Şimdi Ara

Sid Meier's Civilization V İnceleme

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
17.698
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Açıklama: Tarihi tekrar baştan yazmaya hazırlanın.

20 yıllık geçmişi ile PC’nin en efsanevi serilerinden biri olan Civilization, beşinci oyunu ile ekranlarımıza konuk oluyor. FPS oyuncuları için John Carmack neyse, strateji severler için de Sid Meier odur. Merak ediyorum da Sid Meier acaba daha kaç Civilization oyununa daha imzasını atacak. Elbette artık herkes gibi onlar da değişen oyunculuğun gidişatına (Sıradan oyuncuların artması gibi) ayak uydurmaya çalışıyorlar. Konsollar için geliştirilen Civilization Revolution bunun ilk göstergesi olmuştu. Konsol versiyonunu saymazsak aradan geçen beş yıldan sonra Civilization V de değişimden pay aldığını gösteriyor.

Civilization V, köklü değişikliklerle karşımıza çıkıyor. İleride bahsedeceğim bu değişikliklerden bazıları çok olumlu olurken, bazıları da tam aksini düşündürüyor. Genel olarak baktığımızda en köklü değişikliklerin yeni altıgen yapısı ve oyunun biraz daha basite indirgenmiş olduğu görülüyor. Altıgen yapı, herkesi memnun edecek bir gelişme olmuş fakat Civilization IV’e kıyasla eksilen özellikler Civilization fanatiklerini üzebilir. Zira Civilization V’in Civilization IV’ten çok, konsol versiyonu Revolution’a olan benzerliği göze çarpıyor.

''

Altıgen yapı oyunun oynanışını tamamen değiştirmiş. Serinin önceki oyunlarında haritanın karelere bölünmesi nedeniyle birimlerinize ve şehirlerinize ulaşılabilecek sekiz yol bulunuyorken, Civilization V’te altı tane bulunuyor. Bu nedenle artık ünitelerinizi daha rahat savunabiliyor ve daha rahat strateji kurabiliyorsunuz. Artık haritanın her bir noktasında (Altıgenler) sadece tek bir birim bulundurabiliyorsunuz. Hatırlarsanız eskiden tek bir kareye istediğiniz kadar ordu biriktirebiliyorsunuz. Artık her altıgene tek bir birim konuşlandırabildiğiniz için uzak menzilli ünitelerinizi koruyabiliyor ve daha derin stratejiler kurabiliyorsunuz. Bu sayede oyun, daha çok satrançtakine benzer bir oynanışa bürünüyor.

Fakat bunun bir de dezavantajı bulunuyor. Ordularınız daha geniş bir alana yayıldığı için dar geçitlerden geçirmeniz çok zorlaşıyor ve sıkışıyorlar. Her ne kadar iki üniteyi yer değiştirme opsiyonunuz bulunsa da bu duruma çözüm olmuyor; sadece hasarlı birimleri geri çekebilmeye yarıyor. Aslında bir işçi ile bir savaş ünitesini aynı alanda bulundurabiliyorsunuz fakat birden çok işçiyi de savaş üniteleri gibi tek bir yerde toplayamıyorsunuz. Bu nedenle, özellikle oyunun başlarında gelişme süreci oldukça yavaşlıyor.

''

Altıgen yapının oynanışın haricinde grafikleri de etkilediğini görebiliyorsunuz. Harita karelere bölünmek zorunda olmadığı için daha yumuşak geçişler içeren gerçekçi bir görünüm kazanmış. Aslında Civilization V’in, serinin en güzel görünen oyunu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Birimlerin ilk çağlardan günümüze kadar gelişmelerini ufak detaylarına kadar görebiliyorsunuz. Bir şehre atom bombası attığınızda gerçekleşen patlama efekti ile kendinizi iyi hissediyor ve aynı efekti tekrar görebilmek için yenisini üretmeye başlıyorsunuz.

Haritaların doğal zemin dokuları artık çok daha iyi görünüyor ve tarla, maden ve petrol rafinerisi gibi yapılar inşa ettiğinizde haritanın bir parçasına dönüşüyorlar. Üniteleri seçtiğinizde ışık hüzmesi ile gösterilmeleri bir lider olmanızdan çok, tanrısal bir güç olduğunuz hissini verse de gayet şık duruyor. Arayüzün sahip olduğu Art Deco stili ise göze hoş görünüyor. Keskin hatlara sahip olan ve köşelerde ovalleşen menüler Civilization V’i farklı bir havaya bürümüş.

İncelemenin devamı için tıklayınız

Minimum sistem gereksinimleri:
    İşletim Sistemi: Windows® XP SP3/ Windows® Vista SP2/ Windows® 7
    İşlemci: Dual Core CPU
    Hafıza: 2GB RAM
    Sabit Disk alanı: 8 GB Boş alan
    DVD-ROM Drive: Disc'lerden oyunun kurulumu için gerekmektedir
    Ekran kartı: 256 MB ATI HD2600 XT veya daha iyisi, 256 MB nVidia 7900 GS veya daha iyisi ya da Core i3
    Ses: DirectX 9.0 uyumlu ses kartı
    DirectX®: DirectX® versiyon 9.0c

Önerilen sistem gereksinimleri:
    İşletim Sistemi: Windows® Vista SP2/ Windows® 7
    İşlemci: 1.8 GHz Quad Core CPU
    Hafıza: 4 GB RAM
    Sabit Disk Alanı: 8 GB Boş alan
    DVD-ROM Drive: Disc'lerden oyunun kurulumu için gerekmektedir.
    Ekran kartı: 512 MB ATI 4800 serisi veya daha iyisi, 512 MB nVidia 9800 serisi veya daha iyisi
    Ses kartı: DirectX 9.0 uyumlu ses kartı
    DirectX®: DirectX® versiyon 11

• Güzel bir inceleme olmuş. F1 2010 incelemesi yayınlayacak mısınız? Oyun çıkalı baya oldu da.
  • ben civilization V i oynadım, civ 2 den beri oynuyorum ,bu 4 ten güzel olmuş bence,

yumuşamış oyun biraz grafik olarak
    +oyun hızlanmış sanki, veya civ 4 motoru iyi değildi o kadar
    +altıgen olayı fena değil
    +yapay zeka daha iyi bir hal almış
    +uygarlığa yön veren, culture puanları ile belirlenebilen bazı değerler ortaya çıkmış (ben beğendim )

henüz oyunu uzatıp rönesans sonrasını göremedim ancak, zorluk derecesi ayarlarında çok iyi bir dağılım oluşmuş gibi geldi bana
    tek tereddütüm - son 5 6 senedir çıkan stratejiler gibi (wow un oluşmasını sağlayan kitleselliğin azalması) ,
    oyun alanının daralması ve kitlelerden ziyade üniteler üzerine yoğunlaşma artmış mı acaba

Age of empires ın III serisi ile soununu getiren de bu olmuştu,
    civ in sonu sözkonusu olamaz da, bi eğilim var sanki ama şu anda sorun değil

civilization oynamayı öğrenmesi gerçekten zor, fakat age of empires den daha büyük bir dev ( favorilerimden)

mükemmel olmuş, hakkını veren oyuna 60 dolara sonuna kadar değer

• Bende f1 2010 incelemesine ne oldu merak ediyorum. Lansman sayfası açtığınız bir oyunu hala incelemediniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BTR03

Bende f1 2010 incelemesine ne oldu merak ediyorum. Lansman sayfası açtığınız bir oyunu hala incelemediniz.

Distribütör firmadan kaynaklanan bir sorun yüzünden, oyun hala elimize geçmedi. Bundan ötürü inceleyemiyoruz.
  • Açıklama için teşekkürler
  • fifa 11 in incelemesi NERDE!!!
  • Oyunu bir haftadır filan oynuyorum. Ruse'un yeni yaması gelinceye kadar oynarım dedim ama şimdi nasıl ara vericem bilemiyorum.

İlk Civilization'dan beri her türlüsünü oynamışlığım var. iPhone ve iPad'de Revolution bile oynadım.

Bu sürüm bence en iyi sürümlerden birisi olmuş. Çünkü en güzel gözükeni en gerçekçi gözükeni bu onun dışında kimsenin kolay kolay anlamadığı herkesin belası olan bir sürü seçenekte kaldırılmış.

Bir bölgeye bir adam koyabilmede eski sıra bazlı strateji oyunu gibi hale getirmiş ki bence daha iyi çünkü. Eskiden 20 tane birimi üst üste koyarak silip süpürebilirken şimdi hesap yapıp dikkat etmek gerekiyor ki buda oyundaki en zevkli olan kısmı savaşları ön plana çıkarmış.

Eskiden araştırdığımız teknolojilerin bir kısmını ve hükemet sistemlerini toplumun sosyal yapısı olarak entegre etmişler buda size daha değişik imkanlar sunar hale getirmiş eskiden zırt pırt hükemet değişikliği vs yaparken şimdi çeşitli şeylerden aynı anda kullanabiliyoruz. Bazıları yi

• xpde bir türlü oynayamadım kafayı yemek üzereyim buna çozüm nedir sistem gereksinimlerinde xp diyor ama xp de oyun çalışmıyor
  • Ilk defa oynuyorum giris videosu gercekten guzel havaya sokuyor adami ama oyunda zorlandim ne yapacagim bilmiyorum
    ;)
  • güzel inçeleme
  • Civilization 5 de uzayda koloni kurmak varmı gercekten? NASIL?
  • Özellikle yapay zeka çok gelişmiş. Hoşuma gitti. Mesela ülkenin biriyle yanyana kaldık ve sınırlara hep asker koyduk. Adam gelip, "noluyo lan? Sınırlara asker koymuşun, ne iş ? Tehdit mi ediyon beni sen! gibisinden cevap veriyo :D
  • Uzay gemisi yaptım fırladı :) peki uzayda bişi yapabiliyomuyum,koloni falan kurabiliyomuyum,nasıl ?
  • Ben civilaztion 5 brave new world dlc sini aldım ama ülkeye savaş açtım şehre saldırdım şehrin canı 0 oluyo ama şehir benim elime geçmiyo nasıl yapıcam bi türlü bulamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: BSC Misafiri

Ben civilaztion 5 brave new world dlc sini aldım ama ülkeye savaş açtım şehre saldırdım şehrin canı 0 oluyo ama şehir benim elime geçmiyo nasıl yapıcam bi türlü bulamadım

Ranged unitlerle sehir fethedemezsiniz melee bir unitle sehre saldirin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • beyler bende civ5 oynuyorum ancak modları yapamadım, mesela gerçek dunya modları var onları oynamak istiyorum yapmasını bilen varmı?
    brave new world veya gods and kings eklentisi yok bende, bunlar şart mı modları yuklemek için?
  • quote:

Orijinalden alıntı: memnunov

beyler bende civ5 oynuyorum ancak modları yapamadım, mesela gerçek dunya modları var onları oynamak istiyorum yapmasını bilen varmı?
    brave new world veya gods and kings eklentisi yok bende, bunlar şart mı modları yuklemek için?

modları bilmiyorum ama o 2 eklentiryle oyun bambaşka bir şey oluyor.

eklentisiz hali biraz fazla basit gibi. yine de önce eklentisiz oynayıp sonra eklentilerle oynanmalı derim ben.

en sevdiğim ırk ise portekizliler. gemiler çok iyi para getiriyor
  • Eskiden age of empires 3 aynardık. Uzun zamandır oyun oynamıyorum. Tekrar merak sardı.

Sid Meier's Civilization V: Complete Edition 18.75TL'ye satılıyor. Sizce alınabilir mi?
  • osiosborn kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle alınır, ben uzun süredir oynuyorum, 100 tl civarı para vermek yerine 18 tl ye almak çok güzel bir ayrıcalık. Emin olun tatmin edecek sizi.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.