oldugunuz apartı sipariş vermek icin ne sekilde bir arama yapmak gerekiyor ? ( tam olarak ismi nasıl geciyor :) )

|
      |

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
    • Yüzbaşı
      355 Mesaj
      08 Mayıs 2018 10:07:50
      quote:

Orijinalden alıntı: 17Scorpion Elinize sağlık. Guzel bir paylaşım olmus. B sütununa sipariş vermis oldugunuz apartı sipariş vermek icin ne sekilde bir arama yapmak gerekiyor ? ( tam olarak ismi nasıl geciyor :) ) Alıntıları Göster
      "2x85cm B Pillar Noise insulation Dustproof Seal Strip Trim Rubber For Auto Car Front Rear Door Edge Sound insulation seal strip" aratırsanız çıkıyor. Bir çok ilan var. Ayrıca ön kapı içinde Z tipi fitil "Z type 3M door seal car sound insulation car door sealing strip rubber weatherstrip edge trim noise insulation" alabilirsiniz ön kapının kaput ile birleştiği kısmı kapatıyor.

• Yüzbaşı
      355 Mesaj
      08 Mayıs 2018 10:22:02
      Bir dahaki projemde aşağıdaki revizyon olacak. Bence çok güzel durmuş, sizin fikriniz nedir :) Makyajsız kasaya 2 coupe tamponu tam oturuyormuş. Forumlarda değişenler sıkıntı yaşamamış.

• Yüzbaşı
      343 Mesaj
      08 Mayıs 2018 10:30:24

Aşırı mantıklı duruyor hocam :). Makyajlı kasanın kesik led farlı modeli de uyuyorsa bence çok daha güzel olabilir. Tabi işin için Led lerde giriyor sanırım o yüzden standart bir modifikasyona göre tuzlu olacağı aşikar. Ama olurda birgün yolum gürcistana düşerse sırtıma tamponla farları yükleyip gelirim :)
      |
      |

2015 BMW 118i MayFest Edition(F20 LCI) (In Use) - 2013 Audi A3 1.6 TDI Ambition (8V) (Sold) 2016 Yamaha Xmax 250 ABS (Sold) 2015 Giant Halfway (In Use) - 2016 Tern Link D8 (In Use) - 2012 Giant Revel 0 (In Use) 2014 Macbook Pro (Mid 2014) - 2012 MacBook Air (Mid 2012) - 2008 MacBook White (Late 2008) Software Engineer
    Hızlı Cevap

Reklamlar
Paykasa
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,250
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.